NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Który fotel wiszący jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP6]

Fotel wiszący to dzisiaj najczęściej kosz czy inaczej kokon, zamontowany na dedykowanym stelażu. Dzięki takiej konstrukcji produkt jest mobilny i może zostać ustawiony w dowolnym miejscu:

  • w ogrodzie,
  • na tarasie lub balkonie,
  • w pomieszczeniu, na przykład w sypialni lub w salonie.

Warto pamiętać jednak, że poza kokonami wyróżniamy kilka innych typów foteli wiszących, w tym fotele hamakowe, krzesła brazylijskie oraz fotele typu bocianie gniazdo. Większość z nich może funkcjonować także jako huśtawka (przy odpowiednim montażu).

Ranking foteli wiszących:

Sprawdź podobne rankingi:

Jaki fotel wiszący do ogrodu jest najwygodniejszy?

Jak wspominaliśmy, na rynku dostępne są fotele wiszące z różnymi typami siedzisk. Najpopularniejsze to:

  • fotele hamakowe,
  • fotele typu bocianie gniazdo,
  • krzesła brazylijskie,
  • kokony/kosze. 

To, który z nich będzie najbardziej wygodny, zależy głównie od parametrów konkretnego mebla. Aby komfortowo korzystać z takiego produktu na co dzień, musisz przede wszystkim zawiesić go na odpowiedniej wysokości. Jeśli siedzisko będzie dla Ciebie zbyt wysoko, możesz napotkać problemy podczas siadania na nim oraz w trakcie odpychania się stopami od podłoża. Kluczowa jest też głębokość siedziska. Model zbyt głęboki sprawi, że krawędź fotela będzie wbijała się w tylną część ud. Z kolei mebel za płytki nie pozwoli wygodnie rozsiąść się na siedzisku i nie odciąży ciała.

Czy warto kupić ogrodowy fotel wiszący?

Fotel wiszący ma walory estetyczne i użytkowe. W zależności od stylu, w jakim został wykonany, może prezentować się nowocześnie, elegancko lub z nutą stylu boho. W większości przypadków unoszący się w powietrzu mebel będzie wyglądał designersko, dzięki czemu doda aranżacji ciekawego charakteru. 

Jeśli zdecydujesz się na model w zestawie ze stelażem, nie będziesz martwić się o konkretne miejsce montażu, gdyż produkt będzie w pełni przenośny. To da mu przewagę nad hamakiem czy huśtawką, którą bardzo często montujemy w ogrodzie na stałe w jednym miejscu. 

Na wiszący fotel, w którym można delikatnie huśtać się, bujać czy kołysać, warto postawić nie tylko wtedy, kiedy mamy w domu małe dzieci. Taki relaks w wiszącym siedzisku docenią także osoby dorosłe. Wygodny fotel podwieszany można wykorzystać do wypoczynku, na przykład tego połączonego z czytaniem książek. Delikatne bujanie pomoże wyciszyć się, uspokoić, odprężyć po ciężkim dniu.

Warto jednak zastanowić się, czy spośród mebli ogrodowych lepiej sprawdzi się u nas fotel klasyczny czy wiszący. Jeśli mamy miejsce na oba produkty, nie trzeba rezygnować z żadnego z nich. Jeżeli jednak szukasz siedziska, w którym nie tylko odpoczniesz, ale również zjesz posiłek na świeżym powietrzu – zrezygnuj z fotela wiszącego na rzecz tego klasycznego, ponieważ ten pierwszy tutaj się nie sprawdzi.

Fotel wiszący – ze stelażem czy bez?

Poza rodzajem siedziska fotele wiszące mogą różnić się także innym ważnym parametrem – obecnością stelażu. W zasadzie, nabywając model ze stojakiem powinniśmy być w stanie zawiesić go w domu czy w ogrodzie także w inny sposób. Jeśli zaś wybierzemy produkt bez tego elementu, ewentualny stojak będziemy musieli dokupić osobno. 

Fotel ze stelażem ma następujące zalety:

  • stanowi gotowe rozwiązanie – wystarczy zamontować siedzisko i postawić mebel w wybranym miejscu, aby wygodnie rozsiąść się w fotelu;
  • zapewnia stabilność – do określonej przez producenta wagi użytkownika;
  • gwarantuje mobilność – można korzystać z niego w dowolnie wybranym miejscu.

Fotel bez stelaża nie zajmuje zaś miejsca podłogowego, na przykład na tarasie. Podwieszony pod sufitem zapewnia zwykle większy zakres ruchu – dotyczy to przede wszystkim modeli typu bocianie gniazdo czy krzesło brazylijskie. Jego zaletą jest też niższy koszt zakupu – nie płacimy za stelaż. Natomiast wadą konieczność samodzielnego zamontowania (w bezpieczny sposób) oraz brak mobilności (chyba że mamy przygotowanych kilka punktów montażu). Wybór miejsca na taki fotel trzeba więc dobrze przemyśleć nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale i komfortu użytkowania mebla oraz jego żywotności. 

Jaki fotel wiszący wybrać?

Fotel podwieszany może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych (a nawet więcej). Różnice cenowe wynikają nie tylko z wielkości mebla, zastosowanych materiałów czy ilości elementów w zestawie, ale również z samego designu. Najważniejsze kwestie, jakie musisz wziąć pod uwagę, wybierając taki produkt to:

  • rozmiar,
  • materiał, 
  • udźwig. 

Zacznijmy od rozmiarów bujaka, który najczęściej jest jednoosobowy lub dwuosobowy. Jeśli potrzebujesz modelu dla dwóch osób, szerokość 120 cm to niezbędne minimum. Pamiętaj również, że producenci na różne sposoby podają wymiary swoich mebli ogrodowych, zwłaszcza tych ze stojakiem. Najlepiej więc zapoznać się z rysunkiem poglądowym, który obrazuje również wysokość siedziska od podłoża – dopasuj ją do swojego wzrostu – oraz osobno wymiary kosza i stojaka.

Fotel wiszący ze stojakiem najczęściej produkowany jest ze stali (stalowa rama, stojak) oraz takich surowców jak drewno, rattan, bawełna (sznurki), technorattan czy inne tworzywo sztuczne. Jeśli szukasz produktu solidnego i wytrzymałego, który poradzi sobie w warunkach panujących na świeżym powietrzu, najlepszą opcją będzie technorattan. Jest to syntetyczny odpowiednik naturalnego rattanu, odporny na wilgoć, promieniowanie słoneczne czy mróz. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacji, a nawet chowania na zimę (jednak zawsze jest to zalecane). Wytrzymały będzie też mebel wykonany z drewna, na przykład drewna świerkowego. Jako naturalny surowiec drewno wymaga jednak systematycznej konserwacji. Lepiej radzi sobie również, kiedy jest osłonięte przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym i opadami. 

Kolejna sprawa to maksymalne obciążenie fotela, jednak tutaj rozwiązanie jest bardzo proste – dopasuj ten parametr do wagi przyszłego użytkownika. 

Na koniec weź po uwagę design i kolorystykę. Krzesło wiszące z rattanu czy drewna może prezentować się naprawdę efektownie. Na plecionym koszu znajdziemy zazwyczaj dużą poduszkę, która pokrywa siedzisko i część oparcia. Ten element nie tylko poprawia komfort korzystania z mebla, ale również wpływa na jego wygląd. Nie bój się kupować foteli w jasnych kolorach (beżowy, biały, szary), jeśli są one odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ich poduszka:

  • została wykonana z tkaniny impregnowanej, wodoodpornej, odpornej na plamy,
  • posiada suwak, dzięki któremu poszewkę można zdjąć do prania. 

Fotel ogrodowy wiszący a huśtawka ogrodowa

Zarówno fotel ogrodowy podwieszany, jak i huśtawka pozwolą Ci na komfort i relaks w zaciszu własnego ogrodu czy tarasu. Możesz odprężyć się w nich, delikatnie kołysząc ciało, co wprowadza umysł w lepszy nastrój i skutecznie wycisza emocje. Przytulny fotel z miękkimi poduszkami pozwoli Ci zatopić się w siedzisku takiego mebla. Podobny efekt zapewni otulająca ciało huśtawka hamakowa. Oba meble mogą oferować zatem taką samą wygodę. Często porównywalny jest także ich nowoczesny design. Co więc wybrać?

Wiele zależy od tego, na jakim zakresie ruchu bardziej nam zależy. Huśtawka na sznurach lub metalowych łańcuchach oferuje zwykle większe możliwości, dlatego zapewni rewelacyjną zabawę małym dzieciom. Fotel będzie bardziej statyczny. Umożliwia bowiem jedynie na lekkie bujanie się i kołysanie. 

Oba typy produktów pozwolą Ci stworzyć w ogrodzie czy na tarasie strefę komfortu i relaksu. Fotel lub huśtawka z miękkimi poduchami w komplecie mogą dodać charakteru i kolorów każdej aranżacji. Będą też świetnie komponować się z innymi odpowiednio dobranymi meblami ogrodowymi, dopełniając ich funkcjonalność. 

Fotel wiszący: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Który multicooker jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP6]

Multicooker to elektryczny garnek wielofunkcyjny, który zastępuje w kuchni kilka innych urządzeń. Produkt łączy między innymi funkcję szybkowaru, wolnowaru, frytkownicy czy piekarnika – zależnie od wybranego modelu. Pozwala gotować na parze, dusić, smażyć, piec, podgrzewać czy przygotowywać posiłki metodą sous vide. Użytkownicy doceniają tego typu sprzęt nie tylko za jego wielofunkcyjność, ale również za skrócenie czasu gotowania czy jego uproszczenie – choćby za sprawą wgranych przepisów. Czy warto zainwestować w taki sprzęt kuchenny? Jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Ranking multicookerów:

Sprawdź podobne rankingi:

Co to jest multicooker?

Multicooker to wielofunkcyjne urządzenie do gotowania i nie tylko. Sprzęt zbudowany jest z misy/garnka, obudowy z programatorem i pokrywy. Łączy w sobie sposób działania wielu elementów kuchennego wyposażenia. Może zastąpić między innymi:

  • frytkownicę,
  • piekarnik,
  • kuchenkę mikrofalową,
  • grill,
  • szybkowar,
  • wolnowar,
  • parowar i inne.

Jego sposób działania jest stosunkowo prosty. Wystarczy umieścić w misie odpowiednie składniki i wybrać jeden z dedykowanych programów. Sprzęt pozwala zazwyczaj:

  • podgrzewać,
  • podtrzymywać temperaturę,
  • smażyć,
  • piec,
  • dusić,
  • przygotowywać przetwory,
  • wolno gotować,
  • gotować na parze,
  • gotować pod ciśnieniem (szybkowar),
  • przygotowywać jogurty (pasteryzować mleko). 

Jego funkcjonalność uzależniona jest natomiast od ilości oferowanych programów pracy. Te mogą zostać dostosowane nie tylko do rodzaju obróbki cieplnej, ale także do konkretnego rodzaju potrawy, na przykład do ryżu, do mięsa, do warzyw i tak dalej.

Czy opłaca się kupić multicooker?

W rankingu najlepszych multicookerów znajdziesz urządzenia za kwotę kilkuset, ale też kilku tysięcy złotych. Kiedy w grę wchodzi taki wydatek, wiele osób zastanawia się, czy robot do gotowania jest wart swojej ceny. Dla większości użytkowników zakup takiego urządzenia okazuje się korzystną inwestycją. Multicookery sprawdzają się bowiem zarówno w domach osób, które lubią gotować, ale nie mają na to czasu, jak i u tych, którzy do tej pory z przyrządzaniem potraw miały niewiele wspólnego. Bez wątpienia, nie wszystkie urządzenia tego rodzaju są jednak równie funkcjonalne i proste w obsłudze. Osobom, które nie potrafią gotować, poleca się głównie te garnki wielofunkcyjne, które dysponują wgranymi przepisami

Wracając do odpowiedzi na pytanie, czy warto zainwestować w multicooker, należy odnieść się do jego głównych zalet. Można wymienić wśród nich:

  • możliwość przyrządzania zdrowych i smacznych dań jednogarnkowych. Po pierwsze, dzięki temu nie brudzimy wielu naczyń. Po drugie, ponieważ proces gotowania odbywa się w obiegu zamkniętym, jedzenie zachowuje więcej wartości odżywczych. Często jest też zwyczajnie smaczniejsze i bardziej aromatyczne.
  • możliwość przyrządzania dań z wyprzedzeniem – po prostu umieszczasz składniki w misie, wybierasz odpowiedni program i uruchamiasz funkcję opóźnionego startu. Po powrocie do domu cieszysz się już gotowym posiłkiem. Oczywiście, nie wszystkie dania można przygotować w taki sposób – część z nich trzeba czasem zamieszać czy uzupełnić o kolejne składniki podczas gotowania.
  • brak zapachów w kuchni – multicookery są zamknięte podczas gotowania, zatem nie uwalniają aromatów, które nie zawsze chcemy czuć w całym mieszkaniu.
  • zastąpienie wielu urządzeń i garnków – nawet bardzo duży, zajmujący sporo miejsca multicooker to dobra inwestycja, ponieważ zastępuje on inne garnki i urządzenia AGD potrzebne w kuchni.

Jaki multicooker wybrać?

Wybór multicookera nie jest trudny, jeśli wiesz, czego oczekujesz od takiego sprzętu. Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim:

  • pojemność w litrach – powinna być wystarczająca, aby przygotować jedzenie dla całej rodziny „na raz” (garnek do około 3,5 l będzie odpowiedni dla pary, od 4 do 8 litrów dla kilkuosobowej rodziny);
  • liczba i rodzaj programów pracy – o ile smażenie, pieczenie i duszenie to standard, tak już gotowanie pod ciśnieniem czy przygotowywanie jogurtów to programy spotykane w multicookerach nieco rzadziej;
  • moc – powinna wynosić minimum 750 W, w przeciwnym razie urządzenie będzie pracowało zbyt wolno;
  • sposób sterowania – przyciski, wyświetlacz dotykowy, aplikacja na telefon;
  • możliwość ustawienia dowolnej temperatury i czasu gotowania;
  • dodatkowe funkcje – opóźnienie pracy, timer, podtrzymywanie temperatury;
  • akcesoria – np. koszyk do gotowania na parze, kratka do grillowania.

Jakie funkcje może mieć multicooker?

Multi cooker dysponuje przede wszystkim funkcją gotowania – szybkiego, powolnego, na parze. Taki sprzęt kuchenny zazwyczaj oferuje jednak około 10 i więcej wbudowanych programów automatycznych. Co więcej, najlepsze multicookery mogą dysponować nawet kilkudziesięcioma trybami pracy. O jakie programy chodzi?

W zakresie gotowania taki garnek pozwala zazwyczaj na powolne gotowanie (jak slow cooker), gotowanie na parze oraz gotowanie szybkie, pod ciśnieniem (jak szybkowar). Inne podobne funkcje to podgrzewanie oraz podtrzymywanie temperatury. W urządzeniu możemy także smażyć i piec, tak jak w piekarniu oraz tak jak we frytkownicy beztłuszczowej. Inną popularną funkcją jest suszenie, które wymaga niższej temperatury oraz przygotowywanie jogurtów czy wyrastanie ciast.

Jeśli chodzi o pozostałe funkcje multicookera, to warto wymienić wśród nich między innymi:

  • opóźniony start,
  • współpracę z aplikacją,
  • wgrane przepisy,
  • samooczyszczanie parą. 

Dobry multicooker dla osób, które nie potrafią gotować, jest w stanie przeprowadzić je krok po kroku przez cały proces przygotowywania wybranej potrawy. Atrakcyjną funkcją niektórych urządzeń tego typu jest też wyszukiwanie przepisów na podstawie tych produktów spożywczych, które posiadamy akurat pod ręką.

Jakie dania można przygotować w multicookerze?

Wielofunkcyjny multicooker zastępuje różne urządzenia, dlatego można przygotować w nim posiłek dla całej rodziny w szybki i prosty sposób, bez brudzenia wielu naczyń. Niewykluczone, że w przypadku bardziej skomplikowanych przepisów, część pracy trzeba będzie wykonać osobno, np. oddzielnie ugotować makaron. Istnieje jednak wiele dań, które przygotujemy od początku do końca w garnku elektrycznym. Nasze możliwości zależą w głównej mierze od oferowanych przez urządzenie trybów pracy i akcesoriów dołączonych do produktu, jak kosz do gotowania na parze, kosz do smażenia, stojak do sous vide i tak dalej. 

Zasadniczo, jeśli multicooker posiada podstawowe funkcje gotowania, pieczenia i smażenia, przyrządzimy w nim między innymi:

  • pieczywo,
  • pieczone, duszone, gotowane mięso,
  • bigos,
  • zupy,
  • przetwory owocowe,
  • potrawki,
  • gulasze,
  • sosy,
  • ryż, makaron, kaszę.

Urządzenie z funkcją szybkowaru skraca czas gotowania, dlatego potrawy typu gołąbki czy bigos możemy przygotować w nich znacznie szybciej. Z kolei model z funkcją wolnowaru będzie idealny do dań duszonych w niskiej temperaturze, na przykład szarpanej wołowiny czy gulaszu. 

Jeżeli multicooker daje możliwość gotowania w niższych temperaturach, pozwala zwykle również na pasteryzację. Oznacza to, że przygotujemy w nim domowy jogurt lub przyspieszymy proces wyrastania ciasta drożdżowego. Urządzenie często pozwala także grillować i suszyć warzywa, owoce czy grzyby.

Multicookery: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Który wolnowar jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP6]

Wolnowar to garnek elektryczny, który pozwala na energooszczędne gotowanie w niskiej temperaturze. Sprzęt tego typu powinien gotować i podgrzewać potrawę bez doprowadzania jej do wrzenia. Ponieważ cały proces odbywa się pod przykryciem, danie przygotowane w wolnowarze nie traci cennych składników odżywczych i ma wyjątkowo głęboki smak. Jak wybrać taki produkt?

Wolnowar ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Co to jest wolnowar?

Wolnowar, inaczej slow cooker czy garnek wolno gotujący, to urządzenie elektryczne, które pozwala przygotowywać potrawy w temperaturze około 80 stopni Celsjusza. Sprzęt tego typu jest przeznaczony do przyrządzania dań gotowanych przez wiele godzin, takich jak zupy, gulasze, bigos czy gołąbki. Co ważne, ponieważ sprzęt utrzymuje temperaturę poniżej 100 Celsjusza, nie wymaga stałego nadzorowania czy mieszania potrawy – mimo to nie pozwoli na jej przypalenie. 

W większości przypadków urządzenie AGD z tej kategorii dysponuje dwoma trybami pracy – LOW i HIGH. Po zakończeniu gotowania przechodzi natomiast w tryb podtrzymywania temperatury. Istnieją jednak również takie modele wolnowarów, które oferują użytkownikowi wiele dedykowanych programów pracy, na przykład do gotowania ryżu, kaszy czy warzyw na parze.

Jaki wolnowar kupić?

Wolnowar jest urządzeniem o stosunkowo prostej budowie. Składa się z:

  • obudowy grzewczej, która może być wyposażona w pokrętło lub panel sterowania (także z wyświetlaczem dotykowym);
  • misy, która jest wyjmowana z obudowy (może być wykonana z metalu lub kamionki);
  • pokrywy, która – jeśli jest ze szkła – pozwala doglądać gotującego się dania.

Wybierając taki sprzęt kuchenny, musimy zwrócić uwagę na jego pojemność, moc, sposób sterowania, sposób regulowania temperatury oraz obecność takich funkcji, jak timer czy podtrzymywanie ciepła. Proste, niedrogie wolnowary oferują maksymalnie trzy tryby pracy:

  • wysoka temperatura – około 90 stopni do szybszego gotowania delikatnych składników;
  • niska temperatura – około 80 stopni do długotrwałego gotowania;
  • podtrzymywanie ciepła (tryb może włączać się automatycznie po zakończeniu pracy urządzenia).

Aby znaleźć idealny wolnowar, należy zastanowić się nad jego pojemnością. Co istotne, ta deklarowana przez producenta dotyczy zazwyczaj całkowitej pojemności urządzenia. Jednak jego misy nie wolno wypełniać w 100% – zaleca się wykorzystywać około 3/4 całej pojemności. Zatem modele do 3,5 litra będą odpowiednie dla pary, zaś te o pojemności około 5-6 litrów dla rodzin.

Duże znaczenie ma także rodzaj misy zastosowanej w urządzeniu. Naczynie może być wykonane ze stali, kamionki lub z metalu pokrytego powłoką nieprzywierającą, na przykład z ceramiki. Kamionkowa misa ma tę zaletę, że można korzystać z niej w piekarniku – np. aby zarumienić potrawę. Z kolei metalowej misy można używać zwykle na kuchence – np. w celu uprzedniego podsmażenia składników.

Czy wolnowar pobiera dużo prądu?

Gotowanie posiłków w wolnowarze może trwać nawet do 10 godzin. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt zużycia energii podczas pracy takiego sprzętu. Nie należy obawiać się jednak, że długi czas gotowania oznacza wyższe zużycie energii.

Warto pamiętać, że popularność wolnowarów wynika między innymi z ich energooszczędności. Takie urządzenie pobiera mniej prądu niż piekarnik, jest mniejsze, co przekłada się na mniejszą przestrzeń, która wymaga podgrzewania oraz lepiej utrzymuje temperaturę. Nawet podczas pracy przez wiele godzin zużywa zatem mniej prądu niż kuchenka elektryczna (także płyta indukcyjna) czy piekarnik. 

Jeden z najpopularniejszych producentów takich urządzeń – firma CROCK POT – deklaruje, że ich wolnowar o mocy 210 W zużywa w ciągu 4 godzin pracy około 0,84 kWh energii. Przy założeniu, że cena 1 kWh prądu wynosi 67 groszy, taki czas gotowania będzie przekładał się na koszt zaledwie 51 groszy.

Co można robić w wolnowarze?

W wolnowarze przygotujemy wygodnie wszystkie dania, które wymagają długotrwałej obróbki cieplnej w niskiej temperaturze. Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo. Można wymienić tutaj:

  • bigos,
  • zupy, zwłaszcza rosół,
  • leczo,
  • gulasze mięsne i warzywne,
  • wywary,
  • potrawki,
  • inne dania jednogarnkowe duszone,
  • mięsa, np. szarpana wieprzowina,
  • dżemy i powidła,
  • ryż, kasza, ziemniaki i wiele innych. 

Potrawy te przyrządzane w odpowiedni sposób mają zupełnie inny smak i aromat. Dzięki wolnowarowi można wydobyć z nich to, co najlepsze. Co ważne, chociaż gotowanie w takim urządzeniu nie jest ekspresowe, to poleca się je osobom, które nie mają czasu na przyrządzanie domowego jedzenia. Dlaczego? Wolnowar może pracować, kiedy my zajmujemy się czymś innym, a nawet gdy jesteśmy poza domem. Wystarczy zaprogramować go na odpowiedni czas pracy, a ten ugotuje posiłek, wyłączy się i będzie podtrzymywać temperaturę gotowego dania. Gotowanie w niskiej temperaturze tym różni się od innych metod, że nie wymaga mieszania i doglądania – nie grozi przypaleniem składników.

Jeśli więc nie masz czasu na przyrządzanie posiłków po pracy, a jednocześnie chcesz jeść niskoprzetworzoną żywność, postaw na wolnowar elektryczny, który zużywa niewielką ilość prądu, zapewnia bezpieczeństwo wielogodzinnego gotowania i wygodę użytkowania. Składniki na swój obiad możesz podszykować dzień wcześniej i umieścić je w lodówce, a rano przełożyć do wolnowaru i uruchomić go przed wyjściem z domu. 

Jak gotować w wolnowarze?

Wolnowar jest prosty w obsłudze. Wiele osób umieszcza w nim odmierzone i odpowiednio przygotowane składniki o poranku, aby po południu cieszyć się pysznym obiadem, który „zrobił się sam”. Zanim jednak zaczniesz korzystać z takiego urządzenia, przeczytaj kilka poradników, które pomogą Ci uniknąć podstawowych błędów podczas powolnego gotowania. Najważniejsze z nich dotyczą:

  • zakazu częstego podnoszenia pokrywy – powoduje to utratę ciepła, wahania temperatury wewnątrz naczynia oraz ucieczkę pary wodnej,
  • dodawania produktów typu mleko, śmietana, jogurt pod koniec gotowania – istnieje ryzyko ich zwarzenia się,
  • zalecenia podsmażania mięs, które mają zachować soczystość, przed duszeniem,
  • osobnego gotowania makaronu i dodawania go pod koniec przygotowania potrawy,
  • unikania częstego dolewania wody do gotowania – warzywa czy mięso będą puszczać soki,
  • dodawania większej ilości przypraw i ziół.

Jeśli zaś chodzi o sposób obsługi takiego sprzętu AGD, to wiele zależy od naszego wyboru, czyli od tego, czy produkt oferuje możliwość ustawienia temperatury i czasu pracy, czy posiada zaprogramowane tryby do przygotowania konkretnych posiłków. 

Czy gotowanie w wolnowarze jest zdrowe?

W wolnowarze można przygotowywać potrawy z mniejszą ilością tłuszczu lub bez tłuszczu, co sprawia, że dania wolno gotowane są zdrowsze. Poza tym, taki proces przyrządzania mięs, warzyw czy owoców pozwala im zachować większą ilość substancji odżywczych – witamin i minerałów. Wielogodzinne gotowanie w zamkniętym naczyniu daje możliwość przyrządzenia posiłku, który będzie rozpływał się w ustach, ale jednocześnie nie okaże się rozgotowany. Taki proces gotowania uznaje się zatem za korzystny dla zdrowia, dlatego urządzenie można polecić osobom, które dbają o utrzymanie prawidłowej wagi i dobre samopoczucie. 

Wolnowar: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Który mop parowy jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP6]

Mop parowy to urządzenie, które pozwala nie tylko na skuteczne sprzątanie podłóg, ale także na dezynfekowanie ich powierzchni i to bez użycia chemicznych detergentów. Produkt tego typu powinien znaleźć się zatem przede wszystkim w domach, w których mieszkają alergicy oraz małe dzieci.

Działanie mopa parowego jest niezwykle proste. Po wypełnieniu zbiornika na wodę i podłączeniu urządzenia do prądu grzałka generuje parę, która pozwala pozbyć się nie tylko kurzu i zabrudzeń, ale także większości bakterii, jednocześnie nie pozostawiając po sobie żadnych groźnych dla zdrowia osadów chemicznych. Jednak, aby mop był i skuteczny, i komfortowy w obsłudze, podczas jego zakupu warto kierować się takimi parametrami, jak:

  • moc,
  • czas nagrzewania,
  • pojemność zbiornika,
  • waga i budowa konstrukcji,
  • długość przewodu zasilającego.

Mop parowy ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Mop parowy – jaki będzie najlepszy?

Mopy parowe to urządzenia, dzięki którym nie tylko umyjesz podłogi, ale także dogłębnie je odświeżysz, usuniesz z nich uporczywe zabrudzenia i osady oraz niemal 100% groźnych dla zdrowia bakterii. Korzystanie z tego typu produktów przypomina bardziej odkurzanie, niż mycie powierzchni tradycyjnym mopem, dlatego podczas wyboru idealnego urządzenia warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • moc, która wpływa na szybkość generowania pary, a tym samym na wydajność mopa;
  • czas przygotowania do pracy, który mówi o tym, jak długo po podłączeniu urządzenia do źródła zasilania będziesz musiał czekać na wygenerowanie pary;
  • pojemność zbiornika na wodę – im on większy, tym większą powierzchnię można oczyścić mopem bez jego uzupełniania. Jednak duży, pełny zbiornik wpłynie także na wagę urządzenia;
  • długość przewodu zasilającego, definiująca zasięg pracy;
  • wagę urządzenia, która wpływa na komfort sprzątania;
  • konstrukcję, która ma wpływ na wygodę mycia podłóg, w tym na docieranie do trudno dostępnych miejsc oraz przechowywanie produktu;
  • funkcję regulacji mocy/ilości pary, dzięki której dostosujesz intensywność generowania pary do rodzaju zabrudzeń i typu czyszczonej powierzchni;
  • rodzaj i jakość wkładów czyszczących – najczęściej są to wkłady z mikrofibry;
  • akcesoria – w postaci nakładki do oczyszczania dywanów oraz wymiennych wkładów czyszczących;
  • dodatkowe końcówki, dzięki którym zmienisz mopa parowego w myjkę parową do innego typu powierzchni.

Wybierając mop parowy nie wolno zapominać również o tym, że jego nakładki czyszczące będą ulegały stopniowemu zużyciu, dlatego warto uprzednio dowiedzieć się, czy możliwe jest ich dokupienie, a także ile będą nas one kosztowały. Nie bez znaczenia są także takie rozwiązania, jak wbudowane filtry wody. Dzięki nim nie musisz obawiać się, że ważne elementy konstrukcji mopa pokryją się osadem z kamienia, który mógłby wpłynąć negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia.

Mopy parowe – do czego można ich używać?

Tradycyjny mop parowy przeznaczony jest przede wszystkim do bezpiecznego i skutecznego mycia podłóg twardych, takich jak:

  • płytki ceramiczne,
  • płyty kamienne,
  • linoleum,
  • panele.

W przypadku delikatnych parkietów drewnianych, warto wybierać wyłącznie te urządzenia, które posiadają wbudowaną regulację mocy oraz bardzo dobre jakościowo nakładki z chłonnego materiału, który nie dopuści do przemoczenia drewnianych desek.

Jeśli wybierzemy mop parowy z dodatkową nakładką do czyszczenia dywanów, to bez trudu usuniemy z nich powierzchowne zabrudzenia, odświeżymy je i pozbędziemy się groźnych bakterii oraz roztoczy. Urządzenia, które można zmienić także w myjkę parową – poprzez zamianę zwykłej głowicy na specjalne końcówki czy szczotki – pozwolą nam także oczyścić mopem:

  • okna, lustra i szkła,
  • tapicerkę mebli lub samochodu,
  • fugi,
  • toaletę,
  • ceramikę i armaturę łazienkową,
  • piekarniki i grille.

Mop parowy – kiedy warto go kupić?

Mop parowy powinien znaleźć się przede wszystkim w domu każdego alergika, ponieważ z pomocą generowanej przez niego pary możemy z łatwością, bez użycia jakichkolwiek detergentów wysprzątać i odkazić różne powierzchnie, pozbywając się kurzu, bakterii i roztoczy. Urządzenie tego typu przyda się także przy małych dzieciach, zwłaszcza tych raczkujących. Z kolei właścicielom zwierząt domowych pozwoli odświeżyć mieszkanie i pozbyć się z niego drobnoustrojów, jakie mogą przenosić czworonogi. Gorąca para usunie także nieprzyjemny zapach z mebli i dywanów, na których najczęściej przebywają pupile.

Poza tym mop parowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie sprzątanie zwykłym mopem okazuje się nieefektywne. Działanie parą pod ciśnieniem umożliwia usunięcie zaschniętych, głęboko osadzonych zabrudzeń oraz osadów, które gromadzą się na różnych powierzchniach latami. Sprzątanie parą będzie także idealnym rozwiązaniem dla osób, które unikają chemicznych detergentów i dążą do jak najbardziej ekologicznych rozwiązań.

Mop parowy: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Który głośnik multiroom jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP4]

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak uzyskać idealne brzmienie w każdym zakątku swojego domu? Odpowiedź na to pytanie może tkwić w systemach głośników multiroom. Te zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalają na jednoczesne odtwarzanie muzyki w różnych pomieszczeniach, tworząc spójną, wysokiej jakości przestrzeń dźwiękową. Artykuł ten ma na celu przedstawienie najciekawszych i najlepiej ocenianych głośników multiroom dostępnych na rynku, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów. Przyjrzymy się różnym modelom, porównamy ich funkcje, a także wskażemy, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Ranking głośników multiroom:

Sprawdź podobne rankingi:

Co to jest głośnik multiroom?

Głośnik multiroom to nowoczesne urządzenie audio, które pozwala na odtwarzanie muzyki w różnych pomieszczeniach jednocześnie, przy zachowaniu synchronizacji i wysokiej jakości dźwięku. W praktyce oznacza to, że można cieszyć się ulubioną muzyką w salonie, kuchni, sypialni, a nawet łazience, bez konieczności przenoszenia sprzętu czy podłączania dodatkowych kabli. Kluczowym elementem systemów multiroom jest możliwość sterowania nimi z poziomu jednej aplikacji na smartfonie, tablecie czy komputerze. To zapewnia wygodę i łatwość użytkowania.

Technologia multiroom wykorzystuje połączenia Wi-Fi, Bluetooth lub przewodowe, umożliwiając bezprzewodowe przesyłanie dźwięku z różnych źródeł, takich jak serwisy streamingowe, radia internetowe, a także lokalne biblioteki muzyczne. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do ogromnej ilości treści audio bez ograniczeń związanych z tradycyjnymi metodami odtwarzania.

Jednym z największych atutów głośników multiroom jest ich modułowość. Można zacząć od jednego głośnika, a z czasem rozbudowywać system o kolejne urządzenia. Tworząc tym samym zaawansowany system dźwiękowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji. Głośniki mogą być ustawiane w różnych pomieszczeniach, a ich konfiguracja umożliwia odtwarzanie tej samej muzyki w całym domu lub różnych utworów w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak wybrać najlepszy głośnik multiroom?

Jakość dźwięku jest fundamentalnym kryterium w przypadku głośników multiroom. Dobre głośniki powinny oferować czyste, bogate i zrównoważone brzmienie. Warto zwrócić uwagę na parametry takie jak: pasmo przenoszenia, moc wyjściowa, oraz obecność technologii poprawiających jakość dźwięku, w tym DSP (Digital Signal Processing). Odpowiednie testowanie i ocena brzmienia na żywo, jeśli to możliwe, może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

Głośnik multiroom powinien być kompatybilny z systemami i urządzeniami, które już masz. Warto sprawdzić, czy głośnik obsługuje popularne platformy streamingowe, takie jak Spotify, Apple Music czy Tidal oraz czy jest zgodny z asystentami głosowymi, takimi jak: Google Assistant, Amazon Alexa czy Apple Siri. Ponadto ważne jest, aby głośnik bezprzewodowy dobrze współpracował z innymi urządzeniami w systemie multiroom. To zapewnia bezproblemową synchronizację dźwięku w różnych pomieszczeniach.

Intuicyjny interfejs użytkownika i łatwość konfiguracji są kluczowe, zwłaszcza dla osób, które nie są zaznajomione z zaawansowanymi systemami audio. Sprawdź, czy głośnik oferuje prostą konfigurację przez aplikację mobilną oraz możliwość zdalnego sterowania. Warto również zwrócić uwagę na możliwość aktualizacji oprogramowania, co może poprawić funkcjonalność urządzenia w przyszłości.

Głośnik multiroom powinien pasować do wystroju wnętrza oraz być dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniu. Wybór estetyki, materiałów oraz kolorystyki powinien być zgodny z preferencjami i stylem Twojego domu. Dobre wykonanie zapewnia nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również trwałość i odporność na ewentualne uszkodzenia.

Sprawdź, jak głośnik łączy się z siecią i innymi urządzeniami. Wi-Fi jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w systemach multiroom. Warto również zwrócić uwagę na dostępność Bluetooth, Ethernet oraz możliwość podłączenia do różnych źródeł audio. W przypadku większych powierzchni lub wielu pięter istotna jest również jakość sygnału i zasięg. Pozwala to zapewnić stabilne połączenie i brak zakłóceń w odtwarzaniu dźwięku. Idealny głośnik multiroom powinien oferować możliwość rozbudowy systemu w przyszłości o dowolne nowe urządzenie.

Głośniki multiroom opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Który czajnik elektryczny jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP6]

Czajnik elektryczny to urządzenie, które niemal całkowicie wyparło już z użytku czajniki podgrzewane w sposób tradycyjny. Nowoczesne produkty tego typu mają coraz bardziej designerski wygląd oraz coraz więcej praktycznych funkcji. Posłużą już nie tylko do zagotowania wody, ale również do podgrzania jej do wybranej temperatury, a nawet do utrzymania zadanego im ciepła. Jak wybrać dobry czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Czajnik elektryczny – jak wybrać?

Większość współcześnie dostępnych na rynku czajników elektrycznych to czajniki bezprzewodowe, złożone z podstawy z przewodem zasilającym oraz osobnego dzbanka. Taka konstrukcja sprawia, że są to urządzenia, które w niczym nie ograniczają komfortu i swobody ich użytkowania. Który model czajnika elektrycznego bezprzewodowego będzie jednak najlepszy? Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz parametrów i rozwiązań zastosowanych w danym sprzęcie.

Najważniejsze z nich to:

  • moc – czajniki elektryczne nie są urządzeniami energooszczędnymi. Im większa ich moc, tym szybciej są w stanie zagotować wlaną do środka wodę. Najtańsze modele dysponują najczęściej mocą 700 – 2000 W. Doprowadzenie do wrzenia litra wody zajmuje im kilka, kilkanaście minut. Nieco lepsze czajniki posiadają zazwyczaj moc około 2000 – 2400 W. Są one w stanie zagotować litr wody w niespełna 3 minuty. Najmocniejsze modele o mocy do 3000 W wykonają tę pracę błyskawicznie, jednak decydując się na ich zakup musimy liczyć się ze znacznie większym zużyciem energii elektrycznej.
  • rodzaj grzałki – starsze modele czajników wyposażano w grzałki spiralne, które często ulegały uszkodzeniu, jeśli urządzenie nie było napełniane odpowiednią ilością wody. Takie produkty pracują dosyć cicho i są niedrogie, ale nie mogą mieć obracanej podstawy. Nowoczesne modele czajników mają zazwyczaj grzałkę płaską, czyli płytową, ukrytą pod dnem czajnika. Są dzięki temu łatwiejsze do utrzymania w czystości, mocniejsze i bardziej eleganckie. Mogą posiadać także obrotową podstawę.
  • pojemność – dobór odpowiedniej pojemności czajnika jest istotny przede wszystkim w kontekście oszczędności energii oraz przestrzeni. Urządzenie dla dwóch osób nie powinno mieścić więcej niż około pół litra wody. W przypadku chęci zakupu rodzinnego czajnika lepiej wybierać modele o pojemności minimum 1,5 litra.

Co jeszcze sprawdzić przed zakupem czajnika elektrycznego?

Opisane wyżej parametry są najważniejsze przy zakupie funkcjonalnego czajnika, jednak na komfort jego obsługi wpływać mogą również:

  • obudowa – czajniki elektryczne posiadają obudowy z tworzywa sztucznego, ceramiki, szkła hartowanego, stali nierdzewnej lub metalu. Te z plastiku będą najtańsze i najlżejsze. Ze szkła lub ceramiki najbardziej eleganckie, ale również podatne na uszkodzenie. Metalowe mogą z kolei mocno nagrzewać się z zewnątrz i szybko wytracać temperaturę, jeśli nie będą posiadały odpowiedniej termoizolacji.
  • rodzaje filtrów – aby woda przelewana z czajnika była jak najczystsza, warto zwrócić uwagę na to, czy produkt jest wyposażony w jeden z następujących systemów oczyszczania: filtr z siateczki nylonowej, filtr z siateczki stalowej, filtr węglowy.
  • przewód zasilający – zbyt krótki przewód zasilający sprawi, że będziemy zmuszeni ustawić urządzenie bardzo blisko gniazdka. Kabel o długości powyżej 1 m będzie zatem najbardziej optymalny. Jeśli zakupimy model z funkcją nawijania przewodu, będziemy również w stanie skrócić go na długość dostosowaną do swoich potrzeb.
  • zabezpieczenia – czajnik elektryczny to urządzenie dysponujące dużą mocą, dlatego powinno zostać wyposażone w zabezpieczenia, które ochronią użytkownika przed poparzeniem, a sam produkt przed uszkodzeniem. Zaliczamy do nich między innymi system automatycznego wyłączania czajnika po zagotowaniu wody lub w przypadku jej niedoboru, a także blokadę uruchomienia urządzenia z niezamkniętą pokrywą lub z pustym zbiornikiem.
  • pokrywka – pokrywki czajników mogą być odchylane lub zdejmowane. Te pierwsze będą wygodniejsze i bezpieczniejsze, jednak jeżeli nie odchylą się odpowiednio mocno lub będą bardzo wąskie, utrudnią napełnianie zbiornika oraz czyszczenie wnętrza urządzenia. Pokrywki zdejmowane zapewnią użytkownikowi swobodny dostęp do wnętrza czajnika, jednak przy ich zdejmowaniu należy uważać, aby nie poparzyć palców, a podczas nalewania stale trzymać je w dłoni lub odkładać w odpowiednie miejsce.
  • wskaźnik poziomu wody – to drobne udogodnienie, które często ma ogromny wpływ na komfort korzystania z czajnika. Najpraktyczniejsze są wskaźniki dwustronne, umieszczone na dwóch przeciwległych ściankach urządzenia, zwłaszcza te z podświetleniem.

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury i funkcją podtrzymywania ciepła – czy warto?

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury (z funkcją podgrzewania wody) to dobre rozwiązanie dla osób, które przygotowują różnego typu herbaty, wymagające zaparzania w niższych temperaturach. Urządzenie tego typu nie doprowadza wody do wrzenia, lecz podgrzewa ją do zadanej temperatury, na przykład 60 czy 80 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie musimy gotować wody, a następnie czekać na jej wystudzenie. Oszczędzamy zatem i czas, i energię elektryczną.

Czajnik z termostatem, czyli funkcją podtrzymywania ciepła to doskonałe rozwiązanie, kiedy herbatę czy kawę przygotowujemy dla dużej liczby osób, na przykład podczas przyjęcia czy rodzinnego obiadu. Goście nie muszą wtedy czekać na zagotowanie wody, gdyż wrzątek jest dostępny stale (przez określony czas). Tego typu urządzenia posiadają zwykle programator, który pozwala na wybór temperatury płynu w przedziale 40 – 100 stopni Celsjusza.

Ile kosztuje czajnik elektryczny?

Współczesne czajniki elektryczne to nie tylko praktyczne wyposażenie kuchenne, ale bardzo często również designerski dodatek do aranżacji tego pomieszczenia. Dobre urządzenie z tej kategorii produktów kupimy za kwotę około 100 – 300 zł, choć na rynku dostępne są również modele kosztujące prawie 500 zł.

Czajnik elektryczny: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Najlepsza frytkownica beztłuszczowa – ranking 2024 [TOP6]

Frytkownica beztłuszczowa zamiast smażyć na oleju, opieka frytki przy pomocy gorącego powietrza. Dzięki temu pokrojone w słupki ziemniaki są idealnie miękkie w środku i chrupiące z zewnątrz, a to wszystko bez dodatku niezdrowego tłuszczu. Większość urządzeń tego typu umożliwia również pieczenie mięsa lub warzyw – również beztłuszczowo, a zatem zdrowiej i bezpieczniej dla osób z wysokim cholesterolem, otyłością czy zagrożonych chorobami układu krążenia. Zakup frytkownicy beztłuszczowej może wydawać się dużym wydatkiem, jednak dzięki produktom tego typu nie musimy rezygnować ze swoich ulubionych potraw, a jednocześnie możemy zadbać o lepszy, zdrowszy, a niekiedy nawet smaczniejszy jadłospis. Jak więc wybrać dobrą frytkownicę?

Frytkownica beztłuszczowa ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Frytkownica beztłuszczowa – jaką wybrać?

Frytkownice beztłuszczowe działają na zasadzie konwekcji gorącego powietrza po całej komorze pieczenia. Zasadniczo nie muszą służyć nam jedynie do przygotowywania frytek, gdyż taki typ obróbki cieplnej doskonale sprawdza się również podczas pieczenia mięsa czy opiekania warzyw. Niektórzy producenci oferują nam nawet rozwiązania, dzięki którym wszystkie te składniki przygotujemy we frytkownicy jednocześnie, co da nam zdrowy i odpowiednio zbilansowany posiłek w krótkim czasie. Jednak jak wybrać frytkownicę beztłuszczową, aby najlepiej spełniała nasze potrzeby?

Najważniejsze parametry frytkownic beztłuszczowych to:

  • moc – od mocy urządzenia zależy szybkość przygotowywania frytek. Jeśli będzie ona zbyt niska, frytkownica może nie dopiekać potraw, dlatego najlepiej sięgać po modele o mocy minimum 1200 W. Jeżeli jednak szukamy sprzętu bardziej uniwersalnego, odpowiedniego także do pieczenia mięs, wybierajmy urządzenia o mocy bliskiej 2000 W.
  • regulacja temperatury – dobra frytkownica beztłuszczowa pozwoli nam na dostosowanie temperatury pieczenia do rodzaju przygotowanego produktu. Dzięki termostatowi możliwe będzie zarówno opiekanie delikatnego mięsa ryb, jak i mocne przypiekanie frytek.
  • pojemność misy/koszyczka – frytkownice beztłuszczowe mogą mieć pojemność od około 1 do nawet 5 litrów. Często producenci informują nas nie tylko o objętości komory, w której opiekane są produkty, ale również o wielkości koszyczka. Warto jednak traktować te parametry nieco z przymrużeniem oka, ponieważ wypchany po brzegi koszyczek sprawi, że znajdujące się w środku frytki zostaną odcięte od dopływu gorącego powietrza, a co za tym idzie pozostaną niedopieczone. Przy większej rodzinie wybierajmy zatem jak największe urządzenia, a kupując model dla dwóch osób nie przesadzajmy z jego wielkością, aby uniknąć zużywania niepotrzebnie dużych ilości energii.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie frytkownicy beztłuszczowej?

Wymienione wyżej parametry są najistotniejsze przy wyborze praktycznej frytkownicy. Pozostałe cechy tego typu urządzeń wpływają jednak również na komfort codziennego użytkowania domowego sprzętu AGD. Są to:

  • zabezpieczenia – aby frytkownica beztłuszczowa była urządzeniem w pełni bezpiecznym powinna zostać wyposażona w specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem, które wyłączy ją automatycznie, jeżeli temperatura wewnątrz produktu przekroczy dopuszczalną wysokość. Jeśli mamy w domu dzieci, dobrze również wybierać takie modele frytkownic, które posiadają nienagrzewającą się obudowę i blokadę pokrywy – nie pozwoli ona na otwarcie urządzenia bez naciśnięcia odpowiedniego przycisku lub przed ukończeniem wybranego programu pieczenia.
  • sposób obsługi – frytkownice beztłuszczowe mogą być obsługiwane za pomocą pokręteł z regulacją temperatury, automatycznych programów opiekania czy nawet dotykowych paneli sterowania. Wybór sposobu obsługi zależy od naszych indywidualnych upodobań, jednak dedykowane konkretnym produktom spożywczym programy mogą znacząco ułatwić przygotowywanie smacznych i idealnie dopieczonych posiłków.
  • wyświetlacz – nowoczesne, bardziej zaawansowane frytkownice beztłuszczowe mogą być wyposażone w wyświetlacz, który pozwoli na stałą kontrolę aktualnej temperatury pieczenia oraz czas pozostały do ukończenia całego procesu.
  • dźwiękowy sygnał zakończenia czasu pracy – frytkownice beztłuszczowe rzadko pozwalają nam podglądać przebieg swojej pracy przez okienko umieszczone w wieku, dlatego warto wybierać urządzenia, które poinformują nas o ukończeniu opiekania przy pomocy sygnału dźwiękowego.

Frytkownica beztłuszczowa – wady i zalety

Frytkownica beztłuszczowa, jak każde inne urządzenie AGD, ma swoje wady i zalety. Jej największym atutem jest możliwość przygotowywania frytek, warzyw i mięs całkowicie bez dodatku tłuszczu lub przy jego minimalnym udziale. Dzięki temu nasze ulubione posiłki mogą stać się zdrowsze i bardziej lekkostrawne. Poza tym smażenie bez tłuszczu jest tańsze, gdyż nie wymaga regularnej wymiany dużej ilości oleju. Frytkownice tego typu nie wydzielają również nieprzyjemnego zapachu smażenia ani dymu lub emitują je w ograniczonej ilości.

Do wad frytkownic beztłuszczowych zaliczymy przede wszystkim znacznie mniejszy wybór tego rodzaju urządzeń na naszym rynku. Dodatkowo, bardzo często są to także produkty dużo droższe. Co więcej, smażenie bez dodatku tłuszczu może trwać nawet do dwóch razy dłużej niż ma to miejsce w tradycyjnej frytkownicy, dlatego korzystanie z tych urządzeń polecamy w szczególności osobom cierpliwym.

Jeśli pragniesz zadbać o swoje zdrowie lub stracić na wadze, jednocześnie nie rezygnując z ulubionych dań, takich jak frytki czy pieczone mięso, zakup frytkownicy beztłuszczowej z pewnością sprawi Ci wiele przyjemności. Chociaż przygotowywanie potraw potrwa nieco dłużej, a ich smak będzie różnił się od tego, do którego jesteś przyzwyczajony, to pieczenie bez tłuszczu jest bez zwątpienia pozytywnym nawykiem, który powinien wykształcić każdy z nas.

Frytkownica beztłuszczowa: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Najlepszy podgrzewacz do butelek – ranking 2024 [TOP7]

Podgrzewacz do butelek to urządzenie przeznaczone do podgrzewania wody, mleka lub pokarmu stałego w butelce, słoiczku lub miseczce. Większość produktów tego typu to modele wykorzystujące do swojej pracy wodę lub parę wodną. Istnieje jednak również szczególny rodzaj podgrzewaczy działających bez jej udziału, czyli podgrzewacz do butelek samochodowy.

Najczęściej rodzice poszukują jednak przede wszystkim podgrzewaczy zasilanych z sieci domowej. Najlepsze z nich poza funkcją podgrzewania będą umożliwiały także:

  • powolne rozmrażanie pokarmu,
  • sterylizowanie butelek, smoczków i innych akcesoriów,
  • wygodną regulację temperatury.

Podgrzewacz do butelek ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Podgrzewacz do butelek – jak wybrać najlepszy?

Podgrzewacz do butelek to nieskomplikowane urządzenie, które może podgrzewać pokarm bez wody, z wodą lub za pomocą pary wodnej. Aby wybrać model idealny, należy w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby oraz to, jak często i w jakim miejscu pragniemy z niego korzystać.

Najważniejsze parametry, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem to:

  • moc podgrzewacza – która decyduje o szybkości nagrzewania pokarmu. Im ona wyższa, tym bardziej efektywna będzie praca urządzenia.
  • sposób zasilania – większość podgrzewaczy to urządzenia do użytku domowego, zasilane z sieci za pomocą przewodu. Istnieją jednak również modele turystyczne, czyli podgrzewacze do butelek samochodowe, zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej. Drugi typ urządzeń warto traktować jako gadżet uzupełniający i kupować go wyłącznie w przypadku częstego podróżowania z niemowlęciem.
  • pojemność urządzenia – czyli średnica oraz wysokość otworu, w którym umieszcza się butelkę, słoiczek, bądź miseczkę. Warto wziąć ten parametr pod uwagę szczególnie wtedy, kiedy korzystamy na co dzień z akcesoriów o nietypowym rozmiarze – wysokich lub bardzo szerokich butelek. Idealne dopasowanie będzie również niezwykle istotne w przypadku podgrzewaczy z funkcją sterylizatora, gdyż jego skuteczność wymaga pełnego domknięcia pokrywki i zamknięcia obiegu gorącej pary.

Jakie funkcje może mieć podgrzewacz do butelek?

Główną funkcją podgrzewacza jest podwyższanie temperatury mleka czy pokarmu stałego. Poszczególne modele urządzeń tego typu mogą oferować jednak również dodatkowe opcje, jak:

  • regulacja temperatury – podgrzewacze powinny umożliwiać regulację temperatury lub wybór określonych programów pracy. Najwygodniejsze w obsłudze będą te urządzenia, których temperaturę możemy dostosować samodzielnie do rodzaju podgrzewanego pokarmu oraz pożądanego stopnia ogrzania.
  • utrzymywanie ciepła/stałej temperatury – taką funkcję zapewni nam wyłącznie podgrzewacz do butelek z termostatem, który podtrzyma osiągniętą temperaturę przez ustalony okres czasu. Opcja ta jest niezwykle przydatna w przypadku dzieci, które mają tendencję do spożywania swoich posiłków w kilku porcjach. Dzięki termostatowi pokarm nie musi być wielokrotnie podgrzewany, gdyż utrzymuje optymalną temperaturę nawet przez kilka, kilkanaście godzin.
  • funkcje dodatkowe – na przykład funkcja rozmrażania, sterylizacji, blendowania czy gotowania na parze. Przy wyborze podgrzewczy z opcją rozmrażania, warto zwrócić uwagę na to, aby proces ten przebiegał stopniowo i bardzo powoli. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania wartości odżywczych pokarmu. Urządzenia służące do sterylizacji nie zawsze będą posiadały dedykowany tej czynności tryb pracy, dlatego należy pamiętać, że sterylizacja to po prostu zabieg wykonany przy pomocy wrzącej wody, wymagający ustawienia temperatury grzania na poziomie 100 stopni Celsjusza.

Co powinien mieć dobry podgrzewacz do butelek?

Poza wymienionymi wyżej funkcjami dobry sterylizator to urządzenie, które może zaoferować użytkownikowi takie udogodnienia jak:

  • sygnalizacja ukończenia pracy – podgrzewacz powinien informować o zakończeniu procesu nagrzewania poprzez sygnał świetlny lub dźwiękowy, a także poprzez samoczynne odłączenie zasilania.
  • wyświetlacz LCD – pozwalający na pełne kontrolowanie przebiegu podgrzewania pokarmu, wyświetlający czas i aktualną temperaturę. Doskonałym rozwiązaniem są również wyświetlacze dotykowe, które znacząco ułatwiają obsługę podgrzewacza.
  • automatyczne wyłączanie – czyli zabezpieczenie, które wyłącza urządzenie w przypadku uruchomienia bez uprzedniego napełnienia zbiornika wodą lub w przypadku jej całkowitego wyparowania. Podgrzewacz może wyłączać się także samoczynnie po zaprogramowanym czasie nagrzewania.
  • dodatkowe akcesoria – na przykład koszyczek do segregowania słoiczków, pokrywka do podgrzewacza, miseczka do pokarmów stałych czy miarka do wody.

Podgrzewacze do butelek – kiedy warto je kupować?

Z podgrzewaczy do butelek korzystają najczęściej rodzice dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Jest to w ich przypadku najwygodniejsze rozwiązanie, pozwalające na szybkie podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. Gwarantuje również, że za każdym razem jej temperatura będzie idealna, a co za tym idzie nie będzie wymagała dodatkowego studzenia czy podgrzewania.

Na zakup podgrzewacza do butelek powinna zdecydować się również każda mama karmiąca piersią, która ma świadomość, że będzie musiała często zostawiać swoje dziecko pod opieką innej osoby. W takim przypadku najlepiej wybrać model z funkcją rozmrażania, który pozwoli bezpiecznie rozmrozić przechowywany w ujemnej temperaturze pokarm.

Podgrzewacze doskonale sprawdzają się także na etapie rozszerzania diety, kiedy niemowlętom podaje się już nie tylko mleko, ale także przeciery z warzyw i owoców. Dzięki urządzeniom tego typu można szybko i łatwo ogrzewać bowiem także gotowe dania ze słoiczków.

Rodzice, którzy pragną przygotowywać posiłki dla swojego dziecka samodzielnie, a jednocześnie oszczędzić miejsce w kuchni, powinni zdecydować się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego z funkcją podgrzewacza. Produkty tego typu umożliwiają bowiem bardzo zdrowe gotowanie na parze, a także bezpośrednie zblendowanie pokarmu do odpowiedniej konsystencji.

Rozważając zakup podgrzewacza elektrycznego, warto pamiętać, że jest on nie tylko szybszy i wygodniejszy w użyciu niż podgrzewacze mikrofalowe czy tradycyjna metoda podgrzewania na kuchence, ale również zdrowszy i bezpieczniejszy. Ogrzewa bowiem pokarm w sposób jednostajny i stopniowy, zapobiegając jego przypaleniu i przegrzaniu. To z kolei przekłada się na lepszy smak i wyższą zawartość składników odżywczych.

Podgrzewacz do butelek to proste urządzenie, które może znacząco ułatwić opiekę nad dzieckiem zarówno młodym rodzicom, jak i zastępującym ich dziadkom czy wynajętym nianiom. Przy wyborze modelu idealnego, warto w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby i zakres niezbędnych funkcji podgrzewacza. Dopiero później można dokonać optymalnego wyboru na podstawie pozostałych parametrów produktu.

Podgrzewacz do butelek: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Które kapsułki do prania są najlepsze? Ranking 2024 [TOP5]

Kapsułki do prania to nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Na rynku spotykamy zwykłe kapsułki oraz kapsułki wielokomorowe, na przykład 2w1, 3w1 czy 4w1. Każdy taki wariant, poza substancją usuwającą plamy, będzie zawierał dodatkowo płyn zmiękczający, odplamiacz czy środek pielęgnujący włókna tkanin – w zależności od danego produktu. Przy wyborze najlepszych kapsułek warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co w sobie zawierają i co należy oprócz nich dodać do prania, ale również na fakt:

  • w jakiej temperaturze rozpuszcza się ich foliowa otoczka;
  • w ilu stopniach Celsjusza aktywują się enzymy czyszczące, od których zależy skuteczność usuwania plam.

Dobre kapsułki piorące w połączeniu z dobrą pralką to gwarancja idealnie czystego prania i ochrony tkanin przed zniszczeniem czy utratą koloru. Jeśli więc szukasz również nowego urządzenia do prania odzieży sprawdź nasze rankingi pralek.

Kapsułki do prania ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Kapsułki do prania – które warto kupić?

Zastępczo dla proszku lub płynu, do codziennego prania możemy wykorzystać wygodne w użyciu kapsułki lub tabletki. Te pierwsze – znacznie popularniejsze i bardziej różnorodne – mają formę łatwo wypłukującego się żelu, który dobrze wnika we włókna tkanin. Te drugie – mniej znane – stanowią skompresowaną formę proszku, który nie wymaga już jednak dozowania.

To, po jakie kapsułki powinniśmy sięgnąć, uzależnione jest przede wszystkim od naszych upodobań. Jeśli chcemy jedynie zastąpić nimi inne środki piorące, wystarczający będzie zakup jednokomorowych kapsułek z płynem piorącym, który odświeży ubrania. Jeżeli jednak szukamy czegoś, co zastąpi również odplamiacz oraz płyn do płukania, lepszym rozwiązaniem będą kapsułki 2w1, 3w1 lub 4w1.

Na rynku dostępne są także kapsułki piorące do zadań specjalnych. Dzięki nim mamy szansę:

  • odnowić i zabezpieczyć kolor ubrań przed szarzeniem czy blaknięciem,
  • wygładzić i zabezpieczyć włókna tkanin przed mechaceniem,
  • usunąć z ubrań uporczywe, nieprzyjemne zapachy,
  • nadać tkaninom blask i długotrwałą świeżość.

Dobre kapsułki do prania będą rozpuszczały się bez śladu już w niskich temperaturach rzędu 20 – 30 stopni Celsjusza. Nie pozostawią również żadnych osadów czy fragmentów folii na wypranej odzieży. O ich zapachu czy skuteczności dowiemy się przed zakupem wyłącznie na podstawie opinii innych użytkowników, dlatego warto zapoznać się z nimi przed ostatecznym wyborem.

Poza tym, jeśli priorytetem nie jest dla nas najniższa cena, zamiast popularnych kapsułek możemy sięgnąć po warianty ekologiczne. Ich formuły nie zawierają czynnych biologicznie substancji, a co za tym idzie, nie zanieczyszczają wód gruntowych.

Kapsułki do prania i ich zalety

Jak już wspomnieliśmy, kapsułki do prania to wygodne rozwiązanie. Zawierają one odpowiednią ilość środka piorącego na jedno pranie, zatem nie wymagają dozowania jak proszki czy płyny. Kapsułkę wystarczy umieścić w bębnie wraz z praniem – i gotowe!

Kapsułki są też wydajne, gdyż większość z nich doskonale poradzi sobie nawet z dużym wsadem prania. W przeliczeniu, koszt zakupu jednej sztuki często okazuje się niższy niż koszt zakupu płynu lub proszku – zwłaszcza, jeśli decydujemy się na kapsułki z odplamiaczem i płynem zmiękczającym w jednym.

Kapsułki do prania są wygodne w przechowywaniu. Zazwyczaj producenci pakują je bowiem w pudełka lub woreczki strunowe, które zabezpieczają zawartość przed wilgocią czy utlenianiem. Taka forma środka piorącego zajmuje też mniej miejsca i ma niższą wagę – co doceniamy, niosąc zakupy do domu.

Czy opłaca się kupować kapsułki do prania?

Chociaż w przeciwieństwie do zmywarek, korzystanie z pralki nie wymaga stosowania gotowych kapsułek piorących, to ze względu na wygodę, efekty i opłacalność, rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Koszt zakupu kapsułek do prania uzależniony jest nie tylko od producenta czy danego wariantu produktu, ale również od wielkości opakowania. Naturalnie, im więcej sztuk kupujemy jednocześnie, tym niższy koszt jednostkowy.

Z reguły cena jednej kapsułki oscyluje w granicach od około 70 groszy do 2 zł. Jeśli wybrane kapsułki nie wymagają dodatkowo zakupu odplamiacza czy płynu do płukania, koszt jednego prania kapsułkami okazuje się dosyć niski – wbrew temu, co można by wnioskować, porównując cenę jednego opakowania kapsułek i jednego opakowania proszku czy płynu do prania.

Kapsułki do prania: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Która nawigacja samochodowa jest najlepsza? Ranking 2024

Podróże samochodowe mogą być zarówno przyjemnością, jak i wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie znamy trasy lub musimy poruszać się w nieznanym terenie. Nawigacja samochodowa staje się wówczas nieocenionym wsparciem, pozwalającym na sprawne i bezstresowe dotarcie do celu. Wybór odpowiedniego urządzenia jest kluczowy, aby cieszyć się nie tylko precyzyjnymi wskazówkami, ale także dodatkowymi funkcjami, które uczynią podróż jeszcze bardziej komfortową. W tym artykule przedstawiamy ranking najlepszych nawigacji samochodowych, oceniając je pod kątem funkcjonalności, łatwości obsługi, a także dodatkowych opcji, które mogą okazać się niezwykle przydatne w różnych sytuacjach drogowych.

Ranking nawigacji samochodowych:

Sprawdź podobne rankingi:

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Wybór odpowiedniej trasy dobrej nawigacji GPS jest kluczowy dla komfortu i efektywności podróży. Decyzja ta zależy od kilku istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby dotrzeć do celu szybko i bezproblemowo. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które pomogą Ci wybrać najlepszą trasę na nawigacji.

Przede wszystkim, warto sprawdzić opcje oferowane przez nawigację. Większość nowoczesnych urządzeń umożliwia wybór spośród kilku tras: najszybszej, najkrótszej oraz najłatwiejszej. Pierwsza z dróg zazwyczaj prowadzi przez autostrady i drogi ekspresowe, minimalizując czas podróży. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej dotrzeć do celu, jednak może wiązać się z dodatkowymi opłatami drogowymi. Trasa najkrótsza z kolei skraca dystans, ale często prowadzi przez mniej uczęszczane drogi, co może wydłużyć czas podróży ze względu na ograniczenia prędkości i ewentualne przeszkody drogowe. Trasa najłatwiejsza to kompromis, który unika skomplikowanych manewrów i trudnych odcinków, co może być korzystne dla mniej doświadczonych kierowców.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest aktualizacja map i informacji drogowych. Nawigacje z funkcją odświeżania w czasie rzeczywistym są niezwykle pomocne, ponieważ informują o bieżących utrudnieniach, takich jak korki, remonty czy wypadki. Warto wybrać urządzenie, które oferuje regularne i darmowe aktualizacje map, aby mieć pewność, że zawsze korzystasz z najnowszych danych. Dzięki temu możesz unikać nieprzewidzianych opóźnień i wybierać alternatywne trasy, gdy główna droga jest zablokowana.

Nie zapomnij również o funkcjach dodatkowych, które mogą znacznie ułatwić podróż. Funkcje takie jak asystent pasa ruchu, ostrzeżenia o radarach czy punkty POI (Points of Interest) mogą okazać się niezwykle przydatne. Asystent pasa ruchu pomoże Ci sprawnie zmieniać pasy na skomplikowanych skrzyżowaniach, a ostrzeżenia o radarach pomogą uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości. Punkty POI to z kolei miejsca takie jak stacje benzynowe, restauracje czy hotele, które mogą być nieocenione w trakcie dłuższej podróży.

Która nawigacja ma najdokładniejsze mapy?

Dokładność map w nawigacji samochodowej jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na skuteczność i niezawodność działania. Wybór urządzenia z najdokładniejszymi mapami może znacząco poprawić jakość podróży, minimalizując ryzyko zgubienia się czy błędnego wyznaczenia trasy. Która nawigacja oferuje najdokładniejsze mapy?

Na rynku nawigacji samochodowych dominują kilku głównych dostawców map: TomTom, Garmin oraz HERE Technologies. Każdy z nich oferuje swoje unikalne podejście do aktualizacji i precyzji map, co przekłada się na różnorodne doświadczenia użytkowników.

TomTom jest znanym liderem w branży nawigacji, słynącym z precyzyjnych i regularnie aktualizowanych map. Ich system Map Share pozwala użytkownikom zgłaszać zmiany na drogach, co umożliwia szybką aktualizację i poprawę map. TomTom korzysta także z zaawansowanych technologii, takich jak HD Map i RoadDNA, które zapewniają dokładność na poziomie centymetrów. Dzięki temu użytkownicy mogą liczyć na wyjątkową precyzję nawigacji, zwłaszcza w miastach o skomplikowanej infrastrukturze drogowej.

Garmin to kolejny potentat na rynku nawigacji, oferujący dokładne mapy dzięki współpracy z HERE Technologies, jednym z największych dostawców danych geograficznych. Omawiana firma regularnie aktualizuje swoje mapy, co zapewnia użytkownikom aktualne informacje o drogach, punktach POI i warunkach drogowych. Dodatkowo Garmin oferuje funkcje takie jak Traffic Trends. Analizuje ona historyczne dane o ruchu drogowym, pomagając użytkownikom unikać korków i wybierać najszybsze trasy.

HERE Technologies, będący dostawcą map dla wielu producentów nawigacji, również wyróżnia się precyzyjnymi i szczegółowymi mapami. Firma ta zbiera dane z różnorodnych źródeł, w tym od użytkowników, flot pojazdów oraz satelitów, co pozwala na tworzenie bardzo dokładnych map. Nawigacje korzystające z map HERE, takie jak te produkowane przez Alpine czy Pioneer, oferują użytkownikom wysoką precyzję i niezawodność.

Co to jest dożywotnia aktualizacja map?

Dożywotnia aktualizacja map to jedna z kluczowych funkcji, którą oferują producenci nawigacji samochodowych. Opcja ta stała się ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego urządzenia, ponieważ zapewnia użytkownikom pewność, że ich nawigacja będzie zawsze wyposażona w najnowsze informacje drogowe, bez dodatkowych kosztów w przyszłości.

Czym dokładnie jest dożywotnia aktualizacja map? W najprostszym ujęciu oznacza to, że producent nawigacji zobowiązuje się dostarczać użytkownikom regularne aktualizacje map przez cały okres eksploatacji urządzenia. Jest to ogromna zaleta, biorąc pod uwagę, że infrastruktura drogowa ulega ciągłym zmianom – nowe drogi są budowane, istniejące zmieniają swoje przebiegi, a czasami dochodzi do zamknięć i objazdów. Dzięki dożywotnim aktualizacjom map użytkownik może być pewien, że zawsze ma dostęp do najnowszych informacji. To przekłada się na bardziej efektywne planowanie tras i unikanie nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

Dożywotnia aktualizacja map różni się jednak w zależności od producenta. Niektóre firmy oferują aktualizacje cztery razy w roku, inne co miesiąc. Zazwyczaj aktualizacje te można pobrać bezpośrednio przez oprogramowanie nawigacji lub za pośrednictwem komputera. Na przykład, Garmin, jeden z przodujących producentów nawigacji, oferuje aktualizacje map przez cały okres użytkowania urządzenia. To oznacza, że właściciele ich nawigacji nie muszą martwić się o dodatkowe opłaty za nowe mapy.

Nawigacja samochodowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.