Strona głównaPralki i suszarkiPralkiNajlepsza pralka - ranking 2023

Najlepsza pralka – ranking 2023

Pralka – jak wybrać najlepszą?

Pralka automatyczna to w obecnych czasach niezbędne wyposażenie każdego domu. Producenci prześcigają się zatem w oferowaniu swoim konsumentom coraz to nowocześniejszych modelów automatów z bardziej lub mniej praktycznymi funkcjami. Jak wybrać ten najlepszy?

Najlepsze pralki to pralki przede wszystkim dostosowane do naszych potrzeb, ilości dostępnego w łazience miejsca czy budżetu. Kupując urządzenie tego typu, warto więc w pierwszej kolejności przemyśleć swoje oczekiwania, a później przyjrzeć się najważniejszym parametrom różnicującym produkty z asortymentu poszczególnych sklepów.

Interesuje Cię zakup konkretnego typu pralki? Sprawdź również pozostałe rankingi:

Pralka ranking:

Ranking pralek to zestawienie pięciu bardzo popularnych i cieszących się dobrymi opiniami urządzeń. Znalazły się w nim mniejsze i większe modele o różnej funkcjonalności. Mamy nadzieję, że ranking ułatwi Ci wybór pralki idealnie dostosowanej do Twoich potrzeb.

1. Pralka Indesit MTWSC 51051 W PL

Indesit MTWSC 51051 W PL



INDESIT MTWSC51051WPL to urządzenie z klasy efektywności energetycznej F, dawniej A++. Model oferuje maksymalną prędkość wirowania rzędu 1000 obr./min oraz trzy programy prania szybkiego. Sprzęt wykorzystuje technologię WaterBalance Plus, polegającą na dobieraniu ilości wody precyzyjnie do wagi załadunku.

Pralka umożliwia regulowanie temperatury prania i prędkości wirowania dla każdego cyklu automatycznego. Pozwala także na wybór dodatkowego płukania. Wśród jej programów znajdziemy między innymi tryb prania białej odzieży, ekonomiczny, mieszany, bawełna, szybkie 15 minut czy samo płukanie + wirowanie.

Urządzenie mieści do 5 kg wsadu. Posiada blokadę panelu sterowania i funkcję kontroli piany. Dysponuje też opcją opóźnionego startu. Wymiary modelu wynoszą kolejno 42.5
na 59.5 na 85 cm.

Zalety: Wady:
+ Pralka jest idealna do małej łazienki. – Nie posiada wyświetlacza.
+ Jest prosta w obsłudze.  
+ Ma wiele programów pracy, które można dodatkowo modyfikować.  
+ Ma atrakcyjną cenę.  

2. Pralka Bosch Serie2 WAJ2006KPL

Bosch Serie2 WAJ2006KPL



Bosch Serie2 WAJ2006KPL to model o wymiarach 54,6 x 59,8 x 84,8 cm i pojemności 7 kg. Urządzenie odwirowuje pranie z prędkością maksymalnie 1000 obrotów na minutę. Należy do produktów z klasy efektywności energetycznej D. Posiada bezszczotkowy napęd EcoSilence Drive, dzięki któremu zminimalizowane zostały niekorzystne drgania pralki. 

Sprzęt wyróżnia się specjalną konstrukcją AntiVibration (wytłoczenia na bokach), która dodatkowo zwiększa stabilność urządzenia i zmniejsza poziom hałasu w trakcie pracy. Dużym atutem tego modelu jest funkcja start-pauza, dzięki której użytkownik może dołożyć odzież do prania w trakcie cyklu. 

Urządzenie posiada 8 programów automatycznych, w tym bawełna, syntetyki, mix czy szybki 15 oraz 30 minut. Pralkę wyposażono też w wyświetlacz LED, który ułatwia programowanie. Model dysponuje również funkcją kontroli piany oraz zabezpieczeniem przed dziećmi. 

Zalety: Wady:
+ Pralka bardzo cicho pracuje. – Ma nieco wyższą cenę niż podobne urządzenia tego typu.
+ Jest stabilna.  
+ Jest łatwa w obsłudze.  
+ Ma optymalną pojemność.  

3. Pralka Whirlpool FFB 6238 W PL

Whirlpool FFB 6238 W PL



Whirlpool FFB 6238 W PL to urządzenie o maksymalnej pojemności załadunkowej 6 kg i maksymalnej prędkości obrotowej 1200 obr./min. Sprzęt wyposażono w silnik inwerterowy. Model jest zaliczany do urządzeń z klasy energetycznej D. Posiada duży wyświetlacz cyfrowy, ułatwiający obsługę. 

Pralka wykorzystuje technologię FreshCare+ i 6-ty zmysł. Dopasowuje ruchy bębna do rodzaju tkanin, dbając o ich kondycję. Wśród programów automatycznych tego modelu znajdziemy między innymi program szybki 30-minutowy, program 20 stopni, program do kołder czy odzieży sportowej. Urządzenie można zaprogramować, dzięki funkcji opóźnionego startu.

Sprzęt utrzymuje delikatne ruchy bębna aż do wyjęcia mokrego wsadu z bębna (max. 6 godzin), co utrzymuje świeżość prania. Dzięki technologii 6-ego zmysłu automatycznie dostosowuje parametry pracy do wielkości i rodzaju załadunku.

Wymiary urządzenia wynoszą 57,5 x 59,5 x 84,5 cm. Model pozwala na zmianę temperatury prania i wybór stopnia zabrudzenia odzieży. Posiada także blokadę rodzicielską. 

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie pozwala na modyfikację prędkości obrotów.
+ Jest proste i wygodne w obsłudze.  
+ Cicho pracuje.  

4. Pralka Bosch Serie 4 WAN2427GPL

Bosch Serie4 WAN2427GPL



Bosch Serie 4 WAN2427GPL to urządzenie z klasy energetycznej C, o ładowności maksymalnie 8 kg. Model posiada opcję dokładania odzieży w trakcie prania. Oferuje też funkcję SpeedPerfect, czyli czas prania krótszy nawet o 65%. Stosuje technologię ActiveWater Plus, czyli dostosowanie ilości wody precyzyjnie do wielkości załadunku i rodzaju tkanin.

Sprzęt posiada wyświetlacz, na którym ukazuje użytkownikowi między innymi parametry prania i funkcje dodatkowe, a także poziom zużycia energii i wody. Pralka wykorzystuje cichy i energooszczędny napęd EcoSilence Drive, na który producent udziela aż 10 lat gwarancji. 

Model dysponuje 15 programami automatycznymi, w tym cyklem prania bawełny, jedwabiu, odzieży sportowej czy syntetyków. Jego wymiary wynoszą kolejno 59,8 cm na 59,8 cm na 84,8 cm.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie oferuje wiele programów automatycznych. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada praktyczną funkcję skrócenia czasu prania.  
+ Cicho pracuje.  

5. Pralka Beko AWUE6511BWW3

Beko AWUE6511BWW3



Beko AWUE 6511 BWW3 to pralka z klasy efektywności energetycznej E, mieszcząca 6 kg wsadu. Urządzenie posiada wyświetlacz LED. Oferuje aż 15 programów pracy. Może zostać zaprogramowane z funkcją opóźnionego startu do maksymalnie 9 godzin. Dysponuje blokadą przed dziećmi i kontrolkami przebiegu wybranego cyklu. 

Model umożliwia regulowanie prędkości wirowania – maksymalnie 1000 obr./min. Wykorzystuje technologię Aqua Fusion, która polega na zablokowaniu odpływu w tracie pracy pralki, co zapobiega stratom detergentu i zwiększa efektywność czyszczenia tkanin. Sprzęt wyważa wsad, aby zapobiec nadmiernym wibracjom i zachować stabilność w trakcie wirowania. Automatycznie kontroluje także zużycie wody dobierając jej ilość do wagi i rodzaju tkanin. 

Zalety: Wady:
+ Pralka ma dobry stosunek ceny do jakości. –  Głośno pracuje.
+ Jest prosta w obsłudze. – Nie posiada zbyt wielu dodatkowych funkcji.
+ Zajmuje mało miejsca.  

Pralka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pralki automatyczne to bardzo obszerna kategoria produktów, w której mieszczą się zarówno modele bardzo nowoczesne, jak i te nieco bardziej tradycyjne. Wybór najlepszego modelu warto w pierwszej kolejności oprzeć jednak nie na funkcjach urządzenia, lecz na jego dwóch podstawowych parametrach. Należą do nich:

  • pojemność – określana również mianem wsadu, czyli ładowność bębna, który może pomieścić od 2,5 do 12 kg odzieży. Jeśli planujemy zakup pralki dla jednej, maksymalnie dwóch osób lepiej wybrać model mieszczący do 5 kg. Nie będzie on jednak wystarczający w przypadku rodzin z dziećmi, które powinny sięgać po pralki automatyczne o pojemności około 7 kg. Pamiętajmy równocześnie, że ładowność przekłada się także na rozmiar urządzenia oraz jego cenę.
  • klasa energetyczna – klasa efektywności energetycznej to prosta podpowiedź dla użytkowników, którzy pragną zakupić urządzenie oszczędne w eksploatacji. Klasyfikacja obejmuje 7 stopni – najniższy to D, a najwyższy A+++. Bardziej energooszczędne pralki automatyczne mogą być droższe, jednak ich zakup zwraca się w postaci obniżonych rachunków za prąd. Chcąc oszczędzić jak największą sumę pieniędzy, warto sprawdzać także szacowane zużycie wody. Producenci przedstawiają tą informację najczęściej w litrach na rok – przeciętnie jest to około 9000 litrów rocznie.

Istotnym parametrem doboru pralki może być również jej klasa efektywności, oznaczana literkami od G do A+++. Im ona wyższa, tym skuteczniej urządzenie powinno prać i odwirowywać odzież. Dla posiadaczy dzieci i zwierząt duże znaczenie miewa także kultura pracy pralki, czyli jej głośność. Natężenie dźwięków generowanych przez tego typu sprzęt AGD powinno oscylować w granicach 50 dB podczas prania oraz 70 dB podczas wirowania.

Pralka automatyczna – funkcje warte uwagi

Współczesne pralki automatyczne posiadają wiele wgranych programów pracy, które można dodatkowo modyfikować, dostosowując je do swoich potrzeb. Ich producenci oferują nam również ciekawe rozwiązania w postaci takich funkcji, jak między innymi:

    • program skrócony – czyli funkcja przeznaczona do szybkiego odświeżania odzieży,
    • funkcja równomiernego rozłożenia wsadu – czyli automatyczne rozłożenie wsadu wewnątrz bębna w sposób równomierny, co pozwala na dokładne wypranie całej odzieży,
    • automatyczny dobór odpowiedniej ilości wody – czyli pobieranie tylko takiej ilości wody, jaka jest potrzebna do wyprania umieszczonego w bębnie wsadu,
    • opóźnienie startu – czyli możliwość zaprogramowania czasu zakończenia cyklu prania,
    • blokada rodzicielska – czyli zablokowanie funkcji pralki po rozpoczęciu cyklu prania,
    • funkcja dodawania odzieży w trakcie prania – czyli możliwość otworzenia drzwiczek pralki w trakcie jej pracy i dodania do bębna kolejnych ubrań lub dodatkowych detergentów.

Podsumowanie

Najlepsze pralki automatyczne to urządzenia dostosowane do potrzeb swoich użytkowników. Nie warto kupować zatem dużego i zaawansowanego technologicznie modelu, jeśli nie planujemy korzystać z wszystkich jego funkcji. Dobrym wyborem jest natomiast postawienie na produkt energooszczędny, czyli taki, którego zakup szybko zwróci się w postaci mniejszych rachunków za energię elektryczną.

Pralka opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić