Strona głównaPralki i suszarkiPralkiWybieramy najlepszą pralkę - ranking 2024

Wybieramy najlepszą pralkę – ranking 2024 [TOP5]

Pralka – jak wybrać najlepszą?

Pralka automatyczna to w obecnych czasach niezbędne wyposażenie każdego domu. Producenci prześcigają się zatem w oferowaniu swoim konsumentom coraz to nowocześniejszych modelów automatów z bardziej lub mniej praktycznymi funkcjami. Jak wybrać ten najlepszy?

Najlepsze pralki to pralki przede wszystkim dostosowane do naszych potrzeb, ilości dostępnego w łazience miejsca czy budżetu. Kupując urządzenie tego typu, warto więc w pierwszej kolejności przemyśleć swoje oczekiwania, a później przyjrzeć się najważniejszym parametrom różnicującym produkty z asortymentu poszczególnych sklepów.

Interesuje Cię zakup konkretnego typu pralki? Sprawdź również pozostałe rankingi:

Pralka ranking:

Ranking pralek to zestawienie pięciu bardzo popularnych i cieszących się dobrymi opiniami urządzeń. Znalazły się w nim mniejsze i większe modele o różnej funkcjonalności. Mamy nadzieję, że ranking ułatwi Ci wybór pralki idealnie dostosowanej do Twoich potrzeb.

1. Candy CS4 1062DE/1-S

Candy CS4 1062DE/1-S



Candy Smart CS4 1062DE/1-S Slim to pralka z funkcją skrócenia czasu prania. Urządzenie łączy się aplikacją na telefon, co daje użytkownikowi dostęp do statystyk prania, sterowania głosowego, czy stanu technicznego sprzętu oraz ogromnej liczby programów pracy.

Produkt korzysta z sensorów automatycznych, które dobierają parametry prania do rodzaju tkaniny. Na tej podstawie urządzenie „decyduje” o odpowiedniej ilości wody, prędkości wirowania, czy czasie trwania programu.

Sprzęt posiada funkcję prania wstępnego. Jest sterowany za pomocą przycisków i pokręteł. Posiada wyświetlacz elektroniczny. Jego maksymalne obroty wirowania wynoszą 1000 obr./min. Pralka generuje hałas do 77 dB. Oferuje takie programy pracy jak 20 stopni, jeans, mieszane, szybki 14 min, czy pranie ręczne.

Wymiary urządzenia wynoszą 40 x 60 x 85 cm (wielkość wsadu do 6 kg). Produkt jest zaliczany do klasy energetycznej D. Zużywa 65 kWh energii na 100 cykli oraz 40 litrów wody na cykl. Posiada funkcję opóźnienia startu. Oferuje też praktyczną funkcję pauzy.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Według części opinii jest głośna.
+ Oferuje wiele programów pracy, w tym programy krótkie.  
+ Łączy się z aplikacją.  
+ Dobrze dopiera.  

2. ELECTROLUX MEW7F349PXP

ELECTROLUX MEW7F349PXP



ELECTROLUX MEW7F349PXP to pralka z klasy energetycznej A, oferująca funkcje parowe. Urządzenie zmniejsza ilość zagnieceń za sprawą pary, a także dostosowuje parametry cyklu prania do wielkości załadunku, dbając o kondycję tkanin.

Sprzęt oferuje takie funkcje, jak program parowy do odświeżania odzieży – oszczędzający wodę, ekologiczny, a przy tym skracający czas prasowania. Wśród trybów pracy pralki można wymienić także istotny program antyalergiczny, również wykorzystujący parę.

Urządzenie posiada blokadę rodzicielską. Dysponuje praktycznymi, krótkimi programami – 20 minut oraz UltraWash (do jednej godziny). Produkt może być programowany na określoną godzinę startu.

Pralka ma pojemność 9 kg. Jej wymiary wynoszą 63.6 x 59.7 x 84.7 cm. Sprzęt zużywa 49 kWh energii na 100 cykli i 46 litrów wody na cykl. Generuje hałas do 75 dB. Wykorzystuje technologię UniwersalDose – specjalna szuflada z miejscem na kapsułki. Jego maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 obrotów na minutę.

Zalety: Wady:
+ Jest energooszczędna. – Ma wysoką cenę.
+ Cicho pracuje.  
+ Ma dużą pojemność.  
+ Oferuje wiele programów pracy.  

3. Whirlpool FFB 6238 W PL

Whirlpool FFB 6238 W PL



Whirlpool FFB 6238 W PL to urządzenie o maksymalnej pojemności załadunkowej 6 kg i maksymalnej prędkości obrotowej 1200 obr./min. Sprzęt wyposażono w silnik inwerterowy. Model jest zaliczany do urządzeń z klasy energetycznej D. Posiada duży wyświetlacz cyfrowy, ułatwiający obsługę. 

Pralka wykorzystuje technologię FreshCare+ i 6-ty zmysł. Dopasowuje ruchy bębna do rodzaju tkanin, dbając o ich kondycję. Wśród programów automatycznych tego modelu znajdziemy między innymi program szybki 30-minutowy, program 20 stopni, program do kołder czy odzieży sportowej. Urządzenie można zaprogramować, dzięki funkcji opóźnionego startu.

Sprzęt utrzymuje delikatne ruchy bębna aż do wyjęcia mokrego wsadu z bębna (max. 6 godzin), co utrzymuje świeżość prania. Dzięki technologii 6-ego zmysłu automatycznie dostosowuje parametry pracy do wielkości i rodzaju załadunku.

Wymiary urządzenia wynoszą 57,5 x 59,5 x 84,5 cm. Model pozwala na zmianę temperatury prania i wybór stopnia zabrudzenia odzieży. Posiada także blokadę rodzicielską. 

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie pozwala na modyfikację prędkości obrotów.
+ Jest proste i wygodne w obsłudze.  
+ Cicho pracuje.  

4. SAMSUNG WW90T504DAT/S6

SAMSUNG WW90T504DAT/S6



SAMSUNG WW90T504DAT/S6 to pralka z klasy energetycznej A. Urządzenie wykorzystuje technologię EcoBubble, dzięki której skutecznie dopiera ubrania nawet w niskich temperaturach, tworząc aktywną pianę. Sprzęt dysponuje funkcjami parowymi. Posiada też inteligentne opcje sterowania panelem AI Control.

Produkt zapamiętuje sposób korzystania z programów i sugeruje użytkownikowi najlepsze parametry pracy. Łączy się również z aplikacją na telefon, dając możliwość zdalnego sterowania, czy rozwiązywania problemów przy pomocy dostępnych podpowiedzi.

Urządzenie posiada cichy, bezszczotkowy silnik objęty 10-letnią gwarancją producenta. Jego atutem jest też dostępność aż 22 programów pracy, w tym szybki 15 minut, ECO, czy mieszane. Pralka samoczynnie dobiera temperaturę, czas wirowania i namaczania do danego wsadu. Oferuje 9 kg załadunku, funkcję czyszczenia bębna, a także ostrzeżenie o konieczności uruchomienia tego trybu pracy.

Sprzęt generuje hałas do 72 dB. Jego wymiary wynoszą 60 cm x 85 cm x 55 cm. Produkt zużywa 50 litrów wody na cykl i 49 kWh energii na 100 cykli. Jego maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 rpm.

Zalety: Wady:
+ Jest energooszczędna. – Ma wysoką cenę.
+ Pracuje cicho i efektywnie. – Nie pozwala skracać programów pracy.
+ Ma dużą pojemność i wiele programów pracy.  

5. WHIRLPOOL FFB 9258 SV PL

WHIRLPOOL FFB 9258 SV PL



WHIRLPOOL FFB 9258 SV PL to pralka z klasy energetycznej C, oferująca 9 kg pojemności wsadu. Sprzęt korzysta z funkcji parowych. Posiada silnik indukcyjny o maksymalnej prędkości obrotów rzędu 1200 obr./min. Jego atutem jest także zastosowanie technologii 6-tego zmysłu, która dostosowuje parametry prania do rodzaju tkanin, czy wagi załadunku.

Pralka pozwala odświeżać odzież za pomocą pary. Chroni ubrania przed przykrymi zapachami nawet wtedy, kiedy użytkownik pozostawia je wilgotne w bębnie na kilka godzin. Urządzenie oferuje 14 programów, w tym opcję mieszane, czy program 30-minutowy.

Produkt jest sterowany za pomocą pokrętła z wyświetlaczem. Pozwala wybierać temperaturę, prędkość wirowania, dodatkowe płukanie, czy opóźnienie startu. Sprzęt generuje hałas do 79 dB. Zużywa 66 kWh energii na 100 cykli oraz 50 litrów wody na jeden cykl. Jego wymiary wynoszą 60 x 63 x 85 cm.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Według części opinii głośno pracuje.
+ Ma dużą pojemność. – Ma niewiele krótkich programów pracy.
+ Oferuje funkcje parowe.  

Pralka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pralki automatyczne to bardzo obszerna kategoria produktów, w której mieszczą się zarówno modele bardzo nowoczesne, jak i te nieco bardziej tradycyjne. Wybór najlepszego modelu warto w pierwszej kolejności oprzeć jednak nie na funkcjach urządzenia, lecz na jego dwóch podstawowych parametrach. Należą do nich:

  • pojemność – określana również mianem wsadu, czyli ładowność bębna, który może pomieścić od 2,5 do 12 kg odzieży. Jeśli planujemy zakup pralki dla jednej, maksymalnie dwóch osób lepiej wybrać model mieszczący do 5 kg. Nie będzie on jednak wystarczający w przypadku rodzin z dziećmi, które powinny sięgać po pralki automatyczne o pojemności około 7 kg. Pamiętajmy równocześnie, że ładowność przekłada się także na rozmiar urządzenia oraz jego cenę.
  • klasa energetyczna – klasa efektywności energetycznej to prosta podpowiedź dla użytkowników, którzy pragną zakupić urządzenie oszczędne w eksploatacji. Klasyfikacja obejmuje 7 stopni – najniższy to D, a najwyższy A+++. Bardziej energooszczędne pralki automatyczne mogą być droższe, jednak ich zakup zwraca się w postaci obniżonych rachunków za prąd. Chcąc oszczędzić jak największą sumę pieniędzy, warto sprawdzać także szacowane zużycie wody. Producenci przedstawiają tą informację najczęściej w litrach na rok – przeciętnie jest to około 9000 litrów rocznie.

Istotnym parametrem doboru pralki może być również jej klasa efektywności, oznaczana literkami od G do A+++. Im ona wyższa, tym skuteczniej urządzenie powinno prać i odwirowywać odzież. Dla posiadaczy dzieci i zwierząt duże znaczenie miewa także kultura pracy pralki, czyli jej głośność. Natężenie dźwięków generowanych przez tego typu sprzęt AGD powinno oscylować w granicach 50 dB podczas prania oraz 70 dB podczas wirowania.

Pralka automatyczna – funkcje warte uwagi

Współczesne pralki automatyczne posiadają wiele wgranych programów pracy, które można dodatkowo modyfikować, dostosowując je do swoich potrzeb. Ich producenci oferują nam również ciekawe rozwiązania w postaci takich funkcji, jak między innymi:

    • program skrócony – czyli funkcja przeznaczona do szybkiego odświeżania odzieży,
    • funkcja równomiernego rozłożenia wsadu – czyli automatyczne rozłożenie wsadu wewnątrz bębna w sposób równomierny, co pozwala na dokładne wypranie całej odzieży,
    • automatyczny dobór odpowiedniej ilości wody – czyli pobieranie tylko takiej ilości wody, jaka jest potrzebna do wyprania umieszczonego w bębnie wsadu,
    • opóźnienie startu – czyli możliwość zaprogramowania czasu zakończenia cyklu prania,
    • blokada rodzicielska – czyli zablokowanie funkcji pralki po rozpoczęciu cyklu prania,
    • funkcja dodawania odzieży w trakcie prania – czyli możliwość otworzenia drzwiczek pralki w trakcie jej pracy i dodania do bębna kolejnych ubrań lub dodatkowych detergentów.

Podsumowanie

Najlepsze pralki automatyczne to urządzenia dostosowane do potrzeb swoich użytkowników. Nie warto kupować zatem dużego i zaawansowanego technologicznie modelu, jeśli nie planujemy korzystać z wszystkich jego funkcji. Dobrym wyborem jest natomiast postawienie na produkt energooszczędny, czyli taki, którego zakup szybko zwróci się w postaci mniejszych rachunków za energię elektryczną.

Pralka opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd