Zamrażarka szufladowa to jeden z typów zamrażarek przeznaczonych do użytku domowego czy w lokalach gastronomicznych. Wśród zamrażarek wyróżnia się bowiem zamrażarki skrzyniowe i szufladowe. Te pierwsze, choć pojemne, są mniej komfortowe w użytkowaniu z uwagi na trudność posegregowania ich zawartości. Natomiast modele szufladowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają półki z szufladami, w których można umieszczać różne produkty spożywcze z podziałem na kategorie.
Wśród zamrażarek szufladowych wyróżniamy też AGD wolnostojące i modele pod zabudowę. W naszym rankingu skupiamy się głównie na modelach wolnostojących, których wybór jest zdecydowanie większy i bardziej zróżnicowany.
Ranking zamrażarek szufladowych:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking zamrażarek skrzyniowych i szufladowych
- ranking zamrażarek do zabudowy
- ranking małych zamrażarek
- ranking zamrażarek skrzyniowych
Jak wybrać dobrą zamrażarkę szufladową?
Mocne strony zamrażarek szufladowych to spora pojemność i możliwość łatwego, higienicznego segregowania ich zawartości. Przezroczyste szuflady to też gwarancja łatwego odnalezienia tych produktów spożywczych, których akurat potrzebujemy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamrażarki szufladowej?
Zamrażarki szufladowe dzielą się na modele pod zabudowę i wolnostojące. Wybór tych pierwszych jest zdecydowanie mniejszy, za to urządzenia lepiej prezentują się w kuchni. Z kolei wolnostojąca zamrażarka jest dostępna w wielu opcjach pojemności i w wielu kolorach do wyboru. Łatwiej jest więc dobrać ją do swoich potrzeb.
Aby wybrać zamrażarkę, z której będziesz zadowolona/y, zastanów się nad tym, czy potrzebujesz modelu typu No Frost, czy wystarczy Ci zwykła zamrażarka, w której nie zastosowano takiej technologii. Bezszronowa praca polega na kontroli wilgotności w komorze urządzenia, dzięki czemu podczas mrożenia lód nie oblepia ścianek ani produktów spożywczych (nie skleja ich). Taka zamrażarka nie wymaga też rozmrażania. Jej wadą jest natomiast wyższa cena w stosunku do tradycyjnych urządzeń.
Zamrażarki szufladowe przypominają swoim wyglądem małe i duże lodówki. Również w ich przypadku rozmiar nie równa się pojemności, ponieważ we wnętrzu urządzenia znajdujemy półki z drzwiczkami i wyjmowanymi szufladami. Warto pamiętać więc, że pojemność użytkowa zawsze będzie nieco mniejsza, niż może wskazywać na to rozmiar zamrażarki. Przed zakupem sprawdź, jaka jest pojemność użytkowa komory (netto) i porównaj ją z wymiarami produktu. Jeśli regularnie mrozisz dużą ilość produktów, wybierz większy model, ale jeżeli korzystasz z zamrażarki głównie okazjonalnie (np. przed świętami), zrezygnuj z dużego urządzenia, ponieważ jego użytkowanie będzie nieekonomiczne.
Kolejna bardzo istotna kwestia to klasa efektywności energetycznej. Jeśli szukasz zamrażarki, która ma pracować cały czas, musisz zainwestować w model energooszczędny – najlepiej z klasy efektywności energetycznej od E (dawniej A+) w górę.
Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem zamrażarki?
Dzięki zamrażarce szufladowej możemy oddzielić od siebie mrożone owoce, mięso czy pieczywo. Rodzaj półek oraz ich ilość będą kluczowe zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy mrożą różne produkty spożywcze. Przed zakupem zamrażarki sprawdź, jakimi szufladami dysponuje i ile tak naprawdę ich zawiera – często pod liczbą szuflad ukrywają się też półki z drzwiczkami.
Jak rozumieć natomiast inne parametry zamrażarek? Jeden z najistotniejszych dotyczy mocy mrożenia produktów spożywczych przez urządzenie. Jest to tak zwana zdolność zamrażania, czyli informacja o tym, jaką ilość żywności można zamrozić za pomocą zamrażarki w ciągu jednej doby. Jest to cecha tak samo ważna, co pojemność zamrażarki, jeśli często robimy duże zapasy. Kolejny tajemniczy parametr zamrażarek to czas utrzymywania temperatury, czyli okres przez który urządzenie jest w stanie utrzymać zadaną temperaturę w przypadku braku zasilania. Zwykle jest to kilka, kilkanaście godzin.
Przyjrzyjmy się jeszcze funkcjom dodatkowym zamrażarki. Wśród nich wylicza się przede wszystkim tryb szybkiego mrożenia oraz alarmy, na przykład alarm otwartych drzwi czy alarm wzrostu temperatury. Nie bez znaczenia jest też głośność pracy urządzenia, zwłaszcza, jeśli stoi ono w kuchni i może przeszkadzać domownikom. Najniższy poziom hałasu w przypadku takich sprzętów nie przekracza 40 dB.
Zamrażarka szufladowa: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.