Strona głównaElektronikaTelefony i zegarkiKtóry telefon z dobrym aparatem jest najlepszy? Ranking 2024

Który telefon z dobrym aparatem jest najlepszy? Ranking 2024

Telefon z dobrym aparatem to urządzenie, którego szuka większość współczesnych użytkowników smartfonów. Wielu z nas korzysta bowiem z portali społecznościowych, na których dobrej jakości zdjęcie to podstawa. Amatorzy fotografii często zastanawiają się również nad jednym – czy smartfony z najlepszym aparatem są w stanie zastąpić lustrzankę?

Telefon z dobrym aparatem jedną cechą będzie zawsze lepszy od lustrzanki – zmieści się w kieszeni i będzie towarzyszył użytkownikowi na każdym kroku. Wykonanie nim dobrego zdjęcia będzie również znacznie łatwiejsze, nawet dla laika. Z całą pewnością – zwłaszcza według profesjonalistów – smartfon z dobrym aparatem nie stworzy lepszych jakościowo fotografii niż lustrzanka. Flagowe modele mogą jednak zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających miłośników uwieczniania chwil na zdjęciu.

Telefon z dobrym aparatem ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Telefon z dobrym aparatem – na co zwracać uwagę?

Smartfony z najlepszym aparatem większość osób wybiera na podstawie informacji, które najłatwiej jest porównać, czyli na podstawie rozdzielczości matrycy. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ wielu producentów prześciga się w przedstawianiu tego parametru na jak najwyższym poziomie. Jak więc możliwe jest to, że iPhone z rozdzielczością 12 Mpx robi lepsze zdjęcia niż o wiele tańszy model Xiaomi, który obiecuje rozdzielczość rzędu 108 Mpx? Rozdzielczość ma wpływ na jakość fotografii, ale tylko do pewnego stopnia. W praktyce, aparat nie potrzebuje więcej niż 50 Mpx, aby robić fenomenalne zdjęcia – ale o tym więcej poniżej.

Należy pamiętać, że poza rozdzielczością, nie mniej istotna dla dobrej jakości zdjęć jest także jasność obiektywu (ilość światła, które przepuszczane jest przez obiektyw do wnętrza urządzenia). Im mniejsza wartość przysłony, tym jaśniejszy obiektyw, dlatego za najjaśniejsze uznaje się obiektywy z przysłoną od f/1.2 do f/2.8.

Kolejnym ważnym elementem, który pozwala na robienie ładnych zdjęć jest stabilizacja obrazu. Wyróżniamy w tym aspekcie stabilizację optyczną oraz cyfrową. Pierwsza jest ważna przy fotografowaniu, bo pozwala na tworzenie nierozmazanych fotografii bez statywu. Druga będzie istotniejsza dla tych, którzy częściej nagrywają wideo, bowiem odpowiada za korygowanie drgań w filmach.

Współczesny smartfon z dobrym aparatem musi posiadać także sprawny autofokus. Najlepszy, bo najsprawniej działający, jest w tym przypadku Dual Pixel, w którym każdy piksel służy pomiarowi ostrości. Nawet tanie telefony z dobrym aparatem będą wyposażone również w diodę doświetlającą. Im ona jaśniejsza, tym lepsza. Istnieją także modele smartfonów z dwoma diodami – o barwie ciepłej i zimnej – dzięki nim fotografie prezentują się naturalniej.

Czym jest rozdzielczość w telefonie z dobrym aparatem?

Jak wspominaliśmy, parametrów telefonu z dobrym aparatem nie należy porównywać bez podstawowej wiedzy na temat tego, co wpływa na jakość wykonywanych urządzeniem zdjęć. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym jest rozdzielczość.

Każde zdjęcie składa się z najmniejszych elementów cyfrowego obrazu, czyli pikseli. Rozdzielczość mówi o tym, ile pikseli znajduje się w danym wymiarze – innymi słowy, jest to szerokość i wysokość w pikselach. Mogłoby się wydawać, że większa ilość megapikseli to gwarancja lepszej jakości zdjęć. Wyższa rozdzielczość to faktycznie większa liczba detali, ale na jakość fotografii wpływają także inne czynniki, w tym rozmiar matrycy, zastosowana optyka i rozmiar pojedynczych pikseli.

Warto wiedzieć, im większy jest każdy piksel, tym więcej przyjmuje światła. W praktyce, jeśli producent deklaruje więc, że aparat w jego telefonie ma nawet kilkaset megapikseli, to można mieć pewność, że w trakcie pracy łączy on kilka pikseli w jeden po to, aby zdjęcie miało więcej światła i było bardziej wyraziste. Liczba Mpx przy matrycy aparatu nie jest więc jedynym parametrem, jaki trzeba uwzględnić przy wyborze. Co więcej, ta najwyższa wcale nie gwarantuje, że zdjęcia wykonane danym modelem będą najładniejsze.

Telefon z dobrym aparatem a oprogramowanie

Wracając do pytania, jak telefon z aparatem 12 Mpx może robić zdjęcia lepsze niż model z aparatem 108, czy nawet 200 Mpx, nie możemy zapomnieć także o kwestii oprogramowania. Warto mieć na uwadze, że dzisiaj każdy smartfon „obrabia” zdjęcie, zanim wyświetli je na swoim ekranie. Telefony wykorzystują nowoczesne algorytmy, mające na celu poprawę różnych parametrów fotografii, takich jak kontrast, ostrość czy kolory. Może okazać się zatem, że dwa różne smartfony z dokładnie takimi samymi aparatami wykonają zupełnie inne zdjęcia.

Algorytmy zastosowane w telefonach odszumiają obraz i dopasowują kadr. Dobierają ostrość, kontrast i kolory tak, aby zdjęcie było atrakcyjniejsze. Dzięki nim nie musimy posiadać umiejętności takich, jak profesjonaliści, aby wykonywać efektowne fotografie. Jest to jednak kolejny powód, dla którego telefonu z dobrym aparatem nie można wybierać jedynie na podstawie informacji o samym module aparatu.

Podsumowanie

Smartfony z dobrym aparatem znajdziemy w niemal każdym przedziale cenowym – nawet do 2000 zł. Warto pamiętać przy tym, że sama specyfikacja telefonu i jego aparatu to nie wszystko. Jeśli chcemy długo cieszyć się funkcjonalnością zakupionego modelu, musimy pomyśleć także o zabezpieczeniu obiektywu – najlepiej odpornym na zarysowanie szkłem i odpowiednio dobranym etui.

Telefon z dobrym aparatem: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
2 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grzegorz
Grzegorz
4 miesięcy temu

Podejmując temat związany z jakością aparatów niczego nie dowiedziałem się. Bateria i obudowa nie ma wpływu na jakość aparatu.

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd