Mop parowy to urządzenie, które pozwala nie tylko na skuteczne sprzątanie podłóg, ale także na dezynfekowanie ich powierzchni i to bez użycia chemicznych detergentów. Produkt tego typu powinien znaleźć się zatem przede wszystkim w domach, w których mieszkają alergicy oraz małe dzieci.
Działanie mopa parowego jest niezwykle proste. Po wypełnieniu zbiornika na wodę i podłączeniu urządzenia do prądu grzałka generuje parę, która pozwala pozbyć się nie tylko kurzu i zabrudzeń, ale także większości bakterii, jednocześnie nie pozostawiając po sobie żadnych groźnych dla zdrowia osadów chemicznych. Jednak, aby mop był i skuteczny, i komfortowy w obsłudze, podczas jego zakupu warto kierować się takimi parametrami, jak:
- moc,
- czas nagrzewania,
- pojemność zbiornika,
- waga i budowa konstrukcji,
- długość przewodu zasilającego.
Mop parowy ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking myjek parowych
- ranking myjek ciśnieniowych
- ranking myjek do okien
- ranking mopów bionicznych i elektrycznych
Mop parowy – jaki będzie najlepszy?
Mopy parowe to urządzenia, dzięki którym nie tylko umyjesz podłogi, ale także dogłębnie je odświeżysz, usuniesz z nich uporczywe zabrudzenia i osady oraz niemal 100% groźnych dla zdrowia bakterii. Korzystanie z tego typu produktów przypomina bardziej odkurzanie, niż mycie powierzchni tradycyjnym mopem, dlatego podczas wyboru idealnego urządzenia warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- moc, która wpływa na szybkość generowania pary, a tym samym na wydajność mopa;
- czas przygotowania do pracy, który mówi o tym, jak długo po podłączeniu urządzenia do źródła zasilania będziesz musiał czekać na wygenerowanie pary;
- pojemność zbiornika na wodę – im on większy, tym większą powierzchnię można oczyścić mopem bez jego uzupełniania. Jednak duży, pełny zbiornik wpłynie także na wagę urządzenia;
- długość przewodu zasilającego, definiująca zasięg pracy;
- wagę urządzenia, która wpływa na komfort sprzątania;
- konstrukcję, która ma wpływ na wygodę mycia podłóg, w tym na docieranie do trudno dostępnych miejsc oraz przechowywanie produktu;
- funkcję regulacji mocy/ilości pary, dzięki której dostosujesz intensywność generowania pary do rodzaju zabrudzeń i typu czyszczonej powierzchni;
- rodzaj i jakość wkładów czyszczących – najczęściej są to wkłady z mikrofibry;
- akcesoria – w postaci nakładki do oczyszczania dywanów oraz wymiennych wkładów czyszczących;
- dodatkowe końcówki, dzięki którym zmienisz mopa parowego w myjkę parową do innego typu powierzchni.
Wybierając mop parowy nie wolno zapominać również o tym, że jego nakładki czyszczące będą ulegały stopniowemu zużyciu, dlatego warto uprzednio dowiedzieć się, czy możliwe jest ich dokupienie, a także ile będą nas one kosztowały. Nie bez znaczenia są także takie rozwiązania, jak wbudowane filtry wody. Dzięki nim nie musisz obawiać się, że ważne elementy konstrukcji mopa pokryją się osadem z kamienia, który mógłby wpłynąć negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia.
Mopy parowe – do czego można ich używać?
Tradycyjny mop parowy przeznaczony jest przede wszystkim do bezpiecznego i skutecznego mycia podłóg twardych, takich jak:
- płytki ceramiczne,
- płyty kamienne,
- linoleum,
- panele.
W przypadku delikatnych parkietów drewnianych, warto wybierać wyłącznie te urządzenia, które posiadają wbudowaną regulację mocy oraz bardzo dobre jakościowo nakładki z chłonnego materiału, który nie dopuści do przemoczenia drewnianych desek.
Jeśli wybierzemy mop parowy z dodatkową nakładką do czyszczenia dywanów, to bez trudu usuniemy z nich powierzchowne zabrudzenia, odświeżymy je i pozbędziemy się groźnych bakterii oraz roztoczy. Urządzenia, które można zmienić także w myjkę parową – poprzez zamianę zwykłej głowicy na specjalne końcówki czy szczotki – pozwolą nam także oczyścić mopem:
- okna, lustra i szkła,
- tapicerkę mebli lub samochodu,
- fugi,
- toaletę,
- ceramikę i armaturę łazienkową,
- piekarniki i grille.
Mop parowy – kiedy warto go kupić?
Mop parowy powinien znaleźć się przede wszystkim w domu każdego alergika, ponieważ z pomocą generowanej przez niego pary możemy z łatwością, bez użycia jakichkolwiek detergentów wysprzątać i odkazić różne powierzchnie, pozbywając się kurzu, bakterii i roztoczy. Urządzenie tego typu przyda się także przy małych dzieciach, zwłaszcza tych raczkujących. Z kolei właścicielom zwierząt domowych pozwoli odświeżyć mieszkanie i pozbyć się z niego drobnoustrojów, jakie mogą przenosić czworonogi. Gorąca para usunie także nieprzyjemny zapach z mebli i dywanów, na których najczęściej przebywają pupile.
Poza tym mop parowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie sprzątanie zwykłym mopem okazuje się nieefektywne. Działanie parą pod ciśnieniem umożliwia usunięcie zaschniętych, głęboko osadzonych zabrudzeń oraz osadów, które gromadzą się na różnych powierzchniach latami. Sprzątanie parą będzie także idealnym rozwiązaniem dla osób, które unikają chemicznych detergentów i dążą do jak najbardziej ekologicznych rozwiązań.
Mop parowy: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
mi podoba się parownica z ariete bo daje znacznie więcej możliwości niż sam mop