Nawilżacz ewaporacyjny zwiększa wilgotność powietrza poprzez zassanie go, nawilżenie i ponowne wyrzucenie na zewnątrz. Dzięki temu, że nie jest wyposażony w grzałkę, zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż modele parowe. Co więcej, wiele nawilżaczy ewaporacyjnych działa również jak oczyszczacz powietrza, usuwając z niego kurz i inne zanieczyszczenia.
Do najważniejszych zalet nawilżaczy ewaporacyjnych zaliczymy zatem:
- dużą wydajność,
- energooszczędność,
- naturalność nawilżania, która zapobiega zbyt mocnemu zawilgoceniu powietrza.
Nawilżacze ewaporacyjne ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – jak wybrać najlepszy?
Nawilżacze powietrza ewaporacyjne wykorzystują w swojej pracy najbardziej naturalny sposób nawilżania, czyli odparowywanie. Sprawia to, że zużywają niewiele energii elektrycznej, są praktycznie bezawaryjne i bardzo higieniczne.
Aby wybrać model, który idealnie spełni nasze potrzeby, warto przyjrzeć się jednak wszystkim parametrom tych urządzeń, czyli:
- mocy – która mówi o poborze energii elektrycznej podczas pracy. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych nie jest ona zbyt wysoka. Jeśli jednak planujemy stale korzystać z urządzenia, lepiej uprzednio sprawdzić, ile prądu pobiera dany model nawilżacza. Najbardziej energooszczędne produkty będą potrzebowały do pracy około 10 W energii.
- wydajności – czyli parametrowi mówiącemu o tym, w pomieszczeniu jakiej wielkości sprawdzi się dane urządzenie. Producenci mogą określać wydajność w metrach kwadratowych zasięgu pracy nawilżacza lub ilości wyemitowanej mgiełki, czyli w formie mililitrów/gramów na godzinę lub litrów na dobę.
- pojemności zbiornika na wodę – definiującej częstotliwość jej uzupełniania.
- obecności higrometru oraz higrostatu – czyli dwóch elementów niezbędnych w nawilżaczach sterowanych automatycznie. Ich zadaniem jest mierzenie aktualnej wilgotności powietrza (higrometr) oraz utrzymanie jej na stałym, zadanym poziomie (higrostat).
- głośności – w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych za głośność pracy odpowiada przede wszystkim prędkość działania wentylatora. Bardzo często parametr ten podawany jest w określonym przedziale, przy czym niższa wartość dotyczy niskiego poziomu nawilżania, a najwyższa najbardziej intensywnego. Zdarza się również, że nieodpowiednio eksploatowane urządzenie wskutek zakamienienia zaczyna działać głośniej.
Co jest ważne przy zakupie nawilżacza powietrza?
Poza wymienionymi wyżej parametrami przed zakupem konkretnego modelu nawilżacza warto poczytać również na temat jego:
- części wymiennych – na przykład filtrów oczyszczających powietrze lub odkamieniających wodę, a także kostkek jonizujących, które należy regularnie wymieniać, aby zapewnić nawilżaczowi bezawaryjną, skuteczną i higieniczną pracę. Przed ostatecznym wyborem urządzenia, które jest w nie wyposażone, warto sprawdzić ich dostępność, cenę i żywotność.
- funkcji dodatkowych – na przykład funkcji aromaterapii lub jonizacji. Aromaterapia będzie przydatna nie tylko dla osób, które lubią otaczać się pięknymi zapachami, ale także dla tych, którzy często chorują. Z kolei jonizacja okaże się korzystna wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wieloma urządzeniami elektronicznymi.
- wyświetlacza – informującego o aktualnym poziomie nawilżenia, konieczności wymiany filtrów czy napełnienia zbiornika wodą.
- sposobu obsługi – nawilżacze ewaporacyjne, podobnie jak inne typy nawilżaczy, mogą być sterowane automatycznie lub manualnie – za pomocą przycisków, bądź pilota. Wiele z nich poza możliwością regulacji intensywności pracy umożliwia także wybór jednego z trybów automatycznych, na przykład trybu cichego, trybu nocnego, trybu czyszczenia czy trybu odkamieniania.
- zabezpieczeń/systemów ostrzegania – czyli informowania o aktualnym poziomie wody w zbiorniku, na przykład za pomocą ikonki na wyświetlaczu, sygnału dźwiękowego czy diody. Większość urządzeń tego typu wyłączy się również automatycznie, kiedy poziom wody w zbiorniku osiągnie poziom krytyczny.
Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy, a może parowy – który będzie lepszy?
Każdy typ nawilżaczy powietrza ma swoje wady i zalety, na których warto oprzeć dobór produktu, dostosowanego idealnie do naszych potrzeb. Oto podsumowanie cech każdego z nich:
Nawilżacze ewaporacyjne
Zalety: | Wady: |
Wytwarzają chłodną mgiełkę w sposób najbardziej naturalny – poprzez ewaporację, czyli odparowanie wody. | Są najdroższymi nawilżaczami powietrza. |
Są energooszczędne. | Pracują głośniej niż nawilżacze ultradźwiękowe. |
Nie stwarzają ryzyka nadmiernego nawilżenia powietrza, gdyż ich wydajność spada wraz ze wzrostem wilgotności. | Wymagają regularnej wymiany wkładu nawilżającego. |
Oczyszczają powietrze z alergenów i emitują higieniczną mgiełkę. |
Nawilżacze parowe
Zalety: | Wady: |
Pracują najbardziej higienicznie – emitują sterylną mgiełkę. | Ze względu na zasadę działania pobierają duże ilości energii elektrycznej. |
Są niedrogie. | Mogą być dosyć głośne ze względu na dźwięk bulgoczącej wody. |
Większość modelów nie wymaga wymiany filtrów ani innych części zamiennych. | Stwarzają ryzyko poparzenia, dlatego należy trzymać je poza zasięgiem dzieci. |
Mogą służyć do inhalacji. | Podnoszą temperaturę pomieszczenia, co może być dokuczliwe podczas użytkowania nawilżacza w okresie letnim. |
Nawilżacze ultradźwiękowe
Zalety: | Wady: |
Są bardzo wydajne i energooszczędne jednocześnie. | Nie można korzystać z nich w domach, w których przebywają zwierzęta (ze względu na ultradźwięki). |
Bardzo cicho pracują. | Są podatne na zanieczyszczenie, dlatego należy uzupełniać je tylko wodą destylowaną lub regularnie wymieniać filtry odkamieniające. |
Są stosunkowo niedrogie. | Niewłaściwie eksploatowane prowadzą do tworzenia nieestetycznych białych osadów na meblach. |
Czy warto kupić nawilżacz ewaporacyjny?
Nawilżacze ewaporacyjne to urządzenia doceniane za energooszczędność, wydajność oraz naturalny sposób nawilżania powietrza. Ich dużą zaletą jest również częściowe oczyszczanie powietrza, a największą wadą stosunkowo wysoka cena.
Aby wybrać model idealnie dostosowany do swoich potrzeb, sprawdź nasz ranking nawilżaczy ewaporacyjnych i zapoznaj się z poradnikiem zakupowym, który podpowie Ci, na co zwrócić uwagę, porównując poszczególne produkty z tej kategorii.
Nawilżacz ewaporacyjny: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
2w1 nawilżacz plus oczyszczacz do tego tężnia; model Lavender polskiej firmy Mateko pozwala na hodowanie roślin zielonych które pomagają oczyszczać powietrze w mieszkaniu. Zresztą nie ma w polsce bardziej rozwiniętego technologicznie oczyszczacza/nawilżacza. i jest niegroźny zwierzętom
Ranking spoko. Dostałam od chłopaka nawilżacz Ben. Teraz za każdym razem gdy go używam, myślę o nim 😉 obaj są świetni! 🙂