Strona głównaAGDOkapyWybieramy najlepszy okap teleskopowy - ranking 2024

Wybieramy najlepszy okap teleskopowy – ranking 2024 [TOP6]

Okap teleskopowy – czym się charakteryzuje?

Okap teleskopowy jest stosunkowo niewielki, dlatego powinien sprawdzić się w każdej, nawet najmniejszej kuchni. Urządzenie tego typu jest instalowane pod szafką nad kuchenką i stanowi jej integralny element. 

Okap teleskopowy często mylony jest z okapem podszafkowym, jednak ten drugi typ urządzeń ma znacznie prostszą konstrukcję. Model teleskopowy bywa określany także mianem szufladowego ze względu na wysuwany panel-szufladę, która zwiększa jego powierzchnię.

Warto wiedzieć, że każdy okap może pracować w trybie pochłaniacza i/lub wyciągu. Wyciąg polega na zassaniu powietrza i usunięciu go przez szyb wentylacyjny. Natomiast pochłaniacz nie wymaga podłączenia do wentylacji, ponieważ oczyszcza powietrze za pomocą filtrów. 

Największą zaletą okapu kuchennego teleskopowego jest jego rozmiar i wygląd. Urządzenie zajmuje niewiele miejsca i jest bardzo dyskretnie schowane pod szafkami. W porównaniu do innych rodzajów okapów ma jednak nieco niższą wydajność. 

Ranking okapów teleskopowych

Zestawienie okapów teleskopowych to lista urządzeń cieszących się dobrymi opiniami. Sprawdź, co może zaoferować Ci najlepszy okap wysuwany!

Poznaj także nasz:

1. ELECTROLUX LFP536X

ELECTROLUX LFP536X



ELECTROLUX LFP536X to okap teleskopowy do zabudowy ze zintegrowanym oświetleniem LED. Urządzenie dysponuje 3-stopniową regulacją mocy. Sprzęt skutecznie usuwa zapachy z przestrzeni całej kuchni i nadaje jej nowoczesny wygląd.

Minimalna wydajność tego produktu wynosi 250 m3 na godzinę, a maksymalna 600 m3 na godzinę. Urządzenie generuje hałas na poziomie 68 dB w trybie standardowym. Należy do klasy efektywności energetycznej C. Rocznie zużywa około 87 kWh energii.

Sprzęt można wyposażyć w dodatkowy filtr węglowy. Urządzenie w standardzie posiada aluminiowy filtr zmywalny. Może pracować w trybie wywiewowym i recyrkulacyjnym. Jego wymiary wynoszą 33,9×59,9×29,8 cm.

Zalety: Wady:
+ Działa wydajnie i skutecznie. – Według części opinii jest głośny.
+ Ma nowoczesny, dyskretny design.  
+ Łatwo jest utrzymać go w czystości.  
+ Ma korzystny stosunek ceny do jakości.  

2. Berdsen BE-60-LW

Berdsen BE-60-LW



Berdsen BE-60-LW to okap z klasy energetycznej A. Urządzenie jest przeznaczone do zabudowy. Ma dyskretny wygląd i dużą powierzchnię. Posiada też wbudowane oświetlenie LED. Sprzęt pracuje jako wyciąg i pochłaniacz przy odpowiednim montażu – po podłączeniu do przewodu wentylacyjnego/kominowego.

Okap można wyposażyć w dodatkowe filtry węglowe. Produkt oferuje regulację mocy na dwóch poziomach. Jego maksymalna wydajność to 173 m3/h, a maksymalna głośność pracy wynosi 61 dB. Sprzęt ma wymiary 60×15,8×28-46 cm (po wysunięciu panelu). Jest wyposażony w 5-warstwowy filtr aluminiowy przeciwtłuszczowy. 

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Został wykonany z delikatnych materiałów, podatnych na uszkodzenia.
+ Ładnie się prezentuje. – Ma dosyć niską wydajność.
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Jest łatwy w czyszczeniu.  

3. VDB Vector Pro 60

VDB Vector Pro 60



VDB Vector Pro 60 to urządzenie o ciekawym, nowoczesnym designie. Sprzęt reprezentuje klasę energetyczną B. Jego maksymalna wydajność pracy to 788 m3/h, a emitowany przez produkt hałas nie powinien przekraczać poziomu 62 dB. Model został wyposażony w diody LED. Oferuje też dwa tryby pracy: wyciąg i pochłaniacz.

W okapie zastosowano przeciwtłuszczowy filtr aluminiowy zmywalny. Sprzęt można doposażyć również w filtry węglowe. Urządzenie jest sterowane za pomocą systemu dotykowego, który pozwala na wybór jednego z czterech poziomów prędkości pracy. Wymiary produktu wynoszą 60×31,5×29 cm. 

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Według części opinii jest zbyt głośny.
+ Gwarantuje bardzo wysoką wydajność.  
+ Ma nowoczesny, ciekawy design.  
+ Dyskretnie prezentuje się w kuchni.  

4. MAAN Corona Bis 60

MAAN Corona Bis 60



MAAN Corona Bis 60 to okap z oświetleniem LED i aluminiowym filtrem przeciwtłuszczowym. Sprzęt oferuje 3 poziomy prędkości pracy. Może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. Jest sterowany mechanicznie.

Urządzenie oferuje wydajność na poziomie od 265 do 635 m3 na godzinę. Generuje przy tym hałas od około 48 do 68 dB. Produkt należy do klasy efektywności energetycznej B. Zużywa rocznie około 53 kWh energii. 

Okap włącza się automatycznie po wysunięciu panelu. Należy do klasy D, jeśli chodzi o efektywność pochłaniania zanieczyszczeń. Można wyposażyć go w dodatkowy filtr węglowy. Wymiary produktu wynoszą 26.2×59,6×30,4 cm.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Jego boki są wykonane z bardzo cienkiej blachy.
+ Pracuje bardzo wydajnie.  
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Nie jest hałaśliwy przy niższych poziomach mocy.  

5. Candy CBT625/2B

Candy CBT625 2B



Candy CBT625/2B to okap o wydajności maksymalnie 332 m3/h. Urządzenie pracuje z głośnością 62 dB. Jest sterowane przyciskami mechanicznymi. Posiada wbudowane oświetlenie LED. Należy do klasy efektywności energetycznej B. 

Sprzęt korzysta z dwóch filtrów aluminiowych. Może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza. Oferuje regulację mocy na dwóch poziomach. Wymiary produktu wynoszą 60 x 17,6 x 43 cm. Urządzenie zużywa rocznie około 62 kWh energii.

Zalety: Wady:
+ Ma niewygórowaną cenę. – Ma tylko dwa poziomy mocy do wyboru.
+ Oferuje przyzwoitą wydajność. – Jego filtry aluminiowe łatwo się wyginają podczas czyszczenia.
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Dobrze się prezentuje.  

6. Beko CTB6250B 

Beko CTB6250B 



Beko CTB6250B to okap z oświetleniem LED i wydajnym silnikiem. Urządzenie posiada filtr przeciwtłuszczowy, który można myć w zmywarce. Należy do klasy efektywności energetycznej D. Oferuje 3 prędkości pracy. Generuje hałas do 69 dB.

Okap ma wymiary 60 x 17,5 x 30,5 cm. Jego wydajność maksymalna to 420 m3/h. Urządzenie może pracować jako wyciąg i pochłaniacz. Uruchamia się automatycznie po wysunięciu panelu. Produkt jest zaliczany do klasy efektywności pochłaniania zanieczyszczeń C. Zużywa rocznie około 88 kWh energii.

Zalety: Wady:
+ Pracuje wydajnie. – Należy do niskiej klasy energetycznej.
+ Ma niewygórowaną cenę. – Według niektórych opinii bardzo trudno jest zamontować w nim filtr węglowy.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Nie jest nadmiernie głośny.  

Jaki okap kuchenny jest najlepszy?

Okap pełni w kuchni bardzo istotną rolę. Jest niezbędnym sprzętem AGD, połączonym „na stałe” z kuchenką każdego rodzaju. Jego funkcja to przede wszystkim usuwanie oparów, drobinek tłuszczu i nieprzyjemnych zapachów z całego pomieszczenia. Zasadniczo, rozróżnia się:

  • okapy kominowe/przyścienne – pracują wydajnie, są dostępne w wielu kształtach do wyboru, montuje się je przy ścianie nad kuchenką, miewają duże wymiary, mogą nadawać kuchni niebanalny wygląd,
  • okapy wyspowe – są montowane do sufitu, nad kuchenkami umiejscowionymi nie przy ścianie, lecz w obrębie wyspy kuchennej, mają dekoracyjny wygląd, często przyjmują kształt tuby lub prostokąta, 
  • okapy sufitowe – jak nazwa wskazuje są montowane na suficie, prezentują się designersko i nie zajmują dodatkowego miejsca w pomieszczeniu,
  • okapy podszafkowe – sprawdzają się w małych kuchniach, ponieważ montuje się je tak, aby były zintegrowane z szafką nad kuchenką,
  • okapy blatowe – należą do rzadko spotkanych, są montowane w blacie i wysuwają się tylko wtedy, kiedy są akurat potrzebne,
  • okapy teleskopowe – podobnie jak okapy szafkowe (podszafkowe) są przeznaczone pod zabudowę, zajmują niewiele miejsca, prezentują się dyskretnie i są wygodne w użytkowaniu. 

Wyróżnić można również okapy narożne, do kuchenek umiejscowionych w narożniku kuchni, a także okapy zintegrowane z płytą grzewczą, uruchamiające się automatycznie wraz z kuchenką.  

Okap teleskopowy – jak wybrać?

Niezależnie od tego, czy wybierasz okap podszafkowy, kominowy czy teleskopowy, musisz dopasować go do swoich potrzeb pod względem wymiarów oraz wydajności. Zasadniczo, wyciąg i pochłaniacz teleskopowy ma tę zaletę, że jego powierzchnia zwiększa się po wysunięciu panelu. Jeśli zaś chodzi o szerokość urządzenia, to należy dopasować ją do szerokości szafki nad płytą grzewczą. Warto pamiętać przy tym, że praca okapu będzie bardziej wydajna, jeśli jego powierzchnię dostosujemy do wielkości płyty z uwzględnieniem zapasu rzędu dodatkowych +/- 20 cm. Większość okapów teleskopowych ma jednak szerokość równą szerokości płyt, czyli około 60 cm. 

Jeśli chodzi o wydajność okapu, to w odniesieniu do każdego typu urządzenia określa się ją w taki sam sposób. Dobry okap powinien być w stanie przynajmniej 6-krotnie w ciągu godziny oczyścić powietrze w całym pomieszczeniu. Należy obliczyć zatem kubaturę kuchni, a jeśli jest ona otwarta na salon czy jadalnię, uwzględnić też powierzchnię tych pomieszczeń. 

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem okapu do zabudowy?

  • klasę efektywności energetycznej – okap często pracuje przez wiele godzin dziennie, dlatego jego zużycie energii nie powinno być zbyt wysokie,
  • rodzaj oświetlenia – najlepiej LED,
  • regulację mocy – im więcej poziomów, tym lepiej,
  • głośność pracy,
  • sposób obsługi,
  • rodzaj filtrów – najpopularniejszy jest aluminiowy zmywalny oraz węglowy, usuwający nieprzyjemne zapachy.

Wydajny i cichy okap kuchenny to marzenie osób, które projektują kuchnię otwartą na salon. Chociaż znalezienie takiego sprzętu nie jest łatwym zadaniem, sugerując się opiniami użytkowników poszczególnych urządzeń, można wytypować produkt, który pozwoli pogodzić te dwie nieco skrajne cechy okapów, jednocześnie oferując użytkownikowi estetyczny design i wysoką jakość wykonania. Należy wiedzieć jednak, że dobre okapy podszafkowe teleskopowe nie należą do najtańszych – często trzeba zapłacić za nie nawet 1400 zł.   

Okap teleskopowy- opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd