Pralka do zabudowy to urządzenie przeznaczone do dyskretnego montażu w kuchni lub łazience. Jest odpowiednio dostosowana do bezpiecznego zabudowania w szafce i zawsze ładowana od frontu. Od modelów wolnostojących różni się przede wszystkim zastosowaniem – pralka do zabudowy może służyć jako model wolnostojący, ale pralki wolnostojącej nie da się w pełni zabudować.
Czy warto kupić pralkę do zabudowy? Urządzenie tego typu będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na zachowaniu wysokiej estetyki wykończenia kuchni oraz wtedy, gdy dysponujemy bardzo małą łazienką i jej zabudowanie pozwoli nam przynajmniej optycznie powiększyć pomieszczenie.
Pralka do zabudowy ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking pralek
- ranking pralek ładowanych od góry
- ranking pralko suszarek
- ranking zestawów pralek i suszarek
Pralka do zabudowy – jak wybrać?
Najważniejsze przy wyborze pralki do zabudowy są oczywiście wymiary urządzenia. Warto mieć przy tym na uwadze, że podczas pracy sprzęty tego typu wibrują, więc nie mogą być dopasowane do zabudowy bez żadnego „luzu”. Należy pozostawić im około 2 cm wolnej przestrzeni po bokach oraz 10 cm wolnego miejsca z tyłu. Poza tym, pralki do zabudowy produkowane są właściwie w jednym standardowym wymiarze, czyli o głębokości 55 cm, szerokości 60 cm i wysokości 83 lub 85 cm. W tej kategorii nie znajdziemy zatem modelów typu slim, dlatego jeśli zależy nam na małej pralce o szerokości 45 cm, musimy wybrać urządzenie wolnostojące.
Jakie inne kryteria trzeba wziąć po uwagę, aby mieć pełną satysfakcję z zakupu swojej pralki pod zabudowę? Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom urządzeń tego typu. Należą do nich
- klasa energetyczna – wybierając model z klasy energetycznej A lub wyższej, możemy mieć pewność, że zużyje on najmniejszą możliwą ilość energii.
- pojemność/ładowność – czyli ilość wsadu, jaki zmieści pralka. W przypadku modelów do zabudowy najczęściej wynosi 7 lub 8 kg.
- prędkość wirowania – im wyższa, tym mniej wilgotne pranie wyjmiemy z urządzenia po odwirowaniu.
- efektywność prania/wirowania – określana klasami przy pomocy literek. Najwyższa ocena efektywności to klasa A.
- programy automatyczne – im ich więcej, tym większa funkcjonalność pralki. Poza standardowymi programami bardzo praktyczne mogą okazać się takie cykle specjalne, jak pranie superkrótkie/eco, pranie bardzo delikatne, pranie z funkcją odkażania czy pranie wypełnienia pościeli.
- zabezpieczenia – najważniejsze zabezpieczenie to zabezpieczenie przed zalaniem, jednak rodzice małych dzieci docenią również funkcję blokady panelu sterowania pralki.
- funkcje dodatkowe – nowoczesne pralki pod zabudowę mogą mieć mnóstwo praktycznych funkcji dodatkowych. Te warte uwagi to przede wszystkim sterowanie aplikacją, funkcja opóźnionego startu, kontrola piany w trakcie płukania czy też automatyczne dozowanie wody i detergentu według ilości wsadu.
Pralka w kuchni czy w łazience?
Chociaż najlepiej kojarzonym miejscem dla pralki jest łazienka, urządzenie to można zamontować również w kuchni. Rozwiązanie tego typu ma swoje wady i zalety, a jego najważniejszym atutem jest oszczędność cennej przestrzeni w pokoju kąpielowym. Poza tym, dzięki umieszczeniu pralki w kuchni możemy lepiej kontrolować jej pracę na przykład podczas gotowania.
Pralka w kuchni to rozwiązanie, które wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami. Po pierwsze, w pomieszczeniu tego typu nie trzymamy raczej kosza na pranie ani detergentów, dlatego musimy nosić je przed każdym praniem ze schowka czy z łazienki. Podobnie wygląda kwestia rozwieszania upranej już odzieży. Jeśli nie będzie odpowiednio odwirowana, może stać się przyczyną mokrych plam na podłodze. Co więcej, decydując się na pralkę w kuchni musimy dokładnie przemyśleć jej wymiary oraz design. Najlepiej sprawdzi się urządzenie do zabudowy, choć wybór tego typu modeli jest bardzo ograniczony.
Pralka do zabudowy to dobre rozwiązanie w nowoczesnych mieszkaniach, w których dba się o zachowanie najwyższego poziomu estetyki wykończenia wnętrz. Dzięki możliwości zamaskowania tego typu urządzenia blatem oraz odpowiednio dobranym frontem, możemy mieć pewność, że sprzęt będzie dyskretny i zachowa swoją funkcjonalność.
Chociaż w przypadku wielu urządzeń do zabudowy musimy liczyć się z wyższą ceną produktu w porównaniu do modelu wolnostojącego, to kupując pralkę do zabudowy nie odczujemy znaczącej różnicy. Dobrej jakości sprzęt kupimy już za około 1700 zł. Naturalnie, na rynku dostępne są również warianty w cenie przekraczającej kwotę 4000 zł.
Pralka do zabudowy: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.