Strona głównaAGDOkapyNajlepszy okap kuchenny kominowy - ranking 2024

Najlepszy okap kuchenny kominowy – ranking 2024 [TOP6]

Okap kominowy – czym się charakteryzuje?

Okap kuchenny kominowy to jeden z najpopularniejszych typów wyciągów/pochłaniaczy, obok okapów podszafkowych, okapów wyspowych i okapów teleskopowych. Nazwa tego sprzętu pochodzi od komina, którym zabudowuje się nieestetyczną rurę. Inne określenie na okap kominowy to okap przyścienny, co z kolei wiąże się z miejscem montażu urządzenia. Taki model okapu należy podłączyć bowiem do szybu wentylacyjnego. 

Jakie zalety mają okapy kominowe? 

  • wydajność – większość urządzeń skutecznie zasysa powietrze wraz z parą wodną, zanieczyszczeniami i zapachami, z reguły są to sprzęty wydajniejsze niż inne równie popularne okapy podszafkowe,
  • różnorodność – takie okapy przyjmują wiele różnych kształtów (skośne, narożne, półokrągłe, prostokątne) i są dostępne w wielu rozmiarach do wyboru (od 50 do 120 cm),
  • nowocześnie się prezentują – mają prostą, geometryczną formę,
  • ekonomiczność – dotyczy to zarówno ich zakupu, jak i eksploatacji.

A jakie są wady okapów kominowych?

  • duży rozmiar – taki produkt zajmuje sporo miejsca i uniemożliwia zagospodarowanie przestrzeni nad kuchenką na przykład za pomocą szafki,
  • niewielkie możliwości aranżacyjne – okap musi znajdować się przy wlocie szybu wentylacyjnego, dlatego należy montować go przy ścianie (wpływa to również na miejsce montażu innego sprzętu AGD, czyli kuchenki).

Ranking okapów kuchennych kominowych

Ranking okapów kuchennych kominowych to zestawienie różnorodnych urządzeń cieszących się dobrymi opiniami. Sprawdź, który model warto wybrać!

Przejrzyj także:

1. ELECTROLUX LFT766X

ELECTROLUX LFT766X



ELECTROLUX LFT766X to okap kominowy, który łączy się z płytą indukcyjną i automatycznie dostosowuje siłę ciągu do temperatury pracy czy liczby używanych stref grzewczych. Sprzęt oferuje między innymi takie funkcje, jak Breeze, czyli utrzymywanie świeżego powietrza w pomieszczeniu przez 60 minut od zakończenia gotowania – bezgłośnie, poprzez pochłanianie zapachów. 

Urządzenie dysponuje oświetleniem LED. Jego maksymalna wydajność pracy to 650 m3 na godzinę (w trybie intensywnym do 700 m3/h). Produkt generuje hałas na poziomie od 46 do 68 dB. Należy do klasy efektywności energetycznej A. Zużywa 55 kWh energii w skali roku. Jego klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń to z kolei klasa D. W okapie zainstalowano filtr węglowy oraz dwa filtry odtłuszczające.

Sprzęt pracuje na 4 poziomach prędkości. Posiada wyłącznik czasowy. Wymiary urządzenia wynoszą 67,8×59,8×45,4 cm.

Zalety: Wady:
+ Wydajnie pracuje. – Nie wszyscy są zadowoleni z jego głośności pracy.
+ Ma ładny design.  
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Należy do wysokiej klasy energetycznej.  

2. Berdsen BT-213 

Berdsen BT-213



Berdsen BT-213 to okap z klasy energetycznej B, wykonany ze stali nierdzewnej. Urządzenie ma nowoczesny design. Jest też proste w obsłudze. Sprzęt wyposażono w dwie wysuwane maskownice komina i aluminiowy 5-warstwowy filtr przeciwtłuszczowy. Produkt jest sterowany za pomocą przycisków. Jego maksymalna wydajność to 350 m3 na godzinę. 

Okap ma wymiary 59,5x48x57x3-92 cm (regulowana wysokość). Sprzęt dysponuje silnikiem o mocy 65 W. Generuje hałas do 64 dB. Posiada regulację prędkości na trzech poziomach oraz oświetlenie LED jednopunktowe. Urządzenie można wyposażyć dodatkowo w dwa filtry węglowe.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Jego wydajność jest dosyć niska – może nie sprawdzić się w kuchni otwartej na salon.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Nie jest hałaśliwy przy niższych ustawieniach mocy silnika.  
+ Pasuje do nowoczesnych aranżacji.  

3. GÖTZE & JENSEN VH260KM

GÖTZE & JENSEN VH260KM



GÖTZE & JENSEN VH260KM to okap zaliczany do klasy efektywności energetycznej C. Sprzęt może pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza – po wyposażeniu go w filtr węglowy. Urządzenie oferuje 3-stopniową regulację mocy. Jest sterowane za pomocą przycisków mechanicznych.

Okap posiada filtr aluminiowy przeciwtłuszczowy, który można wyjmować do mycia ręcznego lub w zmywarce. Produkt dysponuje także oświetleniem LED. Jego wymiary wynoszą 59,6x37x90,5-131,5 cm (wysokość regulowana). Wydajność urządzenia to maksymalnie 310 m3 na godzinę, a maksymalny poziom hałasu nie przekracza przy tym 60 dB. Silnik urządzenia może pochwalić się mocą 115 W.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Daje rozproszone światło.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Nie jest głośny.  
+ Jest solidnie wykonany.  

4. AMICA OKC4441BK

AMICA OKC4441BK



AMICA OKC4441BK to okap z klasy energetycznej B. Urządzenie oferuje takie funkcje jak regulacja barwy i natężenia oświetlenia LED, czy tryb pracy wyciąg. Sprzęt pozwala regulować moc wentylatora na czterech poziomach. Jest wyposażony w aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy w formie kasety.

Produkt może być sterowany za pomocą pilota. Posiada także timer do programowania czasu pracy. Model wyróżnia się zastosowaniem technologii FrameON, czyli pochłaniania obwodowego. Dzięki temu, że pochłania opary także przez szczeliny wokół przedniej szyby, działa wydajniej i ciszej.

Sprzęt jest obsługiwany z pomocą wyświetlacz LED. Oferuje funkcję PowerBooster, czyli najwyższej mocy, przydatnej między innymi przy smażeniu ryb. Wymiary okapu wynoszą 40×40,6×78 cm. Minimalna wydajność urządzenia to 245 m3/h, a maksymalna 495 m3/h (w trybie intensywnym 690 m3/h). Atutem produktu jest też jego cicha praca w zakresie od 50 do 69 dB.

Klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń tego okapu to klasa E. Roczne zużycie energii wynosi około 72,9 kWh. Sprzęt korzysta z filtrów węglowych.

Zalety: Wady:
+ Ma nowoczesny design. – Ma wysoką cenę.
+ Jest zdalnie sterowany.  
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Jest wydajny i energooszczędny.  

5. Electrolux EFC226R 

 Electrolux EFC226R 



Electrolux EFC226R to okap z klasy energetycznej D. Urządzenie oferuje 3-stopniową regulację mocy, oświetlenie LED oraz dwa tryby pracy: wywiewowy oraz recyrkulacyjny. Sprzęt posiada wydajny silnik, dzięki któremu okap może pochłaniać 420 m3 powietrza w ciągu godziny. Wymiary produktu wynoszą 60 x 69 x 45 cm.

Urządzenie korzysta z aluminiowego filtra przeciwtłuszczowego. Może też zostać wyposażone dodatkowo w filtr węglowy. Jego klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń to klasa D. Sprzęt generuje hałas rzędu 66 dB. Rocznie zużywa 73 kWh energii.

Zalety: Wady:
+ Ma efektowny design. – Ma wysoką cenę.
+ Jest solidnie wykonany. – Według części opinii jest bardzo głośny.
+ Działa dosyć wydajnie.  
+ Jest łatwy w montażu.  

6. Samsung NK36M5070BM

Samsung NK36M5070BM



Samsung NK36M5070BM to okap z klasy energetycznej B. Urządzenie posiada łatwy w czyszczeniu filtr aluminiowy, który można myć w zmywarce. Sprzęt wyposażono także w oświetlenie LED. Model jest sterowany za pomocą zintegrowanego panelu dotykowego. Jego maksymalna wydajność pracy to 531 m3 na godzinę.

Okap posiada 4-stopniową regulację mocy. Może działać jako wyciąg i pochłaniacz. Urządzenie ma wymiary 90x50x61,9-114,7 cm (regulacja wysokości). Generuje hałas do 75 dB.

Zalety: Wady:
+ Ma prosty, dobrze dopracowany design. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest łatwy w montażu. – Jest głośny.
+ Działa bardzo wydajnie.  
+ Jest wygodny w obsłudze.  

Okap kuchenny kominowy – jak wybrać?

Dobry okap kuchenny to sprzęt wydajny, stosunkowo cichy – zwłaszcza w kuchni otwartej – oraz estetyczny, dopasowany do wyglądu danego pomieszczenia. Przy wyborze okapu kominowego bardzo istotna będzie przede wszystkim jego wielkość. Należy kierować się tutaj zasadą, iż okap powinien być około 20 cm szerszy niż sama kuchenka czy płyta grzewcza. Dzięki temu lepiej pochłaniać będzie opary, które mogłoby uciekać na boki i osadzać się na meblach. Okap do standardowej kuchenki o szerokości 60 cm powinien mieć więc szerokość około 75 cm. Z kolei do kuchenki o szerokości 75 cm potrzebny będzie już okap 90 cm. Na szczęście, standardowe modele okapów kominowych mają szerokość od 50 cm do 150 cm, dlatego bez problemu dobierzemy to urządzenie do posiadanej płyty grzewczej.

Co jeszcze warto wziąć po uwagę?

Parametry okapów kuchennych kominowych:

  • wydajność – dopasowuje się ją do kubatury pomieszczenia, a jeśli kuchnia łączy się z salonem i/lub jadalnią, to do wyniku należy dodać także kubaturę tych dwóch pomieszczeń, zasada jest taka, że dobry okap musi być w stanie oczyścić określoną ilość powietrza 6 razy w ciągu jednej godziny na najniższych obrotach (przykładowo: do kuchni o kubaturze 20 m3 potrzebna wydajność to 120 m3 na godzinę)
  • tryby pracy: wyciąg i/lub pochłaniacz, przy czym pochłaniacz kominowy oczyszcza powietrze za pomocą filtrów i wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia, a wyciąg usuwa powietrze zanieczyszczone i wypuszcza je poza mury domu przez szyb wentylacyjny, czyli całkowicie je wymienia
  • głośność pracy – ma szczególne znaczenie w przypadku kuchni otwartych, im wyższa moc, tym głośniejsze zazwyczaj będzie urządzenie, dlatego zaleca się poszukiwać takich okapów, które nie przekraczają poziomu hałasu rzędu 50 dB na średnim biegu, cichszy będzie okap krótszy i solidnie wykonany (grubszy materiał lepiej amortyzuje drgania)
  • klasa efektywności energetycznej – jeśli dużo gotujesz, okap może pracować niemal całymi dniami, dlatego dobrze będzie postawić na model klasy co najmniej B,
  • funkcje dodatkowe – na przykład programowalny timer, wskaźnik zużycia filtra, czujnik, który automatycznie uruchamia okap,
  • sposób sterowania: przyciski, panel dotykowy, pilot zdalnego sterowania,
  • zastosowane filtry do okapu: aluminiowe przeciwtłuszczowe, węglowe pochłaniające zapachy.

Wyciąg kominowy może przyjmować formę odwróconego „T”, cylindryczną, czy skośną. Kształt okapu wpływa nie tylko na jego design, ale determinuje także zalecaną wysokość montażu urządzenia. Warto wziąć to pod uwagę przed dokonaniem zakupu, zwłaszcza jeśli szukamy produktu do zabudowy.  

Okap kuchenny kominowy – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd