Strona głównaAGDPralki i suszarkiWirówka do odwirowania prania - jak wybrać? Ranking 2024

Wirówka do odwirowania prania – jak wybrać? Ranking 2024

Wirówka do odwirowania prania – jak działa?

Wirówka do odwirowania prania to bardzo proste urządzenie. Z reguły jest ono zbudowane z ładowanego od góry pojemnika na mokrą odzież. Pod nim znajduje się silnik z wirnikiem, który wprawia wsad komory w ruch obrotowy. Wewnątrz urządzenia znajdują się także otwory, przez które usuwana jest woda. Ponieważ większość wirówek obraca się z prędkością co najmniej 1000 obrotów na minutę, siła odśrodkowa sprawia, że pranie traci około 95% wody w ciągu kilku minut. W trakcie pracy urządzenie usuwa wodę – najczęściej grawitacyjnie i zatrzymuje się „do zera” po zakończonym cyklu. 

Ranking wirówek do prania

Zestawienie wirówek do prania i urządzeń dwa w jednym, czyli pralko-wirówek zostało opracowane na podstawie opinii użytkowników oraz parametrów polecanych urządzeń. Sprawdź, który model najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!

Przejrzyj także nasz ranking pralko-suszarek.

1. Sigma T56

Sigma T56Sigma T56 to urządzenie o pojemności 6.5 kg wsadu. Produkt wykonuje do 1300 obrotów na minutę. Jego silnik dysponuje mocą 190 W. Model jest wyposażony w wężyk odprowadzający wodę. Jego pokrywa jest odchylana. Mokre pranie w urządzeniu umieszcza się przez otwór górny.

Wymiary produktu wynoszą 75 x 43 x 43cm. Jego waga to z kolei około 7 kg. Sprzęt posiada takie funkcje, jak timer czy odpompowywanie wody. 

Zalety: Wady:
+ Oferuje wysoką prędkość obrotów. – Posiada cienki, lekki wężyk, co utrudnia bezobsługowe odprowadzanie wody.
+ Ma dużą pojemność.  
+ Ma korzystny stosunek ceny do jakości.  
+ Jest estetycznie zaprojektowana.  

2. ELECTRO-LINE SP-1098

ELECTRO-LINE SP-1098ELECTRO-LINE SP-1098 to sprzęt z obudową z tworzywa sztucznego, co przekłada się na lekkość i poręczność produktu. Urządzenie ma też kompaktowy rozmiar – 66 x 38 x 38 cm. Model jest łatwy w obsłudze i sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody. 

Silnik wirówki dysponuje mocą 260 W. Jej maksymalna prędkość wirowania wynosi natomiast aż 2800 obrotów na minutę. Produkt oferuje funkcję automatycznego wyważenia wsadu. Mieści do 6 kg prania.

Zalety: Wady:
+ Jest lekka i niewielka. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Oferuje bardzo wysoką prędkość obrotową.  
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Jest pojemna.  

3. Sigma XPB35-2008HS

Sigma XPB35-2008HSSigma XPB35-2008HS to wirówka i pralka wirnikowa w jednym. Urządzenie mieści 5 kg ubrań suchych oraz 2 kg mokrego prania. Sprzęt jest lekki i mobilny oraz prosty w obsłudze. Wykonuje pranie, płukanie i wirowanie w około pół godziny. 

Moc silnika tego modelu to 250 W (pralka) oraz 150 W (wirówka). Wymiary urządzenia wynoszą zaś 61 x 39 x 70,5 cm. Cały sprzęt waży ok. 13.5 kg. Produkt oferuje kilka trybów pracy, w tym pranie normalne i delikatne. Posiada także timer – do 15 minut prania i do 5 minut wirowania. Jest sprzedawany w zestawie z wężykiem odprowadzającym i doprowadzającym wodę. Jego maksymalna prędkość obrotów to 1000 obr./min.

Urządzenie pozwala prać i wirować jednocześnie. Jego atutem jest też obudowa z plastiku, odporna na korozję. Warto wspomnieć, że w trakcie prania wirnik pralki kręci się w dwie strony, co zapobiega skręcaniu się ubrań. Sprzęt posiada też filtr wyłapujący włosy czy kłaczki. 

Zalety: Wady:
+ Jest mała i lekka. – Negatywne opinie dotyczą trudności związanych ze spuszczaniem wody z urządzenia.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Szybko pierze i wiruje odzież.  
+ Cicho pracuje.  

4. LUSIA B-652

LUSIA B-652LUSIA B-652 to sprzęt o pojemności 5.2 kg, wykonany ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Urządzenie wyposażono w silnik o mocy 330 W. Wymiary całego produktu wynoszą 65,7 x 39 cm. Model jest prosty w obsłudze i zabezpieczony przed otwarciem w trakcie pracy.

Produkt posiada bęben o specjalnym kształcie, chroniącym odzież przed niszczeniem. Jego maksymalna prędkość wirowania wynosi 2800 obrotów na minutę. 

Zalety: Wady:
+ Ma wysoką prędkość obrotową. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Jest pojemna.  
+ Jest prosta w obsłudze.  
+ Posiada zabezpieczenie przed pracą z otwartą klapą.  

5. ELECTRO-LINE SP-1088

ELECTRO-LINE SP-1088ELECTRO-LINE SP-1088 to urządzenie z metalową obudową, funkcją automatycznego wyważania wsadu oraz szybkiego zatrzymywania bębna. Model oferuje prędkość obrotową do 2800 obr./min. Jego wymiary wynoszą 38 x 38 x 66 cm. Silnik produktu dysponuje mocą 260 W.

Wirówka mieści do 6 kg załadunku. Jest stosunkowo lekka za sprawą elementów z tworzywa sztucznego.

Zalety: Wady:
+ Bardzo cicho pracuje. – Negatywne opinie dotyczą trudności z odprowadzaniem wody z urządzenia.
+ Jest kompaktowa.  
+ Mieści dużą ilość prania.  
+ Zachowuje stabilność podczas pracy.  

6. Camry CR 8052

Camry CR 8052Camry CR 8052 to pralka i wirówka w jednym, posiadająca dwie osobne komory. Urządzenie oferuje program prania i program wirowania. Jest proste w obsłudze i oszczędne w eksploatacji. Jego pojemność prania wynosi 3 kg, a wirowania 1 kg. 

Sprzęt posiada silnik o mocy maksymalnej 450 W (pranie) oraz 630 W (wirowanie). Wymiary zewnętrzne produktu wynoszą 57x35x54 cm. Model waży 10 kg.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Ma niewielką pojemność.
+ Cicho pracuje. – Ma duży rozmiar.
+ Skutecznie odwirowuje odzież.
+ Efektywnie pierze ubrania.

Wirówka do odwirowania prania – jak wybrać?

W sklepach RTV i AGD można znaleźć dzisiaj kilka polecanych modelów wirówek i pralko-wirówek z dwoma osobnymi komorami. Którą wybrać? Przy zakupie pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

 • wymiary urządzenia,
 • pojemność wirówki,
 • liczbę obrotów silnika na minutę,
 • moc silnika,
 • regulację obrotów,
 • timer,
 • programy pracy.

Wirówka do bielizny może być mniejsza, jednak sprzęt, który ma służyć do odwirowywania każdego prania, powinien być jak najbardziej pojemny. Większe wymagania można mieć również w stosunku do pralki turystycznej z komorą wirowania. Warto zaznaczyć jednak, że takie modele z reguły posiadają większą komorę prania i mniejszą komorę wirowania, a to oznacza, że wirowanie wymaga dzielenia wsadu na części. 

Wirówka czy pralko-wirówka turystyczna?

Pralka z wirówką pełni rolę pralki automatycznej posiadając dwie oddzielne komory na pranie i wirowanie. Należy pamiętać, że można wyprać w niej odzież, a następnie ją wypłukać i odwirować, ale każdą z tych czynności wykonuje się „ręcznie” – trzeba usunąć pranie, wylać wodę brudną, zastąpić ją wodą z płynem do płukania, ponownie umieścić w środku pranie, a na koniec przełożyć je do komory wirowania. 

Wirówka do odwirowania prania nie pozwala na pranie odzieży, dlatego jeśli szukasz sprzętu, który oferuje takie funkcje jak klasyczna Frania i dodatkowo odwirowuje pranie, postaw na model dwa w jednym. Jeżeli jednak potrzebujesz jedynie wirówki, która usunie nadmiar wody z odzieży po praniu ręcznym, czy też po praniu w pralce automatycznej, przyspieszając proces suszenia ubrań – wybierz zwykłą wirówkę. Ta z prędkością obrotową ponad 2000 obr./min. powinna okazać się skuteczniejsza niż klasyczna pralka, której obroty wynoszą zwykle maksymalnie 1000 – 1200 obr./min.

Czy warto kupić wirówkę do prania?

Wirówka do prania to kompaktowe urządzenie AGD wykorzystywane zarówno w domach, jak i poza nimi – na kempingach, w domkach letniskowych, na działkach. Największe zalety takiego sprzętu to między innymi:

 • bardzo mały rozmiar i niska waga,
 • mała awaryjność, 
 • niskie zużycie prądu,
 • wysoka skuteczność działania. 

Sprzęt AGD, jakim jest wirówka do prania, z reguły nie wymaga podłączania go na stałe ani do źródła wody, ani do kanalizacji. Wodę z wirówki odprowadza się wężykiem, na przykład do miski. Dzięki temu jest to urządzenie przenośne, bardzo praktyczne w użyciu poza domem. Jednocześnie wirówka może wspierać też zwykłą pralkę i suszarkę do prania. Produkty dwa w jednym idealnie sprawdzają się do odświeżania niewielkich ilości ubrań. Co więcej, czas prania w pralce wirnikowej jest krótki i wiąże się z niewielkim zużyciem wody, a samo wirowanie okazuje się bardzo skuteczne – odzież wyjęta z wirówki jest niemalże sucha za sprawą wysokiej prędkości obrotowej.   

Wirówka do odwirowania prania – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd