Termos obiadowy to naczynie, które szczególnie dobrze sprawdza się do przechowywania i transportowania dań jednogarnkowych, takich jak gulasz, leczo, makaron z sosem, risotto czy dowolna zupa. Warto pamiętać jednak, że termos obiadowy długo utrzymuje nie tylko wysoką temperaturę, ale też niską temperaturę, dlatego nadaje się również do przechowywania dań zimnych, jak chociażby chłodnik.
Odpowiednio dobrany termos sprawdzi się w pracy, a także na biwaku, na pikniku czy dłuższym wyjeździe. Pozwoli cieszyć się ciepłym posiłkiem nawet na kilkanaście godzin po jego przygotowaniu. Ma to wiele zalet, bowiem własne jedzenie jest nie tylko tańsze, ale też zdrowsze.
Warto wspomnieć również, że obok klasycznych termosów obiadowych, które wykorzystują system próżniowy do podtrzymywania temperatury posiłku, do wyboru mamy dzisiaj również termosy-podgrzewacze wyposażone w element grzewczy, który pozwala podgrzewać jedzenie, a niekiedy nawet je zagotowywać. Takie termosy wymagają jednak dodatkowego źródła zasilania.
Termos obiadowy ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Jak wybrać dobry termos obiadowy?
Odpowiednio dobrany termos obiadowy zapewni swojemu użytkownikowi pełną satysfakcję. Przy zakupie tego typu produktu należy brać pod uwagę między innymi:
- pojemność termosu. Przyjmuje się, że 350/400 ml to jedna porcja posiłku, czyli pełny talerz. Jeśli termos ma służyć jako naczynie na więcej niż jedną porcję dania głównego lub zupy, należy sięgnąć po największe termosy obiadowe o pojemności powyżej 600 ml;
- kształt termosu obiadowego – pojemność termosu to jedno, a kształt to zupełnie inna kwestia. Termos z szerokim otworem będzie wygodniejszy do napełniania czy bezpośredniego spożywania posiłku, ale szybciej wytraci temperaturę. Model o walcowym kształcie może okazać się natomiast wygodniejszy w przechowywaniu, ponieważ zajmie mniej miejsca w torbie czy plecaku.
- materiał wykonania – najlepsze termosy obiadowe produkowane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która nie wchodzi w reakcję z żywnością.
Oprócz pojemności termosów obiadowych czy ich kształtu ważna może okazać się również waga produktu oraz jego wymiary. Wiele osób doceni też dwufunkcyjność zakrętki, która często pełni rolę miseczki na jedzenie. Dobre obiadowe termosy wyróżniają się długim czasem utrzymywania temperatury, łatwością utrzymania w czystości oraz szczelnością.
Jak korzystać z termosu obiadowego?
Sposób działania termosu obiadowego jest podobny w większości modeli – podwójne ścianki z wolną przestrzenią wypełnioną powietrzem o niskim ciśnieniu (próżnia) izolują zawartość naczynia od otoczenia. Z tego względu większość produktów tego typu powinna utrzymywać wysoką lub niską temperaturę przez podobny okres czasu. Duże znaczenie ma tu jednak zarówno wielkość termosu, jak i sposób jego użytkowania.
Duży termos obiadowy wypełniony niemal w 100% z pewnością dłużej utrzyma pożądaną temperaturę niż termos mały lub termos wypełniony jedynie częściowo. Warto pamiętać również o tym, aby przed wypełnieniem termosu jedzeniem rozgrzać jego wnętrze gorącą wodą. Dzięki temu termos obiadowy pozwoli zjeść ciepły posiłek nawet po wielu godzinach od przygotowania.
Zatem czy warto kupić termos obiadowy? Z pewnością tak, jeśli pracujesz w miejscu, gdzie brak jest bufetu z ciepłymi posiłkami, a także w przypadku, kiedy lubisz mieć kontrolę nad tym, co jesz na co dzień. Termos turystyczny obiadowy sprawdzi się i na co dzień, i w przypadku wyjazdów na łono natury, na przykład w góry.
Termos obiadowy: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.