Kosiarka samojezdna bywa nazywana również robotem koszącym lub kosiarką robotem. Jest to swojego rodzaju odpowiednik robotów sprzątających, czyli odkurzaczy i mopów automatycznych. Kosiarka samojezdna – jak wskazuje na to jej nazwa – nie wymaga prowadzenia przez użytkownika. Samodzielnie przemieszcza się po trawniku, ścinając trawę tak, jak została do tego zaprogramowana. Jak wybrać najlepszego robota do koszenia trawnika?
Kosiarka samojezdna ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kosiarek spalinowych
- ranking kosiarek elektrycznych
- ranking kos spalinowych
- ranking podkaszarek akumulatorowych
- ranking podkaszarek elektrycznych
Kosiarka samojezdna – jak wybrać?
Dobra kosiarka samojezdna to przede wszystkim urządzenie dobrane odpowiednio do posiadanego przez nas trawnika – jego wielkości, ukształtowania i struktury. Dopiero później należy uwzględnić w swoich kryteriach cechy, które wpływają na komfort użytkowania takiego sprzętu. Co należy zatem przeanalizować, podczas wybierania robota koszącego?
- powierzchnia koszenia – jest to informacja o wydajności robota, mówiąca na jakiej powierzchni trawnika będzie on najbardziej efektywny. Aby ją określić, musimy dokładnie zmierzyć swój ogród, a następnie potraktować uzyskany wynik jako niezbędne minimum, z którym urządzenie musi być w stanie sobie poradzić.
- akumulator – w tym przypadku interesuje nas czas pracy akumulatora oraz czas jego pełnego ładowania. Urządzenia tego typu działają zazwyczaj przez około 45 – 100 minut, po czym muszą wrócić do stacji ładującej, aby uzupełnić energię. Im większy trawnik posiadamy, tym mocniejszy akumulator powinien posiadać nasz robot koszący. Nie bez znaczenia będzie także czas ładowania baterii, trwający zazwyczaj od jednej do trzech godzin.
- programowanie – zaprogramowanie pracy robota koszącego może być mniej lub bardziej intuicyjne. Niektóre modele będą wymagały wprowadzenia różnych danych, między innymi dokładnych wymiarów trawnika. Inne samodzielnie przeskanują cały ogród i stworzą gotowy harmonogram pracy, który uwzględni zarówno regularne koszenie, jak i czas na ładowanie akumulatora.
- sposób sterowania – roboty koszące mogą być obsługiwane manualnie za pomocą przycisków czy panelu dotykowego. Nowoczesne modele zapewnią jednak również możliwość sterowania zdalnego – poprzez pilota lub aplikację w telefonie.
- kąt nachylenia – jeśli jesteśmy posiadaczami pagórkowatego trawnika, kąt nachylenia, przy którym kosiarka jest w stanie pracować, będzie dla nas niezwykle ważny. W przypadku droższych, nowocześniejszych modelów wzniesienia nie powinny być przeszkodą. Istnieją jednak roboty, dla których maksymalny kąt nachylenia to 25 stopni.
- regulacja wysokości koszenia – dzięki tej opcji robot może pracować częściej lub rzadziej, w zależności od tego, jaką długość trawnika pragniemy utrzymywać.
Kosiarka samojezdna – funkcje i zabezpieczenia
Wymienione wyżej parametry to podstawowe cechy robota koszącego, jakie trzeba porównać przy wyborze idealnego produktu. Kosiarka samojezdna może być jednak dodatkowo wyposażona w:
- czujnik deszczu – nawet jeśli kosiarka samojezdna jest wodoodporna, w przypadku większości urządzeń koszenie trawy w trakcie deszczu będzie zupełnie nieefektywne, ponieważ mokre źdźbła pochylają się ku ziemi. Warto wybierać zatem roboty z czujnikami deszczu, które wykrywając pogorszenie pogody, samodzielnie wracają do stacji dokującej i czekają na poprawę aury.
- czujnik przeszkód/kolizyjny – czujnik wykrywający przeszkodę jest niezbędny w każdym ogrodzie, gdzie poza trawnikiem mamy do czynienia również z drzewami, kwiatami czy innymi dekoracjami.
- czujnik podniesienia – to funkcja ważna ze względów bezpieczeństwa. Wyposażony w nią robot natychmiast wstrzyma swoją pracę, jeśli zostanie podniesiony z trawnika.
- zabezpieczenia – robot koszący to kosztowne urządzenie. Jeśli planujemy przeznaczyć na niego sporą kwotę, korzystne może okazać się postawienie na model zabezpieczony przed kradzieżą przy pomocy blokady na kod PIN.
- funkcje dodatkowe – im nowocześniejszy robot koszący, tym więcej dodatkowych funkcji nam zaoferuje. Najcenniejsze z nich to: funkcja automatycznego ładowania, funkcja mulczowania oraz czujnik wysokiej trawy.
Ile kosztuje kosiarka samojezdna?
Kosiarki samojezdne są znacznie kosztowniejsze niż kosiarki spalinowe czy elektryczne. Wysoka cena wynika z zaawansowania technologicznego, które pozwala robotom koszącym na niemal bezobsługową pracę. Za komfort cieszenia się idealnie przystrzyżonym trawnikiem bez żadnego wysiłku musimy zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańszy model kupimy za około 1200 zł, a najdroższy nawet za około 65 000 zł.
Kosiarka samojezdna: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
szukam kosiarki cichej prostej o obsłudze do malutkiego trawnika w kształcie prostokąta o powierzchni 54m2. Chce kupić coś taniego i możliwie optymalnego. Trawa mi rośnie jak szalona, możnaby kosić co dwa dni. Co wybrać, żeby nie przesadzić z ceną…
Cześć Agata,
Poleciłabym kosiarki elektryczne samojezdne o niskim poziomie hałasu oraz prostym systemie obsługi. Z naszego rankingu może to być kosiarka z pozycji nr 3:
NAC RLM800-NG, cena około 2000 złotych. Solidna kosiarka samojezdna z napędem hydrostatycznym, doskonale sprawdza się na małych trawnikach kosząc i muczując.
W naszym rankingu są faktycznie droższe modele, więc jeśli potrzebujesz coś tańszego, to mogę też zaproponować jeszcze model EINHELL Freelexo 350
Cena to niecałe 1700 złotych. Kompaktowa, samojezdna posiada regulowaną wysokość koszenia i wyposażona jest w system AutoWalk, umożliwiający dostosowanie prędkości jazdy do indywidualnych preferencji operatora. Cicha praca, łatwa obsługa, kompaktowe wymiary, regulowana wysokość koszenia.
Daj proszę znać, czy te widełki cenowe są w porządku, jeśli chciałabyś czegoś tańszego badź droższego to zaproponuję kolejne opcje.