Strona głównaDom i ogródKosiarka samojezdna - ranking 2021

Kosiarka samojezdna – ranking 2021

Kosiarka samojezdna – co to takiego?

Kosiarka samojezdna bywa nazywana również robotem koszącym lub kosiarką robotem. Jest to swojego rodzaju odpowiednik robotów sprzątających, czyli odkurzaczy i mopów automatycznych. Kosiarka samojezdna – jak wskazuje na to jej nazwa – nie wymaga prowadzenia przez użytkownika. Samodzielnie przemieszcza się po trawniku, ścinając trawę tak, jak została do tego zaprogramowana.

Szukasz innego typu kosiarki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

  • Ranking kosiarek spalinowych
  • Ranking kosiarek elektrycznych
  • Kosiarka samojezdna ranking:

    Ranking kosiarek samojezdnych to zestawienie robotów koszących odpowiednich do ogrodów o różnej powierzchni. Poszczególne z przedstawionych modeli mają także inny sposób sterowania i obsługi oraz różne funkcje, dzięki czemu dopasowują się do potrzeb każdego użytkownika.

Kosiarka samojezdna NAC RLM800-NG

NAC RLM800-NG


Sprawdź produkt w sklepie:

Kosiarka samojezdna NAC RLM800-NG to urządzenie o mocy 85 W, wyposażone w akumulator pozwalający na wykoszenie 135 m2 trawy na jednym ładowaniu. Produkt posiada funkcję ochrony przed kradzieżą. Dzięki mulczowaniu pozwala zapomnieć o konieczności zbierania i wywożenia lub kompostowania ściętej trawy. Robot koszący ma ergonomiczny kształt i ładnie się prezentuje.

Atutem urządzenia jest obecność stacji dokującej, do której robot powraca samoczynnie w celu naładowania akumulatora. Pełne ładowanie trwa około 45 minut i pozwala na 60 – 90 minut ciągłej pracy. Produkt jest łatwy w obsłudze i zaprogramowaniu. Posiada czujnik deszczu, podniesienia, prowadzenia i napotkania przeszkody. Kosiarka zalecana jest do obszarów nieprzekraczających 800 m2.

Urządzenie zostało wyposażone w trzy noże obrotowe. Dysponuje funkcją regulacji wysokości koszenia. Posiada wyświetlacz. Nie jest sterowane pilotem ani telefonem. Ma natomiast wbudowaną blokadę na kod PIN.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie posiada opcji sterowania zdalnego.
+ Pracuje dokładnie i precyzyjnie.
+ Posiada ochronę przed kradzieżą.

Kosiarka samojezdna NAC RLM1800G2-T

NAC RLM1800G2-T


Sprawdź produkt w sklepie:

NAC RLM1800G2-T to kosiarka samojezdna dedykowana trawnikom o powierzchni 1500 – 1800 m2. Urządzenie wyposażono w wytrzymały silnik bezszczotkowy oraz system sterowania smartfonem poprzez Wi-Fi. Robot posiada funkcję ustalania harmonogramu pracy. Jego szerokość koszenia to 21 cm. Model może być obsługiwany poprzez panel dotykowy lub aplikację.

Kosiarka automatyczna NAC RLM1800G2-T wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i cichą pracą. Urządzenie jest zasilane akumulatorem litowo-jonowym, którego ładowanie zajmuje od 60 do 90 minut. Robot wraca do stacji dokującej samodzielnie, kiedy jego bateria jest na wyczerpaniu.

Kosiarka posiada funkcję ochrony przed kradzieżą, funkcję mulczowania trawy oraz system czujników – deszczu, podnoszenia, wykrywania przeszkód i przechyłu. Urządzenie wyposażono także w wyświetlacz LCD i zabezpieczenie silnika przed przeciążeniem. Robot można wyłączyć również awaryjnie, dzięki przyciskowi STOP.

Model pracuje w oparciu o trzy noże obrotowe. Oferuje regulację wysokości koszenia w zakresie od 25 do 55 mm, a także wybór trybu pracy – automat, jazdę prosto lub jazdę po okręgu. Obudowa robota to tworzywo sztuczne. Urządzenie może pracować na terenie pochylonym o maksymalnie 30 stopni. Produkt posiada certyfikat IPX3. Pracuje na jednym ładowaniu do 60 minut.

Zalety: Wady:
+ Kosiarka ma dobry stosunek jakości do ceny. – Jest sprzedawana w zestawie z krótkim drutem obrysowym – w stosunku do dedykowanej powierzchni pracy.
+ Może być sterowana zdalnie.
+ Posiada zabezpieczenie w postaci kodu PIN.
+ Sprawdza się w dużym ogrodzie.

Kosiarka samojezdna AMBROGIO Alex L30 Basic

Kosiarka samojezdna AMBROGIO Alex L30 Basic


Kosiarka samojezdna AMBROGIO Alex L30 Basic to urządzenie dedykowane trawnikom nie większym niż 500 metrów kwadratowych. Produkt należy do modelów smart, co znaczy, że można sterować nim za pomocą smartfona. Szerokość koszenia tego robota wynosi 250 mm. Kosiarka może pracować przy maksymalnym nachyleniu terenu wynoszącym 45%.

AMBROGIO Alex L30 Basic polecana jest do ogrodów skomplikowanych, pełnych wąskich i ciasnych przejazdów. Robot może być programowany, a cykliczna praca pozwala mu utrzymać trawniki zalecanej powierzchni w nienagannej kondycji.

Urządzenie zostało wyposażone w akumulator zdolny do 50 minut ciągłej pracy. Model powraca do stacji dokującej, kiedy jego bateria jest na wyczerpaniu. Kosiarka ścina trawę na wysokości od 25 do 60 mm. Może być sterowana zarówno aplikacją, jak i przy pomocy panelu na obudowie. Robot posiada czujniki zderzeniowe oraz czujnik deszczu. Jest także zabezpieczony przed kradzieżą przy pomocy kodu PIN.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie doskonale sprawdza się na trudnym, skomplikowanym terenie. – Ma bardzo wysoką cenę.
+ Jest bardzo dokładne.
+ Może być wygodnie sterowane przy pomocy aplikacji.
+ Posiada czujniki, które dbają o jego bezpieczeństwo.

Kosiarka samojezdna NAC RLM1500G2-NG

Kosiarka samojezdna NAC RLM1500G2-NG


Sprawdź produkt w sklepie:

NAC RLM1500G2-NG to kosiarka samojezdna przeznaczona do pielęgnacji trawników o powierzchni maksymalnie 1500 m2. Urządzenie nie posiada funkcji zdalnego sterowania. Jego szerokość koszenia to 24 cm. Produkt polecany jest osobom poszukującym prostego i łatwego w obsłudze sprzętu koszącego.

Model RLM1500G2-NG wyróżnia się kompaktowym kształtem, który pozwala na zwinne poruszanie się po skomplikowanych ogrodach z ciasnymi przejazdami. Robot może pracować przy nachyleniu terenu do 30%. Urządzenie jest bardzo wydajne – posiada akumulator o pojemności 4000 Ah, zdolny do pracy nawet przez 90 minut. Kiedy poziom baterii jest niski, kosiarka samodzielnie wraca do stacji dokującej. Czas jej pełnego ładowania to 60 minut.

Robot koszący NAC oferuje możliwość ustawienia wysokości koszenia w zakresie od 25 do 65 mm. Urządzenie wyposażono w czujnik przeszkód, czujnik deszczu oraz czujnik podniesienia. Chociaż czujnik deszczu można wyłączyć, to nie jest to zalecane – nie powinno się kosić trawy podczas opadów. Kosiarka jest zabezpieczona także przed kradzieżą lub przypadkowym uruchomieniem przy pomocy hasła.

Urządzenie posiada praktyczne gumowe koła. Jego obudowa to tworzywo sztuczne. Model został wyposażony w wyświetlacz. Posiada certyfikat IPX4.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest wydajne – posiada mocny akumulator. – Nie posiada funkcji harmonogramu pracy.
+ Doskonale ścina trawę – nie wyrywa jej. – Negatywne opinie dotyczą stacji dokującej, która wymaga częstego czyszczenia.
+ Posiada czujniki niezbędne dla bezpiecznej pracy.
+ Ma korzystną cenę.

Kosiarka samojezdna AMBROGIO L15 Deluxe

Kosiarka samojezdna AMBROGIO L15 Deluxe


Sprawdź produkt w sklepie:

Kosiarka samojezdna Ambrogio L15 Deluxe to urządzenie odpowiednie dla trawników o powierzchni maksymalnie 600 m2. Robot może być sterowany przy pomocy smartfona. Jego szerokość koszenia wynosi 150 mm. Atutami produktu są niewielkie wymiary i niska waga, która ułatwia transport. Kosiarka jest także stosunkowo cicha.
Robot koszący może pracować na terenie o nachyleniu do 45%. Oferuje regulację wysokości koszenia w zakresie 20 – 70 mm, a na jego system cięcia składają się 4 obrotowe noże. Czas pracy kosiarki na jednym ładowaniu wynosi maksymalnie 150 minut. Model można programować zarówno przy pomocy aplikacji, jak i przy użyciu dotykowej klawiatury oraz wyświetlacza.
Obudowa urządzenia to tworzywo sztuczne. Robot posiada czujnik deszczu i czujnik podnoszenia, a także przycisk awaryjnego wyłączenia. Do stacji dokującej wraca automatycznie. Kosiarka została zabezpieczona blokadą na kod PIN. Jest sprzedawana w zestawie z kołkami mocującymi i przewodem ograniczającym.

Zalety: Wady:
+ Kosiarka jest nowoczesna, a jednocześnie mała i lekka. – Nadaje się do niewielkich trawników.
+ Może być sterowana na dwa sposoby: przy pomocy panelu na obudowie lub zdalnie telefonem. – Negatywne opinie dotyczą mało nowoczesnego wyglądu kosiarki.
+ Pracuje cicho i długo (na jednym ładowaniu).

Kosiarka samojezdna – jak wybrać?

Dobra kosiarka samojezdna to przede wszystkim urządzenie dobrane odpowiednio do posiadanego przez nas trawnika – jego wielkości, ukształtowania i struktury. Dopiero później należy uwzględnić w swoich kryteriach cechy, które wpływają na komfort jej użytkowania. Co należy zatem przeanalizować, podczas wybierania robota koszącego?

  • powierzchnia strzyżenia – jest to informacja o wydajności robota, mówiąca na jakiej powierzchni trawnika będzie on najbardziej efektywny. Aby ją określić, musimy dokładnie zmierzyć swój ogród, a następnie potraktować uzyskany wynik jako niezbędne minimum, z którym urządzenie musi być w stanie sobie poradzić.
  • akumulator – w tym przypadku interesuje nas czas pracy akumulatora oraz czas jego pełnego ładowania. Urządzenia tego typu działają zazwyczaj przez około 45 – 100 minut, po czym muszą wrócić do stacji ładującej, aby uzupełnić energię. Im większy trawnik posiadamy, tym mocniejszy akumulator powinien posiadać nasz robot koszący. Nie bez znaczenia będzie także czas ładowania baterii, trwający zazwyczaj od jednej do trzech godzin.
  • programowanie – zaprogramowanie pracy robota koszącego może być mniej lub bardziej intuicyjne. Niektóre modele będą wymagały wprowadzenia różnych danych, między innymi dokładnych wymiarów trawnika. Inne samodzielnie przeskanują cały ogród i stworzą gotowy harmonogram pracy, który uwzględni zarówno regularne koszenie, jak i czas na ładowanie akumulatora.
  • czujnik deszczu – nawet jeśli kosiarka samojezdna jest wodoodporna, w przypadku większości urządzeń koszenie trawy w trakcie deszczu będzie zupełnie nieefektywne, ponieważ mokre źdźbła pochylają się ku ziemi. Warto wybierać zatem roboty z czujnikami deszczu, które wykrywając pogorszenie pogody, samodzielnie wracają do stacji dokującej i czekają na poprawę aury.
  • sposób sterowania – roboty koszące mogą być obsługiwane manualnie za pomocą przycisków czy panelu dotykowego. Nowoczesne modele zapewnią jednak również możliwość sterowania zdalnego – poprzez pilota lub aplikację w telefonie.
  • kąt nachylenia – jeśli jesteśmy posiadaczami pagórkowatego trawnika, kąt nachylenia, przy którym kosiarka jest w stanie pracować będzie dla nas niezwykle ważny. W przypadku droższych, nowocześniejszych modelów wzniesienia nie powinny być przeszkodą. Istnieją jednak roboty, dla których maksymalny kąt nachylenia to 25 stopni.
  • czujnik przeszkód/kolizyjny – czujnik wykrywający przeszkodę jest niezbędny w każdym ogrodzie, gdzie poza trawnikiem mamy do czynienia również z drzewami, kwiatami czy innymi dekoracjami.
  • regulacja wysokości koszenia – dzięki tej opcji robot może pracować częściej lub rzadziej, w zależności od tego, jaką długość trawnika pragniemy utrzymywać.
  • czujnik podniesienia – to funkcja ważna ze względów bezpieczeństwa. Wyposażony w nią robot natychmiast wstrzyma swoją pracę, jeśli zostanie podniesiony z trawnika.
  • zabezpieczenia – robot koszący to kosztowne urządzenie. Jeśli planujemy przeznaczyć na niego sporą kwotę, korzystne może okazać się postawienie na model zabezpieczony przed kradzieżą przy pomocy blokady na kod PIN.
  • funkcje dodatkowe – im nowocześniejszy robot koszący, tym więcej dodatkowych funkcji nam zaoferuje. Najcenniejsze z nich to: funkcja automatycznego ładowania, funkcja mulczowania oraz czujnik wysokiej trawy.

Podsumowanie

Kosiarki samojezdne są znacznie kosztowniejsze niż kosiarki spalinowe czy elektryczne. Wysoka cena wynika z zaawansowania technologicznego, które pozwala robotom koszącym na niemal bezobsługową pracę. Za komfort cieszenia się idealnie przystrzyżonym trawnikiem bez żadnego wysiłku musimy zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańszy model kupimy za około 1200 zł, a najdroższy nawet za około 65 000 zł.

Kosiarka samojezdna opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!