Strona głównaAGDKosiarka elektryczna - ranking 2023

Kosiarka elektryczna – ranking 2023

Kosiarka elektryczna – jakie ma zalety?

Kosiarka elektryczna jest przede wszystkim najcichszą alternatywą dla innego typu kosiarek dostępnych na rynku. Jej zaletą jest także brak emisji spalin oraz konieczności zakupu paliwa. Kosiarki elektryczne są wygodne pod względem eksploatacyjnym – musimy jedynie podłączyć je do prądu lub naładować ich akumulator, aby pozwoliły nam szybko wykosić trawnik. Urządzenia poleca się w szczególności na trudne, nierówne tereny oraz skarpy.

Dobra kosiarka elektryczna to przede wszystkim kosiarka dopasowana do naszych potrzeb – powierzchni trawnika, jego ukształtowania, osobistych preferencji. Jak zatem wybrać tą najlepszą?

Szukasz innego typu kosiarki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Kosiarka elektryczna ranking:

Ranking kosiarek elektrycznych to zestawienie pięciu popularnych produktów o dobrym stosunku jakości do ceny. Urządzenia zostały opisane pod kątem parametrów technicznych, z wyszczególnieniem ich wad oraz zalet. Sprawdź, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom!

 

1. Kosiarka elektryczna BOSCH ARM 32 0600885B03

BOSCH ARM 32 0600885B03Kosiarka elektryczna BOSCH ARM 32 0600885B03 jest urządzeniem wyposażonym w innowacyjny grzebień, który umożliwia koszenie trawnika do samej krawędzi, a także wzdłuż murów. Produkt jest lekki – waży 6,8 kg – co pozwala łatwo nim manewrować. Dysponuje również silnikiem o mocy 1200 W, dzięki czemu radzi sobie nawet z wysoką trawą.

Kosiarka została zabezpieczona przed przeciążeniem. Posiada zbiornik na trawę o pojemności 31 litrów oraz ergonomiczny uchwyt i 3-stopniową regulację wysokości koszenia w zakresie od 20 do 60 mm. Produkt nie posiada napędu. Jego obudowa wykonana jest z plastiku. Model nie dysponuje też funkcją rozdrabniania ani wyrzutu bocznego. Szerokość koszenia kosiarki określa się na 320 mm.

Zalety: Wady:
+ Kosiarka ma dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą zapychającego się wlotu do kosza na trawę.
+ Jest sprawna i trwała.  
+ Jest bardzo lekka i zwrotna.  

 

2. Kosiarka elektryczna Makita Elm3320

Makita Elm3320MAKITA ELM3320 to urządzenie o mocy 1200W, dedykowane do ogrodów o powierzchni maksymalnie 400 m2. Urządzenie pozwala kosić trawę w odległości 1,5 cm od ściany. Dzięki zastosowaniu zbieraków po obu stronach obudowy, lepiej wykasza przy krawędziach. Może być przechowywane w pionie.

Obudowę sprzętu wykonano z polipropylenu. Kosiarka posiada również kosz na trawę ze wskaźnikiem zapełnienia. Oferuje możliwość 3-stopniowej regulacji wysokości koszenia, ustawianej dźwignią centralną. Jej atutem jest ergonomiczna rękojeść z dźwigniami blokującymi.

Urządzenie kosi na szerokości 33 cm. Wysokość koszenia tego modelu regulowana jest natomiast w przedziale od 20 do 55 mm. Produkt nie posiada napędu ani funkcji mulczowania. Waży 10,2 kg. Jego kosz na trawę ma pojemność 30 l.

Zalety: Wady:
+ Kosiarka ma optymalną moc. – Negatywne opinie dotyczą ilości poziomów wysokości koszenia do wyboru.
+ Dobrze się prowadzi. – Głośno pracuje.
+ Jest solidnie wykonana.  

 

3. Kosiarka elektryczna NAC MEX32-E12-N

Kosiarka elektryczna NAC MEX32-E12-NKosiarka elektryczna NAC MEX32-E12-N to lekkie urządzenie, ważące jedynie 7,6 kg. Produkt posiada nowoczesny silnik o mocy 1200 W, zapewniający stosunkowo cichą, płynną i bezawaryjną pracę. Sprzęt posiada wysokiej jakości obudowę z tworzywa sztucznego. Został też wyposażony w kosz na trawę o pojemności 25 litrów.

Kosiarka dysponuje ergonomicznym uchwytem i 3-stopniową regulacją wysokości koszenia w zakresie 25 – 65 cm. Nie posiada jednak napędu, ani funkcji rozdrabniania czy wyrzutu bocznego. Jej szerokość koszenia to 320 mm.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo korzystną cenę. – Kosiarka sprawdzi się przy bardzo małych trawnikach (ma małą szerokość koszenia).
+ Jest lekkie i dobrze się prowadzi.  
+ Kosi dokładnie, również w trudno dostępnych miejscach.  

 

4. Kosiarka elektryczna FIELDMANN FZR 2046-E

Kosiarka elektryczna FIELDMANN FZR 2046-EKosiarka elektryczna FIELDMANN FZR 2046-E to duże urządzenie o proporcjonalnie dużej mocy silnika wynoszącej 2000 W. Produkt pozwala na szybkie koszenie, ponieważ jego szerokość to aż 43 cm. Dzięki funkcji regulacji wysokości w zakresie 20 – 70 mm sprzęt umożliwia zarówno delikatne przystrzyżenie trawnika, jak i ścięcie go na krótko.

Kosiarka posiada kosz tekstylny o pojemności 50 litrów. Nie dysponuje napędem ani funkcją rozdrabniania. Waży 16 kilogramów, a jej obudowę wykonano z plastiku. Produkt oferuje opcję regulowania wysokości rękojeści.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo dużą moc. – Niektóre opinie sugerują, że produkt jest nieco zbyt hałaśliwy.
+ Jest solidnie wykonane.  
+ Ma stosunkowo dużą szerokość koszenia.  

 

5. Kosiarka elektryczna Makita ELM3720

Kosiarka elektryczna Makita ELM3720Makita ELM3720 dysponuje mocą 1400 W i nadaje się do trawników o powierzchni maksymalnie 500 m2. Urządzenie oferuje 3-stopniową regulację wysokości koszenia i możliwość wykaszania trawy w odległości 15 mm od ściany. Jej prędkość obrotowa to 3400 obr./min.

Sprzęt kosi na szerokości 37 cm. Pozwala regulować wysokość noży w przedziale od 20 do 55 cm. Kosiarkę wyposażono w kosz na ściętą trawę o pojemności 40 litrów. Model można przechowywać w pionie.

Kosiarka posiada obudowę z polipropylenu. Jej kosz na trawę ma praktyczny wskaźnik zapełnienia i jest łatwy w montażu. Urządzenie radzi sobie lepiej z koszeniem przy krawędziach, dzięki zastosowaniu zbieraków po obu stronach obudowy. Atutem sprzętu jest ergonomiczna rękojeść pokryta elastomerem. Model nie ma napędu. Waży 11,6 kg.

Zalety: Wady:
+ Kosiarka ma dużą moc. – Nie ma napędu.
+ Jest lekka i dobrze się prowadzi. – Posiada słabej jakości noże.
+ Jest łatwa w czyszczeniu.

Kosiarka elektryczna – przewodowa czy akumulatorowa?

Nie wszystkie kosiarki elektryczne dzielą wadę związaną z koniecznością zapewnienia im stałego zasilania. Na rynku dostępne są bowiem również urządzenia akumulatorowe, czyli takie, które pozwalają na koszenie trawnika bez dyskomfortu ciągnących i plączących się kabli. Który wariant warto zatem wybrać – przewodowy czy akumulatorowy?

Kosiarka elektryczna zasilana za pomocą kabla nie wymaga ładowania. Jej sposób zasilania nie rodzi również żadnych dodatkowych kosztów – poza zużyciem energii elektrycznej. Minusem takich urządzeń jest natomiast zasięg ich działania, ograniczony do długości przewodu. Problem ten można oczywiście rozwiązać przy pomocy przedłużacza, jednak osoba kosząca trawnik nadal musi zmagać się z dyskomfortem ciągnącego się za nią kabla.

Kosiarki elektryczne akumulatorowe są naturalnie bardziej mobilne. Wygodą obsługi przypominają modele spalinowe. Są jednak cięższe niż urządzenia zasilane przewodowo, wymagają ładowania i okresowej wymiany akumulatora na nowy.

Alternatywą dla obu typów kosiarek elektrycznych są modele hybrydowe, zasilane z sieci po rozładowaniu akumulatora. Ich ceny są jednak bardzo wygórowane.

Kosiarka elektryczna – na co zwrócić uwagę?

Kosiarki elektryczne mogą być zasilane przewodowo i akumulatorowo. Nie jest to jednak jedyny podział urządzeń tego typu. Wyróżniamy bowiem kosiarki elektryczne z napędem i bez napędu, a także kosiarki z koszem na trawę oraz bez kosza na trawę. Co warto zatem przeanalizować przed zakupem?

  • napęd – kosiarki elektryczne z napędem będą łatwiejsze w prowadzeniu, ponieważ ich użytkownik podczas koszenia trawy musi jedynie sterować kierunkiem ich przemieszczania się, bez jakiegokolwiek wysiłku. Urządzenia tego typu są jednak bardziej kosztowne, a do tego również cięższe. Trudniej będzie przemieścić je, kiedy nie będą uruchomione. Kosiarki elektryczne bez napędu okażą się zatem lżejsze, bardziej zwrotne, prostsze do prowadzenia i znacznie tańsze – również pod względem ewentualnego serwisowania.
  • moc silnika – silniki kosiarek elektrycznych dysponują zazwyczaj mocą około 700 – 2000 W. Parametr ten wpływa na ich wydajność i żywotność, dlatego należy dostosować go przede wszystkim do wielkości posiadanego trawnika. Przy murawie o małej powierzchni wystarczająca będzie kosiarka o mocy około 1000 W. Średnie i duże płaszczyzny wymagają zakupu urządzenia o mocy minimum 1200 W. Po mocniejsze modele warto sięgać także w przypadku wymagających, nierównych terenów działki.
  • funkcja regulacji wysokości koszenia – chociaż dysponuje nią większość modelów kosiarek, warto upewnić się, jakiego zakresu dotyczy i ile poziomów wysokości mamy do wyboru w danym urządzeniu. Taka opcja pozwoli nam przystrzyc trawnik na krótko i zapomnieć o koszeniu na kilka tygodni lub jedynie delikatnie skracać trawę co kilka dni.
  • szerokość koszenia – czyli zasięg pracy kosiarki, określający pośrednio wydajność jej pracy. Im większa szerokość koszenia, tym szybciej urządzenie poradzi sobie z daną powierzchnią trawnika, ale jednocześnie będzie również większe, cięższe i mniej zwrotne.
  • kosz – nie każda kosiarka elektryczna musi zostać wyposażona w kosz, jednak jeśli go posiada, jego pojemność warto dobrać do wielkości trawnika, aby jak najrzadziej opróżniać zbiornik i zapewnić sobie płynność pracy.
  • funkcja rozdrabiania – czyli mulczowania, polegająca na rozdrabnianiu ściętej trawy poprzez jej wielokrotne łamanie. Tak przetworzona może posłużyć jako naturalny nawóz dla murawy.
  • uchwyt – rękojeść kosiarki powinna być ergonomiczna, czyli najlepiej regulowana, dzięki czemu obsługa urządzenia będzie komfortowa dla użytkowników różnego wzrostu. Atutem może okazać się także opcja składania uchwytu, ułatwiająca przechowywanie.
  • materiał obudowy – większość kosiarek elektrycznych posiada plastikową obudowę, która w przypadku zastosowania wysokiej jakości tworzywa jest wystarczająca dla ochrony urządzenia przed uszkodzeniami i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Alternatywą dla plastikowych osłon są obudowy stalowe – należy jednak wybierać wyłącznie te ocynkowane, odporne na rdzewienie.
  • marka – dobrej jakości silnik i materiały użyte między innymi do produkcji obudowy to podstawa sprawnie działającej i bezawaryjnej kosiarki elektrycznej. Warto zatem wybierać modele sprawdzonych, polecanych marek, które specjalizują się w produkcji narzędzi ogrodniczych zasilanych elektrycznie. Będzie to między innymi firma Bosch, NAC, Makita oraz Stiga.

Podsumowanie

Kosiarki elektryczne to urządzenia bardzo przystępne cenowo. Najprostszy model nieznanej marki możemy kupić już za nieco ponad 100 zł. Najdroższe mogą kosztować nas z kolei maksymalnie 1500 zł. Na zakupie nie warto zatem oszczędzać, ponieważ lepszy produkt z pewnością posłuży nam dłużej i zapewni większą przyjemność koszenia. Za kosiarkę elektryczną o wysokiej mocy, znanego producenta wystarczy zapłacić zatem około 400 – 600 zł.

Kosiarka elektryczna opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić