Rozdrabniacz do gałęzi to maszyna, która tnie lub mieli drewno na mniejsze ścinki nadające się na opał lub na kompost. Drewniana ściółka świetnie sprawdza się także jako zabezpieczenie dla korzeni roślin, chroniące je przed nadmierną utratą wody lub mrozem. Jakie rozdrabniarki mamy do wyboru?
Ze względu na rodzaj zasilania sprzęt tego typu dzielimy na:
- rębaki elektryczne – pracują stosunkowo cicho i mają atrakcyjną cenę. Są wystarczające do domowego użytku.
- rozdrabniacze spalinowe – pracują głośniej i są droższe, ale nie wymagają podpięcia pod źródło prądu. Pracują zdecydowanie wydajniej niż modele elektryczne.
Który z nich sprawdzi się w Twoim ogrodzie?
Rozdrabniacz do gałęzi ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Rozdrabniarka do gałęzi – jaką wybrać?
Na początek warto wspomnieć, że rozdrabniarki dzielimy na rodzaje nie tylko z uwzględnieniem sposobu ich zasilania – elektryczne i spalinowe – ale również ze względu na zastosowany w nich system cięcia. Wyróżniamy:
- modele nożowe – najtańsze, radzą sobie z niewielkimi, cienkimi gałązkami,
- nożowe z napędem ślimakowym – mogą rozdrobnić grubsze i twardsze gałęzie,
- wałkowe z wałkami frezującymi – nadają się do mielenia największych i najgrubszych materiałów.
Jak wybrać więc wydajny rozdrabniacz ogrodowy? Wiele zależy tu od naszych potrzeb. Do małych ogrodów wystarczy zakupić elektryczny rozdrabniacz do gałęzi z silnikiem o mocy 1200 – 2500 W. Poradzi on sobie ze średnicą gałęzi do około 4 cm.
Model z silnikiem spalinowym będzie lepszy do dużego ogrodu czy sadu. Moc takich maszyn waha się pomiędzy 4 a 8 KM, dzięki czemu są one w stanie przecinać nawet tak grube gałęzie, jak te o średnicy 6 – 7 cm. Ich cena jest niestety zdecydowanie wyższa. Do materiału o średnicy 20 cm potrzebujemy już profesjonalnego sprzętu, którym dysponują firmy zajmujące się pielęgnacją terenów zielonych – taki model ekonomiczniej będzie wypożyczyć niż kupić na własność.
Co wziąć pod uwagę przy zakupie rozdrabniacza do gałęzi?
Przy wyborze idealnego rębaka, warto zwrócić uwagę na następujące cechy produktu:
- funkcja wciągania gałęzi – ułatwia pracę i zwiększa bezpieczeństwo obsługi,
- wsteczny bieg – pozwala oczyszczać urządzenie w przypadku zapchania/zablokowania,
- wyłącznik przeciążeniowy/bezpieczeństwa – automatycznie wyłącza sprzęt, jeżeli zablokuje się z powodu zbyt dużej ilości/grubości materiału;
- kosz na zrębki – gromadzi pocięte resztki i pozwala łatwo je transportować. Im jest większy, tym rzadziej musimy go opróżniać.
Planujesz prace ogrodowe na większą skalę? Zastanawiasz się nad zakupem rozdrabniacza? Szeroki wybór maszyn tego typu znajdziesz w sklepach internetowych w najkorzystniejszej cenie!
Rozdrabniacz do gałęzi: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.