Strona głównaDom i ogródRozdrabniaczeOgrodowy rozdrabniacz do gałęzi - jaki wybrać? Ranking 2023

Ogrodowy rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać? Ranking 2023

Rozdrabniacz do gałęzi – rodzaje

Rozdrabniacz do gałęzi to maszyna, która tnie lub mieli drewno na mniejsze ścinki nadające się na opał lub na kompost. Drewniana ściółka świetnie sprawdza się także jako zabezpieczenie dla korzeni roślin, chroniące je przed nadmierną utratą wody lub mrozem. Jakie rozdrabniarki mamy do wyboru?

Ze względu na rodzaj zasilania sprzęt tego typu dzielimy na:

  • Rębaki elektryczne – pracują stosunkowo cicho i mają atrakcyjną cenę. Są wystarczające do domowego użytku.
  • Rozdrabniacze spalinowe – pracują głośniej i są droższe, ale nie wymagają podpięcia pod źródło prądu. Pracują zdecydowanie wydajniej niż modele elektryczne.

Z kolei ze względu na system cięcia, rozdrabniarki dzielimy na:

  • modele nożowe – najtańsze, radzą sobie z niewielkimi, cienkimi gałązkami,
  • nożowe z napędem ślimakowym – mogą rozdrobnić grubsze i twardsze gałęzie,
  • wałkowe z wałkami frezującymi – nadają się do mielenia największych i najgrubszych materiałów.

Który z nich sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Rozdrabniacze do gałęzi ranking

Szukasz rozdrabniacza, który poradzi sobie z cienkimi konarami drzew i krzewów? Sprawdź, który rębak do gałęzi wybrać!

1. Faworyt GTR 2800

Faworyt GTR 2800Faworyt GTR2800 to model o mocy 2800 W, wyposażony w walec nożowy z możliwością regulacji. Sprzęt radzi sobie z gałęziami o grubości maksymalnie 44 mm. Posiada dwie funkcje pracy: rozdrabianie i bieg wsteczny. Dysponuje koszem z tworzywa ABS o pojemności 55 litrów.

Urządzenie samodzielnie wciąga gałęzie, dzięki czemu użytkownik nie potrzebuje popychacza. Model pracuje stosunkowo cicho za sprawą wolniej obracającej się przekładni. „Mieli” drewno na kawałki wielkości od 5 do 15 mm (regulacja). Radzi sobie z suchym i wilgotnym materiałem.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Czasami nie przecina kory na miękkich gałązkach.
+ Rozdrabnia drewno na wióry.  
+ Radzi sobie też z wilgotnymi gałęziami  
+ Stosunkowo cicho pracuje.  

2. Makita UD2500

Makita UD2500Makita UD2500 to model o mocy 2500 W, wyróżniający się smukłą konstrukcją oraz praktycznymi dużymi kołami z gumowym bieżnikiem. Sprzęt został wyposażony w silnik indukcyjny i aluminiowy korpus. Model oferuje prędkość obrotową 40 obr./min i dwa biegi: przód, tył.

Rębak posiada 67-litrowy zbiornik z wycięciami, umożliwiającymi kontrolowanie stanu zapełnienia. Mieści gałęzie o średnicy maksymalnie 45 mm. Wykorzystuje system cięcia złożony z wałka tnącego i regulowanego ostrza. Sprzęt jest obsługiwany za pomocą panelu sterowania z automatycznym systemem anty blokującym.

Zalety: Wady:
+ Ma wysoką moc. – Negatywne opinie dotyczą systemu blokowania zbiornika.
+ Posiada pojemny zbiornik.  
+ Jest ciężki i solidnie wykonany.  
+ Dysponuje regulacją docisku frezu.  

3. Hecht 6285

Hecht 6285Hecht 6285 to model z silnikiem elektrycznym o mocy 2800 W. Sprzęt wykorzystuje mechanizm rozdrabniający w formie wałka zębatego. Radzi sobie z gałęziami o średnicy maksymalnie 4,4 cm. Posiada kosz na zrębki o pojemności 60 litrów.

Urządzenia ma stalowo-plastikową konstrukcję. Zostało zabezpieczone przed przeciążeniem. Produkt posiada bieg wsteczny i blokadę chroniącą przed ponownym rozruchem w przypadku wystąpienia chwilowego braku prądu. Sprzęt wciąga gałęzie samoczynnie. Posiada ergonomicznie ukształtowany uchwyt i szeroko rozstawione koła, które ułatwiają transport maszyny.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Wymaga dokładnego segregowania gałęzi z uwzględnieniem ich średnicy.
+ Radzi sobie z młodymi gałązkami.  
+ Jest niewielki i stosunkowo lekki.  
+ Jest zdolny do długotrwałej pracy.  

4. NAC SHE280S

NAC SHE280S-BOX-GNAC SHE280S-BAG-G to model o mocy 2800 W, wykorzystujący frezowy system cięcia. Urządzenie może pochwalić się ochroną IP24 (odporność na uderzenia ciał obcych i rozbryzgi). Sprzęt został wyposażony w 45-litrowy worek na odpady. (Jest dostępny też w wersji z 60-litrowym zbiornikiem.)

Maszyna posiada hamulec noża i praktyczne koła transportowe. Dysponuje też biegiem wstecznym. Model radzi sobie z gałęziami o średnicy do 44 mm. Wykorzystuje frez tnący ze stali, który da się wymieniać i ostrzyć. Sprzęt ma zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i blokadę ponownego rozruchu w przypadku wystąpienia chwilowego braku napięcia.

Zalety: Wady:
+ Radzi sobie ze świeżym i suchym materiałem. – Wymaga robienia dosyć długich przerw w pracy.
+ Posiada regulację siły docisku frezu.  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Pracuje stosunkowo cicho.  

5. Ryobi RSH3045U

Ryobi RSH3045URYOBI RSH3045U dysponuje mocą 3000 W i mechanizmem przekładniowo-bębnowym, który gwarantuje stosunkowo cichą pracę. Sprzęt oferuje funkcję odwracania kierunku działania, co odblokowuje zakleszczone gałęzie. Automatycznie pobiera materiał do rozdrobienia, a zrębki kieruje do pojemnika o pojemności 55 litrów.

Maszyna posiada metalową ramę i duże koła transportowe. Sprzęt rozdrabnia gałęzie o średnicy maksymalnie 45 mm za pomocą frezowego systemu cięcia.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Cicho pracuje.  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Posiada praktyczny pojemnik odpowiedniej wielkości.  

Rozdrabniarka do gałęzi – jaką wybrać?

Jak wybrać wydajny rozdrabniacz ogrodowy? Wiele zależy tu od naszych potrzeb. Do małych ogrodów wystarczy zakupić elektryczny rozdrabniacz do gałęzi z silnikiem o mocy 1200 – 2500 W. Poradzi on sobie ze średnicą gałęzi do około 4 cm.

Model z silnikiem spalinowym będzie lepszy do dużego ogrodu czy sadu. Moc takich maszyn waha się pomiędzy 4 a 8 KM, dzięki czemu są one w stanie przecinać nawet tak grube gałęzie, jak te o średnicy 6 – 7 cm. Ich cena jest niestety zdecydowanie wyższa. Do materiału o średnicy 20 cm potrzebujemy już profesjonalnego sprzętu, którym dysponują firmy zajmujące się pielęgnacją terenów zielonych – taki model ekonomiczniej będzie wypożyczyć niż kupić na własność.

Przy wyborze idealnego sprzętu, warto zwrócić uwagę na następujące cechy produktu:

  • funkcja wciągania gałęzi – ułatwia pracę i zwiększa bezpieczeństwo obsługi,
  • wsteczny bieg – pozwala oczyszczać urządzenie w przypadku zapchania/zablokowania,
  • wyłącznik przeciążeniowy/bezpieczeństwa – automatycznie wyłącza sprzęt, jeżeli zablokuje się z powodu zbyt dużej ilości/grubości materiału;
  • kosz na zrębki – gromadzi pocięte resztki i pozwala łatwo je transportować. Im jest większy, tym rzadziej musimy go opróżniać.

Planujesz prace ogrodowe na większą skalę? Zastanawiasz się nad zakupem rozdrabniacza? Szeroki wybór maszyn tego typu znajdziesz w sklepach internetowych w najkorzystniejszej cenie!

Rozdrabniacz do gałęzi opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić