Zestaw do nawadniania ogrodu oszczędza Twój czas, ponieważ sam zajmuje się podlewaniem roślin. Jest też oszczędny i bezpieczny – nie przelewa i nie wymywa systemu korzeniowego. Najprostszy system nawadniania ogrodowego składa się z podłączonej do ujścia wody linii kroplującej lub zraszaczy, a ten najbardziej skomplikowany opiera swoje działanie na pracy sterowników i czujników wilgotności lub opadów deszczu.
Zestaw do nawadniania ranking:
System nawadniania – jaki wybrać?
Zestawy nawadniania do samodzielnego montażu można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób nawadniania: kropelkowy lub zraszający (w tym również w formie mgiełki).
Nawadnianie kropelkowe to inaczej nawadnianie za pomocą linii kroplującej. Taka forma irygacji roślin dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni i podaje ją w niewielkich, ale stałych dawkach. Przewód kroplujący montuje się za pomocą szpilek. Takie rozwiązanie sprawdza się przy żywopłotach, grządkach, tunelach, szklarniach i rabatkach. Linie nawadniające tego typu mogą być montowane nad ziemią lub pod nią.
Nawadnianie za pomocą dysz zraszających, jak sama nazwa wskazuje, zrasza glebę w określony sposób. Wyróżniamy:
- zraszacze statyczne, odpowiednie do średnich i małych ogródków ze względu na mały zasięg. Mogą być dowolnie łączone, aby uzyskać idealny rozkład punktów zraszających. Zraszanie statyczne nie sprawdzi się jednak na terenie ze skarpami i skosami (system będzie marnować wodę).
- zraszacze rotacyjne (turbinowe) sprawdzają się na dużych przestrzeniach o różnorodnym ukształtowaniu. Mogą mieć zasięg do 15 metrów,
- mikrozraszacze to precyzyjna wersja klasycznych zraszaczy, nawadniająca rośliny jednostajną, ale niedużą porcją wody. Mogą być stojące (na szpilce) lub podwieszane, statyczne lub rotacyjne.
- dalekosiężne zraszacze młoteczkowe – idealne do dużych połaci, jak boiska czy sady. Mogą być pełnoobrotowe lub sektorowe.
Warto wiedzieć, że zestaw nawadniania do samodzielnego montażu może być zasilany wodą z sieci wodociągowej, z rynny, beczki czy studni. Oczywiście, warto wybierać przede wszystkim te systemy irygacyjne, które są w stanie pobierać wodę opadową – bardziej miękką i mniej zanieczyszczoną chlorem czy fluorem niż woda płynąca w rurach.
Wybór odpowiedniego kompletu ułatwia zgromadzenie informacji na temat tego, ile m2 powierzchni musimy nawodnić, jakie ujęcie wody możemy wykorzystać i jaki sposób podawania wody będzie najlepszy dla danego rodzaju roślin w ogrodzie.
Zestaw do nawadniania roślin doniczkowych – czy warto?
Poza systemami nawadniającymi do ogrodów na rynku znajdziemy także zestawy do nawadniania roślin doniczkowych. Od produktów przeznaczonych do nawadniania grządek i rabat urządzenia tego typu różnią się przede wszystkim tym, że mogą pobierać wodę odstaną z pojemnika, na przykład na deszczówkę. W takich kompletach znajdziemy zatem pompę, która będzie wymagała dodatkowo źródła zasilania.
Czy warto korzystać z takich systemów? Z pewnością będą one nieocenione w sytuacji, kiedy opuścimy dom na wakacyjny lub służbowy wyjazd. Dzięki systemowi nawadniania rośliny nie zwiędną podczas naszej nieobecności. Kroplujący system irygacji może okazać się korzystniejszy również w stosunku do roślin, które nie lubią intensywnego nawadniania. Jeśli nie masz czasu na częste, ale delikatne podlewanie swoich kwiatów – taki sprzęt jest dla Ciebie.
Zestaw do nawadniania: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.