Strona głównaDom i ogródJaki zestaw do nawadniania ogrodu wybrać? Ranking 2023

Jaki zestaw do nawadniania ogrodu wybrać? Ranking 2023

Zestaw do nawadniania ogrodu – co to jest?

System nawadniania ogrodu oszczędza Twój czas, ponieważ sam zajmuje się podlewaniem roślin. Jest też oszczędny i bezpieczny – nie przelewa i nie wymywa systemu korzeniowego. Najprostszy system nawadniania ogrodowego składa się z podłączonej do ujścia wody linii kroplującej lub zraszaczy, a ten najbardziej skomplikowany opiera swoje działanie na pracy sterowników i czujników wilgotności lub opadów deszczu.

Najlepsze systemy do nawadniania ogrodu ranking

Szukasz systemu automatycznego nawadniania dla swojej trawy, przydomowego ogródka czy upraw w tunelu lub szklarni? Wybierz instalację prostą w montażu, odpowiednio dobraną do płaszczyzny, jaką chcesz nawadniać i oszczędną, aby nie marnować ani kropli wody. Oto kilka popularnych propozycji!

1.  Zestaw GARDENA Micro-Drip-System

Zestaw GARDENA Micro-Drip-SystemZestaw do nawadniania GARDENA 13010-20 to linia kroplująca do rzędów roślin, dostępna w kilku wersjach do wyboru (prezentowany model to zestaw startowy, czyli „rozmiar S”). Produkt pozwala na wygodne i oszczędne nawadnianie niewielkich rzędów roślin. Składa się z samoczyszczących kroplowników, rozmieszczanych w odstępach co 30 cm oraz z reduktora ciśnienia, podłączanego do kranu za pomocą zestawu przyłączeniowego (w jego skład wchodzi: krótki odcinek węża i 2 szybkozłączki).

Korzystanie z produktu wiąże się ze zużyciem wody w ilości 1,6/h na kroplownik. W skład kompletu wchodzi 15 merów linii kroplującej i 15 szpilek utrzymujących rurę, a także jeden korek zamykający.

Zalety: Wady:
+ Zestaw jest solidnie wykonany. – Jest dosyć krótki, ale można przedłużyć go dokupując kolejne opakowanie.
+ Nie marnuje wody.  
+ Ma dobry stosunek ceny do jakości.  

2.  Zestaw GardenLine RIG5072

Zestaw GardenLine RIG5072Zestaw GardenLine RIG5072 składa się z aż 71 elementów, które można połączyć ze sobą na różne sposoby. Produkt jest prosty do zainstalowania w ogrodzie. Dobrze sprawdza się w tunelach i na rabatach. Podlewa rośliny równomiernie, w sposób ciągły.

W skład kompletu wchodzą: przyłącze kranowe, rura PCV o długości 20 metrów, trójnik, kolanka, końcówki, klamerki (20), szybko-złączka, rura PCV o długości 10 metrów, zraszacze obrotowe, główki zraszaczy, szpilki do mikrozraszaczy, trójniki z redukcją, łącznik prosty oraz taśma teflonowa.

Zalety: Wady:
+ Może nawadniać kropelkowo lub mgiełką. – Nie każdy użytkownik jest zadowolony z jakości produktu.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Ma korzystną cenę.  

3. Zestaw RainPoint

Zestaw RainPointZestaw do nawadniania kropelkowego marki RainPoint składa się z 54 elementów. Produkt sprawdza się w szklarni i na działce. Można montować go bez dodatkowych narzędzi. Komplet oszczędza wodę i nawadnia automatycznie za sprawą wbudowanego zegara.

Produkt jest programowalny – można ustawić go tak, aby nawadniał rośliny co 12, 24 lub 48 godzin. Jego atutem jest dyskretny kolor i prostota montażu, a także wytrzymałość i odporność na różne warunki atmosferyczne. System nawadnia kropelkowo lub mgiełką.

W skład kompletu wchodzą: cyfrowy wyłącznik czasowy, dwa węże rurowe o długości 9 metrów, szybko złączka, łącznik do kranu, dwa rodzaje kroplowników, podpórki, blokowane trójniki, zamknięcie końcowe, łączniki do węży, łączniki trójnikowe i instrukcja obsługi. Wszystkie elementy wykonano z materiału PC lub ABS. Zegar jest zasilany wymiennymi bateriami.

Zalety: Wady:
+ Jest programowalny. – Ma mały zasięg (jest krótki).
+ Pozwala nawadniać mgiełką lub kropelkami.  
+ Jest dobrze wykonany.  
+ Nie przecieka.  

4. Zestaw Top Drop LKZ 7

Zestaw Top Drop LKZ 7Top Drop LKZ 7 to gotowy zestaw do nawadniania ze sterownikiem na kran, o długości 50 metrów z 36 akcesoriami. Komplet sprawdza się na trawnikach, rabatach, w tunelach i szklarniach, a także w ogrodach warzywnych. Pozwala oszczędnie dozować wodę i jest prosty w montażu.

W skład zestawu wchodzi: wąż kroplujący o długości 50 metrów, sterownik nawadniania na kran, wkrętka na kran i akcesoria takie jak łącznik, okular, przelot prosty, trójnik, kolanko, zaślepka, szpilki mocujące. Komplet jest programowalny, dzięki czemu działa również wtedy, kiedy użytkownik jest nieobecny.

Wszystkie elementy produktu wykonano z tworzywa odpornego na promieniowanie UV i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Wydajność każdego kroplownika to 2 l/h, a ciśnienie pracy można regulować w zakresie 1,4 – 6,9 barów.

Zalety: Wady:
+ Może pracować manualnie lub automatycznie. – Ma dosyć wysoką cenę, jednak proporcjonalną do swojej długości.
+ Ma duży zasięg (jest długi).  
+ Jest dobrze wykonany.  

5. Zestaw GARDENA 19209-20

Zestaw GARDENA 19209-20Gardena Smart 19209 to zestaw złożony ze sterownika, routera i sensora, pozwalający sterować nawodnieniem sześciu obszarów ogrodu z poziomu aplikacji. Produkt jest kompatybilny z zaworami do nawadniania 24V (wszystkie elementy do kupienia oddzielnie!). Umożliwia ustalanie harmonogramów podlewania osobno dla każdej strefy ogrodu. Jest zabezpieczony przed pryskającą wodą, więc może być zamontowany pod gołym niebem.

W komplecie ze sterownikiem użytkownik otrzymuje czujnik mierzący wilgotność gleby, co pozwala dostosować nawadnianie do aktualnych potrzeb. Urządzenie przesyła dane do aplikacji, pozwalając monitorować je i zmieniać ustawienia pracy systemu. Bramka smart z zestawu łatwo łączy się z routerem domowym za pośrednictwem WiFi lub kabla LAN.

Zalety: Wady:
+ Pozwala sterować systemem z poziomu aplikacji. – Ma wysoką cenę.
+ Mierzy wilgotność gleby na głębokości korzeni. – Stanowi dodatek do systemu nawadniania ogrodu (pozostałe elementy trzeba dokupić osobno).
+ Jest łatwy w obsłudze.  

Zestaw do nawadniania – jaki wybrać?

Zestawy nawadniania do samodzielnego montażu można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób nawadniania: kropelkowy lub zraszający (w tym również w formie mgiełki).

Nawadnianie kropelkowe, to inaczej nawadnianie za pomocą linii kroplującej. Taka forma irygacji roślin dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni i podaje ją w niewielkich, ale stałych dawkach. Przewód kroplujący montuje się za pomocą szpilek. Takie rozwiązanie sprawdza się przy żywopłotach, grządkach, tunelach, szklarniach i rabatkach. Linie nawadniające tego typu mogą być montowane nad ziemią lub pod nią.

Nawadnianie za pomocą dysz zraszających, jak sama nazwa wskazuje, zrasza glebę w określony sposób. Wyróżniamy:

  • zraszacze statyczne, odpowiednie do średnich i małych ogródków ze względu na mały zasięg, mogą być dowolnie łączone, aby uzyskać idealny rozkład punktów zraszających, zraszanie statyczne nie sprawdzi się jednak na terenie ze skarpami i skosami (system będzie marnować wodę),
  • zraszacze rotacyjne (turbinowe) sprawdzają się na dużych przestrzeniach o różnorodnym ukształtowaniu, mogą mieć zasięg do 15 metrów,
  • mikrozraszacze to precyzyjna wersja klasycznych zraszaczy, nawadniająca rośliny jednostajną, ale niedużą porcją wody, mogą być stojące (na szpilce) lub podwieszane, statyczne lub rotacyjne,
  • dalekosiężne zraszacze młoteczkowe idealne do dużych połaci, jak boiska czy sady, mogą być pełnoobrotowe lub sektorowe.

Warto wiedzieć, że zestaw nawadniania do samodzielnego montażu może być zasilany wodą z sieci wodociągowej, z rynny, beczki czy studni. Oczywiście, warto wybierać przede wszystkim te systemy irygacyjne, które są w stanie pobierać wodę opadową – bardziej miękką i mniej zanieczyszczoną chlorem czy fluorem niż woda płynąca w rurach.

Wybór odpowiedniego kompletu ułatwia zgromadzenie informacji na temat tego, ile m2 powierzchni musimy nawodnić, jakie ujęcie wody możemy wykorzystać i jaki sposób podawania wody będzie najlepszy dla danego rodzaju roślin w ogrodzie.

Zestaw do nawadniania opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić