Strona głównaDom i ogródPorządki w ogrodzieNajlepszy zestaw do nawadniania - ranking 2024

Najlepszy zestaw do nawadniania – ranking 2024 [TOP5]

Zestaw do nawadniania ogrodu – co to jest?

System nawadniania ogrodu oszczędza Twój czas, ponieważ sam zajmuje się podlewaniem roślin. Jest też oszczędny i bezpieczny – nie przelewa i nie wymywa systemu korzeniowego. Najprostszy system nawadniania ogrodowego składa się z podłączonej do ujścia wody linii kroplującej lub zraszaczy, a ten najbardziej skomplikowany opiera swoje działanie na pracy sterowników i czujników wilgotności lub opadów deszczu.

Najlepsze systemy do nawadniania ogrodu ranking

Szukasz systemu automatycznego nawadniania dla swojej trawy, przydomowego ogródka czy upraw w tunelu lub szklarni? Wybierz instalację prostą w montażu, odpowiednio dobraną do płaszczyzny, jaką chcesz nawadniać i oszczędną, aby nie marnować ani kropli wody. Oto kilka popularnych propozycji!

1.  Zestaw GARDENA Micro-Drip-System (13010-20)

Zestaw GARDENA Micro-Drip-SystemZestaw do nawadniania GARDENA 13010-20 to linia kroplująca do rzędów roślin, dostępna w kilku wersjach do wyboru (prezentowany model to zestaw startowy, czyli „rozmiar S”). Produkt pozwala na wygodne i oszczędne nawadnianie niewielkich rzędów roślin. Składa się z samoczyszczących kroplowników, rozmieszczanych w odstępach co 30 cm oraz z reduktora ciśnienia, podłączanego do kranu za pomocą zestawu przyłączeniowego (w jego skład wchodzi: krótki odcinek węża i 2 szybkozłączki).

Korzystanie z produktu wiąże się ze zużyciem wody w ilości 1,6/h na kroplownik. W skład kompletu wchodzi 15 merów linii kroplującej i 15 szpilek utrzymujących rurę, a także jeden korek zamykający.

Zalety: Wady:
+ Zestaw jest solidnie wykonany. – Jest dosyć krótki, ale można przedłużyć go dokupując kolejne opakowanie.
+ Nie marnuje wody.  
+ Ma dobry stosunek ceny do jakości.  

2.  Zestaw GardenLine RIG5072

Zestaw GardenLine RIG5072Zestaw GardenLine RIG5072 składa się z aż 71 elementów, które można połączyć ze sobą na różne sposoby. Produkt jest prosty do zainstalowania w ogrodzie. Dobrze sprawdza się w tunelach i na rabatach. Podlewa rośliny równomiernie, w sposób ciągły.

W skład kompletu wchodzą: przyłącze kranowe, rura PCV o długości 20 metrów, trójnik, kolanka, końcówki, klamerki (20), szybko-złączka, rura PCV o długości 10 metrów, zraszacze obrotowe, główki zraszaczy, szpilki do mikrozraszaczy, trójniki z redukcją, łącznik prosty oraz taśma teflonowa.

Zalety: Wady:
+ Może nawadniać kropelkowo lub mgiełką. – Nie każdy użytkownik jest zadowolony z jakości produktu.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Ma korzystną cenę.  

3. GARDENA Micro-Drip-System 13013-20 

GARDENA Micro-Drip-System 13013-20GARDENA Micro-Drip-System 13013-20 to linia kroplująca o długości 50 metrów. Produkt wykorzystuje technologię systemu labiryntów, która zapobiega zapychaniu się kroplowników. Jest też łatwy w instalacji, dzięki technice łączenia rurek metodą „Quick & Easy”.

Linia nadaje się między innymi do nawadniania żywopłotów i innych roślin zasadzonych w jednym rzędzie. Można rozbudować ją do maksymalnie 100 metrów, dokupując kolejne produkty z tej serii. Co więcej, model może być obsługiwany automatycznie za pomocą sterownika GARDENA.

W skład zestawu wchodzi: 50 m linii kroplującej o średnicy 13 mm, 1 reduktor ciśnienia, 1 korek zamykający. Wydatek wody na jeden kroplownik wynosi 4 l/h.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Nie zapycha się.  
+ Nawadnia równomiernie.  
+ Można rozbudować go o kolejne elementy.  

4. Zestaw Top Drop LKZ 7

Zestaw Top Drop LKZ 7Top Drop LKZ 7 to gotowy zestaw do nawadniania ze sterownikiem na kran, o długości 50 metrów z 36 akcesoriami. Komplet sprawdza się na trawnikach, rabatach, w tunelach i szklarniach, a także w ogrodach warzywnych. Pozwala oszczędnie dozować wodę i jest prosty w montażu.

W skład zestawu wchodzi: wąż kroplujący o długości 50 metrów, sterownik nawadniania na kran, wkrętka na kran i akcesoria takie jak łącznik, okular, przelot prosty, trójnik, kolanko, zaślepka, szpilki mocujące. Komplet jest programowalny, dzięki czemu działa również wtedy, kiedy użytkownik jest nieobecny.

Wszystkie elementy produktu wykonano z tworzywa odpornego na promieniowanie UV i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Wydajność każdego kroplownika to 2 l/h, a ciśnienie pracy można regulować w zakresie 1,4 – 6,9 barów.

Zalety: Wady:
+ Może pracować manualnie lub automatycznie. – Ma dosyć wysoką cenę, jednak proporcjonalną do swojej długości.
+ Ma duży zasięg (jest długi).  
+ Jest dobrze wykonany.  

5. Zestaw GARDENA 19209-20 (sterownik)

Zestaw GARDENA 19209-20Gardena Smart 19209 to zestaw złożony ze sterownika, routera i sensora, pozwalający sterować nawodnieniem sześciu obszarów ogrodu z poziomu aplikacji. Produkt jest kompatybilny z zaworami do nawadniania 24V (wszystkie elementy do kupienia oddzielnie!). Umożliwia ustalanie harmonogramów podlewania osobno dla każdej strefy ogrodu. Jest zabezpieczony przed pryskającą wodą, więc może być zamontowany pod gołym niebem.

W komplecie ze sterownikiem użytkownik otrzymuje czujnik mierzący wilgotność gleby, co pozwala dostosować nawadnianie do aktualnych potrzeb. Urządzenie przesyła dane do aplikacji, pozwalając monitorować je i zmieniać ustawienia pracy systemu. Bramka smart z zestawu łatwo łączy się z routerem domowym za pośrednictwem WiFi lub kabla LAN.

Zalety: Wady:
+ Pozwala sterować systemem z poziomu aplikacji. – Ma wysoką cenę.
+ Mierzy wilgotność gleby na głębokości korzeni. – Stanowi dodatek do systemu nawadniania ogrodu (pozostałe elementy trzeba dokupić osobno).
+ Jest łatwy w obsłudze.  

Zestaw do nawadniania – jaki wybrać?

Zestawy nawadniania do samodzielnego montażu można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób nawadniania: kropelkowy lub zraszający (w tym również w formie mgiełki).

Nawadnianie kropelkowe, to inaczej nawadnianie za pomocą linii kroplującej. Taka forma irygacji roślin dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni i podaje ją w niewielkich, ale stałych dawkach. Przewód kroplujący montuje się za pomocą szpilek. Takie rozwiązanie sprawdza się przy żywopłotach, grządkach, tunelach, szklarniach i rabatkach. Linie nawadniające tego typu mogą być montowane nad ziemią lub pod nią.

Nawadnianie za pomocą dysz zraszających, jak sama nazwa wskazuje, zrasza glebę w określony sposób. Wyróżniamy:

  • zraszacze statyczne, odpowiednie do średnich i małych ogródków ze względu na mały zasięg, mogą być dowolnie łączone, aby uzyskać idealny rozkład punktów zraszających, zraszanie statyczne nie sprawdzi się jednak na terenie ze skarpami i skosami (system będzie marnować wodę),
  • zraszacze rotacyjne (turbinowe) sprawdzają się na dużych przestrzeniach o różnorodnym ukształtowaniu, mogą mieć zasięg do 15 metrów,
  • mikrozraszacze to precyzyjna wersja klasycznych zraszaczy, nawadniająca rośliny jednostajną, ale niedużą porcją wody, mogą być stojące (na szpilce) lub podwieszane, statyczne lub rotacyjne,
  • dalekosiężne zraszacze młoteczkowe idealne do dużych połaci, jak boiska czy sady, mogą być pełnoobrotowe lub sektorowe.

Warto wiedzieć, że zestaw nawadniania do samodzielnego montażu może być zasilany wodą z sieci wodociągowej, z rynny, beczki czy studni. Oczywiście, warto wybierać przede wszystkim te systemy irygacyjne, które są w stanie pobierać wodę opadową – bardziej miękką i mniej zanieczyszczoną chlorem czy fluorem niż woda płynąca w rurach.

Wybór odpowiedniego kompletu ułatwia zgromadzenie informacji na temat tego, ile m2 powierzchni musimy nawodnić, jakie ujęcie wody możemy wykorzystać i jaki sposób podawania wody będzie najlepszy dla danego rodzaju roślin w ogrodzie.

Zestaw do nawadniania opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd