Strona głównaDom i ogródWertykulatoryNajlepszy wertykulator elektryczny - ranking 2024

Najlepszy wertykulator elektryczny – ranking 2024 [TOP5]

Wertykulator elektryczny – jaki wybrać?

Wertykulator elektryczny to urządzenie polecane do małej i średniej wielkości trawników. Modele sprzętu tego typu pozwalają na skuteczną i szybką wertykulację, bez generowania przy tym uciążliwego hałasu i szkodliwych spalin. Nie wymagają zakupu paliwa ani przeprowadzania szczególnie kłopotliwych zabiegów konserwujących.

Wertykulatory elektryczne możemy podzielić na modele zasilane sieciowo i bezprzewodowo, czyli akumulatorowo. Te pierwsze nie będą wymagały ładowania, lecz zapewnienia im stałego dostępu do źródła zasilania. Ich zasięg pracy będzie natomiast ograniczony przez długość przewodu. Atutem wertykulatorów akumulatorowych będzie ich bardziej komfortowe prowadzenie. W tym przypadku ograniczeniem zasięgu pracy okaże się nie długość kabla, lecz czas pracy akumulatora, czyli jego pojemność. Modele zasilane bateryjnie polecamy zatem do niewielkich, lecz urozmaiconych dużą ilością drzew i rabat kwiatowych trawników.

Szukasz innego typu wertykulatora? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Wertykulator elektryczny ranking:

Ranking wertykulatorów elektrycznych to zestawienie pięciu dobrej jakości urządzeń, cieszących się dobrymi opiniami. Sprawdź, które z nich najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom!

1. AL-KO Combi Care 38 E Comfort 112874

AL-KO Combi Care 38 E Comfort 112874



Wertykulator elektryczny AL-KO Combi Care 38 E Comfort 112874 to urządzenie, które wykonuje trzy czynności – wertykulację, aerację i zbieranie zanieczyszczeń do kosza. Produkt jest więc wyposażony w dwa wymienne wałki: jeden z 14 nożami, drugi z 24 stalowymi sprężynami. Oba wymieniane są ręcznie, bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi.

Urządzenie posiada składaną rączkę, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca podczas przechowywania. Dedykowane jest trawnikom o powierzchni do 400 m2. Produkt ma szerokość roboczą 38 – 37 cm. Wyposażony jest w duży kosz o pojemności 55 litrów. Dysponuje regulacją głębokości pracy na 5 poziomach. Wertykulator ma moc 1300 W. Waży 14 kg.

Zalety: Wady:
+ Wertykulator posiada mocny i wytrzymały silnik. – Negatywne opinie dotyczą jakości kosza dołączonego do urządzenia.
+ Jest stosunkowo lekki i wygodny w obsłudze.  
+ Posiada praktyczny, pół transparentny kosz.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

2. NAC SCE140-W

NAC SCE140-W



NAC SCE140-W to wertykulator elektryczny z funkcją aeracji. Sprzęt dostosowuje się do powierzchni trwanika za pomocą specjalnej dźwigni. Jego szerokość robocza to 32 cm, a głębokość pracy wynosi od 5 do -10mm w przypadku wertykulatora lub 10 do -5mm w przypadku aeratora.

Model posiada pojemny kosz 40-litrowy na zebrane pozostałości trawy. Wykorzystuje też wałek dwa w jednym, odpowiedni do aeracji i wertykulacji. Sprzęt wyposażono w silnik o mocy 1400 W, pracujący z prędkością do 4600 obrotów na minutę. Urządzenie waży 9,7 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest niewielkie, ale wydajne. – Wykonuje wertykulację i aerację jednocześnie – nie da się wykonać tych czynności osobno, ponieważ posiada jeden wałek dwa w jednym.
+ Zajmuje mało miejsca.  
+ Jest proste w obsłudze.  

3. Nac SCE150DT

Nac SCE150DT



Wertykulator elektryczny Nac SCE150DT to urządzenie dwu funkcyjne, napędzane silnikiem o mocy 1500 W. Produkt został wyposażony w dwa wymienne wałki – jeden do wertykulacji (z 16 nożami tnącymi), drugi do aeracji (ze sprężynami). Ich prędkość obrotowa wynosi 4500 obr/min. Sprzęt posiada szerokość roboczą 36 cm.

Aerator elektryczny i wertykulator w jednym jest urządzeniem zdolnym do pracy na głębokości od +5 do -12 mm. Produkt ma 5-stopniową regulację centralną i doczepiany siatkowy kosz na zanieczyszczenia o pojemności 45 litrów. Sprzęt może pracować zarówno ze zbiornikiem, jak i bez niego. Posiada składaną rączkę, która ułatwia przechowywanie oraz regulowany pochył uchwytu głównego, który dopasowuje się do wzrostu użytkownika. Urządzenie zostało wyposażone w duże koła i włącznik z zabezpieczeniem. Wertykulator waży niecałe 12 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest produktem dwa w jednym. – Negatywne opinie dotyczą funkcjonalności kosza dołączonego do produktu – przy wypełnianiu obniża się i może zostać uszkodzony przez ostrza wałka.
+ Dysponuje dużą mocą.  
+ Sprawdza się nawet na trawnikach o powierzchni do 1000 m2.  

4. MAKITA UV3600

MAKITA UV3600



Makita UV3600 to wertykulator z przyciskiem bezpieczeństwa, zapobiegającym przypadkowemu uruchomieniu sprzętu. Urządzenie posiada wygodną dźwignię uruchamiającą silnik. Oferuje też 4-stopniową regulację wysokości pracy.

Produkt wykonano z lekkich materiałów – obudowa plastikowa. Dzięki temu maszyna dobrze się prowadzi. Wertykulator jest wyposażony w średniej wielkości kosz o pojemności 40 litrów, łatwy w demontażu. Posiada aluminiowy wspornik wałka nożowego i uchwyt mocujący przedłużacz.

Model jest urządzeniem dwa w jednym, czyli również aeratorem. Wystarczy wymienić w nim element tnący. Sprzęt dysponuje mocą 1800 W. Jego szerokość robocza pracy wynosi 36 cm. Maszyna waży 18,3 kg.

Zalety: Wady:
+ Dysponuje dużą mocą. – Ma słabej jakości obudowę.
+ Łatwo się prowadzi. – Bardzo głośno pracuje.
+ Pozwala wykonywać również aerację.  

5. Gardena Evc 1000 (4068)

Wertykulator elektryczny Gardena Evc 1000 (4068)



Wertykulator elektryczny Gardena Evc 1000 (4068) to urządzenie wyposażone w silnik PowerPlus o mocy 1000 W. Produkt posiada wałek z ostrzami ze specjalnie hartowanej, galwanizowanej stali nierdzewnej. Sprzęt dysponuje ergonomicznie ukształtowaną rączką. Zajmuje niewiele miejsca podczas przechowywania i może być wygodnie transportowany.

Wertykulator pracuje na szerokości 30 cm. Posiada koła ze specjalnymi bieżnikami, które ułatwiają prowadzenie. Urządzenie nie jest wyposażone w kosz na zanieczyszczenia – można dokupić go osobno. Dysponuje 3-stopniową regulacją głębokości pracy. Przeznaczone jest do trawników o maksymalnej powierzchni 600 m2.

Zalety: Wady:
+ Wertykulator jest łatwy w obsłudze. – Urządzenie ma stosunkowo wysoką cenę.
+ Zajmuje bardzo mało miejsca. – Nie posiada kosza na zanieczyszczenia w zestawie.
+ Pracuje efektownie na niewielkich i średnich trawnikach.

Wertykulator elektryczny- jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wertykulatory elektryczne najlepiej sprawdzają się na trawnikach o powierzchni od 200 do około 800 m2. Brane są tu pod uwagę nie tylko kwestie związane z mocą urządzenia, ale również z zasięgiem jego pracy. Modele elektryczne wertykulatorów warto wybierać również na podstawie takich parametrów, jak:

  • moc silnika – silnik elektryczny może dysponować mocą od 500 do 2000 W. Większa moc to większa wydajność. Zbyt słaby silnik na dużym trawniku może się przegrzewać, natomiast zakup zbyt mocnego urządzenia do niewielkiej murawy będzie zwyczajną stratą pieniędzy.
  • szerokość robocza – czyli szerokość obszaru, jaki poddawany jest wertykulacji podczas jednego przejścia z urządzeniem. Zazwyczaj parametr ten oscyluje w granicach 30 – 50 cm.
  • głębokość robocza – czyli głębokość, na jaką ostrza wałka nacinają trawnik. Parametr ten powinien być łatwo i wygodnie regulowany. Im większy jego zakres, tym lepiej. Godne polecenia będą modele, które dysponują głębokością roboczą od +10 do -10 mm.
  • ostrza/zęby – wertykulatory mogą posiadać od 12 do 16 ostrzy na obrotowym wałku. Ich ilość nie jest jednak tak istotna, jak materiał wykonania. Najtrwalsze i najbardziej niezawodne będą zęby ze stali nierdzewnej .
  • waga – wertykulatory elektryczne są znacznie lżejsze niż wertykulatory spalinowe. Ich waga nie przekracza zazwyczaj 20 kg. Najczęściej wynosi około 10 kg.
  • kosz – wertykulator elektryczny może dysponować doczepianym koszem tekstylnym lub plastikowym. Jego pojemność przekłada się na płynność pracy. Warto jednak pamiętać, że tempo zapełniania kosza uzależnione jest przede wszystkim od kondycji naszego trawnika.
  • składana rączka – dzięki tej dodatkowej opcji wertykulator może zajmować mniej miejsca podczas przechowywania i transportu. Zdarzają się także modele z rączką całkowicie odczepianą.
  • długość przewodu/czas pracy akumulatora – oba te parametry dotyczą innych grup urządzeń elektrycznych, a jednocześnie w podobny sposób określają zasięg pracy wertykulatora. Dostosowujemy je przede wszystkim do wielkości trawnika.
  • funkcja aeratora – wertykulator dosyć często wyposażany jest w wymienny wałek do aeracji. Urządzenia dwa w jednym będą dobre dla osób, które pragną w kompleksowy sposób zadbać o swój trawnik – zwłaszcza, jeśli jest on bardzo wymagający i narażony na intensywną eksploatację.

Wertykulator elektryczny a spalinowy – który lepszy dla kogo?

Posiadając średni lub duży trawnik o powierzchni około 1000 m2, możemy zastanawiać się, który rodzaj wertykulatora będzie dla nas lepszy – spalinowy czy elektryczny. Wiele zależy w tym przypadku od parametrów konkretnego sprzętu, bowiem zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny może zapewnić nam porównywalną wydajność (zakładając wybór najmocniejszych urządzeń elektrycznych i słabszych urządzeń spalinowych). Istnieją jednak różnice, które zawsze będą przemawiały na korzyść lub niekorzyść jednego z obu wariantów.

Wertykulatory elektryczne będą cichsze niż spalinowe – przede wszystkim przez wzgląd na niższą moc. Podczas pracy nie wygenerują również szkodliwych spalin, co oznacza, że okażą się opcją bardziej ekologiczną. Koszty związane z eksploatacją wertykulatorów elektrycznych ograniczają się do opłat za zużyty przez nie prąd. Z kolei modele spalinowe będą obciążały nas kosztem zakupu paliwa oraz środków do konserwacji. Wertykulatory elektryczne z reguły są też tańsze niż modele spalinowe.

W czym zatem lepsze będą urządzenia z silnikiem spalinowym? Przede wszystkim mogą okazać się bardziej uniwersalne – mają dużą moc, a ich zasięg pracy nie jest ograniczony długością przewodu zasilającego. Chociaż powinno to wpłynąć korzystnie na komfort ich prowadzenia, to ze względu na większą wagę nie zawsze okazuje się to prawdą.

Podsumowanie

Wertykulatory elektryczne to najlepszy wybór dla posiadaczy trawników średniej i małej wielkości. Urządzenia te są wydajne, efektywne i łatwe w obsłudze. Pozwalają na komfortową pracę, wolną od nieprzyjemnego hałasu czy zapachu spalin. Ich cena waha się w przedziale od 300 do maksymalnie 1000 zł – są więc zdecydowanie tańsze niż modele z silnikiem spalinowym.

Wertykulator elektryczny opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika
Angelika
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników, dlatego nie musisz już poświęcać swojego czasu na samodzielne czytanie setek komentarzy, aby dokonać rozsądnego wyboru.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd