Wertykulator elektryczny to urządzenie polecane do małej i średniej wielkości trawników. Modele sprzętu tego typu pozwalają na skuteczną i szybką wertykulację, bez generowania przy tym uciążliwego hałasu i szkodliwych spalin. Nie wymagają zakupu paliwa ani przeprowadzania szczególnie kłopotliwych zabiegów konserwujących. Ranking wertykulatorów elektrycznych to zestawienie pięciu dobrej jakości urządzeń, cieszących się dobrymi opiniami. Sprawdź, które z nich najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom!
Ranking wertykulatorów elektrycznych:
Sprawdź podobne rankingi:
Rodzaje wertykulatorów elektrycznych
Wertykulatory elektryczne możemy podzielić na modele zasilane sieciowo i bezprzewodowo, czyli akumulatorowo. Te pierwsze nie będą wymagały ładowania, lecz zapewnienia im stałego dostępu do źródła zasilania. Ich zasięg pracy będzie natomiast ograniczony przez długość przewodu. Atutem wertykulatorów akumulatorowych będzie ich bardziej komfortowe prowadzenie. W tym przypadku ograniczeniem zasięgu pracy okaże się nie długość kabla, lecz czas pracy akumulatora, czyli jego pojemność. Modele zasilane bateryjnie polecamy zatem do niewielkich, lecz urozmaiconych dużą ilością drzew i rabat kwiatowych trawników.
Wertykulator elektryczny — jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
Wertykulatory elektryczne najlepiej sprawdzają się na trawnikach o powierzchni od 200 do około 800 m2. Brane są tu pod uwagę nie tylko kwestie związane z mocą urządzenia, ale również z zasięgiem jego pracy. Modele elektryczne wertykulatorów warto wybierać również na podstawie takich parametrów, jak:
- moc silnika — silnik elektryczny może dysponować mocą od 500 do 2000 W. Większa moc to większa wydajność. Zbyt słaby silnik na dużym trawniku może się przegrzewać, natomiast zakup zbyt mocnego urządzenia do niewielkiej murawy będzie zwyczajną stratą pieniędzy.
- szerokość robocza — czyli szerokość obszaru, jaki poddawany jest wertykulacji podczas jednego przejścia z urządzeniem. Zazwyczaj parametr ten oscyluje w granicach 30 – 50 cm.
- głębokość robocza — czyli głębokość, na jaką ostrza wałka nacinają trawnik. Parametr ten powinien być łatwo i wygodnie regulowany. Im większy jego zakres, tym lepiej. Godne polecenia będą modele, które dysponują głębokością roboczą od +10 do -10 mm.
- ostrza/zęby — wertykulatory mogą mieć od 12 do 16 ostrzy na obrotowym wałku. Ich ilość nie jest jednak tak istotna, jak materiał wykonania. Najtrwalsze i niezawodne będą zęby ze stali nierdzewnej.
- waga — wertykulatory elektryczne są znacznie lżejsze niż wertykulatory spalinowe. Ich waga nie przekracza zazwyczaj 20 kg. Najczęściej wynosi około 10 kg.
- kosz — wertykulator elektryczny może dysponować doczepianym koszem tekstylnym lub plastikowym. Jego pojemność przekłada się na płynność pracy. Warto jednak pamiętać, że tempo zapełniania kosza uzależnione jest przede wszystkim od kondycji naszego trawnika.
- funkcja aeratora — wertykulator dosyć często wyposażany jest w wymienny wałek do aeracji. Urządzenia dwa w jednym będą dobre dla osób, które pragną w kompleksowy sposób zadbać o swój trawnik — zwłaszcza jeśli jest on bardzo wymagający i narażony na intensywną eksploatację.
Wertykulator elektryczny a spalinowy — który lepszy dla kogo?
Mając średni lub duży trawnik o powierzchni około 1000 m2, możemy zastanawiać się, który rodzaj wertykulatora będzie dla nas lepszy — spalinowy czy elektryczny. Wiele zależy w tym przypadku od parametrów konkretnego sprzętu, bowiem zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny może zapewnić nam porównywalną wydajność (zakładając wybór najmocniejszych urządzeń elektrycznych i słabszych urządzeń spalinowych). Istnieją jednak różnice, które zawsze będą przemawiały na korzyść lub niekorzyść jednego z obu wariantów.
Wertykulatory elektryczne będą cichsze niż spalinowe — przede wszystkim przez wzgląd na niższą moc. Podczas pracy nie wygenerują również szkodliwych spalin, co oznacza, że okażą się opcją bardziej ekologiczną. Koszty związane z eksploatacją wertykulatorów elektrycznych ograniczają się do opłat za zużyty przez nie prąd. Z kolei modele spalinowe będą obciążały nas kosztem zakupu paliwa oraz środków do konserwacji. Wertykulatory elektryczne z reguły są też tańsze niż modele spalinowe.
W czym zatem lepsze będą urządzenia z silnikiem spalinowym? Przede wszystkim mogą okazać się bardziej uniwersalne — mają dużą moc, a ich zasięg pracy nie jest ograniczony długością przewodu zasilającego. Chociaż powinno to wpłynąć korzystnie na komfort ich prowadzenia, to ze względu na większą wagę nie zawsze okazuje się to prawdą.
Wertykulator elektryczny opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl