Strona głównaAGDOkap podszafkowy - na co zwrócić uwagę?

Okap podszafkowy – na co zwrócić uwagę?

Okap podszafkowy i inne rodzaje okapów kuchennych

Okap podszafkowy ze względu na swój niewielki rozmiar należy do najpopularniejszych okapów kuchennych. Nie stanowi jednak jedynego rozwiązania, gdyż na rynku dostępne są także okapy kominowe, okapy wyspowe i okapy sufitowe. Podszafkowe okapy do zabudowy można podzielić głównie na tak zwane wkłady oraz okapy teleskopowe. Do najbardziej wyjątkowych należą natomiast okapy w stylowej obudowie i okapy blatowe, montowane na blacie kuchennym.

Okapy podszafkowe ranking:

Ranking okapów podszafkowych to zestawienie najchętniej wybieranych urządzeń, dostępnych w szerokim zakresie cenowym. Sprawdź, który najlepiej nadaje się do Twojej kuchni!

 

1. Okap podszafkowy Electrolux LFG716X

 

Electrolux LFG716XOkap podszafkowy Electrolux LFG716X to urządzenie o wydajności 580 m3/h. Produkt ma 54 cm szerokości, 33,1 cm wysokości oraz 30 cm głębokości. Posiada wykończenie ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jego kolorystyka jest bardzo uniwersalna. Atutem tego modelu, poza estetycznym wyglądem, jest także możliwość sterowania pilotem.
Okap posiada 4-stopniową regulację, obsługiwaną przy pomocy elektronicznego panelu dotykowego oraz funkcję Hob2Hood, czyli automatyczną regulację siły ciągu podczas gotowania. Urządzenie zostało wyposażone w wydajny silnik i oświetlenie LED. Jego klasa energetyczna to klasa A. Model posiada wskaźnik nasycenia filtra (aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy oraz opcjonalnie filtr węglowy) i jest sprzedawany w zestawie z dedykowanym pilotem.

Zalety: Wady:
+ Okap ma nowoczesny, elegancki wygląd. – Negatywne opinie dotyczą głośności pracy okapu.
+ Ma dużą wydajność.  
+ Może automatycznie dostosowywać moc podczas gotowania.  
+ Jest sterowany przy pomocy panelu dotykowego oraz pilota.  

 

2. Okap podszafkowy Amica OMP6251BG

Amica OMP6251BGAmica OMP6251BG to okap podszafkowy o wydajności 389 m3/h. Urządzenie jest sterowane mechanicznie. Jego wymiary to: 55 cm szerokości, 17,6 cm wysokości oraz 31 cm głębokości. Urządzenie zostało wyposażone w nowoczesne turbiny oraz listwy LED, które emitują bardzo jasne światło. Model posiada 3 stopnie prędkości pracy wentylatora oraz funkcję pracy wyciągu.
Okap Amica oddziela pochłaniane tłuszcze przy pomocy aluminiowego filtru w formie kasety. Jest wykończony nowocześnie – w wariancie z białym lub czarnym szkłem. Urządzenie może zostać wyposażone w dodatkowy filtr węglowy. Produkt należy do klasy energetycznej C.

Zalety: Wady:
+ Okap pracuje bardzo wydajnie. – Należy do niskiej klasy efektywności energetycznej.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Może okazać się nieco zbyt głośny podczas pracy na wysokich obrotach wentylatora.
+ Ładnie się prezentuje i jest wygodny do utrzymania w czystości.  
+ Jest prosty w obsłudze.  

 

3. Okap podszafkowy Samsung NK24M1030IS

Okap podszafkowy Samsung NK24M1030ISOkap podszafkowy teleskopowy Samsung NK24M1030IS to model o wydajności 392 m3/h. Produkt jest sterowany elektronicznie. Posiada funkcję pochłaniacza i wyciągu. Ma 60 cm szerokości, 18 cm wysokości i 28 cm głębokości. Został wykończony w sposób uniwersalny – stalą nierdzewną. Atutem okapu są aluminiowe filtry zatrzymujące cząsteczki tłuszczu, które można myć w zmywarce, przedłużając tym ich żywotność.
Produkt oferuje 3-stopniową regulację szybkości obrotów wentylatora. Posiada także podświetlenie LED, gwarantujące tańszą eksploatację. Urządzenie jest obsługiwane przy pomocy panelu sterowania. Należy do klasy energetycznej C.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo estetyczny design. – Okap głośno pracuje.
+ Pracuje wydajnie i jest łatwe w obsłudze.  
+ Posiada wyjmowane filtry, które można myć w zmywarce.  

 

4. Okap podszafkowy Amica OTS5234W

Okap podszafkowy Amica OTS5234WOkap teleskopowy Amica OTS5234W to urządzenie o maksymalnej wydajności 259 m3/h. Produkt ma 50 cm szerokości, 17,4 cm wysokości i 31 cm głębokości. Dysponuje funkcją pochłaniacza oraz wyciągu. Jest sterowany mechanicznie. Został wyposażony w system automatycznego włączania po wysunięciu panelu, a także w energooszczędne oświetlenie LED.
Największym atutem tego modelu jest stosunkowo cicha praca, nawet na najwyższym poziomie prędkości obrotów wentylatora. Ta jest natomiast regulowana na 3 poziomach. Urządzenie może zostać wyposażone w dodatkowy filtr węglowy, jednak posiada już 2 filtry odtłuszczające z aluminium. Produkt jest zaliczany do klasy efektywności energetycznej D.

Zalety: Wady:
+ Okap ładnie komponuje się w zabudowie kuchni. – Należy do sprzętów niskiej efektywności energetycznej.
+ Ma optymalną moc i wydajność.  
+ Jest solidnie wykonany.  

5. Okap podszafkowy VDB Slim PL 60

Okap podszafkowy VDB Slim PL 60Okap podszafkowy VDB Slim PL 60 to niedrogie urządzenie o średniej wydajności (maksymalnie 170 m3/h), które cieszy się jednak bardzo dobrymi opiniami. Produkt ma 60 cm szerokości, 8,7 cm wysokości oraz 47 cm głębokości. Jest sterowany mechanicznie. Okap wykonano ze stali nierdzewnej i wyposażono w energooszczędne oświetlenie LED.
Urządzenie posiada trzy poziomy intensywności pracy. Należy do sprzętów klasy efektywności energetycznej C. Standardowo jest wyposażone w jeden aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, jednak można wyposażyć je również w filtr węglowy.

Zalety: Wady:
+ Okap ma niską cenę. – Negatywne opinie dotyczą jakości wykończenia produktu.
+ Jest solidnie wykonany. – Ma średnią wydajność.
+ Charakteryzuje się łatwością obsługi.

Okap podszafkowy – jak wybrać?

Okapy podszafkowe to najczęściej wybierane okapy do zabudowy. Występują one zarówno w formie wkładu bez dodatkowej, wysuwanej listwy, jak i w wariancie teleskopowym. Wybór najlepszego urządzenia zależy przede wszystkim od wymiarów naszej kuchni, ponieważ kubatura pomieszczenia dyktuje najbardziej optymalną wydajność dla tego typu produktów. Przyjmuje się, iż dobry okap powinien w ciągu godziny przynajmniej sześciokrotnie przefiltrować powietrze w całej kuchni.

Poza tym, istotną wskazówką dla kupującego może być także wielkość samej kuchenki zamontowanej pod okapem. Jeśli będzie on szerszy od niej, z pewnością poradzi sobie nawet w przypadku wykorzystywania wszystkich palników jednocześnie.

Wiele okapów podszafkowych posiada zarówno funkcję pochłaniacza, jak i wyciągu. Należy wiedzieć, że urządzenie pracujące w trybie wyciągu zasysa powietrze z pomieszczenia i odprowadza je przez szyb wentylacyjny. Z kolei to pracujące w trybie pochłaniania zasysa powietrze, oczyszcza je w filtrach i wydmuchuje z powrotem do kuchni. Oznacza to, że jako pochłaniacz może pracować tylko okap z filtrem węglowym (usuwa substancje zapachowe).

Okapy mogą być sterowane mechanicznie lub elektronicznie. Prostszy sprzęt z przyciskami będzie z pewnością łatwiejszy w użyciu i mniej awaryjny, jednak znacznie nowocześniej prezentują się okapy podszafkowe wyposażone w dotykowy panel sterowania.

Ważnym parametrem wszystkich okapów jest również głośność ich pracy. Z reguły im wyższa wydajność urządzenia, tym bardziej hałaśliwe może okazać się ono na najwyższym poziomie mocy. Warto wiedzieć więc, że za ciche uznaje się okapy podszafkowe o głośności od 56 do 60 dB.

Ostatnią, choć równie ważną kwestią przy wyborze okapu podszafkowego jest jego wygląd. Za najbardziej estetyczne uchodzą warianty wykończone szkłem – białym w kuchni jasnej lub czarnym w tej bardziej wyrazistej.

Okap z filtrem węglowym czy bez – wady i zalety

Okapy, w których zastosuje się filtr węglowy mogą pracować jako pochłaniacze (oczywiście pod warunkiem, że urządzenie ma taką funkcję). Rozwiązanie tego typu polecane jest w sytuacjach, kiedy z jakichkolwiek powodów zsynchronizowanie działania okapu kuchennego z pracą kanału wentylacyjnego jest niemożliwe. Poza tym, pochłaniacze są łatwe w montażu – wystarczy bowiem podłączyć je do prądu.

Największą wadą okapów podszafkowych z filtrem jest natomiast żywotność samych filtrów węglowych, które tracą swoją chłonność. Należy wymieniać je co kilka miesięcy, co generuje dodatkowe koszty eksploatacji urządzenia.

Podsumowanie

Żadna kuchnia nie może obyć się bez okapu, który ochroni ją przed nadmiarem wilgoci czy osadami z tłuszczu. Dobrej jakości, popularne i pozytywnie oceniane sprzęty tego typu kupimy już za kilkaset złotych. Ceny tych bardziej nowoczesnych, sterowanych elektronicznie z reguły przekraczają kwotę tysiąca złotych.

Okap podszafkowy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić