Strona głównaAGDSuszarka do prania - jaka najlepsza? Ranking 2023

Suszarka do prania – jaka najlepsza? Ranking 2023

Suszarka do prania – czy warto?

Suszarka do prania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie cierpią widoku rozwieszonej na sznurkach lub drążkach mokrej odzieży. Urządzenia tego typu bardzo szybko odprowadzają wilgoć z tkanin, zapobiegając jej gromadzeniu wewnątrz pomieszczeń. Zajmują także znacznie mniej miejsca niż rozkładane, tradycyjne suszarki. Przy wyborze odpowiedniego programu pracy lub w oparciu o odczyt czujników nie niszczą odzieży, a nawet zwiększają jej miękkość i zachowują świeży zapach prania.

Czy suszarka do prania jest zatem urządzeniem pozbawionym wad? Nie do końca, bowiem jej zakup oraz eksploatacja wiążą się z dosyć wysokimi kosztami. Dobra suszarka elektryczna warta jest zazwyczaj około 2 – 3 tysiące złotych, podczas gdy tą tradycyjną kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Poza tym, nie każdy model zmieści w swoim bębnie całe pranie jednocześnie i nie wszystkie typy tkanin dobrze zniosą suszenie metodą inną niż poprzez rozwieszenie na świeżym powietrzu.

Suszarka do prania ranking:

Ranking suszarek do prania to zestawienie popularnych i cieszących się dobrymi opiniami urządzeń różnych marek. Przedstawiliśmy w nim produkty o odmiennej ładowności, cenie i zastosowanych rozwiązaniach technologicznych, aby ułatwić wybór konsumentom mającym różne potrzeby i oczekiwania. Sprawdź nasze propozycje i zapoznaj się z poradnikiem zakupowym!

Przejrzyj też ranking pralek i pralko-suszarek! A jeśli interesuje Cię konkretna pralka zajrzyj do:

 

1. Suszarka do prania Electrolux EW8H458BP PerfectCare

 

Electrolux EW8H458BP PerfectCareSuszarka do ubrań Electrolux EW8H458BP PerfectCare to urządzenie z klasy energetycznej A++. Produkt ma ładowność 8 kg i posiada 12 programów automatycznych. Suszarka pracuje w systemie DelicateCare, dostosowując temperaturę i ruchy bębna do rodzaju suszonych tkanin. Dzięki czujnikowi SmartSense urządzenie samo mierzy wilgotność wsadu i dostosowuje do niej czas suszenia, aby nie narażać ubrań na nadmierne działanie ciepła.

Electrolux EW8H458BP PerfectCare to idealny model suszarki dla posiadaczy odzieży funkcyjnej. Produkt nie tylko zachowuje wodoodporność ubrań, ale nawet ją przywraca. Urządzenie dysponuje także systemem GentleCare, który pozwala suszyć odzież w temperaturze o połowę niższej, niż ma to miejsce w przypadku większości suszarek kondensacyjnych. Sprzęt posiada opcję opóźnionego startu. Jego drzwiczki można zamontować w czterech różnych pozycjach.

Zalety: Wady:
+ Suszarka ma dużą ładowność. – Nieliczne negatywne opinie dotyczą głośności pracy suszarki.
+ Posiada funkcję suszenia bez zagnieceń.  
+ Ma wiele programów pracy, które można dostosować do różnych typów tkanin.  
+ Jest ładnie i solidnie wykonana.  

 

2. Suszarka do prania Beko DS8412WPB

 

Beko DS8412WPBBeko DS8412WPB 8kg to suszarka z pompą ciepła, zaliczana do klasy energetycznej A++. Urządzenie dysponuje pojemnością 8 kg wsadu. Posiada funkcję opóźnionego startu, czujnik suszenia i wilgoci, a także wyświetlacz elektroniczny, który ułatwia obsługę.

Sprzęt oferuje użytkownikowi 15 programów automatycznych. Wykorzystuje technologię EcoGentle, która dba o kolory ubrań, susząc je delikatniej. Model wykonuje ruchy falowe – jego bęben i drzwiczki zostały zaprojektowane tak, aby ruchem falowym przemieszczać odzież wewnątrz urządzenia. Dzięki temu suszarka nie niszczy ubrań.

Sprzęt pracuje, emitując przy tym hałas rzędu około 64 dB. Posiada blokadę rodzicielską ze wskaźnikiem, a także wskaźnik poziomu wody, czyszczenia skraplacza i czyszczenia filtra.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest energooszczędne. – Może nie dosuszać grubych ubrań.
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Posiada wiele programów automatycznych.  
+ Nie niszczy odzieży.  

 

3. Suszarka do prania ELECTROLUX EW8H358PSP PerfectCare

 

ELECTROLUX EW8H358PSP PerfectCareSuszarka ELECTROLUX EW8H358PSP PerfectCare wykorzystuje system GentleCare, susząc odzież w niższej temperaturze, co przekłada się na jej lepszą kondycję. Sprzęt dostosowuje czas suszenia do wilgotności ładunku, oszczędzając czas i energię. Dobrze sprawdza się nawet przy suszeniu pościeli czy innych ciężkich wsadów.

Model korzysta z czujników mierzących wilgotność załadunku. Jego atutem jest specjalny program do odzieży sportowej wodoodpornej. Urządzenie posiada funkcję opóźnionego startu. Sprzęt został też oznaczony certyfikatem Woolmark Blue co oznacza, że może suszyć nawet tkaniny delikatne, które na metce posiadają informację o zakazie suszenia w suszarkach bębnowych.

Urządzenie mieści 8 kg załadunku. Należy do modeli z systemem suszenia pompą ciepła. Emituje hałas na poziomie około 66 dB. Jest produktem z klasy efektywności energetycznej A++.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada wiele programów pracy. – Może nie dosuszać dużych tekstyliów w jednym cyklu.
+ Jest energooszczędne. – Według niektórych opinii jest dosyć głośna.
+ Nie mnie odzieży i przywraca jej miękkość.  

 

4. Suszarka do prania Beko DS7433RX

 

Suszarka do prania Beko DS7433RXSuszarka do ubrań Beko DS7433RX to urządzenie zaliczane do klasy energetycznej A++. Produkt mieści 7 kg wsadu i posiada aż 16 programów automatycznych. Suszarka wykorzystuje pompę ciepła, która gwarantuje najwyższą wydajność przy najniższym zużyciu energii elektrycznej. Dzięki automatycznemu czujnikowi suszenia dostosowuje temperaturę do poziomu wilgotności odzieży. Urządzenie posiada wyświetlacz elektroniczny. Może zostać zamontowane na pralce po dokupieniu odpowiedniego łącznika.

Suszarka Beko została wyposażona w duże drzwiczki ułatwiające załadunek. Ponieważ jej bęben kręci się w dwóch kierunkach, nie powoduje mocnych zagnieceń na tkaninach. Urządzenie suszy odzież przy niskiej temperaturze i wolnych obrotach, dzięki czemu dba o wygląd nawet najdelikatniejszych ubrań.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie zużywa niewielką ilość energii. – Może nie dosuszać odzieży na szwach.
+ Jest bardzo proste w obsłudze.  
+ Ma wiele praktycznych programów automatycznych.  
+ Nie powoduje mocnych zagnieceń.  

 

5. Suszarka do prania WHIRLPOOL W7 D94WB PL SUPREME SILENCE

 

WHIRLPOOL W7 D94WB PL SUPREME SILENCEWhirlpool W7 D94WB PL Supreme Silence to urządzenie z klasy efektywności energetycznej A+++. Produkt wyróżnia się bardzo cichą pracą – do 59 dB. Mieści maksymalnie 9 kg wsadu. Należy do urządzeń z pompą ciepła. Posiada też silnik indukcyjny objęty 10-letnią gwarancją producenta.

Sprzęt wykorzystuje technologię Heat Pump – suszenie w niższej temperaturze. Korzysta z samoczyszczącego się kondensatora. Dzięki technologii FreshCare+ pozostawia odzież świeżą do 6 godzin po zakończeniu cyklu.

Model posiada podwójny filtr w drzwiczkach, dlatego dłużej zachowuje czystość bębna. Dzięki technologii 6. zmysłu (za sprawą czujników) dopasowuje parametry pracy do wilgotności i ilości ubrań. Oferuje aż 21 różnych, automatycznych cykli suszenia. Dzięki technologii 3DRY równomiernie wprowadza gorące powietrze do bębna, susząc szybko i delikatnie.

Suszarka pozwala regulować i skracać czas suszenia. Ma też funkcję opóźnionego startu. Jej bęben zapobiega splątaniu odzieży w trakcie pracy. Sprzęt dysponuje zabezpieczeniem przed dziećmi.

Zalety: Wady:
+ Suszarka jest bardzo cicha.  – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada wiele programów pracy z opcją modyfikacji. – Ma bardzo krótki przewód zasilający.
+ Dysponuje praktyczną funkcją podtrzymywania świeżości wsadu po suszeniu.  

Suszarka do prania – jaką wybrać?

Suszarki do prania można podzielić przede wszystkim na suszarki kondensacyjne, suszarki kondensacyjne z pompą ciepła oraz suszarki wywiewowe. Na tę chwilę najpopularniejsze są dwa pierwsze rodzaje, z których oszczędniejsze rozwiązanie stanowią modele z pompą ciepła, pozwalającą uniknąć strat energii.

Poza typem suszarki musimy dokonać jednak również innych istotnych wyborów w oparciu o:

 • ładowność suszarki – czyli ilość prania, którą możemy zmieścić do jej bębna. Najprościej jest dobierać ją pod kątem ładowności posiadanej już pralki.
 • wymiary urządzenia – standardowa szerokość suszarki elektrycznej to 59 – 65 cm, a głębokość 44 – 80 cm. Należy wziąć to pod uwagę szczególnie wtedy, kiedy planujemy wstawić urządzenie do zabudowy lub ustawić je na pralce.
 • klasę efektywności energetycznej – czyli ilość energii elektrycznej pobieranej przez suszarkę w trakcie pracy klasyfikowaną przy pomocy literki od G do A+++, przy czym ta ostatnia oznacza największą energooszczędność.
 • sposób odprowadzania wody – suszarki kondensacyjne posiadają zazwyczaj pojemnik na wodę, który należy regularnie opróżniać. Mogą jednak mieć również opcję bezpośredniego odprowadzania skroplin do odpływu.
 • ilość programów automatycznych – im więcej wbudowanych programów pracy, tym większe możliwości urządzenia oraz lepsze dostosowanie warunków suszenia do rodzaju tkanin. Przyglądając się dostępnym cyklom, warto zwrócić uwagę także na opcję ich skrócenia.

Suszarka do prania i jej funkcje – jaką suszarkę kupić?

Im nowocześniejsza suszarka, tym więcej dodatkowych funkcji będzie posiadała. Które z nich są szczególnie warte uwagi? Przede wszystkim:

  • funkcja opóźnionego startu – czyli zaplanowania końca cyklu suszenia według własnych preferencji,
  • funkcja ważenia wsadu – czyli dostosowania parametrów pracy do wagi suszonego prania oraz wybranego przez użytkownika programu, pozwalająca zadbać o kondycję tkanin,
  • funkcja autosuszenia – ukryta pod informacją o czujnikach, które kontrolują poziom zawilgocenia tkanin oraz temperaturę i dostosowują warunki suszenia do rzeczywistego stanu odzieży,
  • funkcja redukcji zagnieceń – najczęściej opierająca się na przeciwstawnych ruchach bębna,
  • funkcja blokady rodzicielskiej – czyli funkcja zablokowania przycisków/pokręteł.

Podsumowanie

Suszarki do prania to urządzenia, które potrafią znacząco odmienić naszą codzienność, oszczędzając dostępną w mieszkaniu przestrzeń oraz czas. Większość osób, które zdecydowały się na zakup urządzenia tego typu nie żałuje swojej decyzji i cieszy się zupełnie nową jakością prania odzieży. Warto jednak kupować suszarkę do ubrań z głową, sięgając po model najbardziej energooszczędny, o odpowiedniej ładowności i dostosowany do potrzeb przyszłych użytkowników.

Suszarka do prania opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać