Strona głównaAGDSuszarka do prania - jaka najlepsza?

Suszarka do prania – jaka najlepsza?

Suszarka do prania – czy warto?

Suszarka do prania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie cierpią widoku rozwieszonej na sznurkach lub drążkach mokrej odzieży. Urządzenia tego typu bardzo szybko odprowadzają wilgoć z tkanin, zapobiegając jej gromadzeniu wewnątrz pomieszczeń. Zajmują także znacznie mniej miejsca niż rozkładane, tradycyjne suszarki. Przy wyborze odpowiedniego programu pracy lub w oparciu o odczyt czujników nie niszczą odzieży, a nawet zwiększają jej miękkość i zachowują świeży zapach prania.

Czy suszarka do prania jest zatem urządzeniem pozbawionym wad? Nie do końca, bowiem jej zakup oraz eksploatacja wiążą się z dosyć wysokimi kosztami. Dobra suszarka elektryczna warta jest zazwyczaj około 2 – 3 tysiące złotych, podczas gdy tą tradycyjną kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Poza tym, nie każdy model zmieści w swoim bębnie całe pranie jednocześnie i nie wszystkie typy tkanin dobrze zniosą suszenie metodą inną niż poprzez rozwieszenie na świeżym powietrzu.

Suszarka do prania ranking:

Ranking suszarek do prania to zestawienie popularnych i cieszących się dobrymi opiniami urządzeń różnych marek. Przedstawiliśmy w nim produkty o odmiennej ładowności, cenie i zastosowanych rozwiązaniach technologicznych, aby ułatwić wybór konsumentom mającym różne potrzeby i oczekiwania. Sprawdź nasze propozycje i zapoznaj się z poradnikiem zakupowym!

 

1. Suszarka do prania Electrolux EW8H458BP PerfectCare

 

Electrolux EW8H458BP PerfectCareSuszarka do ubrań Electrolux EW8H458BP PerfectCare to urządzenie z klasy energetycznej A++. Produkt ma ładowność 8 kg i posiada 12 programów automatycznych. Suszarka pracuje w systemie DelicateCare, dostosowując temperaturę i ruchy bębna do rodzaju suszonych tkanin. Dzięki czujnikowi SmartSense urządzenie samo mierzy wilgotność wsadu i dostosowuje do niej czas suszenia, aby nie narażać ubrań na nadmierne działanie ciepła.

Electrolux EW8H458BP PerfectCare to idealny model suszarki dla posiadaczy odzieży funkcyjnej. Produkt nie tylko zachowuje wodoodporność ubrań, ale nawet ją przywraca. Urządzenie dysponuje także systemem GentleCare, który pozwala suszyć odzież w temperaturze o połowę niższej, niż ma to miejsce w przypadku większości suszarek kondensacyjnych. Sprzęt posiada opcję opóźnionego startu. Jego drzwiczki można zamontować w czterech różnych pozycjach.

Zalety: Wady:
+ Suszarka ma dużą ładowność. – Nieliczne negatywne opinie dotyczą głośności pracy suszarki.
+ Posiada funkcję suszenia bez zagnieceń.  
+ Ma wiele programów pracy, które można dostosować do różnych typów tkanin.  
+ Jest ładnie i solidnie wykonana.  

 

2. Suszarka do prania Bosch WTR85V5EPL

 

Bosch WTR85V5EPLSuszarka do prania Bosch WTR85V5EPL to urządzenie o ładowności 8 kg, należące do klasy energetycznej A++. Produkt został wyposażony w pompę ciepła, która pozwala suszyć odzież w niższej temperaturze, a tym samym oszczędzać pieniądze. Jej system pracy opiera się bowiem na swoistym recyklingu ciepła. Funkcja AutoDry odpowiada za dobór odpowiednich warunków i czasu cyklu suszenia poprzez monitorowanie temperatury i wilgotności ubrań. Suszarka została również odizolowana i ustabilizowana, wobec czego pracuje stosunkowo cicho i nie przesuwa się po podłodze.

Urządzenie dba o kondycję tkanin, wykorzystując system SensitiveDrying. Emituje strumień powietrza o stałej sile i temperaturze, a zawartość bębna obracana jest przez delikatne zabieraki w kształcie fali. Suszarka do ubrań posiada 15 programów automatycznych, wyświetlacz LED oraz opcję programowania czasowego. Jej filtr jest łatwy i wygodny do opróżnienia, a łącznik z wysuwaną szufladą pozwala na proste przekładanie prania z pralki do suszarki. Urządzenie umożliwia odprowadzanie wody wprost do kanału odpływowego.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada wiele programów pracy. – Negatywne opinie dotyczą funkcjonalności blokady rodzicielskiej – wyłącza jedynie przyciski.
+ Pracuje cicho i suszy niemal bez zagnieceń.  
+ Posiada wskaźnik zapełnienia zbiornika na wodę oraz opcję opóźnienia startu.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonana.  

 

3. Suszarka do prania Samsung QuickDrive DV90N62632W

 

Suszarka do prania Samsung QuickDrive DV90N62632WSuszarka na pranie elektryczna Samsung QuickDrive DV90N62632W to urządzenie o ładowności 9 kg, zaliczane do klasy energetycznej A+++. Produkt posiada wskaźnik poziomu wody skroplonej w zbiorniku oraz wydajny silnik Digital Inverter, który wydłuża żywotność suszarki. Samsung QuickDrive DV90N62632W wykorzystuje czynnik chłodzący oraz technologię pompy ciepła, aby zużywać jak najmniej energii i chronić tkaniny. Posiada czujniki, które mierzą wilgotność i temperaturę wsadu, a następnie dopasowują czas pracy do oczekiwanych rezultatów.

Suszarka może być sterowana zdalnie za pomocą aplikacji. Dzięki systemowi OptimalDry na bieżąco zmienia parametry cyklu pracy i chroni odzież przed zniszczeniem. Urządzenie posiada filtr 2w1, program Super Szybkiego suszenia oraz funkcję Air Wash, służącą neutralizacji zapachów. Bęben suszarki to model Diamond ze zmniejszonymi otworami, co pozwala dodatkowo zabezpieczyć tkaniny przed niszczeniem. Produkt może być programowany z opóźnieniem startu. Ma również podświetlany bęben i blokadę rodzicielską.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo efektywne i delikatne dla odzieży. – Negatywne opinie odnoszą się do funkcjonalności sterowania zdalnego przy pomocy aplikacji.
+ Należy do wysokiej klasy energetycznej. – Nie posiada opcji wyłączenia wszystkich dźwięków.
+ Jest pojemne i intuicyjne w obsłudze.  

 

4. Suszarka do prania Beko DS7433RX

 

Suszarka do prania Beko DS7433RXSuszarka do ubrań Beko DS7433RX to urządzenie zaliczane do klasy energetycznej A++. Produkt mieści 7 kg wsadu i posiada aż 16 programów automatycznych. Suszarka wykorzystuje pompę ciepła, która gwarantuje najwyższą wydajność przy najniższym zużyciu energii elektrycznej. Dzięki automatycznemu czujnikowi suszenia dostosowuje temperaturę do poziomu wilgotności odzieży. Urządzenie posiada wyświetlacz elektroniczny. Może zostać zamontowane na pralce po dokupieniu odpowiedniego łącznika.

Suszarka Beko została wyposażona w duże drzwiczki ułatwiające załadunek. Ponieważ jej bęben kręci się w dwóch kierunkach, nie powoduje mocnych zagnieceń na tkaninach. Urządzenie suszy odzież przy niskiej temperaturze i wolnych obrotach, dzięki czemu dba o wygląd nawet najdelikatniejszych ubrań.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie zużywa niewielką ilość energii. – Może nie dosuszać odzieży na szwach.
+ Jest bardzo proste w obsłudze.  
+ Ma wiele praktycznych programów automatycznych.  
+ Nie powoduje mocnych zagnieceń.  

 

5. Suszarka do prania Bosch WTW85562PL

 

Suszarka do prania Bosch WTW85562PLSuszarka na pranie elektryczna Bosch WTW85562PL to urządzenie o ładowności 9 kg, zaliczane do klasy energetycznej A++. Produkt posiada 10 programów automatycznych. Wykorzystuje pompę ciepła, dzięki czemu suszy odzież w niższej temperaturze niż większość innych urządzeń tego typu. Wybrany model został wyposażony w SelfCleaning Condenser, czyli wymiennik ciepła z systemem samooczyszczania, który czyści się podczas każdego cyklu. Sprawia to, że suszarka może zużywać stałą, niewielką ilość energii niezależnie od czasu jej użytkowania.

Bosch WTW85562PL to suszarka pracująca w oparciu o automatykę sensorową. Urządzenie samo dobiera właściwe warunki i czas suszenia w zależności od stanu wilgotności odzieży. Dzięki izolacji ścian obudowy suszarka pracuje cicho. Ponadto, nie przesuwa się po podłodze. System SensitiveDrying dba o dostosowanie parametrów pracy do rodzaju tkanin, chroniąc je przed zniszczeniem. Produkt posiada programy automatyczne, programy czasowe, łącznik z wysuwaną szufladą, a także zestaw DrainSet umożliwiający odprowadzanie skroplin bezpośrednio do kanału odpływowego. Suszarka ma również podświetlany bęben ze stali nierdzewnej, funkcję regulacji głośności sygnałów oraz zabezpieczenie przed dziećmi.

Zalety: Wady:
+ Suszarka umożliwia odprowadzanie wody do pojemnika lub prosto do odpływu. – Nie ma opcji zmiany strony otwierania drzwiczek.
+ Dobrze suszy i zmiękcza tkaniny. – Niektóre opinie zarzucają suszarce zbyt głośną pracę.
+ Nie wygniata odzieży.

Suszarka do prania – jaką wybrać?

Suszarki do prania można podzielić przede wszystkim na suszarki kondensacyjne, suszarki kondensacyjne z pompą ciepła oraz suszarki wywiewowe. Na tę chwilę najpopularniejsze są dwa pierwsze rodzaje, z których oszczędniejsze rozwiązanie stanowią modele z pompą ciepła, pozwalającą uniknąć strat energii.

Poza typem suszarki musimy dokonać jednak również innych istotnych wyborów w oparciu o:

 • ładowność suszarki – czyli ilość prania, którą możemy zmieścić do jej bębna. Najprościej jest dobierać ją pod kątem ładowności posiadanej już pralki.
 • wymiary urządzenia – standardowa szerokość suszarki elektrycznej to 59 – 65 cm, a głębokość 44 – 80 cm. Należy wziąć to pod uwagę szczególnie wtedy, kiedy planujemy wstawić urządzenie do zabudowy lub ustawić je na pralce.
 • klasę efektywności energetycznej – czyli ilość energii elektrycznej pobieranej przez suszarkę w trakcie pracy klasyfikowaną przy pomocy literki od G do A+++, przy czym ta ostatnia oznacza największą energooszczędność.
 • sposób odprowadzania wody – suszarki kondensacyjne posiadają zazwyczaj pojemnik na wodę, który należy regularnie opróżniać. Mogą jednak mieć również opcję bezpośredniego odprowadzania skroplin do odpływu.
 • ilość programów automatycznych – im więcej wbudowanych programów pracy, tym większe możliwości urządzenia oraz lepsze dostosowanie warunków suszenia do rodzaju tkanin. Przyglądając się dostępnym cyklom, warto zwrócić uwagę także na opcję ich skrócenia.

Suszarka do prania i jej funkcje – jaką suszarkę kupić?

Im nowocześniejsza suszarka, tym więcej dodatkowych funkcji będzie posiadała. Które z nich są szczególnie warte uwagi? Przede wszystkim:

 • funkcja opóźnionego startu – czyli zaplanowania końca cyklu suszenia według własnych preferencji,
 • funkcja ważenia wsadu – czyli dostosowania parametrów pracy do wagi suszonego prania oraz wybranego przez użytkownika programu, pozwalająca zadbać o kondycję tkanin,
 • funkcja autosuszenia – ukryta pod informacją o czujnikach, które kontrolują poziom zawilgocenia tkanin oraz temperaturę i dostosowują warunki suszenia do rzeczywistego stanu odzieży,
 • funkcja redukcji zagnieceń – najczęściej opierająca się na przeciwstawnych ruchach bębna,
 • funkcja blokady rodzicielskiej – czyli funkcja zablokowania przycisków/pokręteł.
 • Podsumowanie

  Suszarki do prania to urządzenia, które potrafią znacząco odmienić naszą codzienność, oszczędzając dostępną w mieszkaniu przestrzeń oraz czas. Większość osób, które zdecydowały się na zakup urządzenia tego typu nie żałuje swojej decyzji i cieszy się zupełnie nową jakością prania odzieży. Warto jednak kupować suszarkę do ubrań z głową, sięgając po model najbardziej energooszczędny, o odpowiedniej ładowności i dostosowany do potrzeb przyszłych użytkowników.

  Suszarka do prania opinie

  Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać