Strona głównaAGDOkapyWybieramy najlepszy okap wyspowy - ranking 2024

Wybieramy najlepszy okap wyspowy – ranking 2024 [TOP6]

Okap wyspowy – co warto wiedzieć?

Okap wyspowy montowany jest na suficie, a nie przy ścianie, jak ma to miejsce między innymi w przypadku okapów kominowych. Jeśli w pomieszczeniu płyta grzewcza znajduje się na wyspie kuchennej, okap wyspowy stanowi jej niezbędne wyposażenie, ponieważ jego rolą jest pochłanianie oparów, drobinek tłuszczu oraz zapachów towarzyszących gotowaniu. 

Co ważne, w zależności od tego, czy okap ma pełnić rolę pochłaniacza, czy wyciągu, inny będzie jego montaż. Wyciągi usuwają zanieczyszczone powietrze z kuchni i wypuszczają je na zewnątrz przez szyb wentylacyjny. Oznacza to, że muszą posiadać do niego dostęp. Przewody wentylacyjne można ukryć za pomocą sufitu podwieszanego, jednak samo miejsce montażu całego urządzenia musi być bardzo wytrzymałe – okap sporo waży.

W przypadku pochłaniaczy instalacja nie jest taka problematyczna, ponieważ ich działanie opiera się na obiegu zamkniętym. Okap zasysa powietrze, oczyszcza je za pomocą filtrów i wypuszcza z powrotem. Taki sprzęt bywa również lżejszy, dlatego łatwiej jest go pewnie i bezpiecznie zamontować w pomieszczeniu.

Ranking okapów wyspowych

Ranking okapów kuchennych wyspowych to zestawienie ciekawych urządzeń, cieszących się dobrymi opiniami. Sprawdź, jakie funkcje może zaoferować stylowy okap wyspowy!

Przejrzyj także:

1. AMICA OWC4445BP

AMICA OWC4445BP



AMICA OWC4445BP to okap o wydajności 652 m3/h, z regulowanym oświetleniem LED. Urządzenie posiada funkcję timera, który wyłącza je automatycznie po ustalonym czasie pracy. Może działać jako pochłaniacz lub wyciąg.

Sprzęt jest sterowany za pomocą przycisków SoftTouch oraz pilota. Zamiast żarówek czy diod został wyposażony w listwy ledowe, których natężenie światła można regulować. Produkt posiada też wyświetlacz, który informuje o ustawionym poziomie mocy czy pozostałym czasie pracy.

Minimalna wydajność tego okapu to 350 m3/h. Urządzenie emituje hałas na poziomie od 51 do 70 dB. Należy do klasy energetycznej B. Zużywa rocznie około 65,8 kWh energii. Posiada filtr aluminiowy przeciwtłuszczowy oraz 4 prędkości pracy do wyboru. Jego wymiary wynoszą 37-105 cm wysokości, 42 cm szerokości oraz 42 cm głębokości. 

Zalety: Wady:
+ Skutecznie usuwa z powietrza zapachy i zanieczyszczenia.  
+ Ma efektowny design.  
+ Posiada oświetlenie LED z regulacją.  
+ Ma odpowiedni stosunek jakości do ceny.  

2. Berdsen BT-221

Berdsen BT-221



Berdsen BT-221 to okap w formie tuby, który może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza. Urządzenie jest zaliczane do klasy efektywności energetycznej A+. Oferuje trzy poziomy mocy oraz opcję automatycznego wyłączania. 

Produkt został wykonany ze stali nierdzewnej odpornej na odbarwienia i wysokie temperatury. Okap dysponuje oświetleniem LED. Posiada podświetlane przyciski do sterowania manualnego. Jego wysokość jest regulowana w zakresie od 97 do 145 cm, a średnica wynosi 35 cm.

Urządzenie oferuje wydajność maksymalnie 460 m3 na godzinę. Jego głośność pracy nie powinna przekraczać 58 dB. Sprzęt można wyposażyć dodatkowo w filtr węglowy. W standardzie użytkownik otrzymuje natomiast 5-warstwowy filtr aluminiowy przeciwtłuszczowy. Okap zużywa rocznie zaledwie 14 kWh energii.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Według opinii jest trudny w montażu.
+ Bardzo dobrze się prezentuje  
+ Cicho pracuje.  
+ Jest energooszczędny.  

3. AMICA OWC4241BO

AMICA OWC4241BO



AMICA OWC4241BO to okap z klasy efektywności energetycznej B. Urządzenie oferuje wydajność do 648 m3/h. Posiada oświetlenie LED i regulację mocy na trzech poziomach. Sprzęt może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. 

Wymiary produktu wynoszą 38×38 na 95,8-116,5 cm wysokości. Urządzenie generuje hałas do 69 dB. Posiada aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy. Można doposażyć je dodatkowo w filtr węglowy pochłaniający nieprzyjemne zapachy.

Zalety: Wady:
+ Bardzo wydajnie pracuje. – Jest kłopotliwy w montażu.
+ Ma nowoczesny design. – Jest dosyć głośny.
+ Jest prosty w obsłudze.  
+ Został solidnie wykonany.  

4. MAAN Murea 40

MAAN Murea 40



MAAN Murea 40 jest dostępny w kilku modnych kolorach do wyboru. Okap wykonano ze stali, która została pokryta lakierem. Atutem sprzętu jest możliwość zdalnej obsługi za pomocą pilota, a także panel sterowania z wyświetlaczem LCD. 

Urządzenie może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. Posiada oświetlenie w postaci dwóch pasków LED. Należy do klasy efektywności energetycznej B. Rocznie zużywa 57 kWh energii. Minimalna wydajność pracy tego okapu to 215 m3 na godzinę, a maksymalna 720 m3/h w trybie intensywnym. Jeśli chodzi o poziom hałasu, to w przypadku tego modelu jest to zakres od 44 do 70 dB.

Sprzęt jest wyposażony w filtr odtłuszczający. Posiada 4 prędkości pracy. Jego wymiary wynoszą 40x30x 79,5-115,5 cm (wysokość).

Zalety: Wady:
+ Ładnie się prezentuje. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Ma dobre parametry pracy. – Jest bardzo głośny na wyższych poziomach mocy (od drugiego w górę).
+ Może być sterowany zdalnie.  
+ Jest prosty w montażu.  

5. Globalo Lobelio Isola 39.1 

Globalo Lobelio Isola 39.1



Globalo Lobelio Isola 39.1 to okap o kształcie tuby, mogący pochwalić się klasą oświetlenia A oraz klasą efektywności energetycznej B. Urządzenie posiada filtr przeciwtłuszczowy z aluminium. Oferuje wydajność pracy do 570 m3/h. Wymiary produktu wynoszą 39x39x80 -107 cm. 

Sprzęt jest sterowany mechanicznie. Dysponuje 3-poziomową regulacją mocy. Może pracować w trybie pochłaniacza i wyciągu. Rocznie zużywa ok. 52 kWh energii. Generuje hałas do 66 dB. Filtr węglowy do urządzenia jest sprzedawany osobno.

Zalety: Wady:
+ Jest dostępny w wielu kolorach do wyboru, również nietypowych. – Ma wysoką cenę.
+ Ciekawie się prezentuje.  
+ Pracuje wydajnie.  
+ Nie jest nadmiernie hałaśliwy.  

6. Berdsen BE-40E

Berdsen BE-40E



Berdsen BE-40E to okap podwieszany, wykonany ze stali nierdzewnej. Urządzenie wyposażono w oświetlenie LED i filtry węglowe. Sprzęt korzysta też z 3-warstwowego filtru aluminiowego. Produkt jest sterowany przyciskami oraz pilotem. Wyłącza się automatycznie.

Urządzenie reprezentuje klasę efektywności energetycznej D. Jego wymiary wynoszą 40x40x75 cm. Sprzęt gwarantuje wydajność maksymalną na poziomie 750 m3 na godzinę. Generuje hałas do 69 dB. Model dysponuje 3-stopniową regulacją mocy. Rocznie zużywa około 97 kWh energii.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Jest dosyć głośny.
+ Ciekawie się prezentuje. – Według części opinii trudno jest utrzymać go w czystości (część przy suficie).
+ Może być zdalnie sterowany.  
+ Oferuje wysoką wydajność.  

Okap kuchenny wyspowy czy inny?

Zasadniczo, na rynku dostępnych jest kilka typów okapów kuchennych, jednak nie wszystkie z nich nadają się nad kuchenkę umieszczoną na wyspie. Do zabudowy, czyli do montażu przy ścianie, wybierzemy raczej okap podszafkowy, okap teleskopowy czy okap kominowy. Natomiast w przypadku, kiedy płyta grzewcza zainstalowana jest w kuchni nie przy ścianie, lecz na przykład na środku pomieszczenia – w blacie wyspy – konieczny będzie wybór jednego z okapów montowanych pod sufitem.

Do wyboru mamy zatem wiszące okapy wyspowe oraz okapy sufitowe. Różnica pomiędzy tymi rodzajami urządzeń dotyczy przede wszystkim ich budowy. Podczas gdy okap wyspowy „wisi” nad płytą, ten sufitowy jest wbudowany w sufit i praktycznie nie wystaje poza jego bryłę. Dzięki temu stanowi on bardzo dyskretne wyposażenie kuchni.

Istnieje również inny model okapu, który sprawdza się w przypadku płyty umieszczonej na wyspie – to okap blatowy. Urządzenie jest zamontowane tuż obok kuchenki i wysuwa się z blatu tylko wtedy, kiedy jest potrzebne.

Warto zauważyć także, że o ile teleskopowe czy podszafkowe okapy nie sprawdzą się w przypadku płyt zamontowanych na kuchennej wyspie, tak już okapy wyspowe mogą zostać bez problemu zamontowane nad kuchenkami zainstalowanymi przy ścianie. Połączenie ich z wentylacją nie będzie przebiegało jednak w poziomie, lecz w pionie, czyli przez sufit.   

Okap wyspowy – jak wybrać?

Okapy wyspowe przyjmują różne formy i różne kolory. Mogą mieć kształt odwróconej litery „T”, jak modele kominowe, ale również nowoczesny kształt sześcianu, prostopadłościanu czy walca. Bardzo modnym okapem wyspowym jest okap tuba (cylindryczny), często dostępny w wielu ciekawych kolorach do wyboru. Na uwagę zasługują także wyspowe okapy, które imitują lampy, ponieważ ich główna część zawieszona jest nad kuchenką za pomocą kilku przewodów. Kolor czy kształt dopasowujemy oczywiście do wystroju kuchni, przy czym jest to kwestia drugorzędna.

Okap nad wyspą musi mieć bowiem przede wszystkim odpowiedni rozmiar. Poza modelami cylindrycznymi z pochłanianiem szczelinowym, które mogą być węższe od płyty grzewczej, przyjmuje się, że każdy okap powinien być co najmniej 10 cm szerszy – z każdej strony – niż kuchenka. Dzięki temu urządzenie będzie w stanie właściwie zbierać unoszące się nad nią opary. 

Kolejną istotną kwestią, niezależnie od tego czy wybieramy okapy podszafkowe, czy właśnie wyspowe, jest wydajność ich pracy. Podłączony w kuchni okap powinien być w stanie na najniższym ustawieniu mocy 6-krotnie oczyścić powietrze w całym pomieszczeniu. Przed dokonaniem wyboru należy obliczyć więc kubaturę kuchni (powierzchnia podłogi razy wysokość pomieszczenia), a jeśli kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnię, do wyniku dodać jeszcze kubaturę tych dwóch pomieszczeń. 

W każdej kuchni poza wydajnością działania okapu liczy się także głośność jego pracy. Idealnie, jeśli nie przekracza ona 50 dB, jednak w praktyce bardzo trudno jest znaleźć okap o tak dobrych parametrach. Warto więc zapoznać się z opiniami użytkowników, aby dowiedzieć się, jaka jest realna głośność pracy danego urządzenia podczas pracy na najniższym i najwyższym poziomie prędkości. 

Pozostałe istotne parametry takich urządzeń to:

  • klasa efektywności energetycznej – najlepiej od klasy B w górę,
  • oświetlenie – najlepsze energooszczędne LED,
  • sposób sterowania – przyciski, pilot (wskazany przy modelach typu lampa), panel dotykowy,
  • zastosowane filtry – najczęściej aluminiowy zmywalny, który zatrzymuje tłuszcz oraz węglowy do kupienia osobno (bez niego urządzenie nie może pracować jako pochłaniacz kuchenny).  

Okap wyspowy – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd