Strona głównaLodówki i zamrażarkiLodówkiLodówka podblatowa - jak wybrać małą lodówkę? Ranking 2024

Lodówka podblatowa – jak wybrać małą lodówkę? Ranking 2024

Lodówka podblatowa – jakie ma wymiary?

Lodówka podblatowa to specyficzny rodzaj lodówki, określany także jako lodówka „mała” lub lodówka „niska”. Takie sprzęty można znaleźć również w kategorii lodówek hotelowych. Zasadniczo przyjmuje się, że lodówki podblatowe mają kompaktowe wymiary: ich szerokość i głębokość nie przekracza 55 cm, a wysokość wynosi maksymalnie 85 cm, mierząc od zewnątrz. 

Lodówka podblatowa sprawdzi się między innymi w małym mieszkaniu, w domu singla lub pary, a także na działce. Jak sama nazwa wskazuje, powinna zmieścić się pod blatem, a to wiąże się nie tylko z kompaktowymi wymiarami, ale również z proporcjonalnie mniejszą komorą chłodzenia. Warto pamiętać zatem, aby dokładnie sprawdzić pojemność netto lodówki podblatowej przed jej zakupem. 

Ranking lodówek podblatowych

Ranking lodówek podblatowych to zestawienie małych modelów lodówek różnych producentów. Znajdziesz w nim zarówno bardzo kompaktowe produkty o wysokości około 50 cm, jak i większe urządzenia o wysokości około 80 cm. Sprawdź nasze propozycje!

Przejrzyj także nasz ranking lodówek hotelowych.

1. WHIRLPOOL W55VM 1110

WHIRLPOOL W55VM 1110



WHIRLPOOL W55VM 1110 to mała lodówka z wewnętrzną zamrażarką, zaliczana do klasy efektywności energetycznej F (roczne zużycie prądu: 180 kWh). Urządzenie wyposażono w półkę-balkonik na butelki oraz w dwie szklane półki z zaokrąglonymi krawędziami, które mają zapobiegać wyciekom. 

Sprzęt pracuje cicho -hałas nie przekracza 38 dB. Utrzymuje temperaturę do 24 godzin. Posiada drzwi lewo i prawostronne, a także regulowane nóżki. Pojemność tego modelu to 105 litrów w przypadku chłodziarki i 17 l w przypadku zamrażarki. Wymiary urządzenia wynoszą 54 x 83.8 x 59.5 cm, gdzie 83,8 cm to wysokość produktu. 

Model jest zaliczany do urządzeń Auto Defrost.

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje.  
+ Jest łatwa w czyszczeniu.  
+ Jest pojemna.  
+ Ma praktyczną półkę na napoje.  

2. MPM MPM-87-CZ-14

MPM MPM-87-CZ-14



MPM 87-CZ-14 to lodówka z zamrażarką, zaliczana do klasy energetycznej F (roczne zużycie prądu 207 kWh). Sprzęt posiada drzwi z opcją zmiany kierunku otwierania. Jego wymiary to 85 cm wysokości oraz 48 cm szerokości i 52 cm głębokości. Lodówka ma pojemność 61 l (chłodziarka) oraz 24 l (zamrażarka).

Model pracuje stosunkowo cicho – do 40 dB. Jest wyposażony w dwie szklane półki, szuflady na warzywa i owoce oraz pojemnik na jajka. Urządzenie utrzymuje temperaturę do 16 godzin. Jest sterowane mechanicznie. Odszrania się automatycznie.

Zalety: Wady:
+ Ma osobną zamrażarkę. – Negatywne opinie dotyczą trudności związanych ze zmianą kierunku otwierania drzwiczek.
+ Jest pojemna.  
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Oferuje korzystny stosunek jakości do ceny.  

3. CANDY CCTOS 542BN

CANDY CCTOS 542BN



CANDY CCTOS 542BN to chłodziarka z wewnętrzną zamrażarką. Urządzenie jest wyposażone w trzy balkoniki na drzwiach oraz w półki ze szkła hartowanego. Sprzęt obsługuje się mechanicznie – regulacja temperatury znajduje się wewnątrz lodówki.

Produkt ma wymiary 85 x 55 x 58 cm. Jego pojemność wynosi: 95l chłodziarka oraz 14l zamrażarka. Model należy do klasy energetycznej F, a rocznie zużywa 174 kWh. Drzwiczki lodówki są jednostronne, bez opcji zmiany kierunku otwierania. 

Urządzenie utrzymuje temperaturę do 13 godzin. Odszrania się automatycznie (chłodziarka). Poziom hałasu emitowanego przez produkt nie przekracza 40 dB.

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje. – Według niektórych opinii ma zbyt małą dolną szufladę.
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Estetycznie się prezentuje.  
+ Jest pojemna.  

4. MPM 46-CJ-02H

MPM 46-CJ-02H



MPM-46-CJ-02/H to chłodziarka zaliczana do klasy energetycznej F (roczne zużycie energii: 99 kWh). Urządzenie jest bardzo niewielkie – jego wymiary wynoszą 44 x 51 x 47 cm (51 cm to wysokość). Pracuje stosunkowo cicho, ponieważ natężenie hałasu nie przekracza 39 dB.

Produkt posiada drzwiczki z opcją dwustronnego montażu. Jest wyposażony w dzieloną półkę i miejsce na butelki (balkonik). Pozwala regulować temperaturę chłodzenia mechanicznie. Ma też wewnętrzny zamrażalnik. Całkowita pojemność netto urządzenia to 47 litrów: 41 chłodziarka i 6 zamrażalnik.

Zalety: Wady:
+ Zajmuje mało miejsca. – Ma niefunkcjonalny zamrażalnik.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Zużywa niewiele energii.  

5. Candy Comfort COT1S45FW

Candy Comfort COT1S45FW



Candy Comfort COT1S45FW to lodówka z klasy energetycznej F. Urządzenie posiada metalowy uchwyt i zaokrąglone drzwi. Jest wyposażone w system mechanicznego sterowania poziomem temperatury.

Pojemność całkowita produktu wynosi 106 litrów, w tym 91l to pojemność chłodziarki, a 15 litrów pojemność zamrażarki. Sprzęt posiada szklane półki i jeden pojemnik na warzywa. Zużywa rocznie 176 kWh. Jego wymiary wynoszą 84 na 50 na 57 cm, a poziom hałasu nie przekracza 39 dB.

Zalety: Wady:
+ Pracuje cicho. – Jest rozmrażana „ręcznie”.
+ Skutecznie chłodzi i mrozi. – Krótko utrzymuje temperaturę – do 10 godzin.
+ Ma korzystny stosunek jakości do ceny.  
+ Jest pojemna.  

6. Ravanson LKK90

Ravanson LKK90



Ravanson LKK90 to lodówka z małą zamrażarką, wyposażona w szufladę na warzywa, a także półki ze szkła, które można wyjmować oraz regulować (wysokość). Sprzęt posiada specjalne miejsce do przechowywania butelek na drzwiach oraz półkę z wyżłobieniami na jajka. 

Drzwi tego modelu lodówki są dwustronne. Produkt ma wymiary 83 x 47 x 44 cm. Jest sterowany mechanicznie. Należy do klasy efektywności energetycznej F, a rocznie zużywa 107 kWh energii. Pojemność jego chłodziarki wynosi 91 litrów, a poziom hałasu nie przekracza 41 dB.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Nie posiada oświetlenia.
+ Jest pojemna. – Negatywne opinie dotyczą jej niepraktycznego zamrażalnika.
+ Pracuje cicho.  
+ Jest estetycznie wykonana.  

Lodówka podblatowa – jak wybrać?

Lodówka podblatowa to sprzęt kuchenny, który zajmuje niewiele miejsca i jest łatwy w montażu. Przed wyborem takiego produktu trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, takich jak:

  • pojemność – zwykle waha się w przedziale od 40 do 130 litrów i jest podawana osobno dla chłodziarki i dla zamrażarki, należy dobierać ją do potrzeb oraz do liczby użytkowników,
  • wymiary – dokładne wymiary lodówki są równie ważne, co jej pojemność, jeśli produkt ma zmieścić się pod blatem, trzeba dopasować je bardzo dokładnie, pamiętając o tym, że urządzenie musi mieć nieco „luzu” (zwłaszcza z tyłu – ok. 5 cm),
  • klasa energetyczna i roczne zużycie energii – im wyższa, tym niższe rachunki za prąd, przy czym warto pamiętać, że klasy energetyczne uległy zmianie i obecne modele z klasy F są dawnymi modelami z klasy A (nie stosuje się już oznaczeń z plusami),
  • zamrażarka – może znajdować się we wnętrzu lub stanowić osobną komorę (drugie drzwiczki), korzystnie jest wybierać takie produkty z osobą regulacją temperatury,
  • system rozmrażania – ręczny lub automatyczny, przy czym za najlepsze uchodzą modele No Frost, czyli bezszronowe, 
  • wyposażenie – na komfort użytkowania lodówki wpływać będzie rodzaj i ilość półek, specjalne miejsca na butelki czy jajka, a także opcja ich wyjmowania, co ułatwia czyszczenie,
  • oświetlenie w komorze (LED) – nie jest standardem w każdej lodówce, dlatego warto sprawdzać, czy producent je uwzględnił.

W sklepach RTV i AGD można zobaczyć dzisiaj lodówki podblatowe w cenach od około 400 do 2000 zł, jednak polecane modele da się kupić za kwotę nieprzekraczającą 1000 zł. Warto wspomnieć przy tym, że takie sprzęty nie są zaawansowane technologicznie, stąd nie należy oczekiwać od nich nowoczesnych rozwiązań jak strefa zero (0 stopni Celsjusza) czy specjalne komory na określony typ żywności, np. owoce, warzywa, mięso. 

Czy lodówka podblatowa to lodówka do zabudowy?

Nie wszystkie lodówki podblatowe to lodówki podblatowe do zabudowy. Zasadniczo, wiele osób kupuje taki sprzęt do pokoju łączonego z aneksem kuchennym po to, aby zamknąć go w szafce. Pozwalają na to bowiem wymiary małych lodówek. Jednak mała lodówka podblatowa nie zawsze spełnia kryteria lodówki pod zabudowę, ponieważ ta druga powinna pozwalać na montaż frontu meblowego i cokołu. Wymiary lodówek pod zabudowę są też dosyć specyficzne. Ich wysokość w przypadku sprzętów małych nie przekracza 80 cm, szerokość ma najczęściej od 54 do 70 cm, a głębokość od 54 do 56 cm. 

Zawsze należy więc dostosować je do konkretnej zabudowy, pamiętając, że lodówka musi mieć w szafce odpowiednią ilość miejsca w celu odprowadzania generowanego ciepła. Nie wystarczy zatem sięgnąć po małą lodówkę, aby móc umieścić ją w zabudowie kuchennej – nie jest to dokładnie takie samo rozwiązanie.   

Lodówka podblatowa – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY