Strona głównaElektronikaAudioWybieramy najlepszy gramofon - ranking 2024

Wybieramy najlepszy gramofon – ranking 2024 [TOP6]

Gramofon do płyt winylowych – czy warto?

Gramofon to urządzenie, które doceni nie tylko prawdziwy meloman, ale też każda osoba nieco znudzona brzmieniem muzyki odtwarzanej z telefonu czy komputera. Użytkownicy gramofonów najbardziej doceniają je właśnie za charakterystyczny dźwięk płynący z płyt winylowych – mniej doskonały niż ten w postaci cyfrowej, ale mimo wszystko przyjemniejszy dla ucha, ciepły, naturalny i miękki.

Muzyka z gramofonu tworzy niepowtarzalny, wręcz nostalgiczny klimat. Natomiast ta nowoczesna w porównaniu do niej jest pozbawiona charakteru. Płyty winylowe zachowują głębię i szczegółowość brzmienia. Ich analogowa muzyka jest bardziej zróżnicowana. Da się odróżnić w niej wyraźnie głos wykonawcy od warstwy instrumentalnej utworu. To przede wszystkim dla takich koncertowych wrażeń kupuje się dzisiaj nowoczesne gramofony. Warto jednak wspomnieć też o ich wyglądzie, który bardzo często stylizowany jest na modele retro.

Ranking gramofonów

Nasz ranking gramofonów to zestawienie urządzeń docenionych przez użytkowników przede wszystkim za dobry stosunek jakości do ceny. Znajdziesz w nim modele prostsze i tańsze, idealne na początek przygody z winylami, ale także droższe, wyposażone w większą ilość funkcji – odpowiednie dla tych, którzy szukają kolejnego, lepszego niż poprzedni sprzętu. 

Sprawdź także:

1. DENON DP-29SP/F 

DENON DP-29SP FDENON DP-29F to model z napędem paskowym, pracujący z prędkością obrotową 33 1/3 lub 45 RPM. Urządzenie posiada przedwzmacniacz i jest sterowane automatycznie. Model wyposażono w obudowę tłumiącą drgania. Jego talerz został wykonany z odlewu ciśnieniowego aluminium. 

Produkt posiada Equalizer Phono, który umożliwia podłączenie go do wejścia AUX. Sprzęt pozwala regulować prędkość odtwarzania. Jest wyposażony we wkład gramofonowy MM. Nie ma natomiast wejścia USB, wbudowanego modułu Bluetooth ani innych nowoczesnych funkcji dodatkowych. 

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Według niektórych opinii jest bardzo lekki, przez co niekiedy przenosi drgania.
+ Jest sterowany automatycznie.  
+ Gwarantuje dobrej jakości dźwięk.  
+ Radzi sobie ze starymi i nowymi płytami.  

2. Fenton RP112L

Fenton RP112LFenton RP112L to gramofon paskowy z łączem Bluetooth. Urządzenie oferuje trzy 3 prędkości pracy i funkcję automatycznego zatrzymania. Odtwarza dźwięk z dwóch głośników umieszczonych w dolnej części sprzętu. Jest wyposażone we wkładkę ceramiczną.

Model pozwala odtwarzać muzykę zarówno z płyt, jak i z telefonu czy tabletu. Posiada wyjście liniowe RCA, dzięki czemu mozna podłączyć go do dowolnego zestawu stereo. Atutem gramofonu jest też estetyczny, klasyczny design.

Produkt pracuje z prędkością 33 1/3, 45 oraz 78 obrotów na minutę. Posiada obudowę z drewnianej płyty i zdejmowaną osłonę przeciwpyłową. Nadaje się do odtwarzania płyt w rozmiarze 7”, 10” i 12”.

Zalety: Wady:
+ Ładnie się prezentuje. – Niektóre negatywne opinie krytykują fakt, że głośniki gramofonu są umieszczone pod spodem.
+ Odtwarza dobrej jakości dźwięk.  
+ Posiada Bluetooth.  
+ Ma atrakcyjną cenę.  

3. Camry CR1113

Camry CR1113Camry CR 1113 to urządzenie z regulacją prędkości odtwarzania na poziomie 33, 45 i 78 RPM. Sprzęt posiada wbudowane radio FM/AM. Służy też jako budzik lub zegarek. Produkt wyposażono w dwa głośniki o mocy 1,5 W każdy. Model posiada też dodatkowe wyjście AUX, dzięki czemu można podłączyć do niego głośniki zewnętrzne. 

Urządzenie wyposażono w wyświetlacz LCD, wejście słuchawkowe jack 3,5 mm i napęd paskowy. Produkt jest sterowany ręcznie. Nie posiada złącza USB. Jego obudowa jest stylizowana (retro).

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Posiada podświetlany wyświetlacz, którego nie da się wyłączyć.
+ Oferuje przyzwoitą jakość dźwięku.  
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Posiada dodatkową funkcję radio.  

4. Lenco TT-110BKRD

Lenco TT-110BKRDLenco TT-110BKRD to gramofon w walizce z napędem paskowym i ręcznym sterowaniem. Urządzenie odtwarza płyty z prędkością 33, 45 lub 75 RPM. Nie posiada przedwzmacniacza ani złącza USB. Ma natomiast moduł Bluetooth i wbudowane głośniki. Oferuje funkcję Auto Stop.

Sprzęt wyposażono w ceramiczną wkładkę stereo z igłą oraz wejście AUX. Wymiary produktu wynoszą 350 x 255 x 110 mm. Urządzenie zostało wykonane z takich materiałów jak drewno, sztuczna skóra, tworzywo i metal. Ma designerski wygląd i jest dostępne w kilku kolorach do wyboru. 

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Według niektórych użytkowników czasami gra zbyt cicho.
+ Jest przenośny.  
+ Ma ciekawy design.  
+ Posiada Bluetooth.  

5. AUDIO TECHNICA AT-LP120X

AUDIO TECHNICA AT-LP120XAUDIO-TECHNICA AT-LP120X to model z silnikiem DC, z napędem Direct-Drive oraz z regulowaną dynamiczną kontrolą anty-skatingu. Sprzęt wyposażono w przedwzmacniacz gramofonowy i regulację prędkości odtwarzania na poziomie 33 1/3, 45 oraz 78 obrotów na minutę.

Produkt posiada wyjście USB, dzięki czemu pozwala konwertować nagrania analogowe do cyfrowych plików audio. Urządzenie ma też odłączany podwójny kabel wyjściowy RCA zatem można podłączyć je do zewnętrznego systemu stereo.

Sprzęt korzysta z ramienia w kształcie litery „S”, z regulacją siły śledzenia. Jego wkładka wykorzystuje igłę ze szlifem eliptycznym. Produkt posiada talerz odlewany z aluminium, z filcową matą. Model oferuje funkcję stop/start. Ma stabilizowaną kwarcowo blokadę prędkości obrotowej Pitch Lock, stroboskopowy talerz ze wskaźnikiem prędkości, a także demontowane oświetlenie igły. 

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny (model z napędem bezpośrednim). – Nie wszystkim odpowiada funkcja podświetlenia.
+ Jest solidnie wykonany. – Według niektórych opinii powinien zostać wykonany z nico lepszych materiałów (zwłaszcza pokrywa).
+ Oferuje dobrej jakości dźwięk.  
+ Ma estetyczny design.  

6. Fenton 102.154 

Fenton 102.154 Fenton 102.154 to stylowy gramofon z napędem paskowym i dwoma pełnozakresowymi, odłączanymi głośnikami stereo. Urządzenie odtwarza każdy typ i każdy rozmiar płyty. Ma atrakcyjny wygląd i nowoczesne funkcje, takie jak moduł Bluetooth. Sprzęt odtwarza z prędkością regulowaną w zakresie 33⅓, 45 i 78 obrotów na minutę.

Urządzenie oferuje funkcję Auto Stop. Posiada wbudowany wzmacniacz o mocy maksymalnej 100 W. Produkt korzysta z ceramicznej wkładki stereo z rysikiem. Może być sterowany ręcznie i automatycznie. Posiada wyjście stereo RCA. Jego wymiary wynoszą 31,5 na 33 na 10 cm. 

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Ma słabej jakości głośniki.
+ Ładnie się prezentuje. – Ma zbyt małą pokrywę na duże płyty.
+ Posiada Bluetooth.  
+ Nadaje się do odtwarzania płyt różnej wielkości.  

Gramofon: napęd paskowy czy bezpośredni?

Aby zrozumieć, dlaczego rodzaj zastosowanego napędu w gramofonie jest taki ważny, trzeba wyjaśnić, jak działa gramofon. Urządzenie wykorzystuje silnik do obracania talerzem, na którym znajduje się płyta. Talerz obraca się z zadaną prędkością. Natomiast igła nad nim zbiera z rowków płyty wibracje, które zamieniane są na sygnał elektryczny. Aby jakość dźwięku urządzenia była zadowalająca, istotna jest stabilność obrotów. Na nią wpływ ma właśnie zastosowany rodzaj napędu: paskowy lub bezpośredni. Pierwszy posiada silnik niezależny, napędzający talerz za pomocą paska z gumy. Drugi posiada napęd zintegrowany z silnikiem.

Paskowy napęd jest popularniejszy. Jego pracę charakteryzuje to, że na początku po uruchomieniu musi ustabilizować obroty – zajmuje to dosłownie kilka sekund. Przy takim napędzie możliwy jest wybór talerza ze szkła, kompozytu czy akrylu. To wpływa nie tylko na wygląd urządzenia, ale też na skuteczność tłumienia rezonansów. Stabilność obrotów takiego sprzętu może spadać wraz z czasem oraz w wyniku niewłaściwej eksploatacji. Pasek będzie wymagał zatem regularnej wymiany, ale jest to czynność prosta i niedroga w realizacji. 

Bezpośredni napęd natychmiast osiąga właściwą prędkość obrotową talerza. Ma wysoki moment obrotowy i oferuje wysoką stabilność obrotów. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu talerz urządzenia jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Po wyłączeniu silnika w takim urządzeniu, talerz nadal się kręci. Można więc obrócić płytą w dowolnym kierunku bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Modele z takim napędem czasami dają też możliwość regulacji tempa, co pozwala miksować utwory.

Co zatem jest lepsze: gramofon z napędem bezpośrednim czy paskowym? Modele paskowe uznawane są za lepsze, jeśli chodzi o jakość dźwięku, natomiast modele Direct Drive doceniane są za bardziej stabilne prędkości i mocniejszą konstrukcję (są cięższe).

Gramofon z głośnikami czy bez?

Gramofon może zostać wyposażony w głośniki lub w wyjście na urządzenia zewnętrzne. Osobom początkującym poleca się modele z głośnikami wbudowanymi, ponieważ są one samowystarczalne i pozwalają cieszyć się mobilnością sprzętu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w większości przypadków głośniki te mają zbyt niską jakość, aby zaoferować użytkownikowi optymalną moc i rozpiętość brzmienia. 

Do gramofonu można podłączyć zatem autonomiczne, zewnętrzne głośniki, a niekiedy również słuchawki. Dzięki temu wrażenia podczas odtwarzania muzyki powinny zostać spotęgowane. Warto zwrócić tutaj uwagę na obecność modułu Bluetooth, dzięki któremu do urządzenia da się podłączyć sprzęty bezprzewodowo, czyli bez nieestetycznej plątaniny kabli.

Jak wybrać gramofon?

Adapter płyt winylowych może różnić się nie tylko rodzajem napędu czy obecnością głośników lub ich brakiem, ale także wieloma innymi cechami. Najważniejsze parametry, które należy wziąć po uwagę przy wyborze pierwszego tego typu sprzętu to:

  • sposób odtwarzania – można wyróżnić gramofony manualne, półautomatyczne i automatyczne, te sterowane ręcznie są skonstruowane w starym stylu, co oznacza, że trzeba obsługiwać je od początku do końca samodzielnie (ramię nie porusza się samo), półautomatyczne posiadają funkcję samoczynnego podnoszenia ramienia, a automatyczne są bezobsługowe,
  • igła – większość modeli posiada tzw. igły sferyczne, jednak ze względu na kształt ich końcówki nie śledzą one precyzyjnie rowka płyty i nie zapewniają głębi dźwięku, droższe są igły eliptyczne, które dokładnie śledzą nierówności  i gwarantują pełne odwzorowanie nagranych dźwięków, a dodatkowo dbają o żywotność płyt,
  • ramię – przekazuje sygnał z wkładki do przedwzmacniacza, zwykle jest wykonane z aluminium lub włókna węglowego, może mieć kształt prosty lub zakrzywiony,
  • wzmacniacz – nie wszystkie rodzaje gramofonów posiadają wbudowany przedwzmacniacz, brakuje go w urządzeniach wyższej klasy, które najlepszą jakość dźwięku zapewniają podłączone do sprzętu zewnętrznego,
  • funkcje dodatkowe – na przykład wejście słuchawkowe, Bluetooth, wejście USB.

Gramofony to urządzenia, których ceny wahają się w bardzo szerokim przedziale od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli jednak szukasz swojego pierwszego gramofonu do słuchania muzyki, zapewniamy, że przyzwoitej jakości sprzęt kupisz za mniej niż 1000 zł. 

Gramofon odtwarzacz płyt winylowych – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
5 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kaśka
Kaśka
3 miesięcy temu

niestety cienko. Przydałby się jakiś model na wypasie dla porównania.

Damian Sieczkowski
CEO
Damian Sieczkowski
3 miesięcy temu
Odpowiedź do  Kaśka

Dziękujemy za rade, przy kolejnym rankingu gramofonów za rok weźmiemy to pod uwagę 🙂

HiFi fan
HiFi fan
3 miesięcy temu
Odpowiedź do  Kaśka

Gramofon na wypasie kosztuje od 2000€^
Osoby mające o tym pojęcie, doskonale wiedzą gdzie szukać… Angelika doskonale wyjaśniła, modele entry level.

Sędzia uliczny
Sędzia uliczny
3 miesięcy temu

te zabawki mają być najlepsze,błachachacha

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd