Strona głównaElektronikaAudioKtóry zestaw kina domowego jest najlepszy? Ranking 2025

Który zestaw kina domowego jest najlepszy? Ranking 2025

Ranking zestawów kina domowego to zestawienie sprzętów o korzystnym stosunku jakości do ceny, mniej lub bardziej zaawansowanych i nowoczesnych. Jaki wybrać? Podpowiemy w poradniku poniżej!

Ranking zestawów kin domowych:

Sprawdź podobne rankingi:

 Kino domowe — z czego się składa?

Kino domowe to sprzęt służący do odtwarzania filmów. Jest to system wielokanałowy, zbudowany z:

  • kolumny centralnej (odpowiada za dialogi),
  • kolumn frontowych,
  • kolumn surround (odpowiadają za dźwięk przestrzenny).

System ten może zostać rozbudowany — istnieją zestawy kina domowego z liczbą kanałów wynoszącą siedem czy dziewięć. Popularnym elementem kina domowego jest też subwoofer, który poprawia przetwarzanie tonów niskich. Najważniejszą częścią systemu kina domowego jest natomiast amplituner, czyli sprzęt odpowiedzialny za dekodowanie dźwięku wielokanałowego zapisanego w ścieżce filmowej. Warto wiedzieć bowiem, że do zapisu ścieżki dźwiękowej stosuje się takie kodeki, jak Dolby True HD, DTS, Dolby Atmos i DTS:X, zapewniające tak zwany dźwięk obiektowy. 

Należy odróżniać też kinowy zestaw głośników na czele z amplitunerem od systemu stereo, który przeznaczony jest do odtwarzania muzyki. Zestaw stereo składa się z kolumn pasywnych, głośników oraz wzmacniacza lub amplitunera stereo, czyli dwukanałowego.

Kino domowe: jak wybrać zestaw kina domowego?

Zakup kina domowego to spory wydatek, dlatego warto dobrze go przemyśleć. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

  • Liczbę kanałów, jakie ma obsługiwać kino domowe — najczęściej jest to system 5.1, czyli 5 głośników i jeden subwoofer. Do oglądania filmów jak w kinie najlepiej sprawdza się system 5.1.2, gdzie „dwójka” oznacza dwa głośniki umieszczone wysoko w górze. 
  • Obsługiwane systemy dźwięku przestrzennego — Dolby Atmos czy DTS:X sprawiają, że dźwięk pojawia się w konkretnym miejscu, a im więcej jest głośników w systemie kina domowego, tym dokładniejszy efekt trójwymiarowości można uzyskać. Trzeba pamiętać jednak o tym, że każdy z nich będzie podłączony do pozostałych elementów systemu.
  • Cena — zestaw może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy, dlatego warto dopasować go przede wszystkim do potrzeb mieszkania. Jeśli zaś masz już amplituner niższej klasy, połączenie go z drogimi głośnikami niewiele pomoże. 

Jak wybrać amplituner, a jak głośniki? 

Amplituner odbiera i przetwarza sygnał audio, a następnie przesyła go do głośników. W przypadku kina domowego najlepiej sprawdzi się model z co najmniej pięcioma kanałami i jednym wyjściem dla subwoofera. Dobrze, jeśli będzie kompatybilny z Dolby Atmos. Poza tym im więcej formatów dźwięku może obsługiwać, tym lepiej. Ważna jest też moc amplitunera, która powinna wynosić od 100 do 150 W na jeden kanał — jeden głośnik.

Wiele osób zaleca w pierwszej kolejności wybrać głośniki, a potem amplituner. To drugie urządzenie musi bowiem być w stanie zasilać głośniki odpowiednią mocą. Jeśli chodzi o ilość głośników, to ponownie zasada brzmi: im więcej, tym lepiej. Wiele zależy jednak od wielkości pomieszczenia i osobistych preferencji. Warto wspomnieć także o tym, że:

  • materiał wykonania głośników ma znaczenie w kontekście brzmienia, a najlepiej wypada na tym tle obudowa drewniana,
  • długość przewodu między głośnikiem a amplitunerem powinna być jak najkrótsza dla zminimalizowania strat jakości dźwięku,
  • istnieją głośniki łączące się z amplitunerem poprzez Bluetooth, ale ich jakość dźwięku zawsze będzie nieco gorsza, niż ma to miejsce w przypadku urządzeń przewodowych.

Nie bez znaczenia będzie też to, jak rozstawisz zakupione głośniki i jakie źródło treści wykorzystasz. Amplituner kina domowego możesz podłączyć pod projektor, gramofon czy telewizor z odtwarzaczem DVD, dekoderem telewizji cyfrowej lub odtwarzaczem Blu-Ray. Warto wspomnieć przy tym, że film odtwarzany „z płyty” (na razie) ma z reguły lepszą jakość niż film odtwarzany bezpośrednio na przykład z serwisów VOD.

Czy warto kupić kino domowe?

Nawet najlepszej jakości telewizor z reguły nie zapewnia idealnych efektów dźwiękowych. Jeśli jesteś miłośnikiem filmowym, z pewnością będziesz bardziej zadowolony ze swojego kina domowego, kiedy podłączysz do niego odpowiednie głośniki i amplituner. Taki sprzęt sprawi, że jakość dźwięku wejdzie na zupełnie inny poziom — brzmienie będzie głębokie, czyste, przestrzenne.

Największą zaletą kina domowego jest właśnie to, że generuje ono dźwięk otaczający użytkownika z różnych stron. To przekłada się z kolei na wrażenie, że widz jest w centrum akcji. Takich efektów oczekują zaś nie tylko kinomaniacy, ale i gracze. 

Alternatywnym rozwiązaniem dla kina domowego jest także soundbar — urządzenie to jest tańsze, zajmuje niewiele miejsca, jest łatwe w konfiguracji, a daje takie korzyści jak ulepszona jakość dźwięku czy efekt wirtualnego dźwięku przestrzennego.   

Zestaw kina domowego opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

5 2 ocen
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner allegro