Strona głównaElektronikaAudioKino domowe - ranking 2024. Jaki zestaw kina domowego wybrać?

Kino domowe – ranking 2024. Jaki zestaw kina domowego wybrać?

Kino domowe – z czego się składa?

Kino domowe to sprzęt służący do odtwarzania filmów. Jest to system wielokanałowy, zbudowany z:

  • kolumny centralnej (odpowiada za dialogi),
  • kolumn frontowych,
  • kolumn surround (odpowiadają za dźwięk przestrzenny).

System ten może zostać rozbudowany – istnieją zestawy kina domowego z liczbą kanałów wynoszącą siedem czy dziewięć. Popularnym elementem kina domowego jest też subwoofer, który poprawia przetwarzanie tonów niskich. Najważniejszą częścią systemu kina domowego jest natomiast amplituner, czyli sprzęt odpowiedzialny za dekodowanie dźwięku wielokanałowego zapisanego w ścieżce filmowej. Warto wiedzieć bowiem, że do zapisu ścieżki dźwiękowej stosuje się takie kodeki, jak Dolby True HD, DTS, Dolby Atmos i DTS:X, zapewniające tak zwany dźwięk obiektowy. 

Należy odróżniać też kinowy zestaw głośników z amplitunerem na czele od systemu stereo, który przeznaczony jest do odtwarzania muzyki. Zestaw stereo składa się z kolumn pasywnych, głośników oraz wzmacniacza lub amplitunera stereo, czyli dwukanałowego.

Ranking zestawów kina domowego

Ranking zestawów kina domowego to zestawienie sprzętów o korzystnym stosunku jakości do ceny, mniej lub bardziej zaawansowanych i nowoczesnych. Jaki wybrać? Podpowiemy w poradniku poniżej!

Przejrzyj także nasz ranking głośników Bluetooth oraz ranking telewizorów 65 cali.

1. DENON AVR-S660H + Wilson Viper

DENON AVR-S660H + Wilson Viper



DENON AVR-S660H + Wilson Viper to zestaw złożony z głośników i amplitunera. Sprzęt obsługuje wszystkie formaty dźwięku, jak Dolby TrueHD, Dolby Surround, DTS-HD Master Audio i DTS Neo:6. Pozwala bezprzewodowo odtwarzać muzykę z takich platform, jak Spotify. Jest kompatybilny z Amazon Alexa i Apple Siri.

W skład kompletu wchodzi: 5.2 kanałowy amplituner AV o mocy 135 W na kanał oraz pięć głośników: 2 przednie, 2 surround oraz jeden centralny. Sprzęt może być sterowany zdalnie z poziomu tabletu lub smartfonu. Posiada wbudowany moduł WIFI oraz Bluetooth. Jego atutem jest także obecność portu USB i wyświetlacza graficznego, który ułatwia konfigurację i obsługę.

Produkt oferuje funkcję Quick Select, czyli 4 praktyczne przyciski sterowania na przednim panelu i na pilocie. Posiada też 6 wejść HDMI oraz wejście LAN.

Zalety: Wady:
+ Ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Obsługuje najlepsze standardy dźwięku.  
+ Ma wbudowany moduł WIFI i Bluetooth.  
+ Głośniki dobrze współpracują z amplitunerem.  

2. Teufel Ultima 40 Surround 5.1 Surr

Teufel Ultima 40 Surround 5.1 Surr



Teufel Ultima 40 to zestaw kina domowego 5.1 o mocy (ogólnej) 260 W, z dźwiękiem surround. W skład kompletu wchodzi między innymi subwoofer, głośnik centralny, głośniki tylne dwudrożne oraz system trójdrożny z dwoma wooferami. Jego atutem jest także tweeter z phase plug i wave guide, czyli dodatkami, które poprawiają precyzję przy odtwarzaniu dźwięków wysokich. 

Zestaw pasuje do każdego amplitunera. Ma także dobrej jakości wykończenie z grubymi ściankami MDF i wzmocnieniami we wnętrzu. Wszystkie elementy z zestawu są do siebie dopasowane dźwiękowo. Subwoofer z zestawu może pochwalić się mocą 150 W. Ma też funkcję automatycznego wyłączania. 

Produkt posiada zintegrowany moduł bezprzewodowy, kompatybilny z Trios, Duett, One, Cinebar Pro, CoreStation i Impaq.

Zalety: Wady:
+ Oferuje doskonałej jakości, „realistyczny” dźwięk. – Nieliczne negatywne opinia dotyczą jakości wykończenia sprzętu.
+ Radzi sobie zarówno w wysokimi, jak i niskimi tonami.  
+ Estetycznie się prezentuje.  
+ Ma korzystną cenę.  

3. YAMAHA RX-V4A + YAMAHA NS-F51 + NS-P51

YAMAHA RX-V4A + YAMAHA NS-F51 + NS-P51



YAMAHA RX-V4A + YAMAHA NS-F51 + NS-P51 to zestaw złożony z amplitunera i głośników kolumnowych. Sprzęt wykorzystuje technologię bass reflex, dla lepszego brzmienia niskich tonów. Za sprawą funkcji Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer analizuje akustykę pokoju odsłuchowego i pomaga dopasować parametry odtwarzania dla lepszej jakości dźwięku.

Urządzenie obsługuje różne formaty dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Może współpracować z telewizorem i odtwarzaczem Blu-Ray czy gramofonem. Posiada też wbudowany moduł Bluetooth i WIFI. Sprzęt da się obsługiwać z poziomu aplikacji. 

Produkt oferuje maksymalną moc 725 W. Jest kompatybilny z asystentem głosowym. Daje dostęp do radia internetowego i takich aplikacji, jak Spotify. W komplecie użytkownik otrzymuje kolumnę centralną dwudrożną, 2 kolumny przednie i dwie tylne, a także amplituner o mocy 260 W i pilot do zdalnej obsługi.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Według niektórych opinii jest trudne w konfiguracji.
+ Posiada WI-FI oraz Bluetooth.  
+ Oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku.  
+ Jest bardzo funkcjonalne.  

4. DENON AVR-X1700H + Wilson Movix 5.0

DENON AVR-X1700H + Wilson Movix 5.0



DENON AVR-X1700H + Wilson Movix 5.0 to zestaw złożony z amplitunera 7.2-kanałowego oraz głośników marki Wilson. Sprzęt obsługuje formaty audio 3D Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization Technology, DTS:X oraz DTS Virtual:X. Posiada trzy wejścia i jedno wyjście 8K do transmisji w rozdzielczości 8K/60Hz i 4K/120Hz. Obsługuje też formaty HDR, w tym HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision, Dynamic HDR.

Urządzenie może być sterowane głosowo za pomocą Amazon Alexa i Apple Siri, a także zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej. Sprzęt korzysta z funkcji automatycznego systemu pomiaru i korekcji akustyki Audyssey MultEQ XT, która wykorzystuje mikrofon oraz sekwencję tonów testowych, aby dopasować głośniki do indywidualnej akustyki pomieszczenia.

Kolejnym atutem produktu jest system MultEQ XT, który zapewnia większą precyzję filtrów dla głośników głównych i satelitarnych. Model posiada wbudowany moduł WiFi i Bluetooth. Oferuje też port USB, na przykład na dysk zewnętrzny czy tablet.

Posiada takie opcje jak Setup Assistant i przewodnik Quick Start, które umożliwiają łatwą konfigurację. Na przednim panelu i pilocie ma zaś przyciski funkcyjne Quick Select. W komplecie z amplitunerem użytkownik otrzymuje głośnik centralny, 2 głośniki przednie i 2 tylne.

Zalety: Wady:
+ Gra czysto i głośno. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Oferuje doskonałej jakości dźwięk.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonane.  
+ Posiada WIFI i Bluetooth, co zwiększa jego funkcjonalność.  

5. Yamaha YHT-1840 (HTR-2071 + NS-PY40)

Yamaha YHT-1840 (HTR-2071 + NS-PY40)



Yamaha YHT-1840 (HTR-2071 + NS-PY40) to zestaw dostosowany do współpracy z obrazem 3D. Produkt obsługuje Dolby Digital Plus. Gwarantuje bezstratny, wielokanałowy format audio, który pozwala otoczyć użytkownika dźwiękiem. Poprawia także brzmienie skompresowanych plików muzycznych poprzez zastosowanie cyfrowej obróbki sygnału – Compressed Music Enhancer Yamahy.

Sprzęt korzysta też z technologii CINEMA DSP firmy Yamaha. Odpowiada ona między innymi za dekodowanie filmowych formatów dźwiękowych Dolby Digital i DTS. W skład kompletu poza amplitunerem wchodzi także 5 kolumn. Moc wyjściowa zestawu wynosi 500 W. 

Urządzenie posiada złącza HMI (4), ale nie posiada portów USB. Nie ma też modułu WiFi czy Bluetooth. Jest sterowane pilotem.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Nie posiada modułów łączności bezprzewodowej.
+ Oferuje dobrej jakości dźwięk. – Nie posiada portu USB.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Łatwo integruje się z telewizorem.  

Kino domowe: jak wybrać zestaw kina domowego?

Zakup kina domowego to spory wydatek, dlatego warto dobrze go przemyśleć. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

Liczbę kanałów, jakie ma obsługiwać kino domowe – najczęściej jest to system 5.1, czyli 5 głośników i jeden subwoofer. Do oglądania filmów jak w kinie najlepiej sprawdza się system 5.1.2, gdzie „dwójka” oznacza dwa głośniki umieszczone wysoko w górze. 

Obsługiwane systemy dźwięku przestrzennego – Dolby Atmos czy DTS:X sprawiają, że dźwięk pojawia się w konkretnym miejscu, a im więcej jest głośników w systemie kina domowego, tym dokładniejszy efekt trójwymiarowości można uzyskać. Trzeba pamiętać jednak o tym, że każdy z nich będzie podłączony do pozostałych elementów systemu.

Cena – zestaw może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy, dlatego warto dopasować go przede wszystkim do potrzeb mieszkania. Jeśli zaś masz już aplituner niższej klasy, połączenie go z drogimi głośnikami niewiele pomoże. 

Jak wybrać amplituner, a jak głośniki? 

Amplituner odbiera i przetwarza sygnał audio, a następnie przesyła go do głośników.  W przypadku kina domowego najlepiej sprawdzi się model z co najmniej pięcioma kanałami i jednym wyjściem dla subwoofera. Dobrze, jeśli będzie kompatybilny z Dolby Atmos. Poza tym, im więcej formatów dźwięku może obsługiwać, tym lepiej. Ważna jest też moc amplitunera, która powinna wynosić od 100 do 150 W na jeden kanał – jeden głośnik.

Wiele osób zaleca w pierwszej kolejności wybrać głośniki, a potem amplituner. To drugie urządzenie musi bowiem być w stanie zasilać głośniki odpowiednią mocą. Jeśli chodzi o ilość głośników, to ponownie zasada brzmi: im więcej, tym lepiej. Wiele zależy jednak od wielkości pomieszczenia i osobistych preferencji.

Warto wspomnieć także o tym, że:

– materiał wykonania głośników ma znaczenie w kontekście brzmienia, a najlepiej wypada na tym tle obudowa drewniana,

– długość przewodu między głośnikiem a amplitunerem powinna być jak najkrótsza dla zminimalizowania strat jakości dźwięku,

– istnieją głośniki łączące się z amplitunerem poprzez Bluetooth, ale ich jakość dźwięku zawsze będzie nieco gorsza niż ma to miejsce w przypadku urządzeń przewodowych.

Nie bez znaczenia będzie też to, jak rozstawisz zakupione głośniki i jakie źródło treści wykorzystasz. Amplituner kina domowego możesz podłączyć pod projektor, gramofon czy telewizor z odtwarzaczem DVD, dekoderem telewizji cyfrowej lub odtwarzaczem Blu-Ray. Warto wspomnieć przy tym, że film odtwarzany „z płyty” (na razie) ma z reguły lepszą jakość niż film odtwarzany bezpośrednio na przykład z serwisów VOD.

Czy warto kupić kino domowe?

Nawet najlepszej jakości telewizor z reguły nie zapewnia idealnych efektów dźwiękowych. Jeśli jesteś miłośnikiem filmowym, z pewnością będziesz bardziej zadowolony ze swojego kina domowego, kiedy podłączysz do niego odpowiednie głośniki i amplituner. Taki sprzęt sprawi, że jakość dźwięku wejdzie na zupełnie inny poziom – brzmienie będzie głębokie, czyste, przestrzenne.

Największą zaletą kina domowego jest właśnie to, że generuje ono dźwięk otaczający użytkownika z różnych stron. To przekłada się z kolei na wrażenie, że widz jest w centrum akcji. Takich efektów oczekują zaś nie tylko kinomaniacy, ale i gracze. 

Alternatywnym rozwiązaniem dla kina domowego jest także soundbar – urządzenie to jest tańsze, zajmuje niewiele miejsca, jest łatwe w konfiguracji, a daje takie korzyści jak ulepszona jakość dźwięku czy efekt wirtualnego dźwięku przestrzennego.   

Dobry zestaw kina domowego – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY