Strona głównaElektronikaAudioKtóry transmiter FM jest najlepszy? Ranking 2024

Który transmiter FM jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP8]

Transmiter FM, inaczej transmiter samochodowy, to urządzenie, które pozwala przesyłać dźwięk z telefonu lub innego urządzenia mobilnego prosto do radia samochodowego. Korzystanie z transmitera jest niezwykle proste. Wystarczy wpiąć go do gniazda zapalniczki samochodowej, a następnie sparować z wybranym urządzeniem Bluetooth. Dalsze kroki, jakie należy wykonać, to ustawienie takiej samej częstotliwości pracy na transmiterze oraz w radiu samochodowym. Co ważne, niektóre transmitery łączą się z innymi urządzeniami za pomocą wejścia USB (transmitery USB) lub za pomocą dedykowanej aplikacji.

Warto wspomnieć również, że transmiter może odtwarzać muzykę z pamięci telefonu, z aplikacji działających w trybie online, a także ze źródeł typu pendrive czy karta pamięci. Urządzenie służy również do słuchania ebooków i podcastów. Może pełnić rolę ładowarki dla nawigacji samochodowej czy telefonu komórkowego lub tabletu – kiedy gniazdo USB wbudowane jest w transmiter. W większości przypadków pozwala także na prowadzenie rozmów przez głośniki samochodowe, czyli pełni rolę zestawu głośnomówiącego – jeśli korzysta z modułu Bluetooth i posiada wbudowany mikrofon.

Transmiter FM ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Jak wybrać transmiter samochodowy?

Kupując transmiter samochodowy, większości osób zależy przede wszystkim na tym, aby odtwarzana dzięki niemu muzyka była dobrej jakości. Aby tak się działo, należy zwrócić uwagę na specyfikację techniczną urządzenia i sprawdzić między innymi zasięg połączenia czy napięcie wykorzystywane przez transmiter. Nie bez znaczenia będzie również tryb pracy sprzętu. Urządzenia tego typu najczęściej wymagają manualnego ustawienia częstotliwości – takiej samej w radio i w transmiterze. Zwykle nie trzeba jednak każdorazowo wprowadzać takich parametrów, ponieważ produkt zapamiętuje je i działa od razu po uruchomieniu.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie transmitera FM?

Wiele osób zastanawia się, co warto sprawdzić przed zakupem transmitera. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry transmiter samochodowy? Oto kluczowe parametry:

  • Rodzaj obsługiwanych formatów plików audio – większość urządzeń będzie skutecznie odczytywać format MP3 i WMA, natomiast nieliczne modele poradzą sobie także z formatem FLAC, co warto sprawdzić, ponieważ jest to kolejny czynnik mający wpływ na jakość dźwięku.
  • Złącza – czyli rodzaj i liczba gniazd w obudowie transmitera. Im więcej ich będzie, tym praktyczniejsze okaże się urządzenie. Większość sprzętów posiada po dwa porty USB, co pozwala podłączyć na przykład pendrive z muzyką i ładowarkę telefonu komórkowego w tym samym czasie.
  • Czytnik kart – dzięki czytnikowi kart transmiter może odtwarzać muzykę nie tylko z telefonu czy z pendrive, który niektórym osobom przeszkadza w trakcie jazdy. Warto sprawdzić, jaką maksymalną pojemność karty można umieścić w wybranym urządzeniu.
  • Redukcja szumów – na jakość dźwięku muzyki z transmitera może mieć wpływ także obecność takich systemów, jak redukcja szumów CVC. Ciekawą opcję stanowi również przycisk do „podkręcania” basów.
  • Kompatybilność z urządzeniem mobilnym – jeśli transmiter nie będzie kompatybilny z posiadanym telefonem (system Android lub iOS), to konieczne może okazać się zainstalowanie specjalnej aplikacji. Ta pozwoli sprawnie łączyć się z transmiterem w celu przesyłania plików audio.
  • Wbudowany mikrofon – jeśli transmiter posiada wbudowany mikrofon, może służyć do prowadzenia rozmów tak, jak zestaw głośnomówiący.
  • Podświetlenie – nowoczesny transmiter samochodowy często posiada także ciekawie prezentujące się podświetlenie. Warto sprawdzić jednak, czy nie jest ono zbyt intensywne.
  • Jakość wykonania – dobrej jakości transmiter nie powinien obniżać swoim wyglądem estetyki wnętrza pojazdu. Z tego względu nie bez znaczenia jest to, z czego i jak starannie został wykonany.

Transmiter FM czy zestaw głośnomówiący?

Zestawy głośnomówiące to urządzenia, które umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych bez trzymania telefonu w dłoni. Dzięki temu sprawiają, że kierowca pozostaje bardziej skupiony na drodze. Zestaw głośnomówiący pozwala odbierać, odrzucać i wykonywać połączenia. Korzysta on z głośników samochodowych i mikrofonu wbudowanego w urządzenie. Dzięki funkcji Bluetooth telefon nie musi być podłączony do zestawu za pomocą przewodu. Wszystko odbywa się w pełni zdalnie.

Możliwość odbioru połączeń daje też transmiter w wersji Bluetooth z wbudowanym mikrofonem. Jest to jednak urządzenie o wiele bardziej uniwersalne. Sprzęt przesyła dane z telefonu, z karty pamięci lub z pendriva bezpośrednio do radia samochodowego. Kiedy otrzyma połączenie przychodzące, przełącza się z trybu odtwarzania muzyki w tryb telefonu. Można powiedzieć więc, że transmiter z funkcją zestawu głośnomówiącego to dwie korzyści w jednym. Takie urządzenie posiada zwykle także wbudowane gniazdo USB, dzięki czemu zyskuje kolejną funkcję – funkcję ładowarki samochodowej.

Transmiter FM z funkcją szybkiego ładowania

Transmiter, który posiada wejścia USB i inne porty, doskonale sprawdza się jako ładowarka. Taka funkcja będzie niezwykle przydatna dla osób, które podróżują daleko, zwłaszcza z małymi dziećmi. W czasie jazdy maluchy często oglądają kreskówki, co szybko prowadzi do rozładowania baterii w telefonie czy tablecie. Możliwość ładowania urządzeń przyda się też każdemu, kto na co dzień wiele godzin przebywa w trasie, a jednocześnie musi być stale „pod telefonem”.

Połączenie transmitera z ładowarką ma też tę zaletę, że urządzenie nie zabiera całkowicie miejsca w gnieździe zapalniczki, do którego standardowo podłącza się ładowarkę samochodową do telefonu. Co więcej, gniazdo w transmiterze może oferować użytkownikowi nawet funkcję szybkiego ładowania, dzięki której telefon naładuje się do pełna znacznie szybciej niż zazwyczaj.

Niektórzy martwią się, że transmiter może doprowadzić do rozładowania akumulatora w samochodzie. Należy pamiętać jednak, że prawidłowo podłączony nie pobiera na tyle dużo prądu, aby doprowadzić do jakichkolwiek negatywnych skutków. W przypadku, gdy po wyjęciu kluczyka ze stacyjki w gnieździe zapalniczki nadal jest napięcie, lepiej usuwać z niego transmiter na czas postoju.

Ile kosztuje transmiter FM?

Jeśli chcesz cieszyć się ulubioną muzyką bez względu na to, dokąd jedziesz, wyposaż się w dobrej jakości transmiter, którego cena wcale nie musi być wysoka. Niezawodny transmiter Bluetooth z funkcją ładowarki samochodowej kupisz za mniej niż 100 zł. Przejrzyj nasz ranking najlepszych transmiterów i wybierz model w zaplanowanym budżecie!

Transmiter FM: opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY