Strona głównaAGDZmywarkiWybieramy najlepszą zmywarkę 60 cm - ranking 2024

Wybieramy najlepszą zmywarkę 60 cm – ranking 2024 [TOP6]

Zmywarka 60 cm – jakie ma atuty?

Zmywarka 60 cm to urządzenie o szerokości 60 cm. Jest to większa „siostra” zmywarki 45 cm, również bardzo popularnej w polskich domach. Większa zmywarka mieści oczywiście więcej kompletów naczyń. W tym przypadku może to być nawet 15 kompletów, przy czym należy wiedzieć, że pod tym określeniem skrywa się: talerz głęboki, talerz płaski, talerz deserowy, kubek, kieliszek i zestaw sztućców.

Kupując dużą zmywarkę, masz pewność, że zmieścisz w niej nie tylko wszystkie naczynia z obiadu, ale również garnki czy patelnie. Jeśli więc:

  • masz dużą rodzinę,
  • lubisz przyjmować gości,
  • często korzystasz ze zmywarki lub planujesz to robić,
  • masz odpowiednią ilość miejsca w kuchni,

postaw na zmywarkę wolnostojącą 60 cm lub na zmywarkę do zabudowy o szerokości 60 cm. Poznaj te opisane w naszym rankingu!

Ranking zmywarek 60 cm

Nasze zestawienie zmywarek o szerokości 60 cm to ranking stworzony na bazie popularnych i dobrze ocenianych produktów do zabudowy i wolnostojących. Sprawdź, który z nich spełnia Twoje oczekiwania.

Przeczytaj także nasz:

1. BOSCH SMV4EVX14E

BOSCH SMV4EVX14E



BOSCH SMV4EVX14E to zmywarka do zabudowy, która może być zdalnie sterowana za pomocą aplikacji. Urządzenie jest objęte 10-letnią gwarancją przed przerdzewieniem i dożywotnią ochroną przed zalaniem. Może pochwalić się także specjalnym wskaźnikiem InfoLight, który wyświetla się na podłodze, kiedy zmywarka pracuje.

Sprzęt został wyposażony w przycisk Favourite, który pozwala wybierać ulubione ustawienia pracy jednym dotknięciem. Kolejnym atutem tego modelu jest funkcja Silence on demand, która wycisza działanie zmywarki na maksymalnie 30 minut. Produkt wykorzystuje technologię EfficientDry, która polega na automatycznym uchyleniu drzwiczek dla lepszych efektów suszenia. Zastosowano w nim także technologię ActiveWater, która prowadzi do mniejszego zużycia wody i energii za sprawą między innymi ukierunkowanego rozprowadzania płynu.

Zmywarkę wyposażono w szufladę Vario3, czyli miejsce na małe akcesoria i sztućce. Dzięki niej urządzenie jest bardziej pojemne. Sprzęt korzysta z sensorów załadunku, które pozwalają dostosować ilość wody do potrzeb, a tym samym oszczędzać ją z równie dobrym efektem czystości. Jego zaletą jest też funkcja przyspieszenia pracy SpeedPerfect Plus, która skraca programy nawet do 66%.

Zmywarka posiada program autoczyszczenia. Korzysta z napędu EcoSilence Drive, czyli silnika bezszczotkowego. Jej pojemność to 13 kompletów naczyń. Urządzenie należy do klasy energetycznej C. Zużywa 9,5 litra wody na cykl. Generuje hałas do 44 dB. Wymiary produktu wynoszą: 59.8 x 81.5 x 55 cm. Jego zużycie energii w skali roku to 234 kWh.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Jest pojemna.  
+ Cicho pracuje.  
+ Jest zdalnie sterowana.  

2. Bosch SMS25AI05E

Bosch SMS25AI05E



Bosch SMS25AI05E to zmywarka wolnostojąca na 12 kompletów naczyń, oferująca 5 programów pracy do wyboru. Sprzęt należy do klasy energetycznej E. Przy pracy nie przekracza hałasu na poziomie 48 dB. Oferuje między innymi takie funkcje jak połowa załadunku, czy skrócenie cyklu mycia. Jego dokładne wymiary wynoszą 84.5 x 60 x 60 cm. 

Urządzenie jest chronione przed zalaniem. W przypadku wykrycia przecieku, sprzęt natychmiast zatrzymuje pracę i wypompowuje wodę. Model korzysta też z technologii ActiveWater, która pozwala zmniejszyć zużycie wody oraz prądu za pomocą kierunkowego rozprowadzania płynu czy szybszego nagrzewania.

Produkt jest wyposażony w silnik EcoSilenceDrive – cichy silnik bezszczotkowy. Dzięki niemu urządzenie jest energooszczędne i bardziej wytrzymałe. Atutem tego modelu zmywarki jest też asystent dozowania, który gwarantuje optymalne, wydajne rozpuszczanie tabletki czyszczącej.

Urządzenie oferuje system ochrony szkła GlassProtect. Ostrzega o braku soli czy braku nabłyszczacza za pomocą ikony na panelu sterowania. Posiada wskaźniki pracy i może być programowane z wyprzedzeniem do 24 godzin. Produkt informuje o pozostałym czasie pracy. Ma też obudowę ze specjalną powłoką odporną na ślady odcisków palców. 

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Ma tylko 5 programów pracy.
+ Jest intuicyjna w obsłudze.  
+ Cicho pracuje.  
+ Dobrze domywa naczynia.  

3. ELECTROLUX KECB7310L

ELECTROLUX KECB7310L



ELECTROLUX KECB7310L to zmywarka do zabudowy z podnoszonym dolnym koszem. Urządzenie wyposażono także w trzeci kosz MaxiFlex, dzięki czemu w jego wnętrzu można zmieścić 14 kompletów naczyń, a także sztućce i przybory kuchenne.

Sprzęt korzysta z technologii suszenia AirDry, która pozwala zużywać mniej energii i eliminować zacieki. Zmywarka otwiera się automatycznie w końcowej fazie cyklu, co prowadzi do naturalnej wymiany powietrza. Produkt oferuje cykl czyszczenia Machine Care, usuwający osady i tłuszcz. Posiada też program ochrony delikatnych naczyń i kieliszków. 

Dzięki ramieniu SatelliteClean urządzenie ciągle zmienia kąt spryskiwania wodą, co przekłada się na lepszy efekt czystości. Zmywarka oferuje też opcję ExtraHygiene, czyli dezynfekcję naczyń. Wśród swoich programów automatycznych ma między innymi program krótki, trwający zaledwie 30 minut. Jej atutem jest również program AutoSense, który za pomocą czujników określa czas, temperaturę i zużycie wody odpowiednie do stopnia zabrudzenia naczyń.

Dokładne wymiary produktu wynoszą 60 x 82 x 55 cm. Sprzęt nie generuje hałasu powyżej 44 dB. Należy do klasy energetycznej D. Nie posiada funkcji połowy załadunku.

Zalety: Wady:
+ Ma praktyczny podnoszony kosz. – Ma wysoką cenę.
+ Jest cicha. – Według części opinii nie domywa przedmiotów w górnym koszu.
+ Jest prosta w obsłudze.  
+ Ma dużą pojemność.  

4. WHIRLPOOL W7I HT58 T Maxi Space

WHIRLPOOL W7I HT58 T Maxi Space



WHIRLPOOL W7I HT58 T Maxi Space to zmywarka do zabudowy z komorą Maxi Space. Urządzenie wykorzystuje technologię 6. zmysłu oraz system Power Clean Pro, czyli kierunkowe strumienie wody. Sprzęt wyposażono też w szufladę na sztućce, czyli trzeci kosz na drobne przedmioty. Model korzysta z funkcji NaturalDry, która polega na uchyleniu drzwiczek po zakończeniu każdego cyklu pracy. 

Produkt posiada 8 programów pracy, a także czujniki, które wykrywają poziom zabrudzeń i dopasowują temperaturę, czas oraz moc zmywania do swoich aktualnych odczytów. Model dysponuje funkcją połowy załadunku i opóźnionego startu. Posiada też opcję Extra suszenia, która wykorzystuje gorącą wodę, aby podnieść temperaturę w komorze zmywarki.

Sprzęt dysponuje funkcją wyciszenia pracy. Ma też program antybakteryjny i program autoczyszczenia. Zmywarka korzysta z silnika inwerterowego, który jest cichy i energooszczędny. Należy do klasy energetycznej B. Zużywa 9,5 litra wody na cykl. Nie przekracza poziomu hałasu rzędu 38 dB. Mieści 15 kompletów naczyń. Jej dokładne wymiary wynoszą 59.8 x 82 x 55.5 cm.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo cicha. – Według niektórych opinii jej kosze są wykonane z niskiej jakości plastiku.
+ Ma dużą pojemność.  
+ Dobrze myje i suszy.  
+ Jest energooszczędna.  

5. Zmywarka Bosch SMS2HTI60EL

Bosch SMS2HTI60E



Bosch SMS2HTI60E to zmywarka wolnostojąca z klasy efektywności energetycznej E. Sprzęt jest zabezpieczony przed zalaniem. Może być sterowany zdalnie z poziomu aplikacji. Został też objęty 10-letnią gwarancją przed przerdzewieniem. Urządzenie posiada przycisk ulubionych ustawień. Oferuje też funkcję wyciszenia na 30 minut. Wśród jego funkcji warto wymienić również ekstra suszenie, które polega na wydłużeniu tego etapu pracy.

Produkt korzysta z technologii ActiveWater, która polega na szybkim nagrzewaniu wody oraz jej kierunkowym rozprowadzaniu. Produkt posiada też asystenta dozowania, który prowadzi do wydajnego rozpuszczania tabletki czyszczącej. Urządzenie dysponuje programem automatycznego czyszczenia wnętrza komory. Korzysta z napędu EcoSilence drive – silnik bezszczotkowy. Posiada sensor załadunku, który dostosowuje ilość wody do stanu zabrudzenia załadunku.

Zmywarka ma wymiary 60 x 84,5 x 60 cm. Mieści 12 kompletów naczyń. Zużywa 9,5 litra wody na cykl. Pracuje, nie przekraczając natężenia hałasu na poziomie 48 dB. Posiada takie programy automatyczne, jak eco czy program godzinny. Oferuje funkcję połowy załadunku i opóźnienia startu.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Ma długie programy pracy.
+ Dobrze domywa. – Posiada plastikowe dno komory.
+ Jest zdalnie sterowana.  
+ Cicho pracuje.  

6. Samsung DW60M6050FS

Samsung DW60M6050FS



Samsung DW60M6050FS to zmywarka wolnostojąca, wyposażona w wyświetlacz LED informujący o pozostałym czasie pracy. Urządzenie posiada trzeci kosz na akcesoria i sztućce. Pozwala dostosowywać wnętrze komory do wysokich naczyń. Oferuje program połowy załadunku, który oszczędza energię, a także cykl płukania higienicznego wodą o temperaturze 70 stopni.

Urządzenie dysponuje programem pracy 60 minut, który jest odpowiedni do mniej zabrudzonych naczyń. Produkt należy do klasy efektywności energetycznej E. Mieści 14 kompletów naczyń. Oferuje takie programy jak szybki, ekspresowy, eko czy automatyczny. Pracuje, nie przekraczając natężenia dźwięku na poziomie 44 dB.

Zmywarka jest zabezpieczona przed zalaniem. Pozwala programować swoją pracę z wyprzedzeniem. Jej wymiary wynoszą 59.8 x 84.5 x 60 cm.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Ma długie programy pracy.
+ Jest intuicyjna w obsłudze. – Nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni z jej dokładności mycia.
+ Cicho pracuje.  
+ Jest pojemna.  

Zmywarka 60 cm: wolnostojąca czy pod zabudowę?

Zmywarka do zabudowy 60 cm czy wolnostojąca 60 cm? To pytanie, które musisz zadać sobie już na wstępie. Obie opcje mają swoje wady i zalety.

Urządzenia AGD do zabudowy są bardzo estetyczne. Można wkomponować je w ciąg mebli kuchennych i cieszyć się pięknym wyglądem tego pomieszczenia. Jest to też rozwiązanie bardziej nowoczesne. Wady? Urządzenia do zabudowy są z reguły droższe, trudniejsze w montażu, a w przypadku zmywarek mają jeden podstawowy minus – brak panelu sterowania widocznego na pierwszy rzut oka. Problem ten niektórzy producenci rozwiązują jednak za pomocą diody, która świeci się, kiedy sprzęt pracuje. 

Zmywarka wolnostojąca jest tańsza. Łatwiej jest też dostawić ją do mebli kuchennych. Ponieważ nowoczesne urządzenia są udoskonalane także pod kątem designu, można znaleźć zmywarkę wolnostojącą, która zaprezentuje się ciekawie w szeregu mebli. Nie będzie to jednak ten same efekt, jaki daje zabudowa. Wybór sprowadza się zatem do dwóch głównych kwestii: estetyki i budżetu.

Zmywarka 60 cm – jak wybrać?

Aby mycie naczyń w zmywarce było praktyczne i oszczędne, musisz wybrać takie urządzenie z myślą o optymalnym zużyciu wody i energii, a także o skutecznym usuwaniu zabrudzeń i suszeniu naczyń. Pod uwagę weź zatem:

  • klasę efektywności energetycznej oraz roczne zużycie energii lub zużycie energii na jeden cykl pracy,
  • zużycie wody na jeden cykl pracy lub w skali roku,
  • zastosowane technologie, np. wielokierunkowe rozprowadzanie wody, wielokrotne wykorzystywanie wody, suszenie naturalne poprzez uchylenie drzwiczek i tym podobne,
  • programy zmywania – ważne, aby nie były zbyt długie, a przy tym skuteczne, na przykład: program eko, program krótki 30-minut lub 60-minut, program połowy załadunku, program automatyczny (w oparciu o czujniki),
  • sposób sterowania: panel dotykowy, pokrętło, aplikacja mobilna,
  • głośność pracy,
  • wnętrze, w tym ilość i rodzaj koszy,
  • funkcje dodatkowe, np. opóźniony start, skrócenie programu pracy. 

Dobra zmywarka 60 cm powinna zużywać nie więcej niż 65 kWh energii na 100 cykli oraz nie więcej niż 10 litrów wody na jeden cykl. Jej głośność pracy nie powinna przekraczać ok. 46 dB. Dodatkowe funkcje, jakie może zaoferować to również: zabezpieczenie przed zalaniem, dostosowanie temperatury, czasu pracy i zużycia wody do ilości i stopnia zabrudzenia naczyń, mycie lub płukanie antybakteryjne, sterowanie smartfonem, dodatkowa szuflada na sztućce i akcesoria, regulacja wysokości koszy i wiele innych.

Są to te funkcje, na które użytkownicy zwracają uwagę i które doceniają w codziennym użytkowaniu zmywarki. Warto wspomnieć, że za dobrej jakości sprzęt tego typu zapłacisz około 2500 zł w przypadku modelu do zabudowy oraz ok. 2000 zł w przypadku modelu wolnostojącego. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma urządzeń droższych. Natomiast wyższa cena nie zawsze idzie w parze z lepszą jakością czy wyższą funkcjonalnością.   

Zmywarka 60 cm – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY