Strona głównaAGDZamrażarka - jaka najlepsza?

Zamrażarka – jaka najlepsza?

Zamrażarka skrzyniowa czy szufladowa – którą wybrać?

Zamrażarka to urządzenie, z którym najczęściej mamy do czynienia przy zakupie lodówki. Nie zawsze pojemność chłodziarko-zamrażarki odpowiada jednak naszym potrzebom. Wtedy rozpoczynamy poszukiwania osobnego produktu, czyli zamrażarki wolnostojącej. Tutaj rodzi się pytanie – jaki rodzaj urządzenia wybrać?

Na rynku mamy do wyboru przede wszystkim zamrażarki szufladowe oraz zamrażarki skrzyniowe. Te pierwsze mają konstrukcję pionową, charakteryzują się mniejszą pojemnością i nieco większym zużyciem energii. Są jednak bardziej ergonomiczne w użytkowaniu. Drugi rodzaj zamrażarek, czyli modele skrzyniowe, są natomiast pojemne i oszczędne w eksploatacji, jednak nadają się głównie do przechowywania dużych ilości jednakowych produktów spożywczych. W przeciwnym razie korzystanie z nich okazuje się bardzo niekomfortowe.

Zamrażarka ranking:

Ranking zamrażarek to zestawienie najpopularniejszych modelów skrzyniowych i szufladowych. Umieściliśmy w nim produkty o różnych parametrach i w różnej cenie, aby ułatwić Ci wybór urządzenia, które najlepiej spełnia wszystkie Twoje potrzeby.

 

1. Zamrażarka Whirlpool W55ZM 111W

Whirlpool W55ZM 111WZamrażarka Whirlpool W55ZM 111W to urządzenie z klasy energetycznej A+. Produkt ma pojemność 102 litrów, podzieloną na 3 pojemne, przezroczyste szuflady. Zamrażarka posiada zdejmowany blat i dwustronne zawiasy, dzięki czemu może dopasować się idealnie do przestrzeni każdej kuchni.

W przypadku odłączenia od źródła zasilania, urządzenie utrzymuje temperaturę do 16 godzin. Jego zdolność zamrażania określa się na 7,5 kg/24 h. Zamrażarka nie jest produktem bezszronowym i nie posiada oświetlenia wewnętrznego. Dysponuje za to regulacją temperatury i wysokości nóżek. Jej klasa to 1 na 3 gwiazdki.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie charakteryzuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny. – Nie posiada oświetlenia wewnętrznego.
+ Ma niewielkie wymiary i jest przy tym bardzo pojemna.  
+ Cicho pracuje.  
+ Jest oszczędna w eksploatacji.  

 

2. Zamrażarka Liebherr G 1213 Comfort

Liebherr G 1213 ComfortZamrażarka szufladowa Liebherr G 1213 Comfort to produkt z klasy energetycznej A+. Urządzenie ma pojemność 98 litrów, podzieloną na trzy pojemne szuflady. Jej zdolność zamrażania określa się na 11 kg/24h. Zamrażarka wykorzystuje system SmartFrost, aby zredukować częstotliwość jej odszraniania.

Sterowanie pracą urządzenia odbywa się przy pomocy systemu MagicEye. Pozwala on na szybkie obniżanie temperatury, a tym samym bezpieczne mrożenie produktów z zachowaniem ich wartości odżywczych. Zamrażarka wykorzystuje także system VarioSpace, czyli możliwość wyjmowania półek i szuflad dla stworzenia większej przestrzeni do przechowywania. Producent oferuje również dodatkową płytę Vario, dzięki której nieużywaną część zamrażarki można odłączyć od części używanej, oszczędzając tym samym do 50 procent energii.

Zalety: Wady:
+ Zamrażarka jest bardzo pojemna. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada szklane półki, dzięki którym szuflady wygodnie się przesuwają.  
+ Jest komfortowa w obsłudze, dzięki panelowi sterowania z wyświetlaczem.  
+ Cicho pracuje.  

 

3. Zamrażarka MPM MPM-80-ZS-06

Zamrażarka MPM MPM-80-ZS-06MPM MPM-80-ZS-06 to zamrażarka szufladowa o pojemności 64 litrów. Urządzenie zaliczane jest do klasy efektywności energetycznej E (przed aktualizacją A+). Posiada trzy przezroczyste pojemniki do segregowania i przechowywania żywności. Daje użytkownikowi możliwość montażu drzwi po prawej lub lewej stronie. Ma także 3-stopniową regulację temperatury: minimum do krótkotrwałego przechowywania jedzenia, normal do pracy w dłuższych okresach i max do mrożenia i długotrwałego przechowywania.

Wymiary modelu to 84 x 48 x 50 cm. Szacowana zdolność zamrażania wynosi 3kg/24 godziny. Urządzenie utrzymuje temperaturę do 18 godzin w przypadku braku zasilania. Nie posiada oświetlenia wewnętrznego. Dysponuje natomiast regulowanymi nóżkami. Generuje hałas na poziomie 40 dB (klasa C).

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Należy do średniej klasy energetycznej.
+ Jest bardzo pojemna. – Ma krótki przewód zasilający.
+ Nie generuje uciążliwego hałasu.  
+ Estetycznie się prezentuje.  

4. Zamrażarka Amica FZ208.3AA

Zamrażarka Amica FZ208.3AAZamrażarka Amica FZ208.3AA to duże urządzenie z klasy energetycznej A++. Produkt ma pojemność 152 litrów. Został wyposażony w regulowane półki i balkoniki. Posiada 4 pojemne szuflady z przezroczystym frontem oraz drzwiczki z opcją obustronnego montażu.

Urządzenie jest w stanie zamrozić 10 kg produktów w ciągu 24 godzin pracy. Po odłączeniu od źródła zasilania utrzymuje niską temperaturę do 22 godzin. Jest sterowane mechanicznie.

Zalety: Wady:
+ Zamrażarka jest bardzo pojemna. – Niektóre negatywne opinie dotyczą głośności pracy urządzenia.
+ Zużywa niewielką ilość energii elektrycznej. – Nie posiada wskaźników temperatury.
+ Posiada funkcjonalne, wygodne w użyciu szuflady.  

 

5. Zamrażarka Amica FZ206.4

Zamrażarka Amica FZ206.4Amica FZ206.4 to model SlimSize, czyli pojemna (146 litrów), lecz wąska i wysoka zamrażarka, która nie zajmuje wiele miejsca. Urządzenie należy do klasy energetycznej F, dawniej A+. Posiada uniwersalne drzwi z opcją montażu po prawej i lewej stronie. Jego atutem jest także proste w obsłudze pokrętło do regulacji temperatury.

Wymiary produktu to 54.5 cm na 59.7 cm na 125.2 cm. Model nie posiada oświetlenia wewnętrznego. Generuje hałas do 40 dB. Utrzymuje temperaturę do 12 godzin przy braku zasilania, a jego zdolnośc zamrażania to aż 10 kg/24 godziny. Wnętrze urządzenia wyposażono w 5 szuflad.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo pojemne. – Ma wysoką cenę.
+ Cicho pracuje.
+ Zajmuje niewiele miejsca.
+ Umożliwia wygodne przechowywanie żywności.

Zamrażarka – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą decyzją przy zakupie zamrażarki jest wybór jej typu. Modele skrzyniowe sprawdzą się w przypadku osób, które pragną przechowywać w nich maksymalnie kilka rodzajów produktów. Warto wybrać je również wtedy, kiedy w kuchni nie ma miejsca na urządzenie otwierane od frontu. Z kolei zamrażarki szufladowe będą wygodniejsze dla wszystkich, którzy mrożą mnóstwo różnych produktów w dowolnej ilości. Wyboru tego typu nie dokonujemy, jeśli chcemy włączyć zamrażarkę do ciągu zabudowy kuchennej. W tym przypadku jesteśmy ograniczeni wyłącznie do modelów szufladowych.

Kiedy zdecydujemy już, który rodzaj zamrażarek lepiej spełnia nasze potrzeby, możemy przyjrzeć się dokładnym parametrom poszczególnych modelów. Które z nich są najważniejsze?

  • klasa energetyczna – parametr mówiący o poborze energii elektrycznej, istotny szczególnie w przypadku modelów szufladowych, które zużywają jej z reguły więcej ze względu na swoją konstrukcję. Najlepiej wybierać zamrażarki o klasie energetycznej A lub wyższej (do A +++).
  • pojemność użytkowa – wymiary zamrażarki to nie to samo, co jej pojemność. Ta podawana jest osobno w litrach – od kilkudziesięciu to kilkuset. Z reguły większą pojemność przy mniejszych gabarytach mają zamrażarki skrzyniowe.
  • sposób sterowania – istnieją zamrażarki, których się nie obsługuje, lecz istnieją także takie, których ustawieniami sterujemy mechanicznie, bądź elektronicznie. Te bardziej zaawansowane będą naturalnie droższe, jednak pozwolą zachować większą kontrolę nad pracą urządzenia.
  • przegródki, szuflady, kosze, półki – podział komory zamrażarki przekłada się bezpośrednio na komfort jej użytkowania. Im więcej przegródek, tym łatwiej uporządkować poszczególne produkty. Jeśli szuflady są dodatkowo przezroczyste i wiemy, co gdzie się znajduje, możemy do minimum skrócić czas, kiedy zamrażarka jest otwarta, a to pozwoli nam zmniejszyć jej pobór energii. Na tym tle znacznie lepiej wypadają modele szufladowe, jednak również zamrażarki skrzyniowe mogą posiadać wewnętrzne kosze czy przegrody.
  • system pracy – zamrażarka może być urządzeniem bezszronowym lub niskoszronowym. Wiele produktów tego typu nadal pracuje jednak tradycyjnie i wymaga regularnego rozmrażania. Warto pamiętać, że im więcej szronu, tym większy pobór energii elektrycznej. Ponadto, ciekawym rozwiązaniem, które oferują niektórzy producenci zamrażarek szufladowych jest system pozwalający na odcięcie nieużywanej części urządzenia, a tym samym znaczące obniżenie zużycia prądu.
  • zdolność utrzymywania temperatury – wśród parametrów zamrażarek znajdziemy także informację o tym, jak długo urządzenie utrzyma niską temperaturę po odłączeniu od źródła zasilania. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli mieszkamy w domu, w którym awarie instalacji elektrycznej są dosyć powszechnym zjawiskiem.

Jeśli swoją zamrażarkę planujemy ustawić w innym miejscu niż kuchnia, zwracajmy uwagę także na jej klasę klimatyczną. Mówi ona o tym, w jakich warunkach dany model może być przechowywany bez ryzyka uszkodzenia. Nie wszystkie zamrażarki mogą przebywać w wilgotnej piwnicy czy garażu. Te, przy których jest to dopuszczalne, pozwolą jednak na znaczące obniżenie stałych kosztów eksploatacyjnych urządzenia.

Podsumowanie

Różnego rodzaju zamrażarki oscylują zazwyczaj w podobnym zakresie cenowym. Te najmniejsze kupimy za około 500 – 600 zł, a nieco większe za około 1000 zł. Najdroższe będą duże zamrażarki szufladowe wykorzystujące zaawansowane technologie. Pamiętajmy jednak, aby cena nie była naszym jedynym parametrem wyboru. Znacznie ważniejsze są bowiem późniejsze koszty eksploatacyjne oraz ergonomia korzystania z produktu na co dzień.

Zamrażarka opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

<