Strona głównaAGDZamrażarka - jaka najlepsza?

Zamrażarka – jaka najlepsza?

Zamrażarka skrzyniowa czy szufladowa – którą wybrać?

Zamrażarka to urządzenie, z którym najczęściej mamy do czynienia przy zakupie lodówki. Nie zawsze pojemność chłodziarko-zamrażarki odpowiada jednak naszym potrzebom. Wtedy rozpoczynamy poszukiwania osobnego produktu, czyli zamrażarki wolnostojącej. Tutaj rodzi się pytanie – jaki rodzaj urządzenia wybrać?

Na rynku mamy do wyboru przede wszystkim zamrażarki szufladowe oraz zamrażarki skrzyniowe. Te pierwsze mają konstrukcję pionową, charakteryzują się mniejszą pojemnością i nieco większym zużyciem energii. Są jednak bardziej ergonomiczne w użytkowaniu. Drugi rodzaj zamrażarek, czyli modele skrzyniowe, są natomiast pojemne i oszczędne w eksploatacji, jednak nadają się głównie do przechowywania dużych ilości jednakowych produktów spożywczych. W przeciwnym razie korzystanie z nich okazuje się bardzo niekomfortowe.

Zamrażarka ranking:

Ranking zamrażarek to zestawienie najpopularniejszych modelów skrzyniowych i szufladowych. Umieściliśmy w nim produkty o różnych parametrach i w różnej cenie, aby ułatwić Ci wybór urządzenia, które najlepiej spełnia wszystkie Twoje potrzeby.

Zamrażarka Whirlpool W55ZM 111W

Whirlpool W55ZM 111W


Sprawdź produkt w sklepie:

Zamrażarka Whirlpool W55ZM 111W to urządzenie z klasy energetycznej A+. Produkt ma pojemność 102 litrów, podzieloną na 3 pojemne, przezroczyste szuflady. Zamrażarka posiada zdejmowany blat i dwustronne zawiasy, dzięki czemu może dopasować się idealnie do przestrzeni każdej kuchni.

W przypadku odłączenia od źródła zasilania, urządzenie utrzymuje temperaturę do 16 godzin. Jego zdolność zamrażania określa się na 7,5 kg/24 h. Zamrażarka nie jest produktem bezszronowym i nie posiada oświetlenia wewnętrznego. Dysponuje za to regulacją temperatury i wysokości nóżek. Jej klasa to 1 na 3 gwiazdki.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie charakteryzuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny. – Nie posiada oświetlenia wewnętrznego.
+ Ma niewielkie wymiary i jest przy tym bardzo pojemna.
+ Cicho pracuje.
+ Jest oszczędna w eksploatacji.

Zamrażarka Liebherr G 1213 Comfort

Liebherr G 1213 Comfort


Sprawdź produkt w sklepie:

Zamrażarka szufladowa Liebherr G 1213 Comfort to produkt z klasy energetycznej A+. Urządzenie ma pojemność 98 litrów, podzieloną na trzy pojemne szuflady. Jej zdolność zamrażania określa się na 11 kg/24h. Zamrażarka wykorzystuje system SmartFrost, aby zredukować częstotliwość jej odszraniania.

Sterowanie pracą urządzenia odbywa się przy pomocy systemu MagicEye. Pozwala on na szybkie obniżanie temperatury, a tym samym bezpieczne mrożenie produktów z zachowaniem ich wartości odżywczych. Zamrażarka wykorzystuje także system VarioSpace, czyli możliwość wyjmowania półek i szuflad dla stworzenia większej przestrzeni do przechowywania. Producent oferuje również dodatkową płytę Vario, dzięki której nieużywaną część zamrażarki można odłączyć od części używanej, oszczędzając tym samym do 50 procent energii.

Zalety:Wady:
+ Zamrażarka jest bardzo pojemna. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada szklane półki, dzięki którym szuflady wygodnie się przesuwają.
+ Jest komfortowa w obsłudze, dzięki panelowi sterowania z wyświetlaczem.
+ Cicho pracuje.

Zamrażarka Beko HSA 13520

Zamrażarka Beko HSA 13520


Sprawdź produkt w sklepie:

Zamrażarka skrzyniowa Beko HSA 13520 to urządzenie z klasy energetycznej A+. Produkt ma pojemność aż 129 litrów. Jego zdolność zamrażania to 7 kg/24 h. Po odłączeniu od źródła zasilania utrzymuje temperaturę do 22 godzin. Jest sterowany mechanicznie.

Zamrażarka może działać nawet w temperaturze – 15 stopni Celsjusza, co oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić ją w piwnicy czy garażu. Urządzenie posiada opcję przekładania drzwiczek. W swojej pracy wykorzystuje system NeoFrost, czyli dwa niezależne obiegi powietrza i wentylatory. Wnętrze produktu jest oświetlone i wyposażone w wyjmowany kosz.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Pomimo zastosowania technologii NeoFrost, wymaga cyklicznego rozmrażania.
+ Jest bardzo pojemne i cicho pracuje. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Nie zużywa zbyt dużej ilości energii elektrycznej.

Zamrażarka Amica FZ208.3AA

Zamrażarka Amica FZ208.3AA


Sprawdź produkt w sklepie:

Zamrażarka Amica FZ208.3AA to duże urządzenie z klasy energetycznej A++. Produkt ma pojemność 152 litrów. Został wyposażony w regulowane półki i balkoniki. Posiada 4 pojemne szuflady z przezroczystym frontem oraz drzwiczki z opcją obustronnego montażu.

Urządzenie jest w stanie zamrozić 10 kg produktów w ciągu 24 godzin pracy. Po odłączeniu od źródła zasilania utrzymuje niską temperaturę do 22 godzin. Jest sterowane mechanicznie.

Zalety:Wady:
+ Zamrażarka jest bardzo pojemna. – Niektóre negatywne opinie dotyczą głośności pracy urządzenia.
+ Zużywa niewielką ilość energii elektrycznej. – Nie posiada wskaźników temperatury.
+ Posiada funkcjonalne, wygodne w użyciu szuflady.

Zamrażarka Electrolux EC2233AOW1

Zamrażarka Electrolux EC2233AOW1


Sprawdź produkt w sklepie:

Zamrażarka skrzyniowa Electrolux EC2233AOW1 to urządzenie o pojemności 223 litrów, wyróżniające się wysoką klasą energetyczną A+++. Produkt posiada skraplacz panelowy, dzięki któremu może zostać ustawiony w dowolnym miejscu, nawet tym o dużym poziomie wilgotności. Zamrażarka łączy kompaktowe wymiary z największą możliwą w stosunku do nich pojemnością.

Urządzenie wykorzystuje system LowFrost, który ogranicza tworzenie lodu w komorze nawet do 80%. Produkt jest także bardzo wydajny – może zamrozić 20 kg żywności w ciągu 24 godzin. Zamrażarka jest sterowana mechanicznie. Posiada dwa kosze i wizualny alarm sygnalizujący wzrost temperatury.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie jest bardzo pojemne i ciche. – Produkt ma wysoką cenę.
+ Należy do wysokiej klasy energetycznej. – Negatywne opinie dotyczą funkcjonalności dołączonych do zamrażarki koszy.
+ Posiada kółeczka, które ułatwiają jej przesuwanie.
+ Może zostać ustawiona w każdym pomieszczeniu – również w piwnicy.

Zamrażarka – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą decyzją przy zakupie zamrażarki jest wybór jej typu. Modele skrzyniowe sprawdzą się w przypadku osób, które pragną przechowywać w nich maksymalnie kilka rodzajów produktów. Warto wybrać je również wtedy, kiedy w kuchni nie ma miejsca na urządzenie otwierane od frontu. Z kolei zamrażarki szufladowe będą wygodniejsze dla wszystkich, którzy mrożą mnóstwo różnych produktów w dowolnej ilości. Wyboru tego typu nie dokonujemy, jeśli chcemy włączyć zamrażarkę do ciągu zabudowy kuchennej. W tym przypadku jesteśmy ograniczeni wyłącznie do modelów szufladowych.

Kiedy zdecydujemy już, który rodzaj zamrażarek lepiej spełnia nasze potrzeby, możemy przyjrzeć się dokładnym parametrom poszczególnych modelów. Które z nich są najważniejsze?

  • klasa energetyczna – parametr mówiący o poborze energii elektrycznej, istotny szczególnie w przypadku modelów szufladowych, które zużywają jej z reguły więcej ze względu na swoją konstrukcję. Najlepiej wybierać zamrażarki o klasie energetycznej A lub wyższej (do A +++).
  • pojemność użytkowa – wymiary zamrażarki to nie to samo, co jej pojemność. Ta podawana jest osobno w litrach – od kilkudziesięciu to kilkuset. Z reguły większą pojemność przy mniejszych gabarytach mają zamrażarki skrzyniowe.
  • sposób sterowania – istnieją zamrażarki, których się nie obsługuje, lecz istnieją także takie, których ustawieniami sterujemy mechanicznie, bądź elektronicznie. Te bardziej zaawansowane będą naturalnie droższe, jednak pozwolą zachować większą kontrolę nad pracą urządzenia.
  • przegródki, szuflady, kosze, półki – podział komory zamrażarki przekłada się bezpośrednio na komfort jej użytkowania. Im więcej przegródek, tym łatwiej uporządkować poszczególne produkty. Jeśli szuflady są dodatkowo przezroczyste i wiemy, co gdzie się znajduje, możemy do minimum skrócić czas, kiedy zamrażarka jest otwarta, a to pozwoli nam zmniejszyć jej pobór energii. Na tym tle znacznie lepiej wypadają modele szufladowe, jednak również zamrażarki skrzyniowe mogą posiadać wewnętrzne kosze czy przegrody.
  • system pracy – zamrażarka może być urządzeniem bezszronowym lub niskoszronowym. Wiele produktów tego typu nadal pracuje jednak tradycyjnie i wymaga regularnego rozmrażania. Warto pamiętać, że im więcej szronu, tym większy pobór energii elektrycznej. Ponadto, ciekawym rozwiązaniem, które oferują niektórzy producenci zamrażarek szufladowych jest system pozwalający na odcięcie nieużywanej części urządzenia, a tym samym znaczące obniżenie zużycia prądu.
  • zdolność utrzymywania temperatury – wśród parametrów zamrażarek znajdziemy także informację o tym, jak długo urządzenie utrzyma niską temperaturę po odłączeniu od źródła zasilania. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli mieszkamy w domu, w którym awarie instalacji elektrycznej są dosyć powszechnym zjawiskiem.

Jeśli swoją zamrażarkę planujemy ustawić w innym miejscu niż kuchnia, zwracajmy uwagę także na jej klasę klimatyczną. Mówi ona o tym, w jakich warunkach dany model może być przechowywany bez ryzyka uszkodzenia. Nie wszystkie zamrażarki mogą przebywać w wilgotnej piwnicy czy garażu. Te, przy których jest to dopuszczalne, pozwolą jednak na znaczące obniżenie stałych kosztów eksploatacyjnych urządzenia.

Podsumowanie

Różnego rodzaju zamrażarki oscylują zazwyczaj w podobnym zakresie cenowym. Te najmniejsze kupimy za około 500 – 600 zł, a nieco większe za około 1000 zł. Najdroższe będą duże zamrażarki szufladowe wykorzystujące zaawansowane technologie. Pamiętajmy jednak, aby cena nie była naszym jedynym parametrem wyboru. Znacznie ważniejsze są bowiem późniejsze koszty eksploatacyjne oraz ergonomia korzystania z produktu na co dzień.

Zamrażarka opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać