Strona głównaAGDZlewozmywaki i akcesoriaNajlepszy przepływowy podgrzewacz wody - ranking 2024

Najlepszy przepływowy podgrzewacz wody – ranking 2024

Przepływowy podgrzewacz wody elektryczny pozwala w sposób ciągły korzystać z ciepłej wody do mycia rąk, zmywania czy kąpieli. Od bojlera różni się przede wszystkim tym, że działa od razu po uruchomieniu i nie wymaga magazynowania wody – jest ona ogrzewana w trakcie przepływu (stąd nazwa). Taki sposób pracy sprawia, że ogrzewacz wody przepływowy powinien okazać się bardziej oszczędny i higieniczny.

Ranking przepływowych podgrzewaczy wody:

Sprawdź podobne rankingi:

Jak działa elektryczny przepływowy podgrzewacz do wody?

Elektryczne urządzenie do podgrzewania wody przepływowe działa na zasadzie ogrzewania wody płynącej przez kran. Sprzęty tego typu zaczynają pracować dopiero po odkręceniu kurka od ciepłej wody. Wtedy też pobierają energię elektryczną. 

Przepływowe podgrzewacze różnią się zatem od podgrzewaczy pojemnościowych – te magazynują wodę. Możemy wyróżnić podgrzewacze przepływowe:

 • jednopunktowe – zasilają jeden punkty, zwykle przy zlewie lub przy wannie.
 • wielopunktowe – można podłączyć je do kilku miejsc w tym samym czasie, dlatego muszą dysponować większą mocą.

Warto wspomnieć również, jak pracują gazowe podgrzewacze wody. W tym przypadku mamy do wyboru dwie opcje:

 • podgrzewacz może być stale zasilany płomieniem dyżurnym lub
 • podgrzewacz może inicjować zapłon dopiero w momencie odkręcenia kranu (tzw. podgrzewacz bez płomienia dyżurnego).

Co jest lepsze przepływowy ogrzewacz wody czy bojler?

Jeśli poszukujesz rozwiązania, które zapewni Ci dostęp do ciepłej wody na przykład na działce, z pewnością natknąłeś się na dwa rodzaje produktów:

 • elektryczne przepływowe podgrzewacze wody,
 • pojemnościowe podgrzewacze wody, czyli bojlery. 

Oczywiście, oba typy urządzeń mają swoje wady i zalety, dlatego dopiero na podstawie porównania możesz ustalić, która opcja okaże się lepsza w Twoim przypadku. 

Bojler może być zasilany elektrycznie lub gazowo. Charakteryzuje go to, że gromadzi wodę w specjalnym zbiorniku, którego pojemność może wynosić 50, ale też 80 lub więcej litrów. Model elektryczny będzie wyposażony w jedną lub kilka grzałek, które podwyższają temperaturę wody w zbiorniku. Kupując takie urządzenie, musimy zwrócić uwagę na:

 • moc – im niższa, tym mniejszy pobór energii, ale też dłuższy czas nagrzewania wody,
 • pojemność – trzeba dopasować ją do potrzeb rodziny (liczby domowników).

Nie bez znaczenia okaże się także przenikalność ciepła, mówiąca o tym, jak szybko urządzenie ostygnie po wyłączeniu zasilania. Bojlery pracują cicho, pozwalają regulować temperaturę wody, są łatwe w obsłudze i przede wszystkim bardzo wydajne. Ich główne wady to:

 • długi czas nagrzewania,
 • duży rozmiar,
 • spore zużycie energii.

Alternatywnym rozwiązaniem są podgrzewacze przepływowe, które ogrzewają wodę w momencie odkręcenia kranu. Ich moc waha się w przedziale od 3,5 do 6 kW w przypadku modelów jednopunktowych. Takie urządzenia zajmują mało miejsca i mogą być montowane zarówno pod, jak i nad blatem – zależnie od typu produktu. Największą zaletą takich sprzętów do ogrzewania wody jest ograniczenie strat energii, wygodna obsługa, prosty montaż oraz estetyczny design. Z kolei wśród wad należy wymienić:

 • większe zużycie wody – najpierw będzie leciała zimna,
 • konieczność zapewnienia odpowiedniego przepływu i ciśnienia wody podczas pracy urządzenia,
 • spory pobór energii. 

Jaki wybrać przepływowy podgrzewacz wody?

Na efektywność działania i komfort użytkowania podgrzewacza wody wpływa kilka czynników. Zacznijmy jednak od ustalenia, od czego zależy wysoka wydajność pracy podgrzewacza. Na rynku dostępne są przede wszystkim urządzenia o małej mocy, zasilane jednofazowo (230V). Można bez problemu podłączyć je do sieci za pomocą wtyczki. Mocniejsze sprzęty zasilane trójfazowo (400 V) wymagają ingerencji w instalację elektryczną, zatem podłączyć je może jedynie elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Dotyczy to jednak przede wszystkim urządzeń wielopunktowych. 

Dlaczego zdaniem użytkowników jeden podgrzewacz jest bardziej efektywny niż inny model, choć dysponują one taką samą mocą? Wiele osób negatywnie ocenia zakupione urządzenie, twierdząc, że grzeje ono słabo lub wcale. Oczywiście, jest to możliwe w przypadku usterki, jednak w większości przypadków problemem jest nieprawidłowe użytkowanie sprzętu. Podgrzewacz potrzebuje odpowiedniego przepływu i ciśnienia wody, aby móc pracować zgodnie ze swoją specyfikacją techniczną. Jeśli przepływ wody będzie za duży, nie możesz liczyć na to, że temperatura wody zdąży wzrosnąć do zadeklarowanej przez producenta. Wiele zależy także od temperatury wody zimnej, która wpływa do urządzenia. Im ona niższa, tym gorszy „efekt” końcowy uda się uzyskać. Niektórzy użytkownicy zalecają zatem, aby początkowo odkręcić kurek delikatnie i pozwolić urządzeniu nieco się rozgrzać. Minusem tego rozwiązania okaże się jednak większe ogólne zużycie zimnej wody.

Kolejną ważną kwestią przy zakupie wygodnego w użytkowaniu podgrzewacza będzie regulacja temperatury. Do wyboru mamy dwie opcje:

 • regulację hydrauliczną,
 • regulację elektroniczną.

Pierwszy sposób działania polega na zmniejszeniu przepływu wody w celu uzyskania wyższej temperatury. Rozwiązanie jest stosowane głównie w podgrzewaczach o małej mocy. Druga opcja jest precyzyjna i wykorzystywana zwykle w podgrzewaczach trójfazowych. Pozwala regulować osobno ciśnienie i temperaturę wody. Poza tym, sterowanie urządzeniem może ułatwiać wyświetlacz, informujący o aktualnej temperaturze.

Na koniec warto zwrócić uwagę na montaż podgrzewacza. Do wyboru mamy urządzenia:

 • nablatowe (montowane w otworze umywalki),
 • montowane nad umywalką (na ścianie),
 • montowane pod umywalką. 

Najważniejsze jest jednak, aby kompaktowy podgrzewacz znajdował się jak najbliżej miejsca poboru wody – zmniejszy to drogę ciepłej wody od urządzenia do kranu.

Jak dobrać moc przepływowego podgrzewacza wody?

Gwarancją satysfakcji z zakupu i użytkowania podgrzewacza przepływowego jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia. Zbyt słaby model nie sprawdzi się podczas kąpieli. Z kolei zbyt mocny narazi Cię na niepotrzebne straty energii i związane z tym koszty. Jak wybrać model optymalny?

Przyjmuje się, że podgrzewacz potrzebuje:

 • około 3500 W do umywalki, czyli do zwykłego mycia rąk,
 • około 5500 W do zlewozmywaka, czyli do mycia naczyń, a także do prysznica w domku letniskowym,
 • około 12000 W do prysznica ze standardową wylewką prysznicową,
 • około 18000 W do wanny

Warto ponownie nawiązać tutaj do pojemnościowych podgrzewaczy wody i ustalić, który rodzaj urządzenia sprawdzi się lepiej, kiedy w grę wchodzi efektywność energetyczna. Zasadniczo, ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, który typ ogrzewacza jest bardziej wydajny i energooszczędny. Można przypuszczać jednak, że bojler sprawdzi się lepiej w dużym domu, z dużą liczbą mieszkańców, a model przepływowy tam, gdzie zużywa się mniejsze ilości wody. Wszystko zależy zatem od indywidualnych potrzeb nabywcy. 

Należy wiedzieć również, że przepływowy podgrzewacz musi mieć wyższą moc, aby nagrzać wodę do tej samej temperatury, co bojler elektryczny. Jeśli jego moc wynosi 18 000 W, urządzenie zużyje na około 4-minutowy prysznic (przy temperaturze wody około 40 stopni i ogrzaniu 30 litrów płynu) mniej więcej tyle samo energii, co bojler o mocy 2000 W, który potrzebuje prawie 40 minut na podgrzanie wody do tej samej temperatury. Warto podkreślić tutaj także dwie istotne rzeczy:

 1. Jeśli nagrzana przez bojler woda nie zostanie zużyta w całości, będą to straty energii (zbiornik albo ostygnie, albo będzie podtrzymywał temperaturę, co wiąże się z ciągłą pracą grzałki i zużyciem prądu).
 2. Przy dłuższej nieobecności, jeśli konieczne okażę się opróżnienie instalacji, użytkownik straci dodatkowo dużą ilość wody przechowywanej w zbiorniku.

Ile prądu zużywa przepływowy ogrzewacz wody?

Przepływowe ogrzewacze dostarczają ciepłą wodę niemalże natychmiast. Nie magazynują jej i nie podtrzymują temperatury wody w zbiorniku. Pobierają energię od momentu odkręcenia kurka do momentu jego zakręcenia. Aby przekonać się, czy takie rozwiązanie jest kosztowne, warto obliczyć przybliżony koszt podgrzania 1000 litrów wody do optymalnej temperatury około 40 stopni Celsjusza. Przyjmijmy przy tym, że woda na wlocie (latem) ma około 10 stopni Celsjusza, czyli ogrzewamy ją o około 30 stopni.

Dzięki zastosowaniu podgrzewacza o mocy 21 000 W moglibyśmy nagrzać 1000 litrów wody w około 100 minut i zużyć przy tym około 35 kWh energii (przy przepływie około 10 litrów na minutę). Jeden metr sześcienny ciepłej wody powinien kosztować nas wtedy około 24 zł, przy cenie około 0,69 zł za 1 kWh. 

Warto podkreślić, że koszty szybkiego podgrzewania wody zależne będą od pierwotnej temperatury wody, pożądanej temperatury gorącej wody, szerokości strumienia wody, mocy urządzenia oraz oczywiście od samego poboru wody. Biorąc szybki prysznic, możemy więc zadbać o oszczędność energii i wody także przy korzystaniu z przepływowego elektrycznego podgrzewacza. 

Przepływowy podgrzewacz wody: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

4.5 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY