Strona głównaAGDZlewozmywaki i akcesoriaKtóry jonizator wody jest najlepszy? Ranking 2024

Który jonizator wody jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP5]

Jonizator wody pozwala przygotować korzystną dla zdrowia wodę jonizowaną, inaczej wodę alkaliczną lub wodę „żywą”. Urządzenie oddziela jony dodatnie od jonów ujemnych, tworząc tym samym wodę o odczynie kwaśnym i zasadowym (alkalicznym). Pierwszy płyn wykorzystamy zewnętrznie lub podczas prac ogrodowych. Natomiast wodę jonizowaną powinniśmy pić dla zdrowia organizmu. Jakie zalety ma taka woda? Jaki jonizator wody wybrać? Czytaj dalej!

Jonizator wody ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Co to jest jonizator wody? Jak działa jonizator wody?

Jonizator to urządzenie, które wytwarza wodę jonizowaną. Można też powiedzieć, że jest to sprzęt do produkcji wody alkalicznej, ponieważ są to określenia stosowane zamiennie, opisujące ten sam rodzaj cieczy. 

Na początek warto wyjaśnić, że woda składa się z cząsteczek oraz jonów i w większości przypadków jest naładowana dodatnio. Aby wodę zjonizować, można użyć zarówno elektryczności, jak i odpowiednio dobranych minerałów. Jonizatory dzieli się zatem na dwa rodzaje:

  • elektrolizery,
  • jonizatory mineralne.

Większość jonizatorów korzysta z elektrolizy, a dokładniej z dwóch elektrod – katody i anody. Dzięki nim urządzenie oddziela jony dodatnie od ujemnych. W niektórych modelach zastosowano także dodatkowe filtry, które usuwają z wody szkodliwe bakterie i zanieczyszczenia. 

Jonizacja przeprowadzona przy użyciu takiego sprzętu pozwala uzyskać:

  • wodę kwaśną (pH wody na poziomie 5-6) – wykorzystywaną na przykład do podlewania roślin,
  • wodę o odczynie zasadowym (pH na poziomie 7-11) – najlepszą do spożycia bezpośrednio lub do gotowania.

Proces elektrolizy sprawia, że woda dzieli się na dwie części. Jedna z nich jest naładowana jonami hydroksylowymi OH-. Jest to woda o zwiększonym poziomie pH, czyli właśnie woda alkaliczna. Druga część płynu zostaje naładowana jonami wodorowymi H+, przez co staje się wodą kwaśną z niskim pH. Jej potencjał utleniania-redukcji (ORP) będzie dodatni. Woda kwasowa ma działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Może być stosowana na przykład do przemywania ran.

Czy jonizator oczyszcza wodę?

Zasadniczo, proces jonizacji polega na podwyższeniu jakości wody poprzez oddzielenie związków zasadowych i kwasowych. Jonizowana woda lepiej się absorbuje, skutecznie neutralizuje wolne rodniki i wspiera usuwanie toksyn z organizmu. Jonizator nie oczyszcza wody, jeśli nie dysponuje odpowiednimi filtrami. Należy zatem umieszczać w nim wodę kranową przefiltrowaną lub wodę mineralną (butelkowaną). 

Czy picie wody jonizowanej jest zdrowe?

Woda z jonizatora przepływowego bywa określana mianem wody leczniczej. Ma ona pH zbliżone do pH ludzkiego organizmu, dlatego dobrze się wchłania i skutecznie redukuje wolne rodniki. Pozwala też szybciej się nawodnić, a tym samym poprawić funkcjonowanie wszystkich układów w ciele człowieka. Picie wody alkalicznej poprawia samopoczucie. Może również minimalizować objawy różnych chorób. 

Jak zostało wspomniane, w procesie jonizacji powstaje woda o wysokim i niskim pH. Ta pierwsza jest wykorzystywana do picia. Regularne sięganie po taką wodę pozwala lepiej dotlenić organizm, przyspieszyć procesy przemiany materii, dostarczyć organizmowi bardzo dużej ilości antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami (odpowiedzialne za proces starzenia się komórek, rozwój nowotworów, choroby cywilizacyjne). Woda jonizowana odkwasza organizm, dlatego powinny pić ją zwłaszcza osoby stosujące niezdrową dietę, prowadzące siedzący tryb życia czy będące pod wpływem silnego, przewlekłego stresu.

Woda kwaśna ma natomiast właściwości antybakteryjne. Można używać jej do pielęgnacji skóry, na przykład przy trądziku czy łupieżu. Kwaśna woda sprawdza się również do podlewania roślin czy do sprzątania. 

Czy warto kupić jonizator wody?

Woda alkaliczna ma wiele zalet. Jeśli zdecydujesz się włączyć ją do swojej codziennej diety, możesz postawić na dwa rozwiązania:

  • zakup wody butelkowanej, gotowej do spożycia,
  • zakup jonizatora, który zamieni wodę kranową, butelkowaną lub filtrowaną w wodę jonizowaną.

Należy wiedzieć, że gotowa woda alkaliczna ma dosyć wysoką cenę – nawet kilkakrotnie wyższą niż zwykła woda mineralna gazowana lub niegazowana. Jeżeli planujesz pić taką wodę przez długi okres, korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się jednorazowy wydatek, czyli zakup własnego urządzenia do jonizacji wody. Większość produktów tego typu kosztuje ponad 1000 złotych, jednak przy regularnym użytkowaniu koszt ten powinien dosyć szybko się zwrócić. Poza tym, na rynku dostępne są też niedrogie, przenośne jonizatory do wody alkalicznej.

Jaki jonizator wody kupić?

Proces jonizacji zmieniający parametry wody można przeprowadzić za pomocą różnego typu produktów. Wyróżniamy proste, przenośne jonizatory dzbankowe i butelkowe, większe jonizatory stacjonarne „nalewowe” oraz bardzo wydajne jonizatory przepływowe. Pierwsze dwa rodzaje produktów są najtańsze, ale najmniej wydajne. Modele stacjonarne są nieco droższe, dobrze sprawdzają się przy regularnym piciu wody alkalicznej. Z kolei te przepływowe podłącza się bezpośrednio do instalacji wodnej, zatem można wykorzystać je także do przygotowania wody służącej do mycia warzyw i owoców czy gotowania.

Jeśli wybierzesz jedną z tych grup produktów, porównaj je pod kątem takich parametrów, jak:

  • wydajność – im jest wyższa, tym szybciej można przygotować określoną porcję wody;
  • zakres obsługiwanego pH – regulacja w tym zakresie pozwala przygotować wodę o ściśle dopasowanych parametrach;
  • funkcje dodatkowe, np. mineralizacja wody;
  • wymiary urządzenia;
  • ceny i dostępność wymiennych membran. 

Warto zwrócić uwagę również na to, jak obsługiwane jest urządzenie. Czy posiada przyciski i ekran LCD, czy ekran dotykowy. Chociaż nie wpływa to na właściwości wody, to ma znaczenie w kontekście wygody codziennej obsługi produktu.

Czy każdy może pić wodę alkaliczną?

Warto pamiętać, że woda alkaliczna – chociaż jest zdrowa – nie leczy chorób. Co więcej, może nawet zaszkodzić niektórym osobom. Mowa tu przede wszystkim o chorych na zaburzenia pracy nerek – wysoka zawartość minerałów w wodzie sprzyja odkładaniu się kamienia w układzie moczowym. Wody alkalicznej nie powinny pić także dzieci – również z powodu wysokiej zawartości składników mineralnych w takim napoju.

Co ważne, jonizowaną wodą nie należy też popijać leków. Może to prowadzić do obniżenia zdolności ich wchłaniania.

Jonizator wody opinie:

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner rtv
POWIĄZANE ARTYKUŁY