Powerbank to przenośny bank energii, który pozwala zasilić nią smartfon, tablet, czytnik ebooków czy głośnik bezprzewodowy. Urządzenie sprawdza się doskonale z sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Dzięki niemu nie musisz wyłączać Wi-Fi czy przyciemniać ekranu — powerbank daje możliwość ładowania telefonu w każdym miejscu i w każdych okolicznościach, w tym nawet podczas podróży samolotem. Jaki model wybrać?
Ranking powerbanków:
Jak wybrać powerbank?
Zakup powerbanka to dobre rozwiązanie, jeśli masz smartfon z dużym wyświetlaczem lub wiele innych sprzętów bezprzewodowych, bez których nie ruszasz się z domu. Każdy sklep internetowy oferuje wiele różnych powerbanków, stanowiących mobilne źródło zasilania. Który z nich wybrać?
Kluczowa kwestia to kompatybilność — to od niej zależy, czy power bank będzie w stanie przekazać energię do Twojego urządzenia. Zwróć więc uwagę na wbudowane złącza — USB A, USB C, micro USB. Niektóre modele są w stanie zasilić wszystkie urządzenia mobilne. Co więcej, mogą obsługiwać też kilka sprzętów w tym samym czasie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku produktów obsługujących zasilanie bezprzewodowe — jeśli zarówno powerbank, jak i telefon spełniają standardy QI, złącza OUT nie będą istotne.
Powerbank — jaka pojemność?
Pojemność powerbanku wyrażona jest z reguły w mili Amperogodzinach, podobnie jak w przypadku baterii telefonów i tabletów. Łatwo obliczyć więc orientacyjnie, na ile ładowań baterii smartfonu wystarczy naładowany do pełna powerbank. Oczywiście, należy uwzględnić tu straty energii, które są znacznie większe w przypadku urządzeń słabej jakości.
Do sporadycznego użytku wystarczający jest bank energii o pojemności 2000 mAh – 4000 mAh. Największą popularnością cieszy się jednak pojemność powerbanka wynosząca 10 000 mAh. Na rynku dostępne są również większe modele – 20000 mAh, czy nawet 50000 mAh.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie powerbanka?
Power bank może być baterią litowo-jonową lub litowo-polimerową. Pierwszy wariant jest mniej podatny na samorozładowanie, ale sam dłużej uzupełnia energię. Stanowi także nieco tańszy wybór. Z kolei ogniwo litowo-polimerowe łatwiej ulega samorozładowaniu, za to szybciej uzupełnia straconą energię. Ma jednak wyższą cenę.
Warto wiedzieć również, że większość powerbanków wykorzystuje napięcie 5V, uniwersalne dla wielu urządzeń mobilnych. Chcąc zasilać bankiem energii laptop, należy wybrać model wyposażony w port USB – C ze standardem Power Delivery. Natężenie wyrażone w Amperach powinno wynosić 1 A dla smartfonów i 2 A dla tabletów, dlatego 2 A są najbardziej uniwersalne. Niższy parametr może przekładać się na długi czas zasilania urządzeń.
Przy wyborze powerbanku trzeba uwzględnić także moc urządzenia. Moc wyrażona w Watach powinna być nieco wyższa lub równa tej, jaką dopuszcza dany smartfon. Przekłada się ona na szybkość zasilania urządzeń. Sprzęty muszą być jednak zgodne z oferowanym standardem szybkiego zasilania, np. Fast, Quick, Ultra czy Super Charge. W przeciwnym razie nie skorzystasz z tej funkcji.
Pozostałe istotne parametry powerbanków to:
- czas ładowania — ogniwa ze względu na swoją pojemność ładują się znacznie dłużej niż smartfony. Może trwać to od około 2 do nawet kilkunastu godzin (w przypadku pojemnych baterii).
- zabezpieczenia — między innymi przed spięciem, przed przeładowaniem, przed nieprawidłowym podłączeniem urządzeń.
- rozmiar i waga — istotne, jeśli planujesz nosić produkt w kieszeni. Pamiętaj, że im większa pojemność, tym większy i cięższy powerbank.
- dodatkowe funkcje, na przykład diody wskazujące poziom rozładowania, ekran czy wbudowany przewód.
- funkcja zasilacza — niektóre power banki służą jako przenośna ładowarka uniwersalna — to dobre rozwiązanie, które sprawdza się w podróży.
Ile kosztuje powerbank?
Powerbanki w sklepach internetowych mogą kusić dużą pojemnością, lecz takie deklaracje producentów nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Urządzenia dobrych marek nie powinny jednak zawodzić swoją wydajnością, dlatego warto kupować tego typu sprzęt od najlepiej znanych na rynku firm. Ceny produktów z tej kategorii nie są wygórowane i oscylują w granicach 100 – 200 zł.
Powerbank opinie:
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl