Chociaż wydaje się, że telefony stacjonarne to relikt przeszłości, w wielu sklepach nadal można kupić zarówno klasyczne, jak i bardzo nowoczesne aparaty. Ich cena wiąże się w dużej mierze z zaawansowaniem technologicznym sprzętu, dlatego w ofertach znajdziesz modele i za 50, i za 400 zł. Zobacz, które z nich są najchętniej wybierane!
Ranking telefonów stacjonarnych:
Sprawdź inne rankingi:
- ranking telefonów stacjonarnych bezprzewodowych
- ranking smartfonów do 1000 zł
- ranking telefonów dla seniora
- ranking pancernych smartfonów
- ranking smartfonów do 500 zł
Telefon stacjonarny — kiedy się sprawdzi?
Telefon stacjonarny to w mniemaniu wielu osób przeżytek, zastąpiony przez telefony komórkowe. Nie każdy ma świadomość, że w wielu przypadkach taki telefon sprawdza się lepiej niż nowoczesny smartfon. Oferta telefonów stacjonarnych interesuje przede wszystkim seniorów, którzy unikają korzystania z nowoczesnych technologii. W tym przypadku przewagą tradycyjnego aparatu jest łatwość obsługi, brak konieczności ładowania baterii urządzenia czy zasilania konta (w przypadku telefonu na kartę). Telefon stacjonarny zwykle znajduje się stale w tym samym miejscu. Ma duże przyciski i prosty, czytelny wyświetlacz, co istotne dla osób słabowidzących.
Takie urządzenia nie wychodzą z mody również w zakładach pracy. W wielu firmach nadal można zobaczyć telefon nabiurkowy, czasem nowocześniejszy, bo korzystający z sieci Wi-Fi. Powody, dla których przedsiębiorcy nadal kupują takie aparaty do firm, dotyczą przede wszystkim dwóch kwestii:
- jakości połączeń,
- wpływu na wiarygodność marki.
Telefon stacjonarny: telefon bezprzewodowy czy przewodowy?
Wybierając telefon, warto rozpocząć od ocenienia, czy w domu lepiej sprawdzi się produkt przewodowy czy bezprzewodowy. W obu przypadkach pojawią się pewne atuty i słabsze strony tych rozwiązań.
Model przewodowy jest bardziej ekonomiczny — zużywa mniej prądu. Działa również wtedy, kiedy następuje awaria. Jego słuchawkę zawsze łatwo jest znaleźć. To ma znaczenie w przypadku osób, które narzekają na słaby wzrok. Taki rodzaj telefonu jest też tańszy. Jeśli chodzi o wady, to największą jest fakt, że nie można używać go na odległość, na przykład zabierając słuchawkę z salonu do sypialni czy do ogrodu.
Modele bezprzewodowe są bardziej mobilne. Można spacerować z nimi po mieszkaniu w trakcie rozmowy. Ich zasięg wyznacza położenie bazy. Co więcej, da się podłączyć do niej kilka słuchawek, aby jedna z nich zawsze znajdowała się pod ręką. Baza takiego telefonu, podłączona do sieci analogowej, musi być stale zasilana prądem — w przypadku awarii, telefon nie zadziała.
Opisując te dwa rodzaje telefonów, nie sposób pominąć także nowoczesnych telefonów VoIP, które zamiast łączyć się z tradycyjną siecią telefoniczną, działają przez system telefoniczny VoIP. Voice Over Internet Protocol — tłumaczy się jako głos przez internet. Takie nowoczesne urządzenie korzysta bowiem z połączenia z internetem, co pozwala mu zaoferować użytkownikowi bardzo wysoką jakość dźwięku i wydajność audio klasy biznesowej. Tego typu sprzęty wykorzystywane są głównie w biurach.
Jak wybrać odpowiedni telefon stacjonarny?
Inne kwestie trzeba wziąć pod uwagę, wybierając telefon stacjonarny dla seniora, a inne szukając urządzenia idealnego do biura. Podstawowe parametry, jakie warto przeanalizować to:
- wielkość ekranu i klawiszy — mają duże znaczenie dla osób starszych, ale wpływają też na komfort użytkowania aparatu w przypadku osób młodych, im większy ekran, tym czytelniejszy, a im większe klawisze, tym łatwiej jest je wybierać również w gorszych warunkach oświetleniowych;
- podświetlenie przycisków i wyświetlacza — to funkcja, dzięki której oba te elementy zawsze są dobrze widoczne, również w nocy,
- regulacja głośności — dobrze jeśli model oferuje kilka poziomów takiej regulacji w odniesieniu do dzwonka i rozmowy,
- wbudowana książka telefoniczna — nie będzie jej w modelach bez wyświetlacza, dobrze jeśli pozwala zapisać co najmniej 50 kontaktów,
- tryb głośnomówiący — pozwala rozmawiać bez trzymania słuchawki w dłoni,
- identyfikacja rozmówcy — dzięki niej na wyświetlaczu pokazuje się numer dzwoniącego,
- rejestr połączeń — pozwala sprawdzać ostatnie połączenia przychodzące i wychodzące,
- szybkie wybieranie — pozwala wybrać konkretny numer za pomocą jednego przycisku,
- opcja blokowania połączeń — pozwala zablokować konkretne numery i uniemożliwić im nawiązywanie połączeń,
Dobry aparat telefoniczny powinien być również solidnie i estetycznie wykonany. W niektórych przypadkach kluczowe mogą okazać się detale, takie jak długość kabla w modelach przewodowych czy waga bazy modelów bezprzewodowych, zapewniająca jej stabilność na blacie szafki czy stołu.
Domowy telefon może mieć także automatyczną sekretarkę. Jest to funkcja przydatna dla osób, które często nie odbierają. Jeśli model zawiera taką funkcję, osoba dzwoniąca, może nagrać swoją wiadomość dla domowników. Również właściciel aparatu może nagrać własny komunikat, informujący na przykład o przebywaniu na urlopie.
Telefon stacjonarny opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl