Strona głównaElektronikaTelefonyTelefon stacjonarny - ranking 2024. Jaki model wybrać?

Telefon stacjonarny – ranking 2024. Jaki model wybrać?

Telefon stacjonarny – kiedy się sprawdzi?

Telefon stacjonarny to w mniemaniu wielu osób przeżytek, zastąpiony przez telefony komórkowe. Nie każdy ma świadomość, że w wielu przypadkach taki telefon sprawdza się lepiej niż nowoczesny smartfon. Oferta telefonów stacjonarnych interesuje przede wszystkim seniorów, którzy unikają korzystania z nowoczesnych technologii. W tym przypadku przewagą tradycyjnego aparatu jest łatwość obsługi, brak konieczności ładowania baterii urządzenia czy zasilania konta (w przypadku telefonu na kartę). Telefon stacjonarny zwykle znajduje się stale w tym samym miejscu, posiada duże przyciski i prosty, czytelny wyświetlacz, co istotne dla osób słabowidzących. 

Takie urządzenia nie wychodzą z mody również w zakładach pracy. W wielu firmach nadal można zobaczyć telefon nabiurkowy, czasem nowocześniejszy, bo korzystający z sieci WiFi. Powody, dla których przedsiębiorcy nadal kupują takie aparaty do firm, dotyczą przede wszystkim dwóch kwestii:

 • jakości połączeń,
 • wpływu na wiarygodność marki.

Posiadanie numeru stacjonarnego zwiększa wiarygodność firmy w oczach klientów, a ich używanie przez pracowników gwarantuje lepszą jakość połączeń, co niezwykle istotne dla biznesu.

Ranking telefonów stacjonarnych

Chociaż wydaje się, że telefony stacjonarne to relikt przeszłości, w wielu sklepach nadal można kupić zarówno klasyczne, jak i bardzo nowoczesne aparaty. Ich cena wiąże się w dużej mierze z zaawansowaniem technologicznym sprzętu, dlatego w ofertach znajdziesz modele i za 50, i za 400 zł. Zobacz, które z nich są najchętniej wybierane!

Sprawdź także nasz ranking smartfonów do 1000 zł.

1. Gigaset E290 

 

Gigaset E290GIGASET E290 to telefon bezprzewodowy z wbudowaną książką telefoniczną. Urządzenie identyfikuje numer przychodzący. Posiada wyświetlacz, duże przyciski i ergonomiczny kształt słuchawki.

Sprzęt wyróżnia się swoją prostotą, a zarazem funkcjonalnością. Został opracowany z myślą o użytkownikach mających szczególne potrzeby wizualne, słuchowe czy dotykowe. Oferuje tryb pracy głośnomówiącej. Współpracuje z linią telefoniczną analogową. 

Zalety: Wady:
+ Posiada duże przyciski. – Nie jest łatwy do skonfigurowania dla osoby starszej.
+ Ma duży, czytelny wyświetlacz.  
+ Jest odpowiednio głośny.  
+ Jest solidnie wykonany z wysokiej jakości materiałów.  

2. PANASONIC KX-TG2511PDM

 

PANASONIC KX-TG2511PDMPANASONIC KX-TG2511PDM to telefon bezprzewodowy z ekranem LCD trzyliniowym i podświetleniem. Urządzenie wyposażono w tryb pracy ECO, a także w system poprawy jakości głosu. Model oferuje opcję blokady klawiatury. Ma też przycisk przywołania słuchawki na bazie.  

Sprzęt pozwala wybrać jeden z 6 poziomów głośności, jedną z 10 melodii oraz jeden z 5 tonów dzwonka. Identyfikuje numer przychodzący. Posiada wbudowaną książkę telefoniczną (50 pozycji) i tryb pracy głośnomówiącej.

Słuchawka pracuje w trybie czuwania do 180 godzin. Można zaś prowadzić nią rozmowę przez maksymalnie 18 godzin. Jej zasięg w terenie otwartym to nie więcej niż 300 metrów. Model rejestruje połączenia, pozwala blokować połączenia wychodzące, a także powtórzyć wybrany numer. Współpracuje z linią telefoniczną analogową.

Zalety: Wady:
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny. – Według niektórych opinii ma mało stabilną bazę.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Ma czytelny wyświetlacz.  
+ Oferuje wiele przydatnych funkcji.  

3. Panasonic KX-TSC 11

 

Panasonic KX-TSC 11Panasonic KX-TSC11PDW to telefon przewodowy, z funkcją identyfikacji abonenta wywołującego. Urządzenie posiada 2-liniowy wyświetlacz LCD z zegarem. Pozwala na tonowe lub impulsywne wybieranie numeru.

Sprzęt oferuje wbudowaną książkę telefoniczną na 50 pozycji. Posiada też pamięć ostatnich 50 numerów abonentów wywołujących i funkcję powtórnego wyboru numeru.

Urządzenie oferuje 3-stopniową regulację głośności dzwonka, aż do wyciszenia całkowitego. Posiada blokadę wyjścia i przycisk nawigacyjny ułatwiający obsługę.

Zalety: Wady:
+ Jest niedrogi. – Nie posiada trybu głośnomówiącego.
+ Ma duże przyciski.  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Jest wystarczająco głośny dla starszych osób.  

4. Panasonic KX-TS500PDB

 

Panasonic KX-TS500PDBPANASONIC KX-TS500PDB to telefon przewodowy – prosty, ale niezawodny. Posiada funkcję jednoprzyciskowego wybierania ostatniego numeru, a także regulację głośności dzwonka. Można zawiesić go na ścianie.

Sprzęt nie ma funkcji głośnomówiącej ani wyświetlacza. Z tego względu nie oferuje też książki telefonicznej ani identyfikacji numeru dzwoniącego. Współpracuje z linią telefoniczną analogową.

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Ma niewiele funkcji dodatkowych.
+ Jest bardzo prosty w obsłudze.  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku.  

5. GIGASET DL380

GIGASET DL380Gigaset DL380 to telefon przewodowy z intuicyjnym menu, wyrazistym dźwiękiem i możliwością ustawiania odpowiedniej głośności. Sprzęt posiada wyświetlacz z podświetleniem i wygodną klawiaturę. Model oferuje 7 poziomów dźwięku dzwonka do wyboru. Ma też sygnalizator optyczny LED i 4 programowalne przyciski.

Urządzenie wyświetla datę i godzinę. Posiada 10 dzwonków do wyboru. Oferuje tryb głośnomówiący, książkę telefoniczną na 99 pozycji i funkcję identyfikacji rozmówcy. Pozwala wybierać numer jednym przyciskiem i powtarzać numer poprzednio wybrany.

Zalety: Wady:
+ Ma czytelny wyświetlacz. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Oferuje wiele funkcji dodatkowych. – Według niektórych opinii ma zbyt ciche dzwonki dla osób słabosłyszących.
+ Posiada duże, czytelne przyciski.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonany.  

6. Maxcom Comfort MM41D

Maxcom Comfort MM41DMaxcom Comfort MM41D to telefon przewodowy wyposażony w ekran i identyfikację numeru przychodzącego. Sprzęt posiada podświetlany wyświetlacz oraz tryb głośnomówiący. 

Model korzysta z sieci LTE 4G, dzięki czemu gwarantuje, że głos rozmówcy będzie w nim wyraźny, pozbawiony trzasków i szumów. Sprzęt może pracować jako dodatkowy router dzięki antenie WIFI. Posiada też port WAN, a pracuje na bazie systemu operacyjnego Android.

Urządzenie ma programowalne klawisze, kolorowy wyświetlacz TFT o wymiarach 320 × 240 pikseli oraz praktyczną funkcję Bluetooth.

Zalety: Wady:
+ Oferuje wiele nowoczesnych funkcji. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Gwarantuje bardzo dobrą jakość połączeń. – Jest zbyt skomplikowany w obsłudze dla osoby starszej.
+ Korzysta z sieci 4G. – Jest zbyt lekki, niestabilny na blacie.
+ Posiada Bluetooth.  

Telefon stacjonarny: telefon bezprzewodowy czy przewodowy?

Wybierając telefon, warto rozpocząć od ocenienia, czy w domu lepiej sprawdzi się produkt przewodowy czy bezprzewodowy. W obu przypadkach pojawią się pewne atuty i słabsze strony tych rozwiązań.

Model przewodowy jest bardziej ekonomiczny – zużywa mniej prądu. Działa również wtedy, kiedy następuje awaria. Jego słuchawkę zawsze łatwo jest znaleźć, co ma znaczenie w przypadku osób, które narzekają na słaby wzrok. Taki rodzaj telefonu jest też tańszy. Jeśli chodzi o wady, to największą jest fakt, że nie można używać go na odległość, na przykład zabierając słuchawkę z salonu do sypialni czy do ogrodu. 

Modele bezprzewodowe są bardziej mobilne. Można spacerować z nimi po mieszkaniu w trakcie rozmowy. Ich zasięg wyznacza położenie bazy. Co więcej, da się podłączyć do niej kilka słuchawek, aby jedna z nich zawsze znajdowała się pod ręką. Baza takiego telefonu, podłączona do sieci analogowej, musi być stale zasilana prądem – w przypadku awarii, telefon nie zadziała. 

Opisując te dwa rodzaje telefonów, nie sposób pominąć także nowoczesnych telefonów VoIP, które zamiast łączyć się z tradycyjną siecią telefoniczną, działają przez system telefoniczny VoIP. VoIP – Voice Over Internet Protocol – tłumaczy się jako głos przez Internet. Takie nowoczesne urządzenie korzysta bowiem z połączenia z Internetem, co pozwala mu zaoferować użytkownikowi bardzo wysoką jakość dźwięku i wydajność audio klasy biznesowej. Tego typu sprzęty wykorzystywane są głównie w biurach.

Jak wybrać odpowiedni telefon stacjonarny?

Inne kwestie trzeba wziąć pod uwagę, wybierając telefon stacjonarny dla seniora, a inne szukając urządzenia idealnego do biura. Podstawowe parametry, jakie warto przeanalizować to:

 • wielkość ekranu i klawiszy – mają duże znaczenie dla osób starszych, ale wpływają też na komfort użytkowania aparatu w przypadku osób młodych, im większy ekran, tym czytelniejszy, a im większe klawisze, tym łatwiej jest je wybierać również w gorszych warunkach oświetleniowych;
 • podświetlenie przycisków i wyświetlacza – to funkcja, dzięki której oba te elementy zawsze są dobrze widoczne, również w nocy,
 • funkcja przywołania słuchawki – pomaga znaleźć słuchawkę modelu bezprzewodowego za pomocą emisji dźwięku,
 • regulacja głośności – dobrze jeśli model oferuje kilka poziomów takiej regulacji w odniesieniu do dzwonka i rozmowy,
 • wybór dzwonków – nie jest to najważniejszy parametr, ale niektórzy lubią mieć więcej opcji w zasięgu,
 • wbudowana książka telefoniczna – nie będzie jej w modelach bez wyświetlacza, dobrze jeśli pozwala zapisać co najmniej 50 kontaktów,
 • tryb głośnomówiący – pozwala rozmawiać bez trzymania słuchawki w dłoni,
 • identyfikacja rozmówcy – dzięki niej na wyświetlaczu pokazuje się numer dzwoniącego,
 • rejestr połączeń – pozwala sprawdzać ostatnie połączenia przychodzące i wychodzące,
 • szybkie wybieranie – pozwala wybrać konkretny numer za pomocą jednego przycisku,
 • opcja blokowania połączeń – pozwala zablokować konkretne numery i uniemożliwić im nawiązywanie połączeń,
 • opcja powtórzenia wybranego numeru – przydatna, kiedy nie możemy dodzwonić się do wybranej osoby,
 • czas pracy na baterii – dotyczy modelów bezprzewodowych, dobrze aby wynosił kilka dni w trybie czuwania,
 • zasięg – dotyczy modelów bezprzewodowych,
 • dodatkowe funkcje – na przykład budzik, SMS, tryb nocny, tryb eko,
 • ilość słuchawek – dotyczy urządzeń z bazą i słuchawkami bezprzewodowymi. 

Dobry aparat telefoniczny powinien być również solidnie i estetycznie wykonany. W niektórych przypadkach kluczowe mogą okazać się detale, takie jak długość kabla w modelach przewodowych czy waga bazy modelów bezprzewodowych, zapewniająca jej stabilność na blacie szafki czy stołu. 

Domowy telefon może posiadać także automatyczną sekretarkę. Jest to funkcja przydatna dla osób, które często nie odbierają. Jeśli model posiada taką funkcję, osoba dzwoniąca, może nagrać swoją wiadomość dla domowników. Również właściciel aparatu może nagrać własny komunikat, informujący na przykład o przebywaniu na urlopie.

Telefon stacjonarny – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Angelika
Angelika
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników, dlatego nie musisz już poświęcać swojego czasu na samodzielne czytanie setek komentarzy, aby dokonać rozsądnego wyboru.
POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić