Strona głównaLodówki i zamrażarkiChłodziarkiChłodziarka do wina - ranking 2024

Chłodziarka do wina – ranking 2024

Chłodziarka do wina – kiedy i dlaczego warto ją kupić?

Chłodziarka do wina, inaczej winiarka, to urządzenie podobne do lodówki, jednak wyróżniające się charakterystyczną konstrukcją. Sprzęt tego typu ma zapewnić idealne warunki do przechowywania i dojrzewania wina. Natomiast na proces dojrzewania wina – a tym samym na smak wina i jego aromat – wpływa przede wszystkim temperatura i wilgotność otoczenia oraz kontakt z korkiem.

Każdy prawdziwy koneser wina wie, w jakich warunkach powinien przechowywać dany gatunek. Innej temperatury przechowywania wymaga bowiem wino białe, innej czerwone, a jeszcze innej wino musujące. Winiarka pozwala zapewnić nie tylko optymalne przechowywanie butelek, ale także ich efektowną ekspozycję.

Takie urządzenie nadaje się do przechowywania wina w temperaturze serwowania w pozycji poziomej dzięki odpowiednio zaprojektowanym półkom. W jego wnętrzu butelki wina prezentują się na tyle elegancko, że winiarka może stanowić wręcz ozdobę kuchni lub salonu. Istnieje przekonanie, że każdy miłośnik wina ma w domu odpowiednio dobrany model chłodziarki – jeśli więc uważasz się za konesera, sprawdź nasz ranking!

Chłodziarka do wina ranking

Winiarki gwarantują winom najlepsze warunki przechowywania. Sprawdź, które modele urządzeń cieszą się najlepszymi opiniami wśród miłośników tego trunku. Przeczytaj też poradnik, który podpowie Ci, na co zwracać uwagę przy wyborze winiarki i jakie są zasady przechowywania różnych win.

Przejrzyj również:

1. Chłodziarka do wina Camry CR8068

Chłodziarka do wina Camry CR8068Camry CR 8068 to niedroga chłodziarka do wina o pojemności całkowitej netto 33 l. Urządzenie posiada 5 półek i prawostronnie montowane drzwi. Nie generuje hałasu przekraczającego natężenie 38 dB. Jest sterowane elektronicznie.

Produkt ma wymiary 61 cm na 51 cm na 25,5 cm. Mieści maksymalnie 12 butelek. Utrzymuje temperaturę w zakresie do 12 do 18 stopni Celsjusza. Posiada wyświetlacz. Rocznie zużywa 125 kWh energii – należy do klasy energetycznej A.

Model ma elegancki design i uniwersalną, nowoczesną kolorystykę. Oferuje użytkownikowi profilowane półki i cichą pracę, bez uciążliwego buczenia. Chłodziarka zajmuje też niewiele miejsca i jest wygodna w sterowaniu za sprawą przycisków dotykowych. Jej atutem jest lampka, która efektownie podświetla wnętrze urządzenia.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Nie mieści wysokich butelek.
+ Jest kompaktowa.  
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonana.  

2. Chłodziarka do wina CANDY CWC 154 EEL N

 

Chłodziarka do wina CANDY CWC 154 EEL NChłodziarka do wina CANDY CWC 154 EEL N posiada szklane drzwi z filtrem UV i drewniane półki z ekologicznego bambusu. Urządzenie należy do klasy energetycznej G. Jego wymiary to 84.5 x 49 x 55 cm. Model mieści do 41 butelek. Wykorzystuje filtr węglowy do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Posiada też elektroniczny termostat do ustawiania precyzyjnej temperatury.

Chłodziarkę wyposażono w wysuwane półki. Są one odpowiednio zabezpieczone, co gwarantuje im stabilność. Sprzęt posiada wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu może być sterowany zdalnie z poziomu aplikacji.

Urządzenie nie przekracza poziomu hałasu rzędu 39 dB. Utrzymuje temperaturę w zakresie
7 – 18°C. Zużywa rocznie 158 kWh energii. Posiada podświetlenie LED. Pojemność całkowita tego modelu to 121 l. We wnętrzu urządzenia znajduje się 7 półek eliminujących drgania.

Zalety: Wady:
+ Bardzo ładnie się prezentuje. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Dobrze trzyma temperaturę.  
+ Jest łatwa w obsłudze.  
+ Ma dużą pojemność.  

3. Chłodziarka do wina HAIER HWS84GA

 

Chłodziarka do wina HAIER HWS84GAHaier SERIA 5 HWS84GA to chłodziarka do wina mieszcząca aż 84 butelki. Model posiada szklane drzwi z filtrem UV oraz drewniane półki neutralizujące wibracje. Urządzenie pozwala zmieniać kierunek otwierania drzwi. Utrzymuje temperaturę w zakresie od 5 do 20 stopni Celsjusza.

Sprzęt łączy się z aplikacją na telefon, która ułatwia obsługę chłodziarki i oferuje użytkownikowi wiele cennych wskazówek dotyczących warunków przechowywania wina. Produkt posiada intuicyjny panel sterowania z wyświetlaczem. Korzysta z filtra węglowego, który eliminuje zapachy. Posiada ciepłe oświetlenie LED. Zastosowano w nim również system antywibracyjny i system blokowania drzwi.

Model ma wysuwane, stabilne półki i funkcje kontroli wilgotności powietrza. Wykorzystuje technologię Natural Airflow System, czyli system antygrawitacyjnego przepływu powietrza. Wymiary urządzenia wynoszą 49.7 x 127 x 58.5 cm. Sprzęt należy do klasy energetycznej G. Jego roczne zużycie energii wynosi 149 kWh. Pojemność całkowita modelu to 198 l (6 półek). Poziom hałasu przy pracy tego modelu nie przekracza 37 dB.

Zalety: Wady:
+ Jest pojemna. – Jest droga.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Cicho pracuje.  
+ Zajmuje niewiele miejsca – jest wąska.  

4. Chłodziarka do wina Haier HWS42DGAU1

 

Chłodziarka do wina Haier HWS42DGAU1Haier SERIA 7 HWS42DGAU1 to chłodziarka na 42 butelki wina. Urządzenie posiada drzwiczki z szybą z filtrem UV oraz drewniane półki eliminujące wibracje. Model pozwala na zmianę kierunku otwierania drzwi. Posiada dwie strefy temperatur: do wina białego, czerwonego lub musującego.

Model współpracuje z aplikacją na telefon. Utrzymuje temperatury w zakresie od 5 do 20 stopni. Posiada filtr węglowy pochłaniający zapachy oraz system antywibracyjny przy sprężarce. Winiarkę wyposażono w oświetlenie LED, system blokowania drzwi i stabilne, wysuwane półki. Dzięki technologii obiegu powietrza utrzymuje idealną wilgotność w komorze chłodzenia.

Produkt ma wymiary 82 x 49,7 x 58,5 cm. Jest sterowany elektronicznie i zdalnie. Należy do klasy energetycznej G, a rocznie zużywa 142 kWh energii. W trakcie pracy nie przekracza poziomu hałasu rzędu 37 dB.

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje. – Ma wysoką cenę.
+ Jest pojemna.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonana.  
+ Posiada dwie strefy chłodzenia.  

5. Chłodziarka do wina Amica WCF1K15B7.2F

 

Chłodziarka do wina Amica WCF1K15B7 2fAmica WCF1K15B7.2 to chłodziarka z elektroniczną kontrolą temperatury i jedną strefą chłodzenia. Urządzenie posiada przestawne drzwi. Korzysta z wentylatora, który pozwala regulować wilgotność we wnętrzu komory i dba o eliminowanie nieprzyjemnych zapachów.

Sprzęt posiada drzwiczki z przyciemnianej szyby, z ochroną UV. Dzięki podświetleniu LED prezentuje się nowocześnie i stylowo. Urządzenie charakteryzuje się stosunkowo cichą pracą – max 40 dB. Posiada alarm otwartych drzwi. We wnętrzu winiarki znajduje się 6 plastikowych półek na wino.

Produkt ma wymiary 82 na 14,8 na 57,5 cm. Należy do klasy energetycznej G – roczne zużycie energii to 144,91 kWh. Pojemność chłodziarki wynosi 19 l. Model utrzymuje temperaturę w zakresie od 5 do 20 stopni.

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje. – Jest bardzo wąska.
+ Mieści się pod szafkami kuchennymi. – Ma niewielką pojemność – jak na swoją cenę.
+ Jest łatwa w obsłudze.  
+ Ładnie się prezentuje.  

6. Chłodziarka do wina CANDY DiVino CCVB 30/1

 

Chłodziarka do wina CANDY DiVino CCVB 301Chłodziarka do wina CANDY DiVino CCVB 30/1 to urządzenie z klasy efektywności energetycznej F. Sprzęt utrzymuje wilgotność w komorze na poziomie od 50 do 80%. Posiada półki z drewna, zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem i opcję blokady dostępu.

Urządzenie wyposażono w oświetlenie LED na każdym poziomie. Jego atutem jest też cyfrowy wyświetlacz i panel sterowania z opcją ustawienia dowolnej temperatury chłodzenia (w określonym zakresie). Sprzęt posiada filtr węglowy oczyszczający powietrze. Wykorzystuje też system neutralizowania wibracji. Model łączy się z aplikacją na telefon, co pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem.

Wymiary produktu to 81.3 x 29.5 x 56.2 cm. Chłodziarka zużywa rocznie 98 kWh energii elektrycznej. Mieści do 20 butelek. Emituje hałas o natężeniu max. 39 dB.

Zalety: Wady:
+ Ma zjawiskowy wygląd. – Nie jest zbyt duża – w takiej cenie można kupić bardziej pojemną winiarkę.
+ Jest energooszczędna.  
+ Dobrze utrzymuje zadaną temperaturę.  
+ Posiada regulację poziomu wilgotności powietrza.  

Dlaczego wino należy przechowywać w winiarce, a nie w lodówce?

Zwykła lodówka nie nadaje się do przechowywania wina z kilku powodów. Po pierwsze, jest bardzo często otwierana, co skutkuje znacznymi wahaniami temperatury w komorze chłodzenia. Po drugie, panuje w niej zbyt niska dla przechowywania wina temperatura. Po trzecie, w większości lodówek wino ustawiane jest pionowo na półkach drzwi, a przechowywanie wina w pionie jest niekorzystne, ponieważ korek powinien być zanurzony w trunku. Po czwarte, w lodówce znajduje się wiele szkodliwych dla wina lotnych substancji. Nie da się uniknąć ich przeniknięcia nawet do nieotwieranych nigdy butelek. To wpływa negatywnie na jakość trunku, jego smak i aromat.

Tymczasem winiarki gwarantują winom przechowywanie i dojrzewanie w idealnej temperaturze, wilgotności i pozycji. Wszystko to ma na celu przede wszystkim zadbanie o utrzymanie korka w odpowiednim stanie. Zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność prowadzą do jego wyschnięcia, przez co korek traci szczelność. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wina powinny być przechowywane w ciemności – tak jak ma to miejsce w prawdziwych piwniczkach winiarni. Właśnie dlatego częste otwieranie drzwiczek jest dla tego trunku takie szkodliwe. Dobra winiarka, choć posiada szklane drzwi, które efektownie eksponują butelki, to wykorzystuje też filtry UV, które nie dopuszczają do wina promieni słonecznych.

Warto pamiętać, że do długotrwałego przechowywania wina potrzebne są odpowiednie warunki, które pozwalają zachować właściwy smak tego alkoholu. Te są inne dla każdego rodzaju win, choć można przyjąć, że uniwersalne warunki do przechowywania wina to:

 • temperatura w granicach 12-14 stopni,
 • wilgotność ok. 70%.

Jeśli zaś chcemy cieszyć się idealna lampką wina za każdym razem, musimy dostosować warunki przechowywania do konkretnego rodzaju, a nawet gatunku trunku. Jak przechowywać wino białe? Zalecana temperatura to przedział od 10 do 12 stopni. Jak przechowywać wina czerwone? W tym przypadku wskazane są temperatury wyższe – rzędu 14 – 16 stopni. Dla właściwego dojrzewania wina różowego potrzebna jest temperatura 9 -10 stopni, a dla win musujących potrzebna jest temperatura od 6 do 9 stopni. Co ważne, są to temperatury, jakich wino potrzebuje w trakcie dojrzewania, natomiast temperatury serwowania wina są jeszcze bardziej zróżnicowane.

Chłodziarka do wina – jak wybrać?

Przy wyborze winiarki należy kierować się podobnymi kryteriami, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych chłodziarek. Kluczowa będzie zatem:

 • pojemność całkowita netto wyrażona w litrach,
 • liczba butelek mieszczących się wewnątrz urządzenia,
 • klasa energetyczna i roczne zużycie energii, czyli informacja o tym, ile zł rocznie należy zapłacić za energię elektryczną, jaką zużyje urządzenie (musi być włączone przez cały czas),
 • zakres temperatury – winiarki pozwalające przechowywać wino różnego typu pracują zwykle w zakresie temperatur od 5 do 20 stopni,
 • możliwość kontroli temperatury wina, czyli regulacji temperatury chłodzenia,
 • regulowany poziom wilgotności,
 • sposób sterowania – panel dotykowy, a nawet aplikacja na telefon,
 • rodzaj i liczba półek – za najlepszą do przechowywania wina uznawana jest półka drewniana, która amortyzuje wibracje sprężarki,
 • podświetlenie LED – ma głównie walory estetyczne, ponieważ sprawia, że eleganckie urządzenia z diodami LED efektownie eksponują posiadane kolekcje trunków,
 • zabezpieczenia – przed otwarciem drzwi na przykład przez dzieci, a także przed nieautoryzowaną zmianą ustawień,
 • filtry – na przykład filtr węglowy pochłaniający zapachy.

Każdy prawdziwy koneser wina potrzebuje winiarki dostosowanej do jego potrzeb. Jeśli degustujemy wina sporadycznie, wystarczy nam niewielka winiarka mieszcząca kilkanaście butelek. Warto wiedzieć jednak, że istnieją też winiarki mieszczące nawet 200 butelek – takie wybierane są przede wszystkim przez restauratorów. Dla większości osób idealna winiarka będzie wypadkową założonego budżetu, wymaganej pojemności, energooszczędnej pracy i designerskiego wyglądu. Za winiarkę do domu zapłacimy dzisiaj od około 500 do 3500 zł, choć oczywiście istnieją także droższe modele urządzeń z tej kategorii.

Chłodziarka do wina opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY