Strona głównaLodówki i zamrażarkiChłodziarkiChłodziarka - ranking 2024. Jak wybrać lodówkę?

Chłodziarka – ranking 2024. Jak wybrać lodówkę?

Chłodziarka a chłodziarko-zamrażarka

Chłodziarka to urządzenie chłodnicze, potocznie nazywane także lodówką. Pośród chłodziarek można wyróżnić specjalny rodzaj produktów – chłodziarki do wina, które są przeznaczone do przechowywania tego trunku w idealnych dla niego warunkach. Poza tym, chłodziarki można podzielić na modele do zabudowy oraz wolnostojące.

Zasadniczo, chłodziarką jest każda lodówka, która nie jest chłodziarko-zamrażarką, czyli nie posiada zamrażalnika. Ten może być zlokalizowany nad lub pod komorą chłodzenia, a także wewnątrz niej. Chłodziarki w sklepach występują pod nazwą lodówki jednodrzwiowe. Niekiedy w tej kategorii produktów można znaleźć również lodówki z bardzo małym, maksymalnie kilkunastolitrowym zamrażalnikiem, który nie pełni jednak szczególnie istotnej funkcji. 

Ranking chłodziarek

Jak wybrać chłodziarkę do zabudowy lub wolnostojącą? Taką decyzję warto dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę także opcję zakupu osobnego zamrażalnika. Sprawdź, jakie chłodziarki proponują nam popularni producenci!

Przejrzyj także nasz ranking zamrażarek.

1. SIEMENS KS36VVIEP

SIEMENS KS36VVIEP



SIEMENS KS36VVIEP to lodówka wolnostojąca z oświetleniem LED. Urządzenie wykorzystuje system utrzymywania świeżości hyperFresh. Posiada także funkcję super chłodzenia. Obudowę chłodziarki wykonano ze stali nierdzewnej z powłoką antiFingerprint.

Sprzęt pracuje stosunkowo cicho, nie przekraczając poziomu hałasu rzędu 39 dB. Model umożliwia dwustronny montaż drzwiczek. Posiada też dwa praktyczne kółka z tyłu. Wymiary produktu wynoszą 60 x 186 x 65 cm. Jego pojemność użytkowa to natomiast 346 litrów.

Urządzenie należy do klasy efektywności energetycznej E. Rocznie zużywa 116 kWh energii. Jest sterowane elektronicznie. W jego wnętrzu użytkownik znajdzie 5 regulowanych półek i wysuwane szuflady EasyAccess Shelf. W drzwiczkach umieszczono z kolei 5 balkoników na napoje i nabiał.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Jest bardzo pojemna.  
+ Jest łatwa w sterowaniu.  
+ Ma odpowiednią ilość półek i szuflad w komorze.  

2. S&B SF-411-B3

S&B SF-411-B3



S&B SF-411-B3 (SMITH&BROWN SFTTF-411-WF3) to mała chłodziarka podblatowa z klasy energetycznej F. Urządzenie oferuje 90 litrów pojemności użytkowej. Pozwala na dwustronny montaż drzwi. Jest sterowane mechanicznie. Nie należy jednak do modelów No Frost.

Sprzęt zużywa rocznie około 107 kWh energii. Posiada oświetlenie komory i regulowane nóżki. Pracuje stosunkowo cicho, bo nie przekracza poziomu hałasu rzędu 39 dB. Wymiary produktu wynoszą 85x48x45 cm.

Chłodziarka posiada trzy półki, szufladę na owoce i warzywa, a także komorę zerową. Oferuje płynną regulację temperatury.

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Nie należy do modelów bezszronowych.
+ Bardzo cicho pracuje.  
+ Jest stosunkowo pojemna.  
+ Jest bardzo łatwa w obsłudze.  

3. SAMSUNG Twin RR39M7130S9/EO

SAMSUNG Twin RR39M7130S9 EO



SAMSUNG Twin RR39M7130S9/EO to sprzęt wykorzystujący technologię All Around Cooling oraz system No Frost. Produkt oferuje pojemność użytkową aż 385 litrów dzięki technologii Space Max. Posiada też tryb szybkiego chłodzenia. 

Urządzenie utrzymuje odpowiednią temperaturę w całej komorze i eliminuje wilgoć, zapobiegając szybkiemu psuciu się żywności. Posiada praktycznie zagospodarowane wnętrze – w tym 7 pojemników drzwiowych, metalową półkę na napoje i wino, a także klasyczne półki ze szkła hartowanego. Komora lodówki jest oświetlona światłem LED.

Sprzęt pracuje stosunkowo cicho – poziom hałasu do 39 dB. Oferuje także tryb pracy wakacyjnej. Wymiary produktu wynoszą 185.3 x 59.5 x 69.4 cm. Model należy do klasy energetycznej F i zużywa rocznie 151 kWh energii. Pozwala na zmianę kierunku montażu drzwiczek. Jest sterowany elektronicznie, a także posiada alarm niedomkniętych drzwiczek.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Według niektórych opinii nieco głośno pracuje.
+ Jest bardzo pojemna.  
+ Posiada praktycznie zagospodarowaną komorę.  
+ Pracuje w systemie NoFrost.  

4. ELECTROLUX LRS2DE39X

ELECTROLUX LRS2DE39X



Chłodziarka marki ELECTROLUX model LRS2DE39X oferuje aż 390 litrów pojemności netto i należy do klasy energetycznej E. Sprzęt korzysta z funkcji DynamicAir, która zapewnia obieg zimnego powietrza w komorze chłodziarki, a tym samym dba o stabilną temperaturę – nawet przy otwartych drzwiach. Produkt jest sterowany elektronicznie. Oferuje funkcję szybkiego chłodzenia. 

Sprzęt pracuje w systemie No Frost. Nie przekracza poziomu hałasu 38 dB. Posiada regulowane nóżki i drzwi z opcją dwustronnego montażu. Jego wnętrze jest oświetlone diodami LED. Chłodziarka zużywa rocznie 121 kWh energii. Posiada alarm otwartych drzwi i wyświetlacz LED.

Wnętrze produktu zostało zagospodarowane z pomocą 4 półek, pojemników na jajka, półki na butelki i balkoników na drzwiach. Wymiary tego modelu wynoszą 186×59.5×63.5 cm.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo pojemna. – Jej drzwiczki ciężko się otwierają.
+ Równomiernie chłodzi.  
+ Cicho pracuje.  
+ Ma dobry stosunek ceny do jakości.  

5. Philco PTL 2352

Philco PTL 2352



Philco PTL 2352 to chłodziarka wolnostojąca na licencji marki Electrolux. Sprzęt ma wymiary 142x55x55 cm. Należy do klasy energetycznej E. Jest wyposażony w 4 szklane półki i drzwiczki z opcją montażu w dwóch kierunkach. Urządzenie ma pojemność 230 litrów. Rocznie zużywa 102 kWh energii.

Sprzęt pracuje, emitując hałas o natężeniu do 40 dB. Posiada półki ze szkła hartowanego, balkoniki na drzwiach oraz pojemnik na warzywa i owoce w komorze. Model jest automatycznie odszraniany. 

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje – Negatywne opinie dotyczą wody skraplającej się w komorze na ściankach chłodziarki.
+ Jest dosyć pojemna. – Ma tylko trzy półki.
+ Jest energooszczędna.  
+ Łatwo się ją przesuwa/przestawia.  

6. MPM MPM-90-CJ-28

 MPM MPM-90-CJ-28



MPM MPM-90-CJ-28 to nieduża chłodziarka o pojemności 90 l, której drzwiczki można zamontować po prawej lub po lewej stronie. Produkt posiada szufladę na owoce i warzywa, a także szklane półki oraz balkoniki na drzwiach.

W komorze urządzenia zamontowano praktyczne oświetlenie. Model należy do klasy efektywności energetycznej E. Rocznie zużywa jedynie 85 kWh energii. Emituje przy tym hałas nieprzekraczający 39 dB. Wymiary produktu wynoszą 85 x 48 x 45 cm. Sprzęt jest sterowany mechanicznie. Nie należy do urządzeń NoFrost.

Zalety: Wady:
+ Jest lekka i kompaktowa. – Nieco głośno pracuje.
+ Oferuje stosunkowo dużą ilość miejsca do przechowywania. – Nie należy do modelów bezszronowych.
+ Ma atrakcyjną cenę.
+ Jest praktycznie zagospodarowana.

Kiedy chłodziarka sprawdzi się lepiej niż chłodziarko-zamrażarka?

Chłodziarka bez zamrażalnika nie jest popularnym wyborem, dlatego na rynku nie znajdziemy zbyt wielu urządzeń tego typu. Jest to związane z niewielką uniwersalnością takiego rozwiązania. Duża chłodziarka z osobną zamrażarką sprawdzi się w domach większych rodzin oraz u osób, które robią naprawdę duże zakupy, a swoje zapasy w dużej mierze zamrażają. 

Mniejsza chłodziarka może być użytkowana sezonowo, na przykład przed świętami czy latem do chłodzenia napojów. Sięgną po nią również osoby, których rodzina niedawno się powiększyła, czyli kiedy chłodziarko-zamrażarka okaże się zbyt mała względem potrzeb większej liczby domowników.

Poza tym chłodziarki bez zamrażalnika lub z bardzo małym zamrażalnikiem dobrze sprawdzają się między innymi w domkach letniskowych czy w kamperach, a także na działce, czyli tam, gdzie potrzebujemy małej lodówki na kilka dni lub tygodni przechowywania żywności.

Chłodziarka – jak wybrać lodówkę bez zamrażalnika?

Jak zostało wspomniane, oferta chłodziarek bez zamrażalników jest stosunkowo uboga. Taki sprzęt AGD nie ma bowiem zbyt wielu nabywców. Nie oznacza to jednocześnie, że nie da się kupić dobrej, wysokiej jakości chłodziarki. Inne kwestie będą jednak ważne dla osoby, która szuka chłodziarki na działkę, a inne dla kogoś, kto potrzebuje dużej chłodziarki do pary dla dużej zamrażarki. Co więc wziąć pod uwagę?

Wymiary i pojemność użytkowa – lodówka musi zostać dopasowana do metrażu kuchni, a jej rozmiar ma bezpośredni związek z pojemnością użytkową, kosztami zużycia energii oraz ceną samego urządzenia.

Klasa energetyczna i zużycie energii – chłodziarki to głównie urządzenia z klasy efektywności energetycznej E i F (im wyżej, tym lepiej), jeśli zaś chodzi o ilość zużywanej przez nie energii, to zawsze będzie ona większa w przypadku modelów o większej pojemności.

System pracy – najlepiej NoFrost, czyli z kontrolą temperatury i wilgotności, zapobiegający szronieniu i wilgoceniu ścianek oraz przechowywanej żywności.

Funkcje – producenci oferują nam między innymi szybkie chłodzenie, tryb pracy wakacyjnej, komorę świeżości (inaczej komora zero) i wiele innych dodatkowych udogodnień.

Wyposażenie – wnętrze chłodziarki może być zagospodarowane z pomocą półek, pojemników czy balkoników na różne produkty spożywcze. Dobrze, jeśli można swobodnie je przestawiać i wyjmować do mycia.

Design – ma znaczenie zwłaszcza w przypadku modeli wolnostojących, które „dostawiamy” do posiadanych już mebli kuchennych.   

Chłodziarka – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd