Strona głównaPralki i suszarkiPralkiPralka wirnikowa - ranking 2024. Jaką kupić?

Pralka wirnikowa – ranking 2024. Jaką kupić?

Jak działa pralka wirnikowa?

Pralka wirnikowa nie działa tak, jak pralka automatyczna. Taki sprzęt AGD większość osób kojarzy z reliktem PRL-u, czyli z tak zwaną Franią. Dzisiaj małe pralki wirnikowe kupowane są przede wszystkim jako pralki turystyczne – na kempingi, do domków letniskowych, na działki.

Sposób pracy pralki wirnikowej polega na tym, że jej bęben jest nieruchomy, a woda i odzież wprowadzane są w ruch za pomocą wirników. Budowa i funkcje takiego urządzenia są niezwykle proste, dlatego sprzęty z tej kategorii rzadko się psują. Ich wadą jest jednak to, że wymagają większego zaangażowania ze strony użytkownika. Po wybraniu ubrań trzeba bowiem wyżymać je ręcznie lub przełożyć do wirówki. Manualne jest także odprowadzanie wody z komory urządzenia. 

Ranking pralek wirnikowych

W naszym rankingu pralek wirnikowych znajdziesz także urządzenia dwa w jednym, czyli pralki wirnikowe i wirówki do odwirowania prania. Sprawdź, która z nich najlepiej spełnia Twoje oczekiwania!

Przejrzyj także nasz ranking wirówek.

1. Adler AD 8055

Adler AD 8055



Adler AD 8055 to pralka turystyczna o mocy maksymalnej 400 W (wirowanie: 580 W) i pojemności 3 kg (pojemność wirowania: 1kg). Urządzenie jest niewielkie i lekkie – waży 6 kg. Gwarantuje też cichą i wydajną pracę oraz minimalne zużycie wody i energii. Jej atutem jest dodatkowa funkcja wirowania – z prędkością obrotową 1000 obr./min. 

Sprzęt posiada krótki program prania – 15 minut – regulowany timerem. Dodatkowo, pozwala wybrać program pracy delikatny lub normalny. Wymiary produktu wynoszą 360x370x530 mm. W zestawie z urządzeniem użytkownik otrzymuje wężyk odpływowy. Pralki nie trzeba podłączać do stałego źródła wody ani do kanalizacji. 

Zalety: Wady:
+ Jest urządzeniem dwa w jednym. – Nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni z funkcji wirowania tego modelu.
+ Ma przystępną cenę.  
+ Cicho pracuje.  
+ Estetycznie się prezentuje.  

2. ELECTRO-LINE PB-65-8

ELECTRO-LINE PB-65-8



ELECTRO-LINE PB-65-8 to pralka z opcją załadunku aż 6,5 kg odzieży. Urządzenie wyposażono w uchwyty do przenoszenia i obudowę z tworzywa, odporną na korozję. Sprzęt ma wymiary 41 x 46 x 80 cm. Moc jego silnika to 350 W. Produkt waży 11 kg.

Pralkę wyposażono w timer do 15 minut, a także w kilka trybów pracy, w tym pranie delikatne oraz odpompowywanie wody. Do komory urządzenia wodę można wlewać ręcznie lub za pomocą wężyka.

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje. – Nie posiada funkcji wirowania.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą trudności związanych ze spuszczaniem wody z bębna.
+ Jest pojemna.  
+ Jest lekka i niewielka.  

3. Sigma XPB70-288

Sigma XPB70-288



Sigma XPB70-288 to pralka turystyczna ważąca 11 kg i mieszcząca 7 kg wsadu. Urządzenie pracuje cicho i wydajnie. Dysponuje mocą 380 W. Jego wymiary wynoszą 80 x 46 x 41 cm. Produkt nie posiada funkcji wirowania.

Sprzęt jest wyposażony w timer do 15 minut. Oferuje też programator z takimi funkcjami jak pranie codzienne czy odprowadzanie wody. Według deklaracji producenta, urządzenie zużywa na jeden cykl prania zaledwie 0,12 kWh energii.

Produkt jest sprzedawany w zestawie z wężykiem odprowadzającym i doprowadzającym wodę. Posiada filtr na zabrudzenia stałe w komorze. 

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana. – Nie posiada funkcji wirowania.
+ Ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. – Nie spuszcza do końca wody przy pomocy samego wężyka.
+ Pracuje cicho i efektywnie.  
+ Jest pojemna.  

4. LUSIA PB60-2000E

Lusia PB60-2000E



LUSIA PB60-2000E to półautomatyczna pralka z dwoma trybami prania: normalny i delikatny. Urządzenie dysponuje mocą 380 W. Mieści 6 kg wsadu. Sprzęt wyposażono w timer do 15 minut oraz funkcję spustu wody. 

Produkt może pochwalić się solidną obudową z tworzywa sztucznego. Ma też okienko podglądu w pokrywie i wodoodporny panel sterowania: dwa pokrętła od czasu prania i od typu prania. Wymiary tego modelu wynoszą 45 x 50 x 85 cm. Pralka waży 13 kg. 

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo łatwa w obsłudze. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Jest stosunkowo lekka i poręczna. – Negatywne opinie dotyczą spustu wody w pralce.
+ Ma dużą pojemność.  
+ Cicho pracuje.  

5. Ravanson XPB-700

Ravanson XPB-700



Ravanson XPB-700 to pralka z wirówką o prędkości obrotów do 1400 obr./min. Urządzenie dysponuje grawitacyjnym systemem odprowadzania wody. Posiada obudowę z tworzywa sztucznego i dwa wlewy wody.

Moc silnika tego modelu wynosi 280 W (pranie) oraz 160 W (wirowanie). Pojemność w przypadku prania to 4 kg, a w przypadku wirowania 3 kg. Produkt może prać do 15 minut w dwóch trybach (normalny i delikatny), natomiast wirować przez 1-5 minut. Wymiary tego modelu to 63.5 x 71 x 36 cm. 

Zalety: Wady:
+ Jest urządzeniem dwa w jednym. – Ma za nisko osadzony wąż odpływowy.
+ Skutecznie pierze i odwirowuje pranie. – Według części opinii ma delikatną obudowę.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Cicho pracuje.  

6. Ravanson XPB-800

Ravanson XPB-800



Ravanson XPB-800 to pralka i wirówka mieszcząca odpowiednio 7,5 oraz 5 kg wsadu. Urządzenie wiruje z prędkością do 1400 obr./min. Posiada dwa tryby pracy (delikatny i normalny) oraz timer. Sprzęt wyposażono w korpus z tworzywa odporny na korozję oraz pokrętło do ustawienia czasu pracy na 3, 6, 9, 12 lub 15 minut. 

Produkt ma wymiary 40 x 71 x 88 cm i waży 18 kg. Jego silnik dysponuje mocą 360 W. 

Zalety: Wady:
+ Bardzo dobrze pierze. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Ma dużą pojemność. – Posiada zbyt lekki wężyk do odprowadzania wody.
+ Jest łatwa w obsłudze.  
+ Ma estetyczny design.  

Jaką pralkę wirnikową kupić?

Jaka jest najlepsza pralka wirnikowa do prania? Wirówkę do prania trzeba dopasować przede wszystkim do swoich własnych potrzeb i oczekiwań. Ponieważ jednak urządzenie to nie jest skomplikowane, łatwo można porównać możliwości sprzętów dostępnych na rynku. Pod uwagę warto wziąć:

  • wymiary produktu,
  • pojemność, czyli maksymalną wagę wsadu,
  • obecność podgrzewacza wody (zwiększy koszty eksploatacji poprzez większe zużycie prądu),
  • programy pracy,
  • timer i jego zakres,
  • moc silnika,
  • prędkość obrotów,
  • wagę urządzenia.

Wiele osób przed zakupem pralki wirnikowej sprawdza, w jaki sposób urządzenie spuszcza wodę z bębna po zakończeniu procesu prania. Często odpływ wody jest grawitacyjny, dlatego warto zbadać, na jakiej wysokości znajduje się otwór odpływowy lub wężyk. 

Pralka wirnikowa z wirówką, czyli pralko-wirówka

Oprócz pralek wirnikowych w sklepach internetowych znajdziesz także sprzęty dwa w jednym, czyli pralko-wirówki. Przy zakupie takiego sprzętu, trzeba sprawdzić:

  • osobno moc silnika w przypadku prania i wirowania,
  • osobno pojemność komory prania i komory wirowania,
  • prędkość wirowania. 

Niekiedy pralko-wirówki mogą jednocześnie prać i wirować, innym razem jest to niemożliwe. Jeśli bęben odwirowujący pranie jest dużo mniejszy niż ten piorący, warto sprawdzić, czy obie komory mogą pracować w tym samym czasie, aby skrócić cały proces.

Jakie zalety ma pralka wirnikowa?

Pralka wirnikowa ma wiele zalet praktycznych. Wśród nich należy ująć przede wszystkim mobilność. Takich urządzeń można używać wszędzie, ponieważ nie wymagają one podłączenia do ujęcia bieżącej wody. Pranie w pralce typu Frania można wykonać wszędzie, wlewając do bębna wodę na przykład z butelki czy z miski. Warto wspomnieć przy tym, że większość turystycznych urządzeń nie posiada grzałki, zatem nie podgrzewa wody. Trzeba więc podgrzać ją wcześniej na przykład w czajniku. 

Kolejną zaletą pralki Frani jest niewielki rozmiar i waga. Istnieją oczywiście zarówno modele miniaturowe, jak i większe – należy dobrać je do swoich potrzeb. Pralki wirnikowe są cenione za efektywne i wydajne pranie, a także za szybkość działania i prostotę obsługi. Wbrew pozorom dysponują dużą mocą i radzą sobie nawet z praniem odzieży roboczej.  Pralka wirnikowa jest też niedroga, zwłaszcza w porównaniu do pralki automatycznej. Co więcej, niższe są też jej koszty eksploatacji (pobór wody i energii elektrycznej), a prosta konstrukcja przekłada się na małą awaryjność, czyli też na niezawodność urządzenia. 

Wybór pralek wirnikowych nie jest duży, ale jesteśmy pewni, że korzystając z naszego rankingu znajdziesz tego typu urządzenie w najlepszej cenie!  

Pralka wirnikowa – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY