Ranking zamrażarek skrzyniowych obejmuje najczęściej wybierane skrzyniowe urządzenia mrożące na rynku. Nie znalazły się w nim zamrażarki skrzyniowe gastronomiczne – te które spotykamy przede wszystkim w sklepach – a modele do użytku domowego. Sprawdź, który sprzęt najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!
Zamrażarka skrzyniowa ranking:
Sprawdź inne rankingi:
- ranking zamrażarek skrzyniowych i szufladowych
- ranking zamrażarek szufladowych
- ranking małych zamrażarek
- ranking lodówko-zamrażarek
Zamrażarka skrzyniowa a zamrażarka szufladowa
Zamrażarka skrzyniowa to AGD wolnostojące, w które warto zainwestować, jeśli mrozimy duże ilości żywności. Urządzenia mrożące dzielą się na zamrażarki szufladowe i skrzyniowe. To, które z nich lepiej sprawdzą się w danym domu, zależy w głównej mierze od tego, co planujemy mrozić.
Zamrażarki szufladowe są odpowiednie do mrożenia dużej ilości różnych produktów, które chcemy wygodnie posegregować i mieć do nich swobodny dostęp. Występują w wersji wolnostojącej i pod zabudowę. Często należą do sprzętów typu no frost, więc łatwiej jest utrzymać je w czystości.
Tymczasem zamrażarki skrzyniowe najlepiej sprawdzają się do przechowywania dużych ilości żywności, w dużych opakowaniach (w dużym rozmiarze). Są energooszczędne, ale nie występują w wersjach pod zabudowę i rzadziej należą do modeli bezszronowych. Ich największą wadą jest fakt, że dostęp do produktów ułożonych na dnie bywa bardzo utrudniony. Niedogodność tą niwelują nieco dodatkowe kosze, podwieszane w górnej części komory mrożącej.
Zamrażarka skrzyniowa — jak wybrać?
Skrzyniowe urządzenia mrożące mają wiele zalet. Najważniejsze z nich to duża pojemność, nieograniczona półkami i szufladami, a także niskie roczne zużycie prądu. Na zamrażarkę skrzyniową trzeba wygospodarować nieco miejsca. Jeśli przejrzysz nasz ranking zamrażarek, szybko zauważysz, że pojemność takich urządzeń to średnio od około 95 do ponad 270 litrów (i więcej). Łatwo więc wyobrazić sobie, ile kilogramów produktów można przechowywać w komorze takiego sprzętu. Nie mówimy tu oczywiście o zamrażarkach skrzyniowych gastronomicznych, które mieszczą jeszcze więcej żywności.
Warto pamiętać przy tym, że czym innym jest pojemność użytkowa komory zamrażarki, a czym innym wymiary urządzenia. Obudowa zamrażarki skrzyniowej może mieć też różny kształt — pionowy lub poziomy. Należy jednak upewnić się, że sprzęt może działać w nieogrzewanym pomieszczeniu. Dla niektórych modelów praca w ujemnej temperaturze okazuje się szkodliwa. Zamrażarka skrzyniowa otwierana jest od góry, dlatego nie nadaje się do zabudowy (drzwi zamrażarki nie pozwolą na zabudowę).
A jakie jest roczne zużycie prądu w przypadku zamrażarek skrzyniowych? Jak zostało wspomniane są one energooszczędne — energetyczna klasa zamrażarki to zwykle klasa F lub E (dawniejsze A++ i A+). Jeśli informacja na karcie produktowej mówi, że urządzenie zużywa około 200 kWh energii rocznie, to koszt utrzymania takiego sprzętu wynosi około 150 zł. Należy pamiętać jednak, że im większa pojemność użytkowa komory, tym większe zużycie prądu na podtrzymanie jej niskiej temperatury. Mała zamrażarka będzie więc oszczędniejsza, choć trudniej będzie wygodnie przechowywać w niej różne produkty.
Warto zwrócić uwagę również na klasę mrożenia skrzyniowej zamrażarki. Jest ona oznaczana za pomocą gwiazdki (*). Jedna gwiazdka to temperatura -6 stopni Celsjusza, a trzy gwiazdki to już -18 stopni Celsjusza, co oznacza, że taka zamrażarka skrzyniowa może bezpiecznie przechowywać żywność nawet przez rok. Do głębokiego mrożenia mięsa czy grzybów należy wybierać zamrażarki 4-gwiazdkowe, czyli mrożące do -24 stopni.
Co jeszcze warto wiedzieć o zamrażalkach skrzyniowych?
Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem zamrażarki? Dla wielu osób istotne będzie kupno urządzenia typu no frost, jednak w przypadku modelów skrzyniowych nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Wybierając zamrażarkę skrzyniową zwróć uwagę na:
- obecność podświetlenia w komorze,
- drzwiczki z systemem podtrzymywania,
- dodatkowe kosze, które nieznacznie ograniczają pojemność komory mrożenia, ale zdecydowanie zwiększają też możliwości jej funkcjonalnego zagospodarowania,
- poziom hałasu – 40 do 45 dB to praca cicha, która nie powinna przeszkadzać nawet wtedy, kiedy zamrażarka stanie w kuchni,
- sterowanie — elektroniczne lub mechaniczne, czyli panel dotykowy z wyświetlaczem lub klasyczne pokrętło.
Zamrażarka skrzyniowa opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl
dziękuję za wskazówki, bardzo przydatne i strawnie podane informacje. pozdrawiam mat