Strona głównaMałe AGDUzdatnianie powietrzaKtóry oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Ranking 2025

Który oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Ranking 2025

Ranking oczyszczaczy powietrza to zestawienie najlepiej ocenianych produktów z kategorii oczyszczaczy powietrza. Znalazły się w nim modele różnych producentów, o różnym zaawansowaniu technologicznym oraz poziomie funkcjonalności. Mamy zatem nadzieję, że wśród opisanych poniżej urządzeń znajdziesz oczyszczacz powietrza dopasowany idealnie do Twoich potrzeb.

Ranking oczyszczaczy powietrza:

Oczyszczacz powietrza — co warto o nich wiedzieć?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które zawiera wentylator i kilka rodzajów filtrów, które pochłaniają zanieczyszczenia, alergeny i przykre zapachy. Poszczególne modele produktów tego typu różnią się między sobą nie tylko skutecznością, ale i poborem mocy, głośnością pracy czy dodatkowymi funkcjami, takimi jak jonizowanie czy nawilżanie powietrza.

Najważniejszymi kryteriami wyboru oczyszczaczy powietrza są takie parametry, jak:

  • liczba oraz rodzaj filtrów,
  • system czujników jakości powietrza,
  • tryby pracy, w tym przede wszystkim tryb pracy nocnej.

Oczyszczacz powietrza — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Możesz przystąpić do analizy poszczególnych parametrów oczyszczaczy powietrza. Najważniejsze z nich to:

  • wydajność/zasięg działania — producenci informują nas o wydajności swoich urządzeń poprzez podanie nam danych na temat metrów sześciennych powietrza, jakie produkt oczyszcza w ciągu jednej godziny. Parametr ten mówi przede wszystkim o szybkości pracy. O powierzchni obszaru działania, które wybrany model jest w stanie pokryć, dowiemy się z kolei, odczytując informację o sugerowanym metrażu pomieszczenia, w którym urządzenie może się sprawdzić. Jest to zawsze powierzchnia maksymalna.
  • moc — mniejsza moc oczyszczacza to mniejsza wydajność, co przekłada się na dłuższy czas pracy urządzenia. Warto zatem sięgać po produkty o większej mocy, nie obawiając się wysokich rachunków za prąd — oczyszczacze są z reguły energooszczędne.
  • rodzaj filtrów — filtracja wieloetapowa to już praktycznie standard jeśli chodzi o nowoczesne oczyszczacze powietrza. Większość z nich wyposażono w trzy filtry — filtr wstępny wychwytujący duże zanieczyszczenia, jak sierść czy włosy, filtr HEPA, wyłapujący pyłki, kurz i alergeny oraz filtr węglowy pochłaniający zapachy. Przy wyborze funkcjonalnego modelu oczyszczacza znacznie ważniejsze jest zatem zwrócenie uwagi na dostępność, żywotność i cenę filtrów, które wymagają cyklicznej wymiany.
  • funkcje i tryby pracy — oczyszczacz powietrza może pracować w różnych trybach, pozwalających na regulację prędkości obrotów wentylatora. Jeśli mamy bardzo czuły sen lub poszukujemy modelu do pokoju dziecięcego, warto zwrócić także uwagę na tak zwany tryb pracy nocnej. Łączą cichszą pracę z przygaszeniem światła emitowanego przez wyświetlacz. Oczyszczacz może być również jonizatorem i nawilżaczem powietrza. Jeśli potrzebujemy zatem urządzenia typu 2w1 czy 3w1 jego zakup może okazać się opłacalny. Zaznaczamy równocześnie, że to dosyć kosztowny gadżet, oscylujący zazwyczaj w granicach około 2 000 zł.
  • głośność pracy — ponieważ oczyszczacze powietrza działają na podstawie wentylatora, nie mogą być całkowicie bezgłośne. Aby cieszyć się czystym powietrzem i względną ciszą, musimy wybierać zatem modele o najmniejszej liczbie decybeli.

Oczyszczacz powietrza — czy warto go kupić?

W dobie coraz bardziej niebezpiecznego dla zdrowia smogu, silnego ogólnego zanieczyszczenia powietrza i większej podatności na alergie oczyszczacz powietrza powinien stać się standardowym wyposażeniem mieszkań znajdujących się w dużych miastach. O zakupie tego typu urządzenia powinni pomyśleć przede wszystkim rodzice małych dzieci, alergicy i osoby, które zmagają się z częstymi infekcjami dróg oddechowych.

Powietrze, którym oddychamy, ma równie duże znaczenie, co produkty spożywcze, które trafiają do naszych codziennych jadłospisów. Nie powinniśmy zatem lekceważyć istoty jakości powietrza w domu — zwłaszcza że tylko na nie mamy tak duży, bezpośredni wpływ.

Jeśli wysoka jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień ma dla nas naprawdę dużą wartość, możemy wybrać także oczyszczacze z funkcją jonizacji oraz/lub nawilżania. Dzięki nim jesteśmy w stanie stworzyć w naszych mieszkaniach naprawdę korzystny dla układu oddechowego mikroklimat niezależnie od pory roku, pogody czy jakości powietrza na zewnątrz.

Oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji lub nawilżania — czy jest wart zakupu?

Oczyszczacze służą przede wszystkim przywróceniu bezpiecznych dla zdrowia organizmu parametrów jakości powietrza. Są niezbędne w domu alergików, astmatyków, chorych na infekcje dróg oddechowych, osób z osłabioną odpornością czy chociażby palaczy. Poza podstawową funkcją oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń i alergenów często oferują także dwie dodatkowe funkcje — jonizacji lub nawilżania, a niekiedy obie te funkcje naraz. Czy warto zdecydować się na takie modele?

Oczyszczacz z jonizacją będzie przede wszystkim urządzeniem dokładniejszym i sprawniejszym. Dzięki generowaniu jonów dodatnich i ujemnych zneutralizuje część zanieczyszczeń, a także obciąży je. Sprawiając to, że opadną na podłogę i będą równie łatwe do usunięcia, jak kurz czy brud. Jonizacja wpływa zatem na wydajność oczyszczacza i zwiększa jego skuteczność.

Funkcja nawilżania powietrza w przeciwieństwie do funkcji jonizacji nie będzie potrzebna użytkownikowi w ciągu całego roku. Skorzystamy z niej przede wszystkim w nasilonym okresie grzewczym oraz w trakcie naprawdę dużych upałów. Nawilżacz delikatnie schłodzi powietrze i zwiększy jego wilgotność. Oddychanie będzie dla nas łatwiejsze, a nasze śluzówki mniej wysuszone i w mniejszym stopniu narażone na infekcje. Z nawilżaniem nie wolno jednak przesadzać, ponieważ zbyt wilgotne powietrze tworzy korzystne warunki dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów.

Kiedy zatem warto wybrać urządzenia 2 lub 3w1? Z pewnością wtedy, kiedy mamy już w mieszkaniu wiele sprzętów elektronicznych, a ogranicza nas niewielki metraż pomieszczeń. Należy mieć jednak na uwadze, że takie nawilżacze będą bardziej skomplikowane w obsłudze i wymagające w konserwacji, a ich cena proporcjonalnie większa.

Oczyszczacz powietrza opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

5 2 ocen
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
4 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Patrycja
Patrycja
3 lat temu

Sporo z nich jest głośnych. My mamy oczyszczacz Aria firmy Mateko i on cichutki, nie ma z tym problemu że pracuje za głośno.

Anulka
Anulka
3 lat temu

Hej, jeśli masz już oczyszczacz powietrza to lepiej dokupić sam nawilżacz ewaporacyjny, też tak zrobiłam 🙂 Zbliża się smog i suche powietrze w mieszkaniu od odkręconych kaloryferów, więc oczyszczacz z nawilżaczem 2w1 może się nie sprawdzić, bo słabiej wykrywa smog i zanieczyszczenia niż ten bez nawilżacza.

Elwira
Elwira
3 lat temu

kupiłam rok temu oczyszczacz marki Klarta i szczerze jestem zadowolona. Chcę dokupić jeszcze 1 ale zastanawiam się nad modelem 2w1 – czyli od razu z nawilżaczem zeby nie mieć milion sprzetów w domu. Zastanawiam się jednak czy to wogóle dobry pomysł by te funkcje łączyć?

Kasia
Kasia
3 lat temu
Odpowiedź do  Elwira

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zaletą urządzeń 2w1 jest właśnie redukcja liczby urządzeń, a to istotna zaleta, szczególnie w małym pomieszczeniu. Z drugiej strony wybór oczyszczaczy z funkcją nawilżania jest ograniczony, a wiele popularnych sprzętów ma czujniki, które słabo reagują na smog.

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner allegro