Strona głównaMałe AGDUzdatnianie powietrzaNawilżacz parowy - ranking 2024

Nawilżacz parowy – ranking 2024

Nawilżacz parowy – co warto o nim wiedzieć?

Nawilżacz parowy to urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza za pomocą pary wodnej. Mechanizm pracy produktów tego typu jest niezwykle prosty – wbudowana wewnątrz nawilżacza grzałka doprowadza do wrzenia wodę znajdującą się w zbiorniku i wytwarza parę wodną, która jest następnie wyrzucana na zewnątrz. Nawilżacze parowe są bardzo higieniczne i niedrogie w zakupie, jednak jednocześnie kosztowne w utrzymaniu, gdyż pobierają do swojej pracy dużą ilość energii elektrycznej.

Wybierając najlepszy nawilżacz powietrza parowy, należy zwrócić zatem uwagę przede wszystkim na:

 • moc urządzenia,
 • wydajność urządzenia,
 • możliwość regulacji ilości wytwarzanej pary.

Nawilżacz parowy ranking:

Ranking nawilżaczy parowych to zestawienie popularnych urządzeń, cieszących się dobrymi opiniami konsumentów. Przedstawiliśmy w nim zarówno bardzo proste i przystępne cenowo modele, jak i te bardziej designerskie po to, aby każdy mógł znaleźć w rankingu produkt idealnie spełniający wszystkie jego potrzeby i oczekiwania.

1. Nawilżacz parowy Philips HU4803/01

 

Philips HU4803/01Nawilżacz powietrza parowy Philips HU4803/01 to urządzenie o mocy 17 W i wydajności 220 ml/h, zdolne pokryć swoim działaniem powierzchnię pomieszczenia o wielkości 25 m kw. Produkt uzyskał certyfikat higienicznego działania, dzięki zastosowaniu technologii NanoCloud, zmniejszającej cząsteczki pary wodnej. Co więcej, niewielki rozmiar cząsteczek przekłada się również na ochronę przed tworzeniem mokrych plam oraz białych osadów.

Parowy nawilżacz powietrza Philips HU4803/01 może być sterowany automatycznie lub manualnie. Emitowana przez niego para jest rozprowadzana w powietrzu równomiernie, a dzięki niewielkiemu rozmiarowi cząsteczek utrzymuje się w nim dłużej i nie osadza się na meblach.

W trybie automatycznym, nawilżacz na bieżąco kontroluje poziom wilgotności i dostosowuje swoją pracę odpowiednio uruchamiając się lub wyłączając. Pozostałe tryby pracy urządzenia to tryb cichy, standardowy i zaawansowany.

Produkt posiada 2 litrowy zbiornik na wodę oraz system automatycznego wyłączania po jej całkowitym zużyciu. Dodatkowo, został wyposażony także w elektroniczny wyświetlacz, umożliwiający monitorowanie poziomu nawilżenia oraz programowanie pracy na godziny.

Urządzenie jest łatwe w czyszczeniu i konserwacji, a jego dodatkowym atutem jest praca w trybie snu, czyli na najniższym poziomie hałasu oraz przy minimalnym oświetleniu. Nawilżacz wymaga wymiany filtra nawilżającego, a także co tygodniowego przepłukiwania zbiornika i tacki na wodę.

Zalety: Wady:
+ Nawilżacz emituje drobną mgiełkę, która nie tworzy mokrych plam. – Ma stosunkowo wysoką cenę.
+ Jest cichy, łatwy w obsłudze i wygodny w konserwacji.  
+ Wydajnie pracuje.  
+ Charakteryzuje go nowoczesny, stylowy design.  

 

2. Nawilżacz parowy Philips HU4801/01

Philips HU4801/01Parowy nawilżacz powietrza Philips HU4801/01 to urządzenie o mocy 14 W i wydajności 200 ml/h, zdolne pokryć swoim działaniem powierzchnię 25 m kw. Produkt posiada certyfikat potwierdzający higieniczne działanie, gdyż wykorzystuje w swojej pracy technologię NanoCloud, zmniejszającą emitowane cząsteczki pary wodnej.

Nawilżacz powietrza Philips HU4801/01 zapobiega powstawaniu mokrych plam oraz białych osadów, ponieważ cząsteczki emitowanej przez niego mgiełki są tak małe, że nie przenoszą minerałów i długo utrzymują się w powietrzu. Wybrany model może pracować na 2 ustawieniach nawilżania – w trybie cichym lub standardowym.

Urządzenie rozprowadza mgiełkę w sposób równomierny, jest łatwe w utrzymaniu i wygodne w konserwacji. Automatycznie wyłącza się po zużyciu całej wody w zbiorniku, którego pojemność wynosi 2 litry. Pojemnik można napełniać na dwa sposoby – poprzez zdjęcie pokrywy lub wyjęcie zbiornika i wypełnienie go pod kranem.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest proste w obsłudze i cicho pracuje. – Negatywne opinie dotyczą dużej wagi i wielkości urządzenia.
+ Jest nieskomplikowane i dobrze spełnia swoją funkcję. – Ma wysoką cenę – jak na swój poziom zaawansowania technologicznego.
+ Atrakcyjnie się prezentuje.  

 

3. Nawilżacz parowy AIRNATUREL Stylies Sirius

Nawilżacz parowy AIRNATUREL Stylies SiriusNawilżacz parowy AIRNATUREL Stylies Sirius to urządzenie o mocy 350 W, odpowiednie do wnętrz nie większych niż 45 metrów kwadratowych. Wybrany model posiada higrostat i jest sterowany elektronicznie. Produkt emituje 350 gramów pary na godzinę, co świadczy o dużej wydajności.

Nawilżacz Stylies Sirius nie posiada jonizatora ani wyświetlacza. Dysponuje za to dwoma poziomami intensywności nawilżania. Jego atutem jest także praktyczny timer. Zbiornik urządzenia mieści 3.5 litra wody, dzięki czemu użytkownik nie musi często jej uzupełniać.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest wydajne. – Produkt ma wysoką cenę.
+ Posiada duży zbiornik na wodę.  
+ Ma prosty, nowoczesny design.  

 

4. Nawilżacz parowy Vitammy Mist UM750

Nawilżacz parowy Vitammy Mist UM750Nawilżacz parowy Vitammy Mist UM750 to proste i niedrogie urządzenie, które dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni nie większej niż 30 metrów kwadratowych. Produkt dysponuje mocą 300 W i jest sterowany elektronicznie. Nie posiada higrostatu ani jonizatora.

Wybrany model może pracować do 7 godzin na jednym pełnym zbiorniku. Jego atutem jest ciche działanie oraz wygodna obsługa. Nawilżacz pozwala korzystać również z dobrodziejstwa aromaterapii – posiada specjalny pojemnik na olejki zapachowe, przydatne między innymi podczas leczenia infekcji górnych dróg oddechowych.

Zalety: Wady:
+ Nawilżacz ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie posiada higrostatu ani regulacji mocy.
+ Jest prosty w obsłudze i czyszczeniu.  
+ Ma dosyć duży zbiornik na wodę.  
+ Umożliwia aromaterapię.  

 

5. Nawilżacz parowy Stadler Form Fred

Nawilżacz parowy Stadler Form FredNawilżacz powietrza parowy Stadler Form Fred to wyjątkowe urządzenie szwajcarskiej marki, odpowiednie do pomieszczeń o wielkości aż 50 m kw. Produkt wyróżnia niebanalny design oraz wysoka moc aż 150 W w trybie eco oraz 300 W w trybie wysokim. Nawilżacz posiada wbudowany higrostat i pozwala na samodzielny wybór wydajności pracy 175 g/h w trybie ekologicznym oraz 360 g/h na najwyższych ustawieniach.

Urządzenie posiada zbiornik na wodę wielkości 3,6 litra i wyłącza się automatycznie w przypadku jej wyczerpania. Ponadto, jego pojemnik jest wyjmowalny, dzięki czemu można z łatwością go napełniać. Nawilżacz informuje również o niskim poziomie wody lub jej braku.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo wydajne. – Nawilżacz ma bardzo wysoką cenę.
+ Umożliwia regulację wydatku pary.
+ Ma niebanalny design.

Nawilżacz parowy – który najlepszy?

Nawilżacze parowe to urządzenia bardzo zróżnicowane pod względem swoich parametrów. Na ich efektywność wpływa wiele czynników, jednak osoba zainteresowana kupnem produktu dostosowanego do jej indywidualnych potrzeb powinna w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na takie cechy wybranego modelu, jak:

 • moc urządzenia – która mówi nam o ilości energii elektrycznej, jaką nawilżacz będzie pobierał do swojej pracy. Należy mieć na uwadze, że niska moc nie musi równać się z dużymi oszczędnościami, gdyż produkt mocniejszy wykona swoją pracę szybciej, a to może przekładać się na rzeczywiste zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.
 • wydajność pary – która może być określona za pomocą wielkości obszaru, który urządzenie jest w stanie pokryć swoim działaniem lub za pomocą ilości pary wytworzonej w ciągu godziny lub doby. Parametr ten przyjmuje zatem najczęściej postać liczby opatrzonej skrótem „m kw.” lub „ml/h”. Dzięki tym wskaźnikom możemy określić czy dany nawilżacz będzie odpowiedni jedynie do małej sypialni, czy również do przestrzennego salonu.
 • pojemność zbiornika na wodę – większy zbiornik na wodę powinien równać się dla użytkownika z wygodą rzadszego uzupełniania. W praktyce warto jednak zwrócić przy tym uwagę również na maksymalną długość pracy urządzenia przy pełnym zbiorniku, gdyż mocniejsze nawilżacze będą zużywały ją znacznie szybciej.
 • higrometr i higrostat – nawilżacze wyposażone w oba te elementy są w stanie mierzyć aktualną wilgotność powietrza (higrometr) oraz utrzymywać ją na stałym poziomie (higrostat). Znajdziemy je przede wszystkim w urządzeniach sterowanych automatycznie, czyli takich które samodzielnie dostosowują intensywność swojej pracy do poziomu nawilżenia powietrza.
 • głośność – nawilżacze nie należą do urządzeń głośnych, jednak jeśli szukamy wyposażenia do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich głośność pracy, określaną w decybelach, ale także na głośność przycisków funkcyjnych lub możliwość ich wyciszenia. Naprawdę cichy nawilżacz to nawilżacz o głośności około 25 dB.
 • filtry – bardzo często nawilżacze parowe zastępują w naszych domach także oczyszczacze powietrza. Muszą jednak być wtedy wyposażone w filtry, zatrzymujące kurz i bakterie. Jeśli decydujemy się na taki model urządzenia, sprawdzajmy uprzednio ich cenę, żywotność oraz dostępność.
 • dodatkowe funkcje – na przykład funkcja aromaterapii, wbudowanej lampki nocnej lub jonizacji.
 • wyświetlacz LCD – umożliwiający kontrolowanie pracy urządzenia, sprawdzanie aktualnego poziomu wilgotności powietrza, często informujący także o konieczności uzupełnienia zbiornika wodą lub wymiany filtra.
 • system automatycznego wyłączania – takie zabezpieczenie jest niemal standardem w nawilżaczach parowych. Polega ono na samoczynnym wyłączeniu urządzenia po zużyciu całej wody obecnej w jego zbiorniku. Niektóre modele mogą dodatkowo informować o jej braku lub niskim poziomie za pomocy ikonki na wyświetlaczu, sygnału świetlnego lub dźwiękowego.
 • sposób obsługi – nawilżacze parowe mogą działać automatycznie lub być sterowane/programowane manualnie za pomocą pokrętła, pilota lub wyświetlacza z przyciskami dotykowymi. Za najprostsze uchodzą modele z obracanym pokrętłem, często umożliwiające płynną regulację intensywności pary.

Nawilżacz parowy czy ultradźwiękowy – który będzie lepszy?

Rodzice dzieci często zastanawiają się, jakie urządzenie będzie dla nich lepsze – nawilżacz parowy czy ultradźwiękowy. Aby podjąć decyzję, warto przyjrzeć się wadom i zaletom obu typów produktów.

Nawilżacze parowe to urządzenia stosunkowo niedrogie i nieskomplikowane. Mgiełka, która nawilża powietrze jest przez nie generowana na takiej samej zasadzie, jak gotowanie wody w czajniku elektrycznym. Woda podgrzewa się do punktu wrzenia, para jest schładzana i wypuszczana na zewnątrz. Często urządzenia tego typu umożliwiają także wykorzystanie mgiełki do aromaterapii – wystarczy umieścić w nich odpowiednio dobrany olejek eteryczny. Nawilżacze parowe sprawdzą się zatem do przeprowadzania inhalacji u chorych dzieci.

Dużą wadą nawilżaczy parowych jest wysokie zużycie energii przez grzałkę, a także konieczność stosowanie demineralizowanej lub przegotowanej wody i okresowego czyszczenia ich elementów. Ponadto, urządzenia parowe są mniej wydajne niż ultradźwiękowe i muszą znajdować się z dala od zasięgu dzieci.

Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają wodę na drobne cząsteczki, tworząc w ten sposób nawilżającą mgiełkę. Wytwarzane przez nie opary wody są wydmuchiwane na zewnątrz za pomocą dyszy i wentylatora. Nowoczesne technologie zastosowane w tego typu urządzeniach gwarantują ich cichą i energooszczędną pracę. Nawilżacze ultradźwiękowe są także bardzo wydajne, umożliwiają płynną regulację wilgotności i mogą emitować zarówno mgiełkę ciepłą, jak i schłodzoną.

Bardzo często nawilżaczom ultradźwiękowym zarzuca się niską higieniczność, gdyż nieodpowiednio konserwowane mogą emitować zanieczyszczoną mgiełkę, która w tym przypadku nie jest poddawana sterylizacji. Decydując się na zakup nawilżacza ultradźwiękowego należy zatem liczyć się z koniecznością częstej wymiany jego filtrów. Ponadto, ich bardziej skomplikowana budowa może stać się przyczyną krótszej żywotności niż ma to miejsce w przypadku nawilżaczy parowych.

Zdarza się również, że mgiełka emitowana przez urządzenie ultradźwiękowe pozostawia wilgotne plamy na meblach i podłodze, a także staje się przyczyną nieestetycznych białych osadów, wynikających ze stosowania zwykłej wody. Problem ten może rozwiązać jednak wykorzystanie wody przegotowanej lub demineralizowanej. Warto pamiętać również, że chociaż dla ludzi ultradźwięki nie są słyszalne, to domowym zwierzętom mogą znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Podsumowanie

Nawilżacz parowy to proste urządzenie, dostępne w bardzo przystępnym przedziale cenowym. W zależności od wybranego modelu może oferować swojemu użytkownikowi wiele dodatkowych, niezwykle przydatnych funkcji, takich jak automatyczne sterowanie, jonizacja czy aromaterapia.

Jeśli szukasz urządzenia, które będzie charakteryzowało się dobrym stosunkiem jakości do ceny – sprawdź nasz ranking nawilżaczy parowych.

Nawilżacz parowy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd