Strona głównaMałe AGDUzdatnianie powietrzaWybieramy najlepsze osuszacze powietrza - ranking 2024

Wybieramy najlepsze osuszacze powietrza – ranking 2024 [TOP5]

Osuszacze powietrza – co warto wiedzieć przed zakupem?

Osuszacze powietrza to skuteczny sposób na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach, a tym samym ochronę mieszkania przed rozwojem pleśni czy grzybów.

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje osuszaczy powietrza:

  • osuszacze kondensacyjne – zasysające powietrze i skraplające wilgoć – ich zaletą jest skuteczność, zaś wadą zależność pomiędzy wydajnością a warunkami panującymi w pomieszczeniu (najlepiej 30 stopni Celsjusza oraz 80% wilgotność),
  • osuszacze adsorpcyjne – przepuszczające powietrze przez rotor i skraplające wilgoć – urządzenia tego typu wydmuchują cieplejsze powietrze, mają kompaktowy rozmiar i w każdych warunkach pracują tak samo, jednak zapewniają mniejszą wydajność niż modele kondensacyjne.

Osuszacze powietrza ranking:

Ranking osuszaczy powietrza to zestawienie sprawdzonych urządzeń różnego typu, o różnej wydajności. Sprawdź, który z nich będzie najlepszy do Twojego mieszkania!

Przejrzyj również:

1. Osuszacz powietrza STADLER FORM Theo

STADLER FORM Theo



STADLER FORM Theo to osuszacz kondensacyjny, wyposażony w inteligentny system sterowania i higrostat. Sprzęt pozwala kontrolować poziom wilgotności powietrza. Samoczynnie włącza się lub wyłącza, zgodnie z tym, jak został zaprogramowany.

Model wykorzystuje timer odliczający od jednej do siedmiu godzin. Wyłącza się automatycznie również wtedy, kiedy jego pojemnik na wodę zostaje przepełniony. Produkt posiada też wężyk dopływowy, zatem może pracować bez nadzoru domowników.

Urządzenie wyposażono w praktyczny uchwyt do przenoszenia. Jego atutem jest też proste sterowanie mechaniczne. Wydajność modelu to około 10 litrów na dobę. Pojemnik na wodę tego osuszacza mieści 2,1 litra płynu. Produkt jest polecany do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 40 metrów kwadratowych. Emituje hałas rzędu 42 dB.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą braku kółek transportowych.
+ Wydajnie pracuje.  
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest proste w obsłudze.  

2. Osuszacz powietrza EBERG Rico

EBERG Rico



EBERG RICO to sprężarkowy osuszacz powietrza z kolorowym wskaźnikiem, który informuje o osiągniętym poziomie wilgotności. Sprzęt oferuje wydajność rzędu 12 litrów na dobę. Posiada 12-godzinny timer oraz wyświetlacz LCD. Produkt oferuje dwie prędkości pracy do wyboru. Dysponuje też alarmem pełnego zbiornika – wyłącza się automatycznie.

Urządzenie zostało wyposażone w praktyczne kółka i uchwyt do wygodnego przenoszenia. Ma też zabezpieczenie przed dziećmi i funkcję drenażu ciągłego (rurka odprowadzająca wodę). Automatycznie wznawia pracę i wyłącza się. Jest polecane do małych i średnich pomieszczeń.

Model oferuje wybór jednego z trzech trybów pracy. Posiada też funkcję snu, pojemnik 2-litrowy i otwór odpływowy, do którego można podłączyć wężyk. Sprzęt wyróżnia się zastosowaną w nim funkcją rozmrażania (czujnik cewki wykrywa, że temperatura jest zbyt niska).

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Ma mały zbiornik na wodę.
+ Posiada uchwyt i koła.  
+ Bardzo wydajnie pracuje.  
+ Jest łatwy w obsłudze.  

3. Osuszacz powietrza Ecoair DD1 Classic

Ecoair DD1 Classic



Osuszacz powietrza Ecoair DD1 Classic to (osuszacz adsorpcyjny) produkt z higrometrem, sterowany elektronicznie. Urządzenie zostało wyposażone w zbiornik o pojemności 2 litrów, jednak dzięki możliwości podłączenia węża o długości 1 m (w zestawie) może odprowadzać wodę także w sposób ciągły. Model DD1 Classic posiada trzy tryby osuszania powietrza: automatyczny, intensywny i ekonomiczny. Oferuje też funkcję timera (2, 4, 8 h) oraz trybu pranie.

Osuszacz pozwala regulować kierunek nadmuchu suchego powietrza. Urządzenie dysponuje mocą 580 W, a jego wydajność określona jest na stałym poziomie 7 litrów na dobę (zarówno przy 27 stopniach i 65% wilgotności, jak i przy 32 stopniach i 80% wilgotności). Produkt nadaje się do pomieszczeń o kubaturze nieprzekraczającej 135 m3. Jego atutem jest jonizator oraz wskaźnik, który ostrzega o nieprawidłowym zamontowaniu zbiornika na wodę.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest wydajne. – Nie posiada higrostatu.
+ Może odprowadzać wodę w sposób ciągły. – Nie informuje o aktualnym poziomie wilgotności powietrza.
+ Posiada kilka trybów pracy oraz timer.  
+ Jonizuje powietrze.  

4. Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N

Columbia Vac OPC1050N



COLUMBIA VAC OPC 1050N to model przeznaczony do wnętrz o powierzchni maksymalnie 20 m2. Urządzenie oferuje dwa tryby pracy do wyboru. Ma wbudowany wyświetlacz i wskaźnik wilgotności. Model sam uruchamia się, gdy wykryje wysoką wilgotność powietrza.

Sprzęt za pomocą kolorowych cyferek informuje o tym, czy wilgotność jest zbyt niska, zbyt wysoka czy odpowiednia. Jego atutem jest tryb nocny, który wycisza pracę urządzenia. Produkt oferuje wydajność na poziomie 12 litrów na dobę. W normalnym trybie pracy nie powinien emitować dźwięków o natężeniu powyżej 36 dB.

Osuszacz jest sprzedawany z wężykiem odpływowym i zbiornikiem o pojemności 2 litrów w zestawie. Posiada wyświetlacz na przednim panelu. Poza osuszaniem oferuje też funkcję oczyszczania powietrza z kurzu czy pyłków.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo wydajne. – Według użytkowników dosyć głośno pracuje.
+ Ma atrakcyjną cenę.  
+ Jest niewielkie i nowocześnie się prezentuje.  
+ Występuje w wersji z jonizacją i bez.  

5. Osuszacz powietrza SHARP UD-P16E-W

SHARP UD-P16E-W



SHARP UD-P16E-W to osuszacz ze zintegrowanym higrostatem, który pozwala ustawić pożądaną wilgotność powietrza. Sprzęt dysponuje mocą 230 W. Posiada wbudowany zbiornik na wodę o pojemności 3,8 litra. Oferuje też programowanie czasowe do 24 godzin. Automatycznie wyłącza się przy pełnym zbiorniku.

Wydajność tego modelu to maksymalnie 16 litrów na dobę, a prędkość przepływu powietrza wynosi 146 m3 na godzinę. Sprzęt jest przeznaczony do powierzchni nie większych niż 38 m2. Urządzenie posiada blokadę rodzicielską. Oferuje funkcję Swing i tryb suszenia prania. Emituje hałas do 48 dB.

Atutem produktu są kółka transportowe i automatyczny restart. Urządzenie wyświetla aktualną temperaturę. Oferuje regulację prędkości nawiewu wentylatora na dwóch poziomach oraz regulację pożądanej wilgotności powietrza w zakresie 20-80 procent. Osuszacz informuje o zapełnieniu zbiornika.

Zalety: Wady:
+ Bardzo cicho pracuje. – Negatywne opinie dotyczą wadliwego wyświetlacza.
+ Jest skuteczny. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Estetycznie się prezentuje.  

Osuszacze powietrza – jak wybrać?

Osuszacz powietrza, czy inaczej pochłaniacz wilgoci, musi być przede wszystkim dobrany odpowiednio do potrzeb użytkownika. Najważniejszymi cechami tego typu urządzeń są więc:

  • wydajność (w litrach na godzinę lub dobę) – w małych mieszkaniach sprawdzi się osuszacz o wydajności około 10 l/dobę, zaś w większych taki, który zaoferuje wydajność rzędu minimum 15 – 20 l/dobę.
  • przepływ powietrza (w metrach sześciennych na godzinę) – aby porównać skuteczność poszczególnych modelów należy kubaturę pomieszczeń podzielić przez ten parametr – im wyższa liczba, tym lepiej urządzenie sprawdzi się w naszym domu.
  • moc (zwykle w zakresie od 200 do 800 W) – większa moc nie musi iść w parze z większą wydajnością, lecz na pewno będzie miała wpływ na koszty eksploatacji urządzenia – warto mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru, gdyż w wielu przypadkach osuszacz będzie musiał pracować 24 godziny na dobę.
  • wielkość zbiornika na wodę – od pojemności zależy, jak często zbiornik trzeba będzie opróżniać, aby zapewnić ciągłość pracy urządzenia.
  • hałas – większość pochłaniaczy wilgoci generuje hałas rzędu 45 – 60 dB. Najcichsze modele nie przekroczą jednak 40 dB, a głośność ich pracy porównać można do odgłosów podłączonej do prądu lodówki.

Podsumowanie

Najtańsze osuszacze powietrza kupimy już za około 160 zł, polecane modele będą kosztować natomiast około 1500 – 2000 zł. Czy warto w nie inwestować? Jeśli mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza i zależy nam na naprawdę skutecznym działaniu – zdecydowanie tak. Osuszacze renomowanych marek gwarantują, że powietrze w mieszkaniu nie będzie tworzyło warunków sprzyjających rozwojowi chorób, pleśni czy grzybów. Ponadto, dobrej jakości sprzęt będzie także wygodny w obsłudze (np. programowany czasowo lub na zadany poziom wilgotności) i zaoferuje dodatkowe funkcje, takie jak funkcja suszenia prania czy wybór różnych trybów pracy (np. eko, turbo, cichy).

Osuszacze powietrza opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY