Strona głównaMałe AGDNajlepsze osuszacze powietrza - ranking

Najlepsze osuszacze powietrza – ranking

Osuszacze powietrza – co warto wiedzieć przed zakupem?

Osuszacze powietrza to skuteczny sposób na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach, a tym samym ochronę mieszkania przed rozwojem pleśni czy grzybów.

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje osuszaczy powietrza:

  • osuszacze kondensacyjne – zasysające powietrze i skraplające wilgoć – ich zaletą jest skuteczność, zaś wadą zależność pomiędzy wydajnością a warunkami panującymi w pomieszczeniu (najlepiej 30 stopni Celsjusza oraz 80% wilgotność),
  • osuszacze adsorpcyjne – przepuszczające powietrze przez rotor i skraplające wilgoć – urządzenia tego typu wydmuchują cieplejsze powietrze, mają kompaktowy rozmiar i w każdych warunkach pracują tak samo, jednak zapewniają mniejszą wydajność niż modele kondensacyjne.

Osuszacze powietrza ranking:

Ranking osuszaczy powietrza to zestawienie sprawdzonych urządzeń różnego typu, o różnej wydajności. Sprawdź, który z nich będzie najlepszy do Twojego mieszkania!

 

1. Osuszacz powietrza Meaco 20L Platinum

Meaco 20L PlatinumOsuszacz powietrza Meaco 20L Platinum (osuszacz kondensacyjny) to urządzenie z czynnikiem chłodzącym R134A, zalecane do mieszkań maksymalnie trzypokojowych (40 m2). Produkt pracuje z mocą 255 W. Producent określa wydajność tego modelu na poziomie 11 – 20 litrów na dobę (20 litrów przy 30°C i 80% wilgotności; 11 litrów przy 26.7°C i 60% wilgotności). Atutem sprzętu jest obecność humidistatu, higrostatu, timera oraz funkcjonalnej blokady przed dziećmi.

Urządzenie zostało wyposażone w zbiornik o pojemności 6 litrów. Produkt jest zasilany sieciowo i sterowany elektronicznie. Posiada też funkcję automatycznego wyłączania.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie wyłącza się automatycznie po uzyskaniu zadanego poziomu wilgotności powietrza. – Negatywne opinie dotyczą głośności pracy urządzenia.
+ Jest proste w obsłudze.  
+ Ma duży zbiornik na wodę.  
+ Jest wydajne w pomieszczeniach o łącznej powierzchni do 40 m2.  

 

2. Osuszacz powietrza Ecoair DD1 Classic

Ecoair DD1 ClassicOsuszacz powietrza Ecoair DD1 Classic to (osuszacz adsorpcyjny) produkt z higrometrem, sterowany elektronicznie. Urządzenie zostało wyposażone w zbiornik o pojemności 2 litrów, jednak dzięki możliwości podłączenia węża o długości 1 m (w zestawie) może odprowadzać wodę także w sposób ciągły. Model DD1 Classic posiada trzy tryby osuszania powietrza: automatyczny, intensywny i ekonomiczny. Oferuje też funkcję timera (2, 4, 8 h) oraz trybu pranie.

Osuszacz pozwala regulować kierunek nadmuchu suchego powietrza. Urządzenie dysponuje mocą 580 W, a jego wydajność określona jest na stałym poziomie 7 litrów na dobę (zarówno przy 27 stopniach i 65% wilgotności, jak i przy 32 stopniach i 80% wilgotności). Produkt nadaje się do pomieszczeń o kubaturze nieprzekraczającej 135 m3. Jego atutem jest jonizator oraz wskaźnik, który ostrzega o nieprawidłowym zamontowaniu zbiornika na wodę.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest wydajne. – Nie posiada higrostatu.
+ Może odprowadzać wodę w sposób ciągły. – Nie informuje o aktualnym poziomie wilgotności powietrza.
+ Posiada kilka trybów pracy oraz timer.  
+ Jonizuje powietrze.  

 

3. Osuszacz powietrza Stadler Form Theo

Osuszacz powietrza Stadler Form TheoStadler Form Theo to urządzenie, które nadaje się do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 40 m2. Sprzęt wyposażono w higristat, który umowżliwia utrzymanie stałej wilgotności powietrza, ustalonej przez użytkownika. Model posiada funkcję automatycznego wyłączenia, kiedy jego zbiornik całkowicie się zapełni.

Urządzenie dysponuje mocą 280 W. Oferuje trzy poziomy wydajności pracy. Generuje hałas nieprzekraczający 42 dB. Zbiornik tego modelu mieści do 2,1 litra wody. Sprzęt jest sterowany mechanicznie. Posiada timer, który można zaprogramować na czas od 1 do 7 godzin. Atutem osuszacza jest jego nowoczesny, minimalistyczny design.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie charakteryzuje się cichą pracą. – Nie posiada uchwytu do przenoszenia.
+ Ma elegancki design.
+ Posiada timer i opcję ustawienia żądanego poziomu wilgotności.  
+ Jest wydajne.  

 

4. Osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-20

Osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-20HAUS&LUFT HL-OS-20 to osuszacz z lampą UV o wydajności 20 litrów na dobę. Urządzenie może osuszać powietrze w zakresie od 35 do 80 procent wilgotności względnej, z opcją ustawień co 5%. Model wyposażono w wentylator o wydajności 180 m3 na godzinę. Sprzęt posiada także kolorowy wyświetlacz informujący o aktualnej wilgotności powietrza.

Osuszacz dysponuje higrostatem, dzięki któremu utrzymuje stały poziom wilgotności. Ma również cztery kółka, które ułatwiają jego transportowanie oraz duży pojemnik na skroploną wodę o pojemności 4 litrów. Model oferuje funkcje: smart (automatyczna kontrola wilgotności), low (obniżenie prędkości nadmuchu), high (zwiększenie prędkości nadmuchu), fan (nadmuch bez osuszania), timer (ustawiany na czas od 1 do 24 godzin), defrost (rozmrażanie parownika).

Urządzenie posiada również wskaźnik zapełnienia zbornika, informujący o konieczności opróżnienia. Jego atutem jest dodatkowa lampa bakteriobójcza UV i uchwyt do przenoszenia sprzętu. Osuszacz posiada także zabezpieczenie przed uruchomieniem z nieprawidłowo zamontowanym zbiornikiem na wodę. Moc tego modelu to 365 W. Produkt posiada także dwa filtry powietrza, w tym jeden filtr węglowy.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pracuje wydajnie. – Jest dosyć głośne.
+ Ma wiele trybów pracy.
+ Oferuje opcję programowania na zadany poziom wilgotności oraz czas pracy.  
+ Posiada kółka transportowe oraz uchwyt.  

 

5. Osuszacz powietrza Ecoair DD3 Classic

Osuszacz powietrza Ecoair DD3 ClassicOsuszacz powietrza Ecoair DD3 Classic (osuszacz adsorpcyjny) to urządzenie o wydajności do 10 litrów na dobę, według producenta odpowiednie do wnętrz o powierzchni max. 120 m2. Produkt posiada 3,5-litrowy zbiornik na wodę. Jest sterowany przy pomocy panelu dotykowego i dysponuje 3-stopniową regulacją intensywności pracy.

Osuszacz ma moc 670 W. Posiada higrostat, timer i funkcję autorestartu oraz automatycznego wyłączania po napełnieniu zbiornika. Jego atutem jest także funkcja autodiagnozy. Produkt jest niewielki i stosunkowo lekki (10 kg.). Odznacza się łatwością obsługi i możliwością pracy w niskich temperaturach. Pozwala na regulowanie kierunku przepływu powietrza i pochłania nieprzyjemne zapachy.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. – Jego rzeczywista wydajność jest niemal trzy razy niższa niż ta deklarowana przez producenta.
+ Posiada timer, funkcję automatycznego wyłączania i auto restart. – Zużywa dosyć dużo energii elektrycznej (wysoka moc).
+ Pracuje stosunkowo cicho.

Osuszacze powietrza – jak wybrać?

Osuszacz powietrza, czy inaczej pochłaniacz wilgoci, musi być przede wszystkim dobrany odpowiednio do potrzeb użytkownika. Najważniejszymi cechami tego typu urządzeń są więc:

  • wydajność (w litrach na godzinę lub dobę) – w małych mieszkaniach sprawdzi się osuszacz o wydajności około 10 l/dobę, zaś w większych taki, który zaoferuje wydajność rzędu minimum 15 – 20 l/dobę.
  • przepływ powietrza (w metrach sześciennych na godzinę) – aby porównać skuteczność poszczególnych modelów należy kubaturę pomieszczeń podzielić przez ten parametr – im wyższa liczba, tym lepiej urządzenie sprawdzi się w naszym domu.
  • moc (zwykle w zakresie od 200 do 800 W) – większa moc nie musi iść w parze z większą wydajnością, lecz na pewno będzie miała wpływ na koszty eksploatacji urządzenia – warto mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru, gdyż w wielu przypadkach osuszacz będzie musiał pracować 24 godziny na dobę.
  • wielkość zbiornika na wodę – od pojemności zależy, jak często zbiornik trzeba będzie opróżniać, aby zapewnić ciągłość pracy urządzenia.
  • hałas – większość pochłaniaczy wilgoci generuje hałas rzędu 45 – 60 dB. Najcichsze modele nie przekroczą jednak 40 dB, a głośność ich pracy porównać można do odgłosów podłączonej do prądu lodówki.

Podsumowanie

Najtańsze osuszacze powietrza kupimy już za około 160 zł, polecane modele będą kosztować natomiast około 1500 – 2000 zł. Czy warto w nie inwestować? Jeśli mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza i zależy nam na naprawdę skutecznym działaniu – zdecydowanie tak. Osuszacze renomowanych marek gwarantują, że powietrze w mieszkaniu nie będzie tworzyło warunków sprzyjających rozwojowi chorób, pleśni czy grzybów. Ponadto, dobrej jakości sprzęt będzie także wygodny w obsłudze (np. programowany czasowo lub na zadany poziom wilgotności) i zaoferuje dodatkowe funkcje, takie jak funkcja suszenia prania czy wybór różnych trybów pracy (np. eko, turbo, cichy).

Osuszacze powietrza opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!