Strona głównaMałe AGDKlimatyzatoryDobry klimatyzator - ranking 2022

Dobry klimatyzator – ranking 2022

Klimatyzator – jaki wybrać?

Klimatyzator to urządzenie, o zakupie którego zaczynamy myśleć wraz z nadejściem lata. Produkty tego typu są bowiem w stanie spełnić nasze marzenia o mieszkaniu wolnym od nieznośnego upału. Jakie modele klimatyzatorów mamy do wyboru?

Klimatyzacja domowa dzieli się przede wszystkim na wariat przenośny oraz wariant stacjonarny. Klimatyzatory przenośne są mobilne. Nie mają zbyt wygórowanej ceny i nie wymagają zastosowania żadnych przeróbek w konstrukcji ścian czy okien. Ich główną wadą jest natomiast generowany hałas oraz stosunkowo mniejsza efektywność.

Klimatyzatory stacjonarne, czy inaczej klimatyzatory typy split, składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Obie połączone są ze sobą za pomocą przewodów ukrytych w murach. Ich zaletą jest wydajna i cicha praca (sprężarka znajduje się na zewnątrz budynku). Wśród urządzeń tego typu możemy znaleźć także warianty multisplit, czyli modele wyposażone w kilka jednostek wewnętrznych, pozwalające na schładzanie wielu pomieszczeń mieszkania jednocześnie.

Klimatyzator ranking:

Ranking klimatyzatorów to zestawienie pięciu dobrej jakości urządzeń przenośnych oraz stacjonarnych. Umieściliśmy w nim różne modele produktów o odmiennej wydajności, aby każdy mógł z łatwością wybrać wariant idealny dla swoich potrzeb.

 

1. Klimatyzator Whirlpool PACW29COL

 

Whirlpool PACW29COLKlimatyzator domowy Whirlpool PACW29COL to urządzenie o mocy chłodzenia 2,8 kW. Produkt należy do klasy energetycznej A. Dzięki powolnemu uruchamianiu parownika i wentylatora pracuje nawet do 70% ciszej niż standardowe klimatyzatory. Urządzenie obsługiwane jest przy pomocy pilota, który pozwala na zdalny wybór odpowiedniej temperatury.

Sprzęt wydziela niewielkie ilości dwutlenku węgla. Jego wydajność chłodnicza wynosi 9000 BTU, dzięki czemu produkt nadaje się do klimatyzowania pomieszczeń o powierzchni 20 – 30 m2. Urządzenie wyposażono w filtr HEPA, który skutecznie oczyszcza powietrze z 99,9% zanieczyszczeń. Klimatyzator posiada inteligentne koła oraz czujnik temperatury, który ułatwia wybór odpowiednich parametrów pracy.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest skuteczne i wydajne. – Negatywne opinie dotyczą głośności pracy klimatyzatora.
+ Jest wygodne w obsłudze (zdalnej).  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

 

2. Klimatyzator Beko Split Bivpi120

Beko Split Bivpi120Klimatyzator do mieszkania Beko Split Bivpi120 to urządzenie o mocy przeliczeniowej 3,5kW oraz wydajności 12000 BTU na godzinę. Produkt zaliczany jest do klasy energetycznej A++. Posiada funkcję grzania, samooczyszczania i optymalnej temperatury. Jest sterowany zdalnie za pomocą pilota.

Klimatyzator ma 5 ustawień prędkości nawiewu i 5 ustawień poziomu mocy. Dysponuje też funkcją timera. Urządzenie jest wyposażone w dwa filtry służące oczyszczaniu wydmuchiwanego powietrza.

Zalety: Wady:
+ Klimatyzator jest urządzeniem energooszczędnym. – Produkt jest trudno dostępny.
+ Posiada regulację mocy i prędkości nawiewu.  
+ Jest sterowany zdalnie za pomocą pilota.  

 

3. Klimatyzator AUX ASW-H18B4/FAR3DI-EU

Klimatyzator AUX ASW-H18B4/FAR3DI-EU

Klimatyzator AUX ASW-H18B4/FAR3DI-EU to urządzenie typu split, dysponujące mocą 2800 W. Produkt posiada funkcję grzania oraz praktyczny program pracy – Sleep. Sprzęt jest sterowany zdalnie przy pomocy pilota. Jego wydajność oceniana jest na poziomie 18 000 BTU. Klimatyzator zalicza się do klasy energetycznej A++, a jego przepływ powietrza to 900 m3 na godzinę.

Urządzenie może pracować w zakresie od -7 do plus 47 stopni Celsjusza. Jego wydajność grzania wynosi 5,3 kW.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest obsługiwane przy pomocy pilota. – Klimatyzator ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada wysoką wydajność chłodzenia.  
+ Jest energooszczędne.  

 

4. Klimatyzator BEKO Split BIVPI 090

Klimatyzator BEKO Split BIVPI 090Klimatyzator domowy BEKO Split BIVPI 090 to urządzenie o niedużej mocy, wynoszącej 749 W. Wydajność produktu określana jest na poziomie 9000 BTU na godzinę. Sprzęt dysponuje funkcją grzania, funkcją optymalnej temperatury oraz funkcją samooczyszczania. Jego moc przeliczeniowa to 2,6kW.

Klimatyzator sterowany jest za pomocą pilota. Posiada 5 ustawień prędkości nawiewu i pięć poziomów mocy. Jego atutem jest także funkcja timera. Dzięki wyposażeniu w podwójny filtr, urządzenie oczyszcza emitowane powietrze. Produkt zaliczany jest do klasy energetycznej A++.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest sterowane zdalnie. – Niektóre opinie podkreślają stosunkowo niską wydajność urządzenia.
+ Posiada 5 prędkości nawiewu i 5 ustawień mocy.  
+ Klimatyzator dba o jakość powietrza.  

 

5. Klimatyzator Adler AD7909

Klimatyzator Adler AD7909Klimatyzator do mieszkania Adler AD7909 to urządzenie łączące funkcję nawiewu, chłodzenia i osuszania. Produkt jest sterowany za pomocą pilota. Posiada timer i regulację temperatury w zakresie od 16 do 31 stopni Celsjusza.

Klimatyzator nadaje się do pomieszczeń o powierzchni około 20 m2. Jego wydajność to 7000 BTU, a moc 2050 W. W przypadku wyboru funkcji osuszania lub nawiewu, przepływ powietrza przez urządzenie wynosi 360 m3 na godzinę. Urządzenie zaliczane jest do klasy energetycznej A. Posiada dwie prędkości pracy wentylatora. Dzięki wygodnym uchwytom i kółeczkom jest łatwe w przenoszeniu. Atutem klimatyzatora jest również wyświetlacz, usprawniający obsługę produktu.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą głośności pracy klimatyzatora.
+ Skutecznie chłodzi, sprawdzając się w pomieszczeniach o powierzchni maksymalnie 20 m2.
+ Posiada timer, regulację prędkości nawiewu oraz wyświetlacz.

Klimatyzator – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decyzję pomiędzy wyborem klimatyzatora stacjonarnego i przenośnego podejmujemy przede wszystkim na podstawie swoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli zależy nam na urządzeniu cichym, wydajnym, zdolnym ochłodzić nawet kilka pomieszczeń – decydujmy się na model typu split/multisplit. Jeżeli natomiast pragniemy korzystać z urządzenia mobilnego tylko w jednym pokoju w tym samym czasie bez ingerowania w konstrukcję okien oraz ścian – lepszym wyborem będzie klimatyzator przenośny.

Poza tym warto wiedzieć, że wszystkie modele klimatyzatorów łączą parametry opisujące ich wydajność i efektywność. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę?

  • moc chłodzenia – wymagana moc chłodzenia wyliczana jest na podstawie prostego założenia, iż na 1 m2 powierzchni potrzebujemy około 0,1kW mocy chłodzącej. Aby dobrać urządzenie, które wydajnie schłodzi wybrane przez nas pomieszczenie, musimy pomnożyć zatem jego powierzchnię przez 0,1. Otrzymany w ten sposób wynik to minimalna moc chłodząca klimatyzatora określona w kW. Ten sam parametr może zostać opisany także przy pomocy brytyjskich jednostek BTU (British Thermal Unit). W takim przypadku 2,6 kW odpowiadają 9000 BTU, 3,5kW 12000 BTU, itd.
  • klasa energetyczna – klimatyzatory pracują przede wszystkim w okresie letnim, jednak zazwyczaj jest to wiele godzin w ciągu dnia, dlatego jeśli zależy nam na jak najniższych rachunkach za energię elektryczną, wybierajmy modele najwyższej klasy energetycznej – najlepiej A++.
  • przepływ powietrza – inaczej wydajność urządzenia, wyrażana w m3 na godzinę. Im ona wyższa, tym naturalnie bardziej efektywny klimatyzator. Większość dostępnych na rynku modelów dysponuje przepływem wysokości od 200 do 400 m3/h.
  • głośność pracy – klimatyzatory stacjonarne będą urządzeniami znacznie cichszymi niż modele przenośne. W przypadku tych pierwszych emitowany hałas ma najczęściej natężenie około 35 dB, co odpowiada dźwiękowi szumu przepływającego przez klimatyzator powietrza. Z kolei warianty przenośne mogą generować naprawdę nieprzyjemny hałas, dlatego warto zwracać uwagę, aby nie był on wyższy niż 63 dB.
  • regulacja nawiewu/mocy – funkcje tego typu pozwalają dostosować do naszych potrzeb nie tylko moc chłodzącą urządzenia, ale również emitowany przez nie hałas.
  • sterowanie – najwygodniejsze w przypadku każdego typu klimatyzatorów będzie sterowanie zdalne, czyli przy pomocy pilota.
  • dodatkowe funkcje – klimatyzatory mogą pełnić także rolę osuszaczy, a nawet ogrzewać powietrze zimą. Przydatną funkcją, którą niekiedy oferują jest również timer i samooczyszczanie.

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który klimatyzator wybrać do domu, a który do mieszkania?

Klimatyzatory domowe dzielą się nie tylko na urządzenia stacjonarne i przenośne. Wśród obydwu grup istnieją także dodatkowe podziały, które warto omówić całkowicie osobno.

Klimatyzatory przenośne dzielimy na modele typu monoblok oraz przenośne split. Pierwsze posiadają parownik i skraplacz w jednej obudowie. Pobierają ciepłe powietrze z pomieszczenia i schładzają je, ale generowane przez nie ciepło należy odprowadzać na zewnątrz. Robi się to przez rurę, którą wystawiamy za okno. To prowadzi jednak do zmniejszenia efektu chłodzenia, ponieważ przez otwarte okno do wnętrza stale przedostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz.

Klimatyzatory przenośne split rozwiązują niejako ten problem, gdyż składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Obie połączone są cienkimi rurkami, które bez trudu zmieszczą się w przestrzeni delikatnie uchylonego okna. W taki sposób do wnętrza nie dostaje się aż tak duża ilość ciepłego powietrza, klimatyzator działa sprawniej i jest znacznie cichszy.

Klimatyzatory stacjonarne dzielimy natomiast na modele split i multisplit. Oba rodzaje działają podobnie do wariantów przenośnych split, jednak ich montaż jest trwały, a rurki umieszcza się dyskretnie w ścianach mieszkania. Ich jednostki wewnętrzne montowane są na ścianach lub na suficie. Split i multisplit różni tylko jedno – ilość jednostek wewnętrznych, czyli ilość schładzanych przy pomocy jednej sprężarki pomieszczeń.

Podsumowanie

Zakup klimatyzatora to poważna decyzja. Chociaż najbardziej komfortowe i wydajne są urządzenia stacjonarne typu split, to nie w każdym mieszkaniu będziemy mogli pozwolić sobie na taką ingerencję w strukturę okien i ścian budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się klimatyzator przenośny split. Produkty tego typu są jednak bardzo kosztowne – ich cena nawet kilkakrotnie przewyższa koszt zakupu zwykłego klimatyzatora typu monoblok.

Klimatyzator opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!