Strona głównaMałe AGDOgrzewanie i chłodzenieWybieramy najlepszy klimatyzator - ranking 2024

Wybieramy najlepszy klimatyzator – ranking 2024 [TOP5]

Klimatyzator – jaki wybrać?

Klimatyzator to urządzenie, o zakupie którego zaczynamy myśleć wraz z nadejściem lata. Produkty tego typu są bowiem w stanie spełnić nasze marzenia o mieszkaniu wolnym od nieznośnego upału. Jakie modele klimatyzatorów mamy do wyboru?

Klimatyzacja domowa dzieli się przede wszystkim na wariat przenośny oraz wariant stacjonarny. Klimatyzatory przenośne są mobilne. Nie mają zbyt wygórowanej ceny i nie wymagają zastosowania żadnych przeróbek w konstrukcji ścian czy okien. Ich główną wadą jest natomiast generowany hałas oraz stosunkowo mniejsza efektywność.

Klimatyzatory stacjonarne, czy inaczej klimatyzatory typy split, składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Obie połączone są ze sobą za pomocą przewodów ukrytych w murach. Ich zaletą jest wydajna i cicha praca (sprężarka znajduje się na zewnątrz budynku). Wśród urządzeń tego typu możemy znaleźć także warianty multisplit, czyli modele wyposażone w kilka jednostek wewnętrznych, pozwalające na schładzanie wielu pomieszczeń mieszkania jednocześnie.

Klimatyzator ranking:

Ranking klimatyzatorów to zestawienie pięciu dobrej jakości urządzeń przenośnych oraz stacjonarnych. Umieściliśmy w nim różne modele produktów o odmiennej wydajności, aby każdy mógł z łatwością wybrać wariant idealny dla swoich potrzeb.

Sprawdź także:

1. WHIRLPOOL Split SPIW312A2WF

WHIRLPOOL Split SPIW312A2WFWHIRLPOOL Split SPIW312A2WF to urządzenie odpowiednie do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 31 metrów kwadratowych. Sprzęt jest elegancki i mocny (3.5 kW), a do tego łatwy w obsłudze. Model wyposażono w technologię 6 Zmysłu, dzięki czemu klimatyzacją można sterować również poza domem za pośrednictwem telefonu lub tabletu (z poziomu aplikacji).

Klimatyzator nie tylko chłodzi, ale też oczyszcza powietrze z bakterii i innych cząsteczek. Posiada wiatrak z 3 trybami prędkości pracy i oferuje użytkownikowi tak zwany obieg powietrza w 4D – idealną cyrkulację i równomierny rozkład temperatury. Sprzęt wyposażono też w czujnik do wykrywania temperatury pomieszczenia.

Urządzenie posiada ukryty ekran z białym podświetleniem LED. Dysponuje też funkcją autooczyszczania i osuszania wewnętrznych elementów parownika. Oferuje kilka praktycznych trybów pracy do wyboru, w tym Tryb Snu czy Funkcję JET (szybkie schładzanie). Model należy do klasy energetycznej A++. Jego głośność pracy nie przekracza 19 dB wewnątrz i 56 dB na zewnątrz.

Zalety: Wady:
+ Bardzo cicho pracuje. – Ma wysoką cenę.
+ Posiada funkcję zdalnego sterowania.  
+ Ładnie się prezentuje.  

2. DAIKIN Split Sensira Siesta 3,5 KW

DAIKIN Split Sensira Siesta 3,5 KWKlimatyzator DAIKIN Split Sensira Siesta 3,5 KW to urządzenie z klasy energetycznej A++, oferujące wysoką moc i estetyczny design. Sprzęt zużywa niewielkie ilości energii elektrycznej i jest wygodny w obsłudze za sprawą pilota oraz aplikacji (sterowanie z poziomu telefonu czy laptopa).

Model posiada praktyczny tryb pracy ekonomicznej, w ramach którego obniża nie tylko zużycie prądu, ale również głośność – do zaledwie 20 dB. Urządzenie może działać również jako wentylator i osuszacz powietrza.

Produkt jest zalecany do pomieszczeń o powierzchni do 29 metrów kwadratowych. Dysponuje mocą 3500 W. Jego poziom hałasu w przypadku jednostki wewnętrznej wynosi maksymalnie 54 dB, a w przypadku jednostki zewnętrznej 61 dB.

Zalety: Wady:
+ Klimatyzator jest energooszczędny. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest bardzo wydajny.  
+ Cicho pracuje.  

3. Electrolux EXP26U338CW

Electrolux EXP26U338CWELECTROLUX EXP26U338CW to klimatyzator przenośny z klasy energetycznej A, o mocy 2600 W. Urządzenie korzysta z ekologicznego gazu propan R290. Podczas pracy usuwa zanieczyszczenia z powietrza i poprawia jego jakość, nie tylko temperaturę.

Sprzęt może pochwalić się wydajnością energetyczną chłodzenia równą 2,6. Produkt posiada regulację prędkości pracy wentylatora na 3 poziomach oraz funkcję automatycznej kontroli temperatury. Dysponuje też trybem nocnym.

Urządzenie generuje hałas do 64 dB. Posiada minutnik cyfrowy z licznikiem do 24 godzin. Jest sterowane zdalnie za pomocą pilota. Posiada kółka i uchwyty ułatwiające transport. Jest też wyposażone w wyświetlacz LCD.

Maksymalna wydajność chłodzenia tego modelu to 9000 BTU/h. Urządzenie zużywa 1 kWh energii na godzinę.

Zalety: Wady:
+ Pracuje wydajnie i efektywnie. – Według części użytkowników dosyć głośno pracuje.
+ Jest łatwy i wygodny w obsłudze.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

4. GORENJE Split Pandora AST-12UW4RVETE00A

GORENJE Split Pandora AST-12UW4RVETE00AGORENJE AST-12U to elegancki, nowoczesny i wydajny sprzęt o mocy 3,5 kW chłodzenia i 4 kW grzania. Produkt sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 31 m2. Jego atutem jest cicha praca oraz wygoda obsługi. Model dysponuje trybem SUPER do szybkiego podnoszenia i obniżania temperatury, a także trybem SMART, czyli automatycznym dobieraniem siły nawiewu w celu podtrzymania zadanej temperatury. 

Klimatyzator został wyposażony w technologię wielowarstwowej filtracji powietrza oraz ekologiczny czynnik chłodzący. Urządzenie dysponuje funkcją samooczyszczania. Posiada nowoczesny wyświetlacz LCD informujący o wybranej temperaturze. Jest obsługiwany za pomocą pilota. Posiada programator czasowy.

Urządzenie należy do klasy efektywności energetycznej A++. Generowany przez nie hałas nie przekracza 40 dB.

Zalety: Wady:
+ Jest cichy. – Ma wysoką cenę.
+ Ładnie prezentuje się we wnętrzu. – Wymaga przeglądów 2 razy w roku (warunek zachowania gwarancji producenta).
+ Pracuje wydajnie.  

5. WHIRLPOOL PACF212CO W

WHIRLPOOL PACF212CO WWhirlpool PACF212CO to klimatyzator o mocy 3500 W. Urządzenie wykorzystuje ekologiczny czynnik chłodniczy R290. Posiada kółka transportowe i trzypoziomową regulację prędkości nawiewu.

Sprzęt może działać w trybie chłodzenia, osuszania i wentylacji. Posiada program pracy nocnej. Jego energetyczna wydajność chłodzenia wynosi 2,6. Natomiast wydajność maksymalna to 12000 BTU/h.

Urządzenie generuje hałas do 64 dB. Jest polecane do pomieszczeń o powierzchni nie większej niż 20 m2. Posiada wbudowany wyświetlacz, cyfrowy minutnik i funkcję zdalnego sterowania pilotem. Należy do klasy energetycznej A.

Zalety: Wady:
+ Pracuje wydajnie. – Jest duży i ciężki.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Dosyć głośno pracuje.
+ Posiada timer.  

Klimatyzator – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decyzję pomiędzy wyborem klimatyzatora stacjonarnego i przenośnego podejmujemy przede wszystkim na podstawie swoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli zależy nam na urządzeniu cichym, wydajnym, zdolnym ochłodzić nawet kilka pomieszczeń – decydujmy się na model typu split/multisplit. Jeżeli natomiast pragniemy korzystać z urządzenia mobilnego tylko w jednym pokoju w tym samym czasie bez ingerowania w konstrukcję okien oraz ścian – lepszym wyborem będzie klimatyzator przenośny.

Poza tym warto wiedzieć, że wszystkie modele klimatyzatorów łączą parametry opisujące ich wydajność i efektywność. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę?

  • moc chłodzenia – wymagana moc chłodzenia wyliczana jest na podstawie prostego założenia, iż na 1 m2 powierzchni potrzebujemy około 0,1kW mocy chłodzącej. Aby dobrać urządzenie, które wydajnie schłodzi wybrane przez nas pomieszczenie, musimy pomnożyć zatem jego powierzchnię przez 0,1. Otrzymany w ten sposób wynik to minimalna moc chłodząca klimatyzatora określona w kW. Ten sam parametr może zostać opisany także przy pomocy brytyjskich jednostek BTU (British Thermal Unit). W takim przypadku 2,6 kW odpowiadają 9000 BTU, 3,5kW 12000 BTU, itd.
  • klasa energetyczna – klimatyzatory pracują przede wszystkim w okresie letnim, jednak zazwyczaj jest to wiele godzin w ciągu dnia, dlatego jeśli zależy nam na jak najniższych rachunkach za energię elektryczną, wybierajmy modele najwyższej klasy energetycznej – najlepiej A++.
  • przepływ powietrza – inaczej wydajność urządzenia, wyrażana w m3 na godzinę. Im ona wyższa, tym naturalnie bardziej efektywny klimatyzator. Większość dostępnych na rynku modelów dysponuje przepływem wysokości od 200 do 400 m3/h.
  • głośność pracy – klimatyzatory stacjonarne będą urządzeniami znacznie cichszymi niż modele przenośne. W przypadku tych pierwszych emitowany hałas ma najczęściej natężenie około 35 dB, co odpowiada dźwiękowi szumu przepływającego przez klimatyzator powietrza. Z kolei warianty przenośne mogą generować naprawdę nieprzyjemny hałas, dlatego warto zwracać uwagę, aby nie był on wyższy niż 63 dB.
  • regulacja nawiewu/mocy – funkcje tego typu pozwalają dostosować do naszych potrzeb nie tylko moc chłodzącą urządzenia, ale również emitowany przez nie hałas.
  • sterowanie – najwygodniejsze w przypadku każdego typu klimatyzatorów będzie sterowanie zdalne, czyli przy pomocy pilota.
  • dodatkowe funkcje – klimatyzatory mogą pełnić także rolę osuszaczy, a nawet ogrzewać powietrze zimą. Przydatną funkcją, którą niekiedy oferują jest również timer i samooczyszczanie.

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który klimatyzator wybrać do domu, a który do mieszkania?

Klimatyzatory domowe dzielą się nie tylko na urządzenia stacjonarne i przenośne. Wśród obydwu grup istnieją także dodatkowe podziały, które warto omówić całkowicie osobno.

Klimatyzatory przenośne dzielimy na modele typu monoblok oraz przenośne split. Pierwsze posiadają parownik i skraplacz w jednej obudowie. Pobierają ciepłe powietrze z pomieszczenia i schładzają je, ale generowane przez nie ciepło należy odprowadzać na zewnątrz. Robi się to przez rurę, którą wystawiamy za okno. To prowadzi jednak do zmniejszenia efektu chłodzenia, ponieważ przez otwarte okno do wnętrza stale przedostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz.

Klimatyzatory przenośne split rozwiązują niejako ten problem, gdyż składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Obie połączone są cienkimi rurkami, które bez trudu zmieszczą się w przestrzeni delikatnie uchylonego okna. W taki sposób do wnętrza nie dostaje się aż tak duża ilość ciepłego powietrza, klimatyzator działa sprawniej i jest znacznie cichszy.

Klimatyzatory stacjonarne dzielimy natomiast na modele split i multisplit. Oba rodzaje działają podobnie do wariantów przenośnych split, jednak ich montaż jest trwały, a rurki umieszcza się dyskretnie w ścianach mieszkania. Ich jednostki wewnętrzne montowane są na ścianach lub na suficie. Split i multisplit różni tylko jedno – ilość jednostek wewnętrznych, czyli ilość schładzanych przy pomocy jednej sprężarki pomieszczeń.

Podsumowanie

Zakup klimatyzatora to poważna decyzja. Chociaż najbardziej komfortowe i wydajne są urządzenia stacjonarne typu split, to nie w każdym mieszkaniu będziemy mogli pozwolić sobie na taką ingerencję w strukturę okien i ścian budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się klimatyzator przenośny split. Produkty tego typu są jednak bardzo kosztowne – ich cena nawet kilkakrotnie przewyższa koszt zakupu zwykłego klimatyzatora typu monoblok.

Klimatyzator opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd