Ranking nawilżaczy powietrza to zestawienie pięciu najchętniej wybieranych produktów, cieszących się dużym uznaniem swoich użytkowników. Znalazły się w nim urządzenia każdego typu — parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe — dzięki czemu z łatwością porównasz ich funkcjonalność i wybierzesz model idealny dla siebie.
Ranking nawilżaczy powietrza:
Sprawdź inne rankingi:
Nawilżacz powietrza, jaki wybrać?
Nawilżacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest zwiększenie poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Po produkty tego typu sięgamy przede wszystkim w okresie grzewczym (jesień-zima). Osoby, które często chorują, są alergikami lub opiekują się małymi dziećmi, powinny korzystać z ich funkcjonalności przez cały rok. Na rynku dostępne są trzy typy nawilżaczy powietrza:
- nawilżacze parowe — podgrzewające wodę nalaną do zbiornika, a następnie emitujące ją w postaci ciepłej mgiełki,
- nawilżacze ewaporacyjne — zasysające powietrze z pomieszczenia, nawilżające je i emitujące je z powrotem na zewnątrz w postaci chłodnej mgiełki,
- nawilżacze ultradźwiękowe — rozbijające cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków i wytwarzające w ten sposób chłodną lub ciepłą mgiełkę.
Nawilżacz powietrza, jaki wybrać na podstawie parametrów?
Różnego typu nawilżacze powietrza różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim metodą działania, która wiąże się między innymi z większą efektywnością czy zużyciem energii elektrycznej. Jeśli wiemy, jaki rodzaj produktu interesuje nas najbardziej, powinniśmy wziąć pod wagę również parametry wspólne dla każdego z nich. Zaliczamy do nich:
- moc nawilżacza — która mówi o zużyciu energii podczas pracy urządzenia. Warto wiedzieć, że im ona wyższa, tym szybciej dany model jest w stanie nawilżyć określony obszar powietrza, a co za tym idzie może pracować krócej. Wybór produktu o niskiej mocy wcale nie musi zatem równać się zmniejszeniu wydatków za energię elektryczną.
- wydajność — określana przez producentów na dwa sposoby: poprzez wielkość obszaru, jaki urządzenie jest w stanie nawilżyć (metry kwadratowe) lub poprzez ilość wytwarzanej pary (mililitry na godzinę lub litry na dobę). Aby nawilżacz był najbardziej efektywny i funkcjonalny dobrze jest dobierać te parametry pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym pragniemy go używać.
- wielkość zbiornika na wodę — im większa pojemność zbiornika na wodę, tym rzadziej wymaga on uzupełniania. Należy jednak mieć na uwadze, że pojemność przekłada się na wielkość całego urządzenia.
- głośność — to parametr określany w decybelach. Chociaż w większości przypadków nawilżacze są urządzeniami działającymi stosunkowo cicho, poszukując produktu do pokoju niemowlęcego, warto zawrócić szczególną uwagę na opinie o głośności jego pracy. Najcichsze modele będą źródłem dźwięku nie głośniejszego niż 25 dB.
- wbudowany higrometr i higrostat — pierwszy wymieniony element odpowiada za odczyt poziomu wilgotności w pomieszczeniu, zaś drugi za utrzymanie zadanej wilgotności na poziomie stałym. Higrometr i higrostat znajdziemy przede wszystkim w nawilżaczach pracujących automatycznie, dostosowujących swoje parametry pracy do aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu.
Rodzaje nawilżaczy powietrza — który najlepszy?
Przypominamy, że na rynku znajdziemy nawilżacze powietrza parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Dostępne są w przedziale cenowym od około 50 do nawet kilku tysięcy złotych (modele przemysłowe). Przed wyborem produktu z poszczególnych kategorii, warto poznać zatem specyfikę działania oraz ogólne wady i zalety każdego z nich.
Nawilżacze parowe działają poprzez podgrzewanie wody, a następnie wyrzucenie jej na zewnątrz w formie ciepłej mgiełki. Dzięki temu nie tylko nawilżają, ale dodatkowo podnoszą także temperaturę. Jednocześnie podczas swojej pracy oczyszczają powietrze, a co za tym idzie, doskonale sprawdzają się jako nawilżacz powietrza dla dzieci. Ich wadą jest natomiast stosunkowo duży pobór energii elektrycznej.
Praca nawilżaczy ewaporacyjnych polega z kolei na pochłanianiu powietrza z pomieszczenia, nawilżaniu go i ponownym emitowaniu na zewnątrz. W tym przypadku wydostająca się z urządzenia mgiełka nie ma wyższej temperatury i nie ogrzewa powietrza. Podstawowe modele tego typu nie zapewniają nam efektu oczyszczenia, dlatego jeśli interesuje nas ewaporacyjny nawilżacz powietrza dla niemowląt, powinniśmy sięgnąć po model bardziej zaawansowany pod względem funkcjonalności, a tym samym również droższy.
Nawilżacze ultradźwiękowe pracują poprzez rozbijanie cząsteczek wody ultradźwiękami. Utworzona przez nie mgiełka może być chłodna lub podgrzana — w zależności od zastosowanego mechanizmu. Z produktów tego typu powinny zrezygnować jednak osoby mieszkające ze zwierzętami, gdyż ultradźwięki są dla nich słyszalne i ciągła praca urządzenia może znacząco uprzykrzyć im życie.
Nawilżacz powietrza opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl