Strona głównaMałe AGDNawilżacze powietrzaNajlepszy nawilżacz powietrza - ranking 2024

Najlepszy nawilżacz powietrza – ranking 2024 [TOP5]

Nawilżacz powietrza jaki wybrać?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest zwiększenie poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Po produkty tego typu sięgamy przede wszystkim w okresie grzewczym (jesień – zima), jednak osoby, które często chorują, są alergikami lub opiekują się małymi dziećmi powinny korzystać z ich funkcjonalności przez cały rok.

Na rynku dostępne są trzy typy nawilżaczy powietrza:

  • nawilżacze parowe – podgrzewające wodę nalaną do zbiornika, a następnie emitujące ją w postaci ciepłej mgiełki,
  • nawilżacze ewaporacyjne – zasysające powietrze z pomieszczenia, nawilżające je i emitujące je z powrotem na zewnątrz w postaci chłodnej mgiełki,
  • nawilżacze ultradźwiękowe – rozbijające cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków i wytwarzające w ten sposób chłodną lub ciepłą mgiełkę.

Interesuje Cię konkretny typ nawilżaczy powietrza?
Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Nawilżacz powietrza ranking:

Ranking nawilżaczy powietrza to zestawienie pięciu najchętniej wybieranych produktów, cieszących się dużym uznaniem swoich użytkowników. Znalazły się w nim urządzenia każdego typu – parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe – dzięki czemu z łatwością porównasz ich funkcjonalność i wybierzesz model idealny dla siebie.

1. Philips HU4803/01

 Philips HU4803/01



Nawilżacz  ewaporacyjny Philips HU4803/01 to urządzenie o mocy 17 W oraz wydajności 220 ml/h, zdolne pokryć swoim działaniem powierzchnię 25 m kw. Produkt posiada certyfikat higienicznego działania, gdyż emituje mgiełkę wolną od jakichkolwiek bakterii i zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu technologii NanoCloud, wydzielająca przez nawilżacz para wodna ma tak niewielkie cząsteczki, że nie przenoszą one nawet minerałów, które mogłyby osadzać się na powierzchni mebli w postaci białych osadów. Ponadto, drobna mgiełka utrzymuje się w powietrzu znacznie dłużej, zapobiegając tworzeniu się mokrych plam.

Urządzenie może być sterowane automatycznie lub ustawione manualnie na poziomie nawilżania 40, 50 lub 60%. Ponadto, wytarzana przez nie mgiełka jest rozprowadzana w powietrzu w sposób równomierny, gwarantując najlepsze rezultaty nawilżania.

Model Philips HU4803/01 został wyposażony w 2 litrowy pojemnik na wodę, który nie wymaga częstego uzupełniania. Jednocześnie nawilżacz wyłączy się automatycznie, kiedy woda w zbiorniku się wyczerpie i poinformuje o tym swojego użytkownika poprzez zapalenie czerwonego wskaźnika świetlnego.

Nawilżacz powiada wbudowany czujnik oraz elektroniczny wyświetlacz, pozwalający na stałe kontrolowanie poziomu nawilżenia powietrza oraz programowanie pracy na konkretną liczbę godzin.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie emituje bardzo drobną mgiełkę. – Niektóre opinie wskazują, że nawilżacz może być zbyt głośny podczas pracy na najwyższym poziomie.
+ Jest łatwe w obsłudze i wygodne w utrzymaniu oraz konserwacji.  
+ Pracuje bardzo wydajnie.  
+ Ma atrakcyjny, nowoczesny design.  

2. STADLER FORM Oskar 

STADLER FORM Oskar



Stadler Form Oskar to nawilżacz ewaporacyjny do pomieszczeń o powierzchni do 50 m2. Urządzenie zostało wyposażone w filtry z powłoką antybakteryjną oraz kostkę z jonami srebra, która ogranicza rozwój bakterii w stojącej wodzie.

Produkt pracuje z wydajnością do 370 g/h. Posiada wbudowany higrostat i dozownik zapachów. Oferuje dwie prędkości pracy do wyboru. Dysponuje trybem nocnym – z przyciemnionymi kontrolkami stanu pracy. Jego atut stanowi też duży pojemnik na wodę mieszczący 3,5 litra płynu.

Model dysponuje mocą 18 W. Generuje hałas do 26 dB. Posiada 5 poziomów stopnia nawilżenia do wyboru.

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje. – Ma wysoką cenę.
+ Ma estetyczny design.  
+ Posiada dozownik na olejki zapachowe.  

3. Smartmi Evaporative Humidifier 2 

Smartmi Evaporative Humidifier 2



Smartmi Evaporative Humidifier 2 to nawilżacz ewaporacyjny z wbudowanym ekranem LED. Urządzenie może być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji, a także za pomocą asystentów głosowych: Google Assistant lub Amazon Alexa. Produkt jest w stanie pracować w sposób ciągły nawet przez 15 godzin. Posiada bowiem zbiornik na wodę o pojemności 4 litrów.

Sprzęt nie tylko nawilża, ale i oczyszcza powietrze. W swojej pracy wykorzystuje silnik zbudowany z 36 łopatek obrotowych. Jego wydajność oceniana jest na 260 ml/h. Atutem tego modelu nawilżacza jest specjalny tryb osuszania wszystkich elementów urządzenia w momencie opróżnienia zbiornika z wodą – cykl ten zajmuje 8 godzin.

Produkt wyświetla na ekranie: pozostałą ilość wody w zbiorniku, procentowy poziom nawilżenia, aktualny tryb pracy. Zbiornik urządzenia może być uzupełniany wodą bez wyjmowania – przez górny otwór.

Sprzęt pracuje, generując hałas na poziomie około 34,7 dB. Pobór mocy tego modelu wynosi 8 W. Nawilżacz może pracować na jednym z 4 wybranych poziomów wydajności.

Zalety: Wady:
+ Może być sterowany zdalnie przez aplikację. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Ma duży zbiornik na wodę. – Utrzymanie go w czystości bywa uciążliwe.
+ Pracuje wydajnie i stosunkowo cicho.  

4. PHILIPS Seria 2000 HU4801/01

PHILIPS Seria 2000 HU4801/01



Philips HU4801/01 to nawilżacz parowy z technologią NanoCloud. Urządzenie nawilża powietrze bez białego osadu i mokrych plam. Wykorzystuje filtr absorpcyjny, który oczyszcza powietrze z dużych cząstek, jak włosy, czy sierść. Następnie nawilża powietrze i wydmuchuje je ze stałą prędkością.

Sprzęt ma dwa tryby pracy: cichy oraz standardowy. Jest łatwy do utrzymania w czystości. Jego zbiornik można wyjmować i uzupełniać pod kranem lub nalewać do niego wodę bez wyjmowania pojemnika, po zdjęciu pokrywy. Produkt wyłącza się automatycznie, kiedy woda w zbiorniku zostaje zużyta.

Nawilżacz jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 25 metrów kwadratowych. Posiada zbiornik o pojemności 2 litrów. Generuje hałas do 26 dB. Jego maksymalna wydajność to 200 ml/g. Czas pracy urządzenia na jednym pełnym zbiorniku wody wynosi 8 godzin.

Zalety: Wady:
+ Jest dosyć cichy. – Nie posiada timera.
+ Jest łatwy w obsłudze i utrzymaniu w czystości. – Jest duży i mało nowoczesny z wyglądu.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

5. Eldom NU5

Nawilżacz powietrza Eldom NU5



Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Eldom NU5 to urządzenie o mocy 30 W, wyposażone w bardzo duży zbiornik na wodę o pojemności 5,2 l. Produkt posiada czytelny wyświetlacz z timerem i funkcją opóźnionego startu, a także funkcję samoczynnego wyłączania. Jest sterowany automatycznie, dzięki bieżącemu pomiarowi wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Dzięki dużej pojemności zbiornika na wodę nawilżacz może działać nawet do 17 godzin w trybie pracy ciągłej. Urządzenie umożliwia również jonizowanie pary, dzięki czemu neutralizuje niekorzystne dla zdrowia jony dodatnie, znajdujące się w powietrzu. Chociaż produkt jest w pełni automatyczny, pozwala na zadanie mu osiągnięcia określonego poziomu wilgotności.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pracuje praktycznie bezgłośnie. – Negatywne opinie dotyczą mało uniwersalnego wyglądu nawilżacza.
+ Ma bardzo duży pojemnik na wodę. – Wymaga stosowania miękkiej wody.
+ Jest wygodne w obsłudze, dzięki czytelnemu wyświetlaczowi.  

Nawilżacz powietrza jaki wybrać na podstawie parametrów?

Różnego typu nawilżacze powietrza różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim metodą działania, która wiąże się między innymi z większą efektywnością czy zużyciem energii elektrycznej. Jeśli wiemy, jaki rodzaj produktu interesuje nas najbardziej powinniśmy wziąć pod wagę również parametry wspólne dla każdego z nich.

Zaliczamy do nich:

  • moc nawilżacza – która mówi o zużyciu energii podczas pracy urządzenia. Warto wiedzieć, że im ona wyższa, tym szybciej dany model jest w stanie nawilżyć określony obszar powietrza, a co za tym idzie może pracować krócej. Wybór produktu o niskiej mocy wcale nie musi zatem równać się zmniejszeniu wydatków za energię elektryczną.
  • wydajność – określana przez producentów na dwa sposoby: poprzez wielkość obszaru, jaki urządzenie jest w stanie nawilżyć (metry kwadratowe) lub poprzez ilość wytwarzanej pary (mililitry na godzinę lub litry na dobę). Aby nawilżacz był najbardziej efektywny i funkcjonalny dobrze jest dobierać te parametry pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym pragniemy go używać.
  • wielkość zbiornika na wodę – im większa pojemność zbiornika na wodę, tym rzadziej wymaga on uzupełniania. Należy jednak mieć na uwadze, że pojemność przekłada się na wielkość całego urządzenia.
  • głośność – to parametr określany w decybelach. Chociaż w większości przypadków nawilżacze są urządzeniami działającymi stosunkowo cicho, poszukując produktu do pokoju niemowlęcego, warto zawrócić szczególną uwagę na opinie o głośności jego pracy. Najcichsze modele będą źródłem dźwięku nie głośniejszego niż 25 dB.
  • filtry – ponieważ wiele nawilżaczy działa również jako urządzenie oczyszczające powietrze, mogą być one wyposażone w filtry, które oczyszczają cząsteczki z kurzu i alergenów. Należy przyjrzeć się przede wszystkim ich dostępności, cenie oraz żywotności. W produktach tego typu spotkamy głównie filtry węglowe oraz filtry HEPA.
  • wbudowany higrometr i higrostat – pierwszy wymieniony element odpowiada za odczyt poziomu wilgotności w pomieszczeniu, zaś drugi za utrzymanie zadanej wilgotności na poziomie stałym. Higrometr i higrostat znajdziemy przede wszystkim w nawilżaczach pracujących automatycznie, dostosowujących swoje parametry pracy do aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu.
  • funkcje dodatkowe – na przykład funkcja jonizacji, czyli neutralizowania jonów dodatnich w powietrzu oraz funkcja aromaterapii, umożliwiająca emitowanie mgiełki o określonym zapachu i właściwościach.
  • wyświetlacz LCD – pozwalający na wgląd w pracę urządzenia i monitorowanie stanu powietrza.
  • sygnalizowanie braku wody – nawilżacze powietrza mogą informować o zużyciu całej wody ze zbiornika poprzez sygnał świetlny lub/i dźwiękowy, a także automatyczne wyłączenie urządzenia.

Rodzaje nawilżaczy powietrza – który najlepszy?

Przypominamy, że na rynku znajdziemy nawilżacze powietrza parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe, dostępne w przedziale cenowym od około 50 do nawet kilku tysięcy złotych (modele przemysłowe). Przed wyborem produktu z poszczególnych kategorii, warto poznać zatem specyfikę działania oraz ogólne wady i zalety każdego z nich.

Nawilżacze parowe działają poprzez podgrzewanie wody, a następnie wyrzucenie jej na zewnątrz w formie ciepłej mgiełki. Dzięki temu nie tylko nawilżają, ale dodatkowo podnoszą także temperaturę. Jednocześnie podczas swojej pracy oczyszczają powietrze, a co za tym idzie doskonale sprawdzają się jako nawilżacz powietrza dla dzieci. Ich wadą jest natomiast stosunkowo duży pobór energii elektrycznej.

Praca nawilżaczy ewaporacyjnych polega z kolei na pochłanianiu powietrza z pomieszczenia, nawilżaniu go i ponownym emitowaniu na zewnątrz. W tym przypadku wydostająca się z urządzenia mgiełka nie ma wyższej temperatury i nie ogrzewa powietrza. Podstawowe modele tego typu nie zapewniają nam efektu oczyszczenia, dlatego jeśli interesuje nas ewaporacyjny nawilżacz powietrza dla niemowląt, powinniśmy sięgnąć po model bardziej zaawansowany pod względem funkcjonalności, a tym samym również droższy.

Nawilżacze ultradźwiękowe pracują poprzez rozbijanie cząsteczek wody ultradźwiękami. Utworzona przez nie mgiełka może być chłodna lub podgrzana – w zależności od zastosowanego mechanizmu. Z produktów tego typu powinny zrezygnować jednak osoby mieszkające ze zwierzętami, gdyż ultradźwięki są dla nich słyszalne i ciągła praca urządzenia może znacząco uprzykrzyć im życie.

Niezależnie od wybranego typu nawilżacza, należy pamiętać, że dobre efekty zagwarantuje nam wyłącznie systematyczne korzystanie z zakupionego urządzenia oraz dbanie o utrzymanie go w czystości. Czysta woda stanowi bowiem gwarancję emitowania czystej (wolnej od bakterii) pary, co jest szczególnie ważne, kiedy wybrany produkt to nawilżacz powietrza dla dziecka.

Podsumowanie

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu przede wszystkim podczas okresu grzewczego. Dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza przekłada się bowiem bezpośrednio na nasz komfort oddychania, kondycję włosów i skóry oraz ogólne samopoczucie.

Mamy nadzieję, że nasz ranking nawilżaczy powietrza pomoże Ci wybrać produkt najbardziej efektywny i komfortowy w użyciu.

Nawilżacz powietrza opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd