Strona głównaMałe AGDNawilżacz powietrza - ranking 2023

Nawilżacz powietrza – ranking 2023

Nawilżacz powietrza jaki wybrać?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest zwiększenie poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Po produkty tego typu sięgamy przede wszystkim w okresie grzewczym (jesień – zima), jednak osoby, które często chorują, są alergikami lub opiekują się małymi dziećmi powinny korzystać z ich funkcjonalności przez cały rok.

Na rynku dostępne są trzy typy nawilżaczy powietrza:

 • nawilżacze parowe – podgrzewające wodę nalaną do zbiornika, a następnie emitujące ją w postaci ciepłej mgiełki,
 • nawilżacze ewaporacyjne – zasysające powietrze z pomieszczenia, nawilżające je i emitujące je z powrotem na zewnątrz w postaci chłodnej mgiełki,
 • nawilżacze ultradźwiękowe – rozbijające cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków i wytwarzające w ten sposób chłodną lub ciepłą mgiełkę.

Interesuje Cię konkretny typ nawilżaczy powietrza?
Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Nawilżacz powietrza ranking:

Ranking nawilżaczy powietrza to zestawienie pięciu najchętniej wybieranych produktów, cieszących się dużym uznaniem swoich użytkowników. Znalazły się w nim urządzenia każdego typu – parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe – dzięki czemu z łatwością porównasz ich funkcjonalność i wybierzesz model idealny dla siebie.

 

1. Nawilżacz powietrza Philips HU4803/01

 Philips HU4803/01Parowy nawilżacz powietrza Philips HU4803/01 to urządzenie o mocy 17 W oraz wydajności 220 ml/h, zdolne pokryć swoim działaniem powierzchnię 25 m kw. Produkt posiada certyfikat higienicznego działania, gdyż emituje mgiełkę wolną od jakichkolwiek bakterii i zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu technologii NanoCloud, wydzielająca przez nawilżacz para wodna ma tak niewielkie cząsteczki, że nie przenoszą one nawet minerałów, które mogłyby osadzać się na powierzchni mebli w postaci białych osadów. Ponadto, drobna mgiełka utrzymuje się w powietrzu znacznie dłużej, zapobiegając tworzeniu się mokrych plam.

Urządzenie może być sterowane automatycznie lub ustawione manualnie na poziomie nawilżania 40, 50 lub 60%. Ponadto, wytarzana przez nie mgiełka jest rozprowadzana w powietrzu w sposób równomierny, gwarantując najlepsze rezultaty nawilżania.

Model Philips HU4803/01 został wyposażony w 2 litrowy pojemnik na wodę, który nie wymaga częstego uzupełniania. Jednocześnie nawilżacz wyłączy się automatycznie, kiedy woda w zbiorniku się wyczerpie i poinformuje o tym swojego użytkownika poprzez zapalenie czerwonego wskaźnika świetlnego.

Nawilżacz powiada wbudowany czujnik oraz elektroniczny wyświetlacz, pozwalający na stałe kontrolowanie poziomu nawilżenia powietrza oraz programowanie pracy na konkretną liczbę godzin.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie emituje bardzo drobną mgiełkę. – Niektóre opinie wskazują, że nawilżacz może być zbyt głośny podczas pracy na najwyższym poziomie.
+ Jest łatwe w obsłudze i wygodne w utrzymaniu oraz konserwacji.  
+ Pracuje bardzo wydajnie.  
+ Ma atrakcyjny, nowoczesny design.  

 

2. Nawilżacz powietrza Philips HU4706/11

PHILIPS HU4706/11Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips HU4706/11 to urządzenie o mocy 14 W i wydajności 150 ml/h, które wykorzystuje trzystopniowy system parowania połączony z technologią NanoCloud. W pierwszym etapie pracy produkt wyłapuje z powietrza cząsteczki o dużym rozmiarze, a następnie dodaje do niego cząsteczki wody, które działają oczyszczająco i nawilżająco. Na koniec nawilżacz wydmuchuje czyste powietrze ze stałą prędkością i równomiernie rozprowadza je po pomieszczeniu.

Dzięki wyjątkowemu systemowi pracy, Philips HU4706/11 nie wytwarza mgły wodnej, a co za tym idzie nie pozostawia po sobie mokrych śladów ani białych osadów. Po wyczerpaniu zapasów wody, urządzenie informuje użytkownika o konieczności jej dolania, co z kolei może odbywać się na dwa sposoby: poprzez przelanie wody z kubka do zbiornika lub poprzez wyjęcie zbiornika i wypełnienie go bezpośrednio pod kranem.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma przystępną cenę. – Nie posiada wskaźnika konieczności wymiany filtra.
+ Posiada tryb cichej pracy. – Podczas pracy w trybie standard może być stosunkowo głośny.
+ Jest łatwe w obsłudze.  

 

3. Nawilżacz powietrza Eldom NU5

Nawilżacz powietrza Eldom NU5Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Eldom NU5 to urządzenie o mocy 30 W, wyposażone w bardzo duży zbiornik na wodę o pojemności 5,2 l. Produkt posiada czytelny wyświetlacz z timerem i funkcją opóźnionego startu, a także funkcję samoczynnego wyłączania. Jest sterowany automatycznie, dzięki bieżącemu pomiarowi wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Dzięki dużej pojemności zbiornika na wodę nawilżacz może działać nawet do 17 godzin w trybie pracy ciągłej. Urządzenie umożliwia również jonizowanie pary, dzięki czemu neutralizuje niekorzystne dla zdrowia jony dodatnie, znajdujące się w powietrzu. Chociaż produkt jest w pełni automatyczny, pozwala na zadanie mu osiągnięcia określonego poziomu wilgotności.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pracuje praktycznie bezgłośnie. – Negatywne opinie dotyczą mało uniwersalnego wyglądu nawilżacza.
+ Ma bardzo duży pojemnik na wodę. – Wymaga stosowania miękkiej wody.
+ Jest wygodne w obsłudze, dzięki czytelnemu wyświetlaczowi.  

 

4. Nawilżacz powietrza Gotie GNA-260

Nawilżacz powietrza Gotie GNA-260Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Gotie GNA-260 to urządzenie o mocy 30 W i wydajności ponad 300 ml/h, zdolne pokryć do 25 m kw. powierzchni. Produkt umożliwia trzystopniową regulację wydatku pary, a także wykorzystanie funkcji aromaterapii poprzez umieszczenie olejków eterycznych w specjalnie zaprojektowanej szufladce. Nawilżacz wyróżnia się bardzo nowoczesnym designem, wzbogaconym efektownym podświetleniem.

Gotie GNA-260 to urządzenie oferujące użytkownikowi takie funkcje, jak automatyczne nawilżanie, system jonizacji plazmowej czy ciepła oraz zimna mgiełka. Wybrany model został wyposażony w duży, 6 litrowy zbiornik na wodę, umożliwiający aż 20 godzin ciągłej pracy. Produkt może być obsługiwany za pomocą pilota lub przycisków dotykowych.

W przypadku zużycia całej wody ze zbiornika, urządzenie informuje o tym za pomocą ikony na wyświetlaczu oraz sygnału dźwiękowego. Dzięki higrometrowi odczytuje poziom wilgotności powietrza, a dzięki higrostatowi jest w stanie utrzymać zadaną mu wilgotność. Nawilżacz wznowi się automatycznie, kiedy jej poziom się obniży.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada wiele przydatnych funkcji. – Ze względu na ultradźwięki nie nadaje się do mieszkań, w których przebywają zwierzęta.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Cicho pracuje i jest łatwe w obsłudze.  

 

5. Nawilżacz powietrza Eldom NU9 ATMO

Nawilżacz powietrza Eldom NU9 ATMOUltradźwiękowy nawilżacz powietrza Eldom NU9 ATMO to urządzenie o mocy 28 W i wydajności 360 ml/h, zdolne pokryć swoim działaniem powierzchnię 35 m kw. Wybrany model umożliwia regulację poziomu wilgotności w zakresie 45 – 90% za pomocą pilota lub panelu dotykowego. Produkt posiada także jonizator, wskaźnik temperatury powietrza oraz czujnik wilgotności.

Nawilżacz został wyposażony w 4 litrowy zbiornik na wodę, pozwalający na 11 godzin nieprzerwanej pracy, a także czytelny wyświetlacz LCD zapewniający stałą kontrolę nad wilgotnością i temperaturą powietrza w pomieszczeniu.

Urządzenie oferuje tryb pracy nocnej oraz funkcję timera do programowania nawilżania w zakresie od 1 do 12 godzin. Po zużyciu całej wody w zbiorniku, nawilżacz wyłącza się automatycznie. Produkt wyróżnia się bardzo nowoczesną stylistyką obudowy.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pracuje cicho i wydajnie. – Niektóre opinie wskazują, iż przy najintensywniejszych ustawieniach pracy może pozostawiać wokół siebie wilgotny nalot.
+ Jest proste w obsłudze. – Ma niedopracowany tryb nocny (podświetla się zbyt mocno i miga).
+ Efektownie się prezentuje.

Nawilżacz powietrza jaki wybrać na podstawie parametrów?

Różnego typu nawilżacze powietrza różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim metodą działania, która wiąże się między innymi z większą efektywnością czy zużyciem energii elektrycznej. Jeśli wiemy, jaki rodzaj produktu interesuje nas najbardziej powinniśmy wziąć pod wagę również parametry wspólne dla każdego z nich.

Zaliczamy do nich:

 • moc nawilżacza – która mówi o zużyciu energii podczas pracy urządzenia. Warto wiedzieć, że im ona wyższa, tym szybciej dany model jest w stanie nawilżyć określony obszar powietrza, a co za tym idzie może pracować krócej. Wybór produktu o niskiej mocy wcale nie musi zatem równać się zmniejszeniu wydatków za energię elektryczną.
 • wydajność – określana przez producentów na dwa sposoby: poprzez wielkość obszaru, jaki urządzenie jest w stanie nawilżyć (metry kwadratowe) lub poprzez ilość wytwarzanej pary (mililitry na godzinę lub litry na dobę). Aby nawilżacz był najbardziej efektywny i funkcjonalny dobrze jest dobierać te parametry pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym pragniemy go używać.
 • wielkość zbiornika na wodę – im większa pojemność zbiornika na wodę, tym rzadziej wymaga on uzupełniania. Należy jednak mieć na uwadze, że pojemność przekłada się na wielkość całego urządzenia.
 • głośność – to parametr określany w decybelach. Chociaż w większości przypadków nawilżacze są urządzeniami działającymi stosunkowo cicho, poszukując produktu do pokoju niemowlęcego, warto zawrócić szczególną uwagę na opinie o głośności jego pracy. Najcichsze modele będą źródłem dźwięku nie głośniejszego niż 25 dB.
 • filtry – ponieważ wiele nawilżaczy działa również jako urządzenie oczyszczające powietrze, mogą być one wyposażone w filtry, które oczyszczają cząsteczki z kurzu i alergenów. Należy przyjrzeć się przede wszystkim ich dostępności, cenie oraz żywotności. W produktach tego typu spotkamy głównie filtry węglowe oraz filtry HEPA.
 • wbudowany higrometr i higrostat – pierwszy wymieniony element odpowiada za odczyt poziomu wilgotności w pomieszczeniu, zaś drugi za utrzymanie zadanej wilgotności na poziomie stałym. Higrometr i higrostat znajdziemy przede wszystkim w nawilżaczach pracujących automatycznie, dostosowujących swoje parametry pracy do aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu.
 • funkcje dodatkowe – na przykład funkcja jonizacji, czyli neutralizowania jonów dodatnich w powietrzu oraz funkcja aromaterapii, umożliwiająca emitowanie mgiełki o określonym zapachu i właściwościach.
 • wyświetlacz LCD – pozwalający na wgląd w pracę urządzenia i monitorowanie stanu powietrza.
 • sygnalizowanie braku wody – nawilżacze powietrza mogą informować o zużyciu całej wody ze zbiornika poprzez sygnał świetlny lub/i dźwiękowy, a także automatyczne wyłączenie urządzenia.

Rodzaje nawilżaczy powietrza – który najlepszy?

Przypominamy, że na rynku znajdziemy nawilżacze powietrza parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe, dostępne w przedziale cenowym od około 50 do nawet kilku tysięcy złotych (modele przemysłowe). Przed wyborem produktu z poszczególnych kategorii, warto poznać zatem specyfikę działania oraz ogólne wady i zalety każdego z nich.

Nawilżacze parowe działają poprzez podgrzewanie wody, a następnie wyrzucenie jej na zewnątrz w formie ciepłej mgiełki. Dzięki temu nie tylko nawilżają, ale dodatkowo podnoszą także temperaturę. Jednocześnie podczas swojej pracy oczyszczają powietrze, a co za tym idzie doskonale sprawdzają się jako nawilżacz powietrza dla dzieci. Ich wadą jest natomiast stosunkowo duży pobór energii elektrycznej.

Praca nawilżaczy ewaporacyjnych polega z kolei na pochłanianiu powietrza z pomieszczenia, nawilżaniu go i ponownym emitowaniu na zewnątrz. W tym przypadku wydostająca się z urządzenia mgiełka nie ma wyższej temperatury i nie ogrzewa powietrza. Podstawowe modele tego typu nie zapewniają nam efektu oczyszczenia, dlatego jeśli interesuje nas ewaporacyjny nawilżacz powietrza dla niemowląt, powinniśmy sięgnąć po model bardziej zaawansowany pod względem funkcjonalności, a tym samym również droższy.

Nawilżacze ultradźwiękowe pracują poprzez rozbijanie cząsteczek wody ultradźwiękami. Utworzona przez nie mgiełka może być chłodna lub podgrzana – w zależności od zastosowanego mechanizmu. Z produktów tego typu powinny zrezygnować jednak osoby mieszkające ze zwierzętami, gdyż ultradźwięki są dla nich słyszalne i ciągła praca urządzenia może znacząco uprzykrzyć im życie.

Niezależnie od wybranego typu nawilżacza, należy pamiętać, że dobre efekty zagwarantuje nam wyłącznie systematyczne korzystanie z zakupionego urządzenia oraz dbanie o utrzymanie go w czystości. Czysta woda stanowi bowiem gwarancję emitowania czystej (wolnej od bakterii) pary, co jest szczególnie ważne, kiedy wybrany produkt to nawilżacz powietrza dla dziecka.

Podsumowanie

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu przede wszystkim podczas okresu grzewczego. Dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza przekłada się bowiem bezpośrednio na nasz komfort oddychania, kondycję włosów i skóry oraz ogólne samopoczucie.

Mamy nadzieję, że nasz ranking nawilżaczy powietrza pomoże Ci wybrać produkt najbardziej efektywny i komfortowy w użyciu.

Nawilżacz powietrza opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić