Strona głównaMałe AGDNawilżacz ultradźwiękowy - jaki najlepszy?

Nawilżacz ultradźwiękowy – jaki najlepszy?

Nawilżacz ultradźwiękowy – jak działa?

Nawilżacz ultradźwiękowy to urządzenie, które wytwarza mgiełkę poprzez mechaniczne rozbijanie wody na mikroskopijne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Jest zatem produktem, który wyróżnia się najcichszym działaniem i dużą wydajnością. Do jego wad zaliczmy jednak konieczność stosowania wyłącznie wody destylowanej lub wody po odwróconej osmozie, gdyż nawilżacz tego typu rozbija nie tylko samą wodę, ale także wszystko, co może się w niej znajdować, czyli na przykład kamień z wody kranowej.

Nawilżacz ultradźwiękowy ranking:

Ranking nawilżaczy ultradźwiękowych to zestawienie najpopularniejszych produktów, cieszących się bardzo dobrymi opiniami swoich użytkowników. Znalazły się w nim modele zarówno bardzo budżetowe (do 100 zł), jak i nieco droższe, designerskie (do około 400 zł).

Mamy nadzieję, że nasz ranking nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych wraz z dołączonym poradnikiem zakupowym pomoże Ci w wyborze modelu, który najlepiej spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

 

1. Nawilżacz ultradźwiękowy Eldom NU5

 

Eldom NU5Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy Eldom NU5 to urządzenie o mocy 30 W, zdolne pokryć swoim działaniem pomieszczenie o powierzchni 15 – 20 m kw. Produkt posiada duży, bo aż 5,2 litrowy zbiornik na wodę oraz czytelny wyświetlacz, który przedstawia aktualny poziom wilgotności i stan pracy nawilżacza.

Eldom NU5 działa automatycznie, dostosowując swoją pracę do poziomu wilgotności pomieszczenia, dzięki wbudowanemu czujnikowi. Poza tym można obsługiwać go także manualnie, wybierając dowolną wysokość poziomu nawilżania oraz korzystając z opcji „opóźniony start”.

Urządzenie jest w stanie pracować nieprzerwanie przez około 17 godzin bez konieczności uzupełniania zbiornika z wodą. Dodatkowo, umożliwia także jonizację wytwarzanej pary. Dzięki podświetlanemu wyświetlaczowi prezentuje się bardzo efektownie, jednak kwiatowy design jego obudowy nie każdemu przypadnie do gustu.

Zalety: Wady:
+ Nawilżacz jest skuteczny i wydajny. – Ma mało uniwersalny design i kolorystykę.
+ Jego obsługa nie jest skomplikowana.  
+ Ma duży zbiornik na wodę, niewymagający częstego napełniania.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

 

2. Nawilżacz ultradźwiękowy Eldom NU6

 

Eldom NU6Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Eldom NU6 to urządzenie o mocy 30 W i maksymalnym zasięgu pracy 20 m kw. Produkt posiada wbudowany higrometr, dzięki czemu odczytuje aktualny poziom wilgotności pomieszczenia i pozwala ustawić go na pożądanej wysokości w zakresie 40 – 95%. Nawilżacz wyłącza się samodzielnie, jeśli wilgotność osiągnie określony przez użytkownika poziom.

Eldom NU6 poza emisją nawilżającej mgiełki, działa również jako jonizator powietrza. Urządzenie jest wyposażone w ceramiczny filtr, zapobiegający osadzaniu się kamienia, a także stosunkowo duży 4,5 litrowy zbiornik na wodę, pozwalający na 15 godzin ciągłej pracy. W przypadku jej wyczerpania, produkt wyłącza się automatycznie.

Atutem nawilżacza jest także duży, czytelny wyświetlacz, ułatwiający obsługę i programowanie pracy urządzenia.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pracuje bardzo wydajnie. – Negatywne opinie dotyczą przede wszystkim niekomfortowego napełniania zbiornika na wodę.
+ Jest energooszczędne i nie wymaga stosowania innej wody niż zwykła woda kranowa. – Wydaje głośne dźwięki przy naciskaniu przycisków.
+ Ma atrakcyjny, nowoczesny design.  

 

3. Nawilżacz ultradźwiękowy Hyundai HUM282

 

Nawilżacz ultradźwiękowy Hyundai HUM282Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy Hyundai HUM282 to urządzenie o mocy 35 W oraz wydajności 320 g/h, odpowiednie do pomieszczeń o powierzchni około 15 m kw. Produkt jest pozbawiony higrometru, wobec czego może być sterowany wyłącznie manualnie. Umożliwia jednak regulację poziomu nawilżenia powietrza.

Hyundai HUM282 to bardzo prosty i przystępny cenowo ultradźwiękowy nawilżacz powietrza wyposażony w niewielki 2,2 litrowy zbiornik na wodę, pozwalający mu na około 7 do 22 godzin ciągłej pracy bez uzupełniania płynu. Ponadto, urządzenie posiada czujnik poziomu wody i wyłącza się automatycznie w przypadku jej zużycia.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest proste i funkcjonalne. – Negatywne opinie dotyczą trudności związanych z napełnieniem zbiornika wodą.
+ Zajmuje niewiele miejsca. – Sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu.
+ Pracuje cicho i stosunkowo wydajnie.  

 

4. Nawilżacz ultradźwiękowy Gotie GNA-260

 

Nawilżacz ultradźwiękowy Gotie GNA-260Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Gotie GNA-260 to urządzenie o mocy 110 W i wydajności 300 ml/h, zdolne pokryć swoim działaniem obszar o powierzchni około 25 m kw. Produkt posiada wbudowany higrometr i higrostat, dzięki czemu samodzielnie dostosowuje intensywność swojej pracy do poziomu wilgotności powietrza i jest w stanie utrzymać ją na zadanej wysokości.

Gotie GNA-260 posiada mnóstwo funkcji dodatkowych, takich jak ciepła i zimna mgiełka, aromaterapia czy system jonizacji plazmowej. W trybie sterowania manualnego może pracować na trzech różnych poziomach. Urządzenie da się obsługiwać również zdalnie za pomocą pilota.

Produkt posiada wbudowany 6 litrowy zbiornik na wodę, pozwalający na 20 godzin ciągłej pracy, a także filtr z żywicą, oczyszczający umieszczoną w nawilżaczu wodę. Gotie GNA-260 może działać także jako urządzenie parowe, dzięki grzałce, która doprowadza wodę do wrzenia i pozwala na emisję sterylnej pary.

Model Gotie GNA-260 posiada wiele trybów pracy oraz duży, czytelny wyświetlacz z przyciskami dotykowymi. Urządzenie wyłącza się automatycznie w przypadku braku wody i może być programowane na maksymalnie 12 godzin pracy. Nawilżacz charakteryzuje się bardzo nowoczesnym, uniwersalnym designem, który z łatwością dopasuje się do każdego wnętrza.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada wiele przydatnych funkcji. – Według niektórych konsumentów ma zbyt wysoką cenę.
+ Pracuje wydajnie i intuicyjnie.  
+ Efektownie się prezentuje.  

 

5. Nawilżacz ultradźwiękowy Stadler Form Anton

 

Nawilżacz ultradźwiękowy Stadler Form AntonNawilżacz powietrza ultradźwiękowy Stadler Form Anton to designerskie urządzenie o mocy 12 W i wydajności 170 g/h, zdolne pokryć swoim działaniem obszar wielkości 25 m kw. Produkt posiada wbudowany dozownik zapachów oraz kostkę jonizującą Silver Cube, która dba, aby nawilżacz nie pozostawiał po sobie śladów w postaci nalotów z kamienia.

Stadler Form Anton to produkt szwajcarskiej marki o niewielkim rozmiarze i nowoczesnym wyglądzie. Urządzenie jest sterowane za pomocą przycisków umieszczonych pod spodem, dzięki czemu jego designu nie określają panele dotykowe ani wyświetlacze. Jedyne co znajdziemy na obudowie nawilżacza to diodowy wskaźnik poziomu wody, który czerwonym kolorem sygnalizuje konieczność jej uzupełnienia.

Produkt posiada 2,5 litrowy zbiornik na wodę i wyłącza się automatycznie w przypadku jej całkowitego zużycia. Jest dostępny w kilku kolorach do wyboru.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pracuje bardzo wydajnie. – Ma wysoką cenę.
+ Jest solidnie i estetycznie wykonane.
+ Posiada funkcję aromaterapii.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – który będzie najlepszy?

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza uznawane są za urządzenia najcichsze i najwydajniejsze. Pobierają również niewielką ilość prądu, dzięki czemu ich regularne użytkowanie nie przekłada się na znaczące podwyższenie opłat za energię elektryczną.

Przy wyborze modelu idealnego warto zwrócić jednak uwagę na takie parametry, jak:

  • moc nawilżacza – czyli ilość energii elektrycznej jaką pobiera urządzenie podczas swojej pracy. Zdarza się, że nawilżacz ultradźwiękowy emituje zimną i ciepłą mgiełkę (do wyboru). Posiada wtedy również grzałkę, której pobór prądu może być określony całkowicie osobno. Standardowo, urządzenia bez grzałki mają moc około 30 W.
  • wydajność – czyli ilość wytworzonej i wyemitowanej w powietrze pary, określona za pomocą zasięgu nawilżacza (metrów kwadratowych) lub wydatku pary na godzinę/dobę (mililitry na godzinę lub litry na dobę). To na podstawie tego parametru możemy stwierdzić, czy nawilżacz będzie odpowiedni do dużego salonu, czy jedynie niewielkiej sypialni.
  • pojemność zbiornika – podobnie jak w przypadku nawilżaczy parowych, nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują do swojej pracy wodę ze specjalnego, wbudowanego zbiornika. Im większa jego pojemność, tym rzadsze napełnianie. Przy sprawdzaniu tego parametru dobrze jest zwrócić uwagę także na szacunkowy czas ciągłej pracy urządzenia bez konieczności ponownego wypełnienia pojemnika, a także na łatwość i wygodę jego wypełniania.
  • higrometr oraz higrostat – obecność jednego lub obu tych elementów to duża zaleta większości nawilżaczy ultradźwiękowych. Dzięki higrometrowi urządzenie będzie bowiem w stanie samodzielnie odczytywać wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a dzięki higrostatowi utrzymywać ją na stałym poziomie. Obie te części to wyposażenie modelów sterowanych automatycznie.
  • głośność – ponieważ nawilżacze powietrza ultradźwiękowe to urządzenia najcichsze w swojej pracy, parametr głośności nie dotyczy w tym przypadku procesu wytwarzania pary, a jedynie dźwięków towarzyszących naciskaniu przycisków sterujących. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli szukamy produktu do pokoju dziecięcego.
  • filtry – nawilżaczom ultradźwiękowym często zarzuca się niską higieniczność, gdyż podczas ich pracy woda nie jest doprowadzana do wrzenia, a co za tym idzie wytworzona mgiełka nie jest mgiełką sterylną. Bardzo ważne są zatem filtry, na przykład odkamieniające, dzięki którym do urządzenia można wlewać nawet wodę kranową. Jeśli wybrany przez nas model posiada jakiekolwiek części zamienne, zwracajmy uwagę na ich żywotność, dostępność oraz cenę.
  • funkcje dodatkowe – na rynku dostępne są na przykład takie warianty urządzeń, jak nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem czy też nawilżacz ultradźwiękowy z funkcją aromaterapii. Zakup takich produktów to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które w szczególny sposób dbają o jakość powietrza w swoim domu.
  • wyświetlacz – czyli doskonałe udogodnienie w kwestii obsługi urządzenia oraz kontroli jego pracy. Może wyświetlać na przykład aktualny poziom wilgotności powietrza, czas pracy, stan wody w zbiorniku czy też poziom zużycia filtrów.
  • tryby pracy i obsługa – nawilżacze ultradźwiękowe mogą pracować automatycznie lub podlegać ustawieniom manualnym. W pierwszym przypadku będą uruchamiały się i wyłączały samodzielnie, jeśli poziom zawilgocenia spadnie poniżej określonego poziomu. W drugim należy dostosowywać ich parametry pracy za pomocą przycisków na obudowie urządzenia lub zdalnie za pomocą pilota.
  • zabezpieczenia przed przegrzaniem – czyli informacja o poziomie oraz/lub całkowitym zużyciu wody w zbiorniku w formie ikony na wyświetlaczu, sygnału dźwiękowego lub diody, a także system automatycznego wyłączania w przypadku braku wody w pojemniku.

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy – który będzie lepszy?

Wybór pomiędzy nawilżaczem ewaporacyjnym a ultradźwiękowym najprościej oprzeć na podsumowaniu ich głównych wad oraz zalet.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy jest przede wszystkim bardzo energooszczędny, cichy i wydajny. Sprawdzi się zatem równie dobrze w niewielkich, jak i dużych pomieszczeniach. Jest jednak bardzo podatny na zanieczyszczenia, dlatego wymaga skrupulatnej konserwacji i/lub stosowania odpowiedniej wody – najlepiej destylowanej. W przeciwnym razie korzystanie z niego grozi wytwarzaniem mgiełki, zawierającej w sobie biały pył kamienny. Aby urządzenie działało długo i było higieniczne, należy zatem pilnować częstej wymiany wkładów i filtrów oraz liczyć się ze zwiększeniem kosztów eksploatacji w związku z ich zakupem.

Często poruszanym w kontekście zakupu tego produktu zagadnieniem jest również hasło „nawilżacz ultradźwiękowy a pies”. Jeśli jesteś właścicielem zwierząt domowych, powinieneś kategorycznie wykreślić z listy zakupowej ten typ nawilżaczy, gdyż dźwięk ich pracy będzie w pełni słyszalny dla psa i może bardzo negatywnie wpływać na jego samopoczucie.

Nawilżacze ewaporacyjne są równie energooszczędne, co nawilżacze ultradźwiękowe, a przy tym również znacznie bardziej higieniczne. Urządzenia tego typu dodatkowo oczyszczają powietrze z pyłków i kurzu (częściowo), a ich sposób pracy uznawany jest za najbardziej naturalny i najzdrowszy – wykorzystują proces odparowywania wody.

Nawilżacze powietrza ewaporacyjne, tak jak ultradźwiękowe, są wyposażane w filtry wymagające regularnej wymiany, choć nie znajdziemy ich w każdym modelu. Największą wadą tego rodzaju urządzeń jest przede wszystkim ich cena. Najtańsze modele zakupimy dopiero za około 150 zł, tymczasem nawet bardzo dobrej jakości nawilżacz ultradźwiękowy dostaniemy już za mniej niż 100 zł.

Podsumowanie

Nawilżacze ultradźwiękowe to urządzenia niedrogie, oszczędne i bardzo wydajne. Jeśli zadbamy o ich prawidłową eksploatację, będą również w pełni higieniczne i nie staną się przyczyną tworzenia w mieszkaniu białych osadów.

Aby znaleźć produkt o najlepszym stosunku jakości do ceny, sprawdź nasz ranking i porównaj wszystkie opisane w nim propozycje, a także zapoznaj się z naszym szczegółowym poradnikiem zakupowym.

Nawilżacz ultradźwiękowy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać