Strona głównaElektronikaWentylator kolumnowy - jaki najlepszy?

Wentylator kolumnowy – jaki najlepszy?

Wentylator kolumnowy – jakie ma zalety?

Wentylator kolumnowy to cichsza, bardziej estetyczna, ale równie wydajna wersja klasycznego domowego wiatraka. Urządzenie zbudowane jest z kilku małych wirników umieszczonych jeden nad drugim w podłużnej, smukłej obudowie. Dzięki obrotowej podstawie wentylatory tego typu dysponują funkcją oscylacji. Mogą zatem schładzać całe pomieszczenia. Ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo cicha praca oraz niewielki rozmiar. Wentylator kolumnowy ma kształt przypominający bardzo wąski i długi głośnik, a jego design sprawia, że bez trudu dopasuje się do stylu aranżacyjnego każdego nowoczesnego wnętrza. Wszystkie te cechy sprawiają, że urządzenia z tej kategorii stale zyskują na popularności i stopniowo zaczynają górować nad modelami klasycznymi.

Szukasz konkretnego typu wentylatora? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Wentylator kolumnowy ranking:

Ranking wentylatorów kolumnowych to zestawienie pięciu najchętniej wybieranych i cieszących się najlepszymi opiniami urządzeń. Przedstawiliśmy ich podstawowe funkcje, wady oraz zalety, aby ułatwić Ci wybór modelu idealnego.

 

1. Wentylator kolumnowy Honeywell HYF1101E4

 

Honeywell HYF1101E4Wentylator kolumnowy Honeywell HYF1101E4 to urządzenie dysponujące mocą 36 W. Produkt wyróżnia się stosunkowo cichą pracą, zagwarantowaną dzięki zastosowaniu nowoczesnych łożysk. Wybrany model posiada trzy stopnie regulacji prędkości oraz timer z możliwością zaprogramowania czasu pracy na 1, 2, 4 lub 8 godzin.

Wentylator oferuje również funkcję pracy oscylacyjnej, podczas której obraca się o 55 stopni i rozprowadza chłodne powietrze w wielu kierunkach. Urządzenie wyposażono w dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem LED.

Zalety: Wady:
+ Wentylator ma daleki zasięg oddziaływania. – Niektóre opinie podkreślają stosunkowo wysoką cenę produktu.
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Posiada funkcję timera i regulacji prędkości pracy.  
+ Ma estetyczny design.  

 

2. Wentylator kolumnowy Sencor SFN 5040BL

 

Sencor SFN 5040BLWentylator kolumnowy Sencor SFN 5040BL to produkt dysponujący mocą aż 90 W. Urządzenie posiada lekką, smukłą konstrukcję i wyróżnia się stosunkowo cichą pracą. Wentylator oferuje funkcję automatycznej oscylacji, a także 7-stopniowej regulacji prędkości obrotów silnika. Można obsługiwać go za pomocą dotykowego panelu sterowania na obudowie lub z wykorzystaniem dedykowanego pilota.

Obsługiwanie wentylatora przy użyciu pilota zwiększa funkcjonalność urządzenia. Z tego poziomu użytkownik może włączać i wyłączać wiatraki, zmieniać tryb ich pracy oraz ustawiać timer na zadaną ilość godzin. Wentylator jest wyposażony w trzy śmigła, które są sterowane osobno. Wśród programów pracy tego modelu znajdziemy między innymi tryb nocny, naturalny oraz standardowy. Urządzenie posiada także zegar z funkcją minutnika.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie charakteryzuje się dużą wydajnością. – Ma wysoką cenę.
+ Można obsługiwać je na dwa sposoby. – Negatywne opinie dotyczą braku stabilności konstrukcji wentylatora.
+ Posiada timer, wielostopniową regulację prędkości i różne programy pracy.  
+ Ma nowoczesny wygląd.  

 

3. Wentylator kolumnowy Stadler Form Peter

 

Wentylator kolumnowy Stadler Form PeterWentylator kolumnowy Stadler Form Peter to urządzenie dedykowane pomieszczeniom o maksymalnej powierzchni 40 metrów kwadratowych. Model dysponuje trzema poziomami prędkości oraz funkcją timera, pozwalającą zaprogramować pracę wentylatora na czas od 1 do 7 godzin.

Wentylator można obsługiwać przy pomocy dedykowanego pilota. Urządzenie oferuje program pracy oscylacyjnej, a także specjalną funkcję trybu naturalnej bryzy. Produkt wyróżnia wlot wyposażony w zmywalny filtr, dzięki któremu wiatrak dodatkowo dba o jakość powietrza. Wentylator posiada maksymalną moc 60 W. Dzięki smukłej i estetycznej obudowie sprawdzi się nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Zalety: Wady:
+ Wentylator jest bardzo wydajny. – Urządzenie ma bardzo wysoką cenę.
+ Można obsługiwać go przy pomocy pilota.  
+ Ma smukłą i bardzo nowoczesną budowę.  

 

4. Wentylator kolumnowy AEG T-VL 5531

 

AEG T-VL 5531Wentylator kolumnowy AEG T-VL 5531 to produkt o mocy 50 W, wyposażony w trzy prędkości pracy. Urządzenie jest sterowane mechanicznie przy pomocy przycisków umieszczonych na jego obudowie. Dysponuje funkcją oscylacji (90 stopniowej) oraz minutnika.

Wentylator sprawdzi się w mieszkaniach rodzin z małymi dziećmi. Ma stabilną, pełną podstawę oraz kratkę ochronną, która zabezpiecza śmigła przed niepowołaną ingerencją. Jego panel sterowania znajduje się na maksymalnej wysokości, poza zasięgiem dzieci. Produkt wyróżnia się stylowym, nowoczesnym designem, który dodaje charakteru eleganckim wnętrzom.

Zalety: Wady:
+ Wentylator jest bardzo stabilny i solidnie wykonany. – Jest sterowany wyłącznie mechanicznie.
+ Dysponuje odpowiednią mocą. – Negatywne opinie dotyczą głośnej sygnalizacji dźwiękowej timera.
+ Ma funkcję regulacji prędkości pracy oraz timer.  

 

5. Wentylator kolumnowy Eldom WKC10

 

Wentylator kolumnowy Eldom WKC10Wentylator kolumnowy Eldom WKC10 to urządzenie o mocy 50 W, przeznaczone nie tylko do schładzania powietrza, ale również do jego osuszania. Produkt dysponuje dużymi śmigłami, dzięki czemu jest bardzo wydajny i efektywny. Posiada także funkcję automatycznej oscylacji, co zwiększa powierzchnię jego działania.

Wentylator oferuje 3 prędkości nawiewu. Jest obsługiwany mechanicznie za pomocą przycisków na obudowie. Ma nowoczesny, minimalistyczny design i smukłą konstrukcję, która zmieści się dosłownie wszędzie.

Zalety: Wady:
+ Wentylator pracuje bardzo wydajnie. – Negatywne opinie dotyczą jakości użytego do produkcji obudowy urządzenia plastiku.
+ Posiada regulację mocy. – Produkt jest sterowany wyłącznie mechanicznie.
+ Ma nowoczesny wygląd.
+ Posiada kilka programów pracy, timer i regulację kąta obrotu głowicy.

Wentylator kolumnowy – jak wybrać?

Wentylator kolumnowy wybieramy najczęściej wtedy, kiedy naszym priorytetem jest wygląd urządzenia. Modele z tej kategorii zajmują niewiele miejsca i łatwo wpasowują się w każdą przestrzeń. Nie musimy ukrywać ich poza sezonem, ponieważ nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i nie wpływają negatywnie na estetykę wystroju wnętrza. Naturalnie, wybierając idealny wentylator kolumnowy, warto zwrócić uwagę na jego design i dostosować go idealnie do swojej aranżacji, na przykład pod kątem wyglądu sprzętu RTV.

Wygląd wentylatora kolumnowego to jednak nie wszystko. Urządzenie powinno także efektownie chłodzić pomieszczenie i gwarantować komfort obsługi. Co wpływa na te cechy wentylatorów?

  • wysokość – wentylatory kolumnowe są dostępne w wariantach stojących (około metra wysokości) oraz w wariantach biurkowych (około 40 cm wysokości). Jeśli zależy nam na urządzeniu, które schłodzi całe pomieszczenie, wybierajmy modele stojące, jeśli zaś poszukujemy produktu na blat, wystarczający powinien być model biurkowy.
  • moc – im wyższa, tym lepsza wydajność wentylatora, ale i większy pobór energii. Jeśli urządzenie dysponuje funkcją regulacji prędkości pracy, nie będzie to jednak problemem, a pamiętajmy, że mocniejszy wiatrak to wiatrak o większej żywotności.
  • regulacja prędkości – regulacja prędkości pracy wentylatora to praktycznie standard, jednak nie każde urządzenie posiada regulację wielopoziomową. Najprostsze modele oferują 2 – 3 stopnie regulacji, bardziej zaawansowane 7 lub więcej. Ponieważ nocą oraz w trakcie mniej upalnych dni wentylator nie musi działać na pełnych obrotach, opcja ich regulacji jest niezwykle ważna i przydatna, zwłaszcza w kontekście domowych oszczędności.
  • sposób sterowania – wentylatory można obsługiwać mechanicznie przy pomocy przycisków umieszczonych na ich obudowie. Znacznie wygodniejsze są jednak opcje sterowania zdalnego – pilotem lub aplikacją w telefonie. Taki sposób obsługi znacząco zwiększa zazwyczaj funkcjonalność produktu i pozwala zachować lepszą kontrolę nad jego aktualną kondycją.
  • sposób zasilania – zdecydowana większość wentylatorów kolumnowych jest zasilana sieciowo. Istnieją jednak modele, które posiadają także wbudowaną baterię, dzięki której mogą działać także bezprzewodowo.
  • programy pracy – poza regulacją prędkości obrotów wentylator może dysponować także automatycznymi trybami pracy, na przykład trybem cichym/nocnym, naturalnym, eko czy standardowym.
  • funkcja oscylacji – funkcja oscylacji pozwala kolumnie wentylatora obracać się wokół własnej osi, a tym samym pokrywać swoim działaniem większy obszar pomieszczenia.
  • programator czasowy/timer/minutnik – każda z tych funkcji pozwoli zaprogramować czas pracy urządzenia na konkretną ilość minut lub godzin, dzięki czemu wentylator można uruchamiać także przed snem, bez obaw o nadmierne zużycie energii.

Wentylator kolumnowy – czy warto?

Upały nie służą naszemu zdrowiu, zwłaszcza jeśli nie możemy odpocząć od nich nawet we własnych czterech kątach. Wentylatory stanowią natomiast najtańsze, najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, pozwalające nam w skuteczny sposób schłodzić się w trakcie najgorętszych pór roku. Spośród wszystkich dostępnych na rynku modelów na szczególną uwagę zasługują wentylatory kolumnowe, polecane w szczególności do nowoczesnych salonów.

Wentylator kolumnowy warto wybrać zawsze wtedy, kiedy poza wydajnością i komfortem obsługi istotny jest dla nas przede wszystkim wygląd urządzenia. Modele tego typu są dyskretne, stosunkowo ciche i zajmują niewiele miejsca. Mogą stać w pomieszczeniu przez cały rok, nie wpływając negatywnie na jego funkcjonalność. Najnowocześniejsze zaoferują nam także wiele przydatnych funkcji, takich jak jonizacja czy nawilżanie powietrza. Dzięki nim odczucie chłodzenia będzie jeszcze bardziej wyraziste i przyniesie dużo większą ulgę.

Podsumowanie

Zakup wentylatora kolumnowego to inwestycja we własny komfort, a także w estetykę wnętrza. Ceny modelów tego typu wiatraków domowych rozpoczynają się od około 100 zł, a kończą na około 900 zł. Wybór idealnego wariantu zależy wyłącznie od potrzeb użytkownika oraz jego budżetu, a szeroki przedział cenowy sprawia, że bez trudu znajdziemy złoty środek pomiędzy tymi czynnikami.

Wentylator kolumnowy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

1 KOMENTARZ

  1. O, ja mam właśnie Petera od kilku miesięcy i to był dobry wybór. Cena rzeczywiście dość wysoka, ale moim zdaniem jest zdecydowanie wart tej ceny. Do tej pory miałam tańsze, marketowe wentylatory i dość szybko się psuły… Liczę na to, że teraz będzie inaczej 😉

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!