Strona głównaElektronikaCzujnikiJaki czujnik gazu wybrać: dobry detektor gazu ziemnego i propan-butanu

Jaki czujnik gazu wybrać: dobry detektor gazu ziemnego i propan-butanu

Jak wybrać czujnik gazu?

Czujnik gazu to urządzenie wyposażone w półprzewodnikowy sensor i elektroniczny układ kontrolny, który wykrywa w powietrzu gaz ziemny, LPG (propan butan), wodór i amoniak. Takie czujki instaluje się w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko ulatniania się gazu z instalacji lub urządzeń nim zasilanych. Jaki czujnik gazu wybrać? Przede wszystkim taki, który posiada certyfikat – gwarantuje on skuteczną pracę detektora.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Istotnymi parametrami są:

  • sposób zasilania (z sieci, na baterię, elektryczno-bateryjny),
  • głośność alarmu (najlepiej ok. 85 dB),
  • obecność funkcji TEST.

Warto wiedzieć: w odniesieniu do czujników gazowych używa się skrótu LEL (Lower Explosive Limit, czyli dolna granica wybuchowości) – termin ten oznacza taki poziom palnego gazu w powietrzu, poniżej którego nie utworzy się atmosfera wybuchowa.

Czujnik gazu zimnego i LPG ranking

Ranking czujników to krótkie zestawienie, w którym znajdziesz najczęściej wybierane detektory gazów wybuchowych. Sprawdź, w który warto zainwestować.

Przejrzyj również ranking czujników dymu oraz ranking czujników czadu.

1. Garvan Mtg-3000H

Garvan MTG-3000HMTG-3000H monitoruje pomieszczenia pod kątem zawartości gazu ziemnego i propan-butanu w powietrzu. Produkt został opatrzony certyfikatem PN-EN50194-1:2009 oraz PN-EN50194-2:2006. Może być montowany w mieszkaniach, a także w samochodach, w przyczepach czy na łodziach.

Urządzenie dokonuje ciągłego pomiaru stężenia gazu w powietrzu. Przy wykryciu przekroczenia poziomów alarmowych, włącza sygnalizację optyczną i akustyczną. Alarm wyłącza się też automatycznie, gdy stężenie gazu w pomieszczeniu spada.

Model wyposażono w układ auto-diagnostyczny, monitorujący sensor. Jeśli wykryje on usterkę, zapala ostrzegawczą diodę LED. Czujnik jest zasilany napięciem 12V DC. Działa prawidłowo w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej -10°C oraz nie wzrasta powyżej +40°C, a wilgotność względna nie przekracza 95%.

Zalety: Wady:
+ Ma głośny sygnał dźwiękowy. – Uruchamia krótki alarm po przerwie w zasilaniu.
+ Posiada certyfikaty zgodności z normami.  
+ Można instalować go na dwa sposoby.  
+ Ma estetyczny design.  

2. Zamel CGZ-01

Zamel CGZ-01Zamel CGZ-01 to czujnik do ciągłego monitorowania obecności gazu ziemnego i propan-butanu. Po wykryciu podwyższonego stężenia tych gazów (ok. 10 % LEL) urządzenie uruchamia alarm dźwiękowy i optyczny. Sprzęt wyposażono w zaawansowany czujnik półprzewodnikowy i elektroniczny układ autodiagnostyczny, który sygnalizuje usterkę.

Alarm produktu charakteryzuje natężenie 85dB. Produkt jest zasilany sieciowo. Działa w zakresie temperatur od 0 do 40 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności powietrza od 10 do 90%.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Ma niepraktycznie wyprowadzony przewód zasilający.
+ Dobrze się prezentuje. – Według niektórych opinii ma zbyt cichy alarm.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Ostrzega przed wadliwym działaniem.  

3. Orno Or-Dc-614

Orno Or-Dc-614ORNO OR-DC-614 służy do ciągłego monitorowania obecności gazów palnych (gaz ziemny) w pomieszczeniach. Posiada wbudowany czujnik półprzewodnikowy o wysokiej czułości i dodatkowe wyjście przekaźnikowe, którym można podłączyć urządzenie do innego sprzętu.

Model uruchamia alarm optyczny i akustyczny – natężenie syreny to około 70 dB. Posiada przycisk testowy, którym można sprawdzić jego stan techniczny. Urządzenie działa przewodowo – zasilanie 230 V.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w montażu. – Emituje dosyć cichy dźwięk alarmu.
+ Ma przystępną cenę.  
+ Został solidnie wykonany.  
+ Posiada długi przewód.  

4. Eura-Tech EL HOME GD-02A4

Eura-Tech EL HOME GD-02A4Czujka gazu El Home GD-02A4 służy do monitorowania, wykrywania i alarmowania o przekroczeniu maksymalnego bezpiecznego stężenia gazów wybuchowych – gaz ziemny i LPG. Do prawidłowego działania nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych urządzeń, przewodów czy baterii.

Produkt wykorzystuje czujnik półprzewodnikowy oraz elektroniczny układ kontrolny. Jeśli wykryje przekroczenie poziomu ustawionego fabrycznie stężenia gazu <25% z LEL, uruchamia alarm optyczny i akustyczny.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Ma krótki przewód.
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Jest bardzo czuły – wykrywa nawet rozpylony w powietrzu lakier.  
+ Ładnie się prezentuje.  

5. Minexo JKD808COM

Minexo JKD808COMMinexo JKD808COM to czujnik czadu i gazu z wyświetlaczem LCD. Urządzenie jest zasilane sieciowo. Posiada niezbędne certyfikaty CE i ROHS. Jest też łatwe w montażu i proste w obsłudze.

Sprzęt alarmuje o przekroczeniu dopuszczalnych norm stężenia gazu i czadu za pośrednictwem syreny, czerwonej diody LED i komunikatu głosowego. Pozwala też na bieżąco obserwować, jak zmienia się stężenie tych substancji w powietrzu.

Produkt wyświetla stężenie CO w PPM, a gazu w %. Posiada przycisk test i reset. Ma też diodę, która ostrzega o nieprawidłowym działaniu czujnika oraz diodę zasilania. Model wykorzystuje sensory półprzewodnikowe. Pracuje prawidłowo w temperaturze od 0 do 50 stopni Celsjusza.

Głośność alarmu czujnika to 85 dB. Sprzęt pozwala korzystać z zapasowego zasilania baterią akumulatorową do 40 minut.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Ma mało czytelną instrukcję.
+ Korzysta z dwóch systemów zasilania. – Według niektórych użytkowników jego alarm nie jest dostatecznie głośny.
+ Posiada wyświetlacz.  
+ Jest prosty w obsłudze.  

Bezpieczny dom – jakie czujniki warto kupić?

Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, bezbarwny i bezwonny, a w połączeniu z tlenem tworzy mieszankę palną i wybuchową. Równie niebezpieczny jest też gaz propan-butan, dlatego to przede wszystkim detektorów takich gazów potrzebujemy w pomieszczeniach ogrzewanych gazowo oraz w kuchniach z kuchenkami gazowymi. W przypadku wycieku gazu, ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem.

W bezpiecznym domu powinien znaleźć się nie tylko czujnik gazu ziemnego i LPG, ale również czujnik tlenku węgla. Najczęściej możemy spotkać go w wersji dwa w jednym, jako czujnik gazu i czadu. Takie urządzenie korzysta z dwóch sensorów: elektrochemicznego i półprzewodnikowego, dlatego wykrywa i metan, i czad. Czujnik czadu jest niezbędny w sezonie grzewczym w mieszkaniach, w których korzysta się z kotłów i kominków. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych, które dzielą wspólne piony wentylacyjne.

Czujnik czadu i gazu może zostać rozbudowany o kolejną funkcję – czujnik dymu (każdy wariant dostępny jest też osobno). Jeśli zainwestujemy w takie urządzenie 3 w 1 zdecydowanie będziemy mogli spać spokojniej. Produkt nie stanowi dużego wydatku, natomiast może uratować życie swoich właścicieli.

Czujnik gazu opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić