Strona głównaElektronikaCzujnikiWybieramy najlepszy czujnik gazu - ranking 2024

Wybieramy najlepszy czujnik gazu – ranking 2024 [TOP6]

Jak wybrać czujnik gazu?

Czujnik gazu to urządzenie wyposażone w półprzewodnikowy sensor i elektroniczny układ kontrolny, który wykrywa w powietrzu gaz ziemny, LPG (propan butan), wodór i amoniak. Takie czujki instaluje się w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko ulatniania się gazu z instalacji lub urządzeń nim zasilanych. Jaki czujnik gazu wybrać? Przede wszystkim taki, który posiada certyfikat – gwarantuje on skuteczną pracę detektora.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Istotnymi parametrami są:

  • sposób zasilania (z sieci, na baterię, elektryczno-bateryjny),
  • głośność alarmu (najlepiej ok. 85 dB),
  • obecność funkcji TEST.

Warto wiedzieć: w odniesieniu do czujników gazowych używa się skrótu LEL (Lower Explosive Limit, czyli dolna granica wybuchowości) – termin ten oznacza taki poziom palnego gazu w powietrzu, poniżej którego nie utworzy się atmosfera wybuchowa.

Czujnik gazu zimnego i LPG ranking

Ranking czujników to krótkie zestawienie, w którym znajdziesz najczęściej wybierane detektory gazów wybuchowych. Sprawdź, w który warto zainwestować.

Przejrzyj również ranking czujników dymu oraz ranking czujników czadu.

1. JIKAIDA JKD-808COM

 JIKAIDA JKD-808COMJIKAIDA JKD-808COM to czujnik gazu i tlenku węgla. Urządzenie monitoruje stan powietrza w pomieszczeniu 24 godziny na dobę. Wykorzystuje w tym celu sensor elektrochemiczny. Posiada też panel LCD, na którym wyświetla aktualne stężenie gazu i tlenku węgla w powietrzu.

Produkt sygnalizuje przekroczenie dopuszczalnych stężeń wymienionych substancji za pomocą diody LED i komendy głosowej. Jest zasilany sieciowo i bateryjnie. Głośność jego alarmu to 110 dB.

Czujnik jest kompatybilny z różnymi rodzajami gazu, takimi jak: metan, propan, LPG. Sprzęt wykorzystuje też zautomatyzowane sterowanie mikroprocesorowe, co przekłada się na precyzję działania i szybkość reakcji.

Zalety: Wady:
+ Jest czuły i ostrzega o wysokim stężeniu gazu na trzy sposoby.  
+ Ma estetyczny design i niewielki rozmiar.  
+ Jest zasilany na dwa sposoby.  
+ Na bieżąco informuje o stężeniu gazu w powietrzu.  

2. Zamel CGZ-01

Zamel CGZ-01Zamel CGZ-01 to czujnik do ciągłego monitorowania obecności gazu ziemnego i propan-butanu. Po wykryciu podwyższonego stężenia tych gazów (ok. 10 % LEL) urządzenie uruchamia alarm dźwiękowy i optyczny. Sprzęt wyposażono w zaawansowany czujnik półprzewodnikowy i elektroniczny układ autodiagnostyczny, który sygnalizuje usterkę.

Alarm produktu charakteryzuje natężenie 85dB. Produkt jest zasilany sieciowo. Działa w zakresie temperatur od 0 do 40 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności powietrza od 10 do 90%.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Ma niepraktycznie wyprowadzony przewód zasilający.
+ Dobrze się prezentuje. – Według niektórych opinii ma zbyt cichy alarm.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Ostrzega przed wadliwym działaniem.  

3. Garvan Mtg-3000H

Garvan MTG-3000HMTG-3000H monitoruje pomieszczenia pod kątem zawartości gazu ziemnego i propan-butanu w powietrzu. Produkt został opatrzony certyfikatem PN-EN50194-1:2009 oraz PN-EN50194-2:2006. Może być montowany w mieszkaniach, a także w samochodach, w przyczepach czy na łodziach.

Urządzenie dokonuje ciągłego pomiaru stężenia gazu w powietrzu. Przy wykryciu przekroczenia poziomów alarmowych, włącza sygnalizację optyczną i akustyczną. Alarm wyłącza się też automatycznie, gdy stężenie gazu w pomieszczeniu spada.

Model wyposażono w układ auto-diagnostyczny, monitorujący sensor. Jeśli wykryje on usterkę, zapala ostrzegawczą diodę LED. Czujnik jest zasilany napięciem 12V DC. Działa prawidłowo w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej -10°C oraz nie wzrasta powyżej +40°C, a wilgotność względna nie przekracza 95%.

Zalety: Wady:
+ Ma głośny sygnał dźwiękowy. – Uruchamia krótki alarm po przerwie w zasilaniu.
+ Posiada certyfikaty zgodności z normami.  
+ Można instalować go na dwa sposoby.  
+ Ma estetyczny design.  

4. Orno Or-Dc-614

Orno Or-Dc-614ORNO OR-DC-614 służy do ciągłego monitorowania obecności gazów palnych (gaz ziemny) w pomieszczeniach. Posiada wbudowany czujnik półprzewodnikowy o wysokiej czułości i dodatkowe wyjście przekaźnikowe, którym można podłączyć urządzenie do innego sprzętu.

Model uruchamia alarm optyczny i akustyczny – natężenie syreny to około 70 dB. Posiada przycisk testowy, którym można sprawdzić jego stan techniczny. Urządzenie działa przewodowo – zasilanie 230 V.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w montażu. – Emituje dosyć cichy dźwięk alarmu.
+ Ma przystępną cenę.  
+ Został solidnie wykonany.  
+ Posiada długi przewód.  

5. Eura-Tech EL HOME GD-02A4

Eura-Tech EL HOME GD-02A4Czujka gazu El Home GD-02A4 służy do monitorowania, wykrywania i alarmowania o przekroczeniu maksymalnego bezpiecznego stężenia gazów wybuchowych – gaz ziemny i LPG. Do prawidłowego działania nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych urządzeń, przewodów czy baterii.

Produkt wykorzystuje czujnik półprzewodnikowy oraz elektroniczny układ kontrolny. Jeśli wykryje przekroczenie poziomu ustawionego fabrycznie stężenia gazu <25% z LEL, uruchamia alarm optyczny i akustyczny.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Ma krótki przewód.
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Jest bardzo czuły – wykrywa nawet rozpylony w powietrzu lakier.  
+ Ładnie się prezentuje.  

6. Minexo JKD808COM

Minexo JKD808COMMinexo JKD808COM to czujnik czadu i gazu z wyświetlaczem LCD. Urządzenie jest zasilane sieciowo. Posiada niezbędne certyfikaty CE i ROHS. Jest też łatwe w montażu i proste w obsłudze.

Sprzęt alarmuje o przekroczeniu dopuszczalnych norm stężenia gazu i czadu za pośrednictwem syreny, czerwonej diody LED i komunikatu głosowego. Pozwala też na bieżąco obserwować, jak zmienia się stężenie tych substancji w powietrzu.

Produkt wyświetla stężenie CO w PPM, a gazu w %. Posiada przycisk test i reset. Ma też diodę, która ostrzega o nieprawidłowym działaniu czujnika oraz diodę zasilania. Model wykorzystuje sensory półprzewodnikowe. Pracuje prawidłowo w temperaturze od 0 do 50 stopni Celsjusza.

Głośność alarmu czujnika to 85 dB. Sprzęt pozwala korzystać z zapasowego zasilania baterią akumulatorową do 40 minut.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Ma mało czytelną instrukcję.
+ Korzysta z dwóch systemów zasilania. – Według niektórych użytkowników jego alarm nie jest dostatecznie głośny.
+ Posiada wyświetlacz.  
+ Jest prosty w obsłudze.  

Bezpieczny dom – jakie czujniki warto kupić?

Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, bezbarwny i bezwonny, a w połączeniu z tlenem tworzy mieszankę palną i wybuchową. Równie niebezpieczny jest też gaz propan-butan, dlatego to przede wszystkim detektorów takich gazów potrzebujemy w pomieszczeniach ogrzewanych gazowo oraz w kuchniach z kuchenkami gazowymi. W przypadku wycieku gazu, ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem.

W bezpiecznym domu powinien znaleźć się nie tylko czujnik gazu ziemnego i LPG, ale również czujnik tlenku węgla. Najczęściej możemy spotkać go w wersji dwa w jednym, jako czujnik gazu i czadu. Takie urządzenie korzysta z dwóch sensorów: elektrochemicznego i półprzewodnikowego, dlatego wykrywa i metan, i czad. Czujnik czadu jest niezbędny w sezonie grzewczym w mieszkaniach, w których korzysta się z kotłów i kominków. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych, które dzielą wspólne piony wentylacyjne.

Czujnik czadu i gazu może zostać rozbudowany o kolejną funkcję – czujnik dymu (każdy wariant dostępny jest też osobno). Jeśli zainwestujemy w takie urządzenie 3 w 1 zdecydowanie będziemy mogli spać spokojniej. Produkt nie stanowi dużego wydatku, natomiast może uratować życie swoich właścicieli.

Czujnik gazu opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
2 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Damian Sieczkowski
CEO
Damian Sieczkowski
2 miesięcy temu

Dzień dobry,

Dziękujemy za opinie, wielu wypowiada się o nim bardzo pozytywnie.
Przy aktualizacji rankingu weźmiemy Pani doświadczenia pod uwagę 🙂

Em
Em
2 miesięcy temu

Kiepskie zestawienie. Nr 5 jest totalna porażka. Włącza się bez powodu. Idzie do reklamacji. Polecam poczytać opinie chociażby na stronie Obi.

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd