Strona głównaElektronikaŻarówki inteligentne - czym są i jakie wybrać?

Żarówki inteligentne – czym są i jakie wybrać?

Co to jest inteligentna żarówka LED?

Inteligentne żarówki to urządzenia wyposażone w diody LED, które możemy kontrolować bezprzewodowo przy pomocy smartfona. Produkty łączą się z telefonem poprzez Bluetooth lub WiFi. Mogą umożliwiać regulację poziomu jasności oraz zmianę barwy światła białego, a także wybór światła kolorowego – wielobarwne warianty są przy tym droższe niż modele oferujące wyłącznie światło białe. Smart oświetlenie to według wielu osób pierwszy element Smart Home, czyli inteligentnego domu.

Smart żarówki ranking

Ranking żarówek smart to zestawienie 5 najpopularniejszych produktów. Wybierz inteligentny zamiennik dla tradycyjnej żarówki!

1. Xiaomi Mi E27 LED Smart Bulb Color Wi-Fi (MJDP02YL)

Xiaomi Mi E27 LED Smart Bulb Color Wi-Fi (MJDP02YL)Mi LED Smart Bulb White & Color to model z 16 mln kolorów o jasności 600 lumenów. Produkt pasuje do lamp z gwintem E27. Jego temperatura barwowa mieści się w przedziale od 1700K do 6500K. Żywotność urządzenia oceniana jest na około 25 000 godzin.

Produkt jest kompatybilny z Asystentem Google i Alexą. Charakteryzuje się niskim zużyciem energii i długą żywotnością (nawet 11 lat). Ciekawą funkcją modelu jest możliwość skanowania barw ze zdjęć. Urządzenie korzysta z łączności WiFi 2.4 GHz.

Zalety: Wady:
+ Łatwo łączy się z telefonem i nie gubi łączności. – Nie jest dostatecznie jasna, aby stanowić główne źródło oświetlenia.
+ Jest dobrze wykonana.  
+ Ładnie zmienia kolory.  
+ Ma korzystny stosunek ceny do jakości.  

2. Xiaomi Mi Smart Led Bulb Warm White (GPX4026GL)

 

Xiaomi Mi Smart Led Bulb Warm White (GPX4026GL)Mi LED Smart Bulb Warm White to nieskomplikowany produkt, bez funkcji kolorowego światła. Model pozwala regulować jedynie jasność oświetlenia. Łączy się z aplikacją mobilną poprzez Wi-Fi. Jest bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga dokupowania żadnych dodatkowych urządzeń czy akcesoriów. Współpracuje z Asystentem Google i Alexą.

Moc produktu wynosi 8 W. Jego gwint pasuje do wszystkich lamp z mocowaniem E27. Światło emitowane przez żarówkę to światło białe ciepłe o barwie 2700 K. Żywotność artykułu oceniana jest na około 25 000 h.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystny stosunek ceny do jakości. – Negatywne opinie dotyczą problemów związanych ze sterowaniem Alexą.
+ Łatwo łączy się z aplikacją.  
+ Jest solidnie wykonana.  

3. Philips Hue White and color ambiance Gu10 5,7W 929001953102

Philips Hue White and color ambiance Gu10 5,7W 929001953102Philips Hue White and color ambiance to komplet dwóch żarówek oferujących różne odcienie światła białego i 16 milionów dodatkowych kolorów. Produkt łączy się z aplikacją poprzez Bluetooth. Posiada funkcję rozjaśniania się w ustalonym czasie, co imituje wschód słońca i ułatwia poranne wstawanie.

Żarówki Philips Hue łączą się z mostkiem Hue, umożliwiając synchronizację światła z telewizorem i sterowanie głosowe. Czas pracy tego modelu szacowany jest na 1500 godzin. Produkt wykorzystuje moc 5,7 W. Posiada gwint GU10. Jest dekoracyjny – ma kształt reflektorka.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana. – Ma bardzo wysoką cenę.
+ Oferuje wiele opcji konfiguracji oświetlenia. – Nie łączy się poprzez Wi-Fi.
+ Jest dekoracyjna.  

4. TP-Link Tapo L510E (E27/806lm) L510E87W2700K

TP-Link Tapo L510E (E27/806lm) L510E87W2700KTP-Link Tapo L510E L510E87W2700K to produkt z opcją harmonogramu pracy oraz z trybem wschodu i zachodu słońca. Model synchronizuje się ze strefą czasową. Jest obsługiwany przy pomocy Alexy i Asystenta Google. Jego ciekawą funkcją jest praca w trybie „poza domem”, czyli losowe uruchamianie oświetlenia, kiedy nikogo nie ma w domu.

Produkt łączy się z siecią WiFi bez żadnych dodatkowych urządzeń. Posiada gwint E27. Nie emituje kolorowych świateł, a jedynie światło białe o temperaturze barwowej 2700 K. Żywotność modelu określana jest na 1500 h.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana. – Po przerwie w zasilaniu restartuje swoje ustawienia.
+ Posiada kilka przydatnych funkcji dodatkowych. – Ma stosunkowo niską żywotność.
+ Ma korzystną cenę.  
+ Jest łatwa w obsłudze.  

5. Nanoleaf Essentials Smart Bulb RGBCW (NL450800WT240E27)

Nanoleaf Essentials Smart Bulb RGBCW (NL450800WT240E27)Nanoleaf Essentials Smart Bulb to produkt współpracujący z Apple HomeKit oraz Google Assistant. Model oferuje opcję płynnej zmiany kolorów i temperatury światła białego. Umożliwia też uruchamianie scen świetlnych. Jest obsługiwany przy pomocy aplikacji.

Produkt posiada gwint E27. Oferuje światło białe w temperaturze 2700 – 6500 K oraz o jasności maksymalnie 1100 lumenów. Pozwala także na wybór jednego z 16 milionów innych kolorów. Łączy się poprzez Bluetooth i Thread. Jego zakres ściemniania wynosi od 1 do 100%. Żywotność modelu oceniana jest na około 25 000 godzin. Pobór mocy wynosi 9 W.

Zalety: Wady:
+ Bardzo szybko reaguje na polecenia. – Do korzystania z technologii Thread potrzebny jest dodatkowy router.
+ Ma dekoracyjny wygląd. – Nie współpracuje zbyt dobrze z aplikacją na Androidzie.
+ Wyróżnia się designerskim wyglądem.  
+ Najlepiej pracuje przy połączeniu Thread.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inteligentnej żarówki?

Na co zwrócić uwagę, wybierając zdalnie sterowane źródło światła? Oto najważniejsze parametry dla tego typu urządzeń:

Rodzaj gwintu – dopasowany do lampy, na przykład E14, E27, GU10.

Rodzaj łączności – Bluetooth lub WiFi, przy czym znacznie bardziej funkcjonalna jest ta druga opcja (nieograniczony zasięg).

Moc – przy modelach LED to zwykle od 5 do 10 W (odpowiednik 60 watowej żarówki żarowej).

Barwa światła – najtańsze oferują tylko biel, droższe mają diody w kilku kolorach, co w połączeniu może dawać nawet kilkanaście milionów barw światła.

Strumień światła (lumeny) – im więcej, tym mocniejsze światło.

Żywotność – czyli ile godzin produkt może świecić non-stop, oczywiście im dłużej tym lepiej.

Aplikacja – a właściwie jej przejrzystość, łatwość obsługi, dostępne opcje.

Możliwość ściemniania – najtańsze modele będą jej pozbawione.

Zakres temperatury światła – 2500 K to światło ciepłe, żółte, a powyżej 4000 K to światło białe, dzienne.

Kąt świecenia – zwykle 140 lub 180 stopni. Parametr decyduje o docelowym miejscu montażu żarówki.

Funkcje – między innymi zdalne włączanie/wyłączanie, regulacja jasności i odcienia światła, automatyczne dostosowanie parametrów pracy do pory dnia, planowanie harmonogramu pracy, monitoring zużycia energii, tworzenie profilów oświetlenia, synchronizacja z telewizorem.

Inteligentna żarówka – czy warto kupić?

„Mądra” żarówka to rozwiązanie, które pozwala regulować parametry oświetlenia w domu przy pomocy dedykowanej aplikacji. Taki produkt nie jest jednak jedynie oświetleniowym gadżetem, ale także praktycznym narzędziem, które umożliwia kontrolowanie zużycia energii, a nawet zwiększenie bezpieczeństwa (zabezpieczenie antywłamaniowe).

Z takiego sprzętu będą zadowolone nie tylko osoby poszukujące wygodnych rozwiązań, ale również wszyscy Ci, którzy potrzebują i lubią dostosowywać światło w domu do swoich aktualnych potrzeb. Ma ono bowiem niezwykle istotne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia oczu. Mocniejszego światła potrzebujemy na przykład do czytania, a delikatniejszego do wypoczynku. Z pomocą kolorowej żarówki stworzymy także ciekawe efekty oświetleniowe, na przykład w połączeniu z podświetlanym telewizorem.

No i najważniejsze: dzięki takim urządzeniom nie musimy wstawać i chodzić do kontaktu, aby włączyć i wyłączyć żarówkę!

Inteligentne oświetlenie smart opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!