Strona głównaElektronikaGniazdkaWybieramy najlepszą listwę zasilającą - ranking 2024

Wybieramy najlepszą listwę zasilającą – ranking 2024 [TOP7]

Czym jest listwa zasilająca przeciwprzepięciowa?

Listwa zasilająca nazywana jest także przedłużaczem, ponieważ dzięki długiemu przewodowi i dodatkowym gniazdkom pozwala podłączać urządzenia do sieci z dala od głównego źródła zasilania. Zwykły przedłużacz daje możliwość podłączenia do prądu kilku lub nawet kilkunastu urządzeń jednocześnie. Na rynku dostępne są również specjalne listwy przeciwprzepięciowe, które dodatkowo chronią sprzęty RTV i AGD przed groźnymi skokami napięcia. 

Solidna listwa anty przepięciowa to listwa wyposażona w wiele zabezpieczeń. Należy odróżnić ją od listwy filtrującej, która korzysta z bezpieczników topikowych (jeśli napięcie prądu wzrasta, topik stapia się i przerywa obieg prądu, co chroni urządzenie przed „spaleniem”). W przypadku specjalnych listew eliminujących ryzyko przepięć poza zwykłymi bezpiecznikami stosuje się także między innymi układy warystorów czy układy stabilizatorów napięcia. Dzięki temu są to sprzęty gwarantujące domowym urządzeniom maksymalne bezpieczeństwo.

Ranking listew zasilających

W rankingu listew zasilających znajdziesz różnego rodzaju produkty – od najprostszych, tanich listew po listy smart z modułem WiFi. Sprawdź, co mogą Ci zaoferować!

Przejrzyj również nasz ranking gniazdek WIFI.

1. Brennenstuhl PRIMERA LINE

Brennenstuhl PRIMERA LINEBrennenstuhl PRIMERA LINE to listwa z wyłącznikiem, posiadająca 10 gniazd i 2-metrowy przewód zasilający. Produkt wyposażono w zacisk do skracania kabla. Jego atutem jest zastosowanie odpowiedniej odległości między gniazdami oraz możliwość przełożenia wyjścia kabla na jedną lub drugą stronę sprzętu.

Listwa posiada uchwyty do montażu na ścianie oraz wyłącznik bezpieczeństwa dwubiegunowy. Sprzęt nadaje się do użytku domowego (IP20). Jest wyposażony we wtyczkę kątową. Jego maksymalne obciążenie to 3500 W. 

Zalety: Wady:
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny. – Nie posiada portów USB.
+ Posiada dwa osobne przełączniki do każdego z dwóch rzędów gniazd.  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Estetycznie się prezentuje.  

2. ACAR F5 

ACAR F5Acar F5 to listwa z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym. Sprzęt posiada 5 gniazd, podświetlany wyłącznik i automatyczny bezpiecznik. Przewód można przełożyć w nim w czterech różnych kierunkach.

Produkt wykonano z niepalnego tworzywa sztucznego, a samo urządzenie jest objęte aż 10-letnią gwarancją. Jego maksymalne obciążenie wynosi 2300 W. Sprzęt posiada przewód zasilający o długości 1,5 metra, ale jest dostępny także w wersji z dłuższym kablem. Produkt spełnia standardy ochrony IP20.

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Nie posiada portów USB.
+ Chroni urządzenia przed przepięciem. – Gniazda są osadzone bardzo blisko siebie.
+ Pozwala zamontować przewód w 4 kierunkach.  
+ Jest estetycznie wykonana.  

3. Brennenstuhl Super Solid

Brennenstuhl Super SolidBrennenstuhl Super Solid to listwa z zabezpieczeniem przepięciowym, wyposażona w ochronę przed przypadkowym dotykiem i lampkę kontroli funkcji. Urządzenie posiada 5 gniazd oraz dwubiegunowy wyłącznik bezpieczeństwa z zabezpieczeniem przed dziećmi. Jego atutem jest też przewód o długości 2,5 metra.

Sprzęt wyposażono w antypoślizgowe nóżki i oczka do zamocowania, np. na ścianie. Produkt ma praktycznie rozmieszczone gniazda – pod kątem 45 stopni i w odpowiednim oddaleniu. Został wykonany z wytrzymałego tworzywa – poliwęglanu. Jego maksymalne obciążenie wynosi 3500 W. Listwa nadaje się do użytku wewnętrznego.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie posiada portów USB.
+ Jest solidnie wykonana. – Jest bardzo masywna.
+ Posiada zabezpieczenie przed dziećmi.  
+ Ma praktyczny układ gniazd.  

4. Hama 176574

Hama 176574Hama 176574 to inteligentna smart listwa z modułem WIFI, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami za pośrednictwem aplikacji na telefon. Urządzenie wyposażono w 4 gniazda i 4 porty USB. Produkt nadaje się zatem do ładowania baterii telefonów czy tabletów. Model łączy się z routerem bezpośrednio, bez bramek.

Produkt może być sterowany głosowo z pomocą Asystenta Google czy Amazon Alexy. Nadaje się do zastosowań wewnętrznych. Posiada uziemienie i wyłącznik bezpieczeństwa. Jego maksymalne obciążenie wynosi 3680 W. Sprzęt wyposażono w przewód o długości 1.7 m.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana. – Ma wysoką cenę.
+ Posiada porty USB.  
+ Jest zdalnie sterowana.  
+ Ładnie się prezentuje.  

5. Reinston ALZ012

Reinston ALZ012Reinston ALZ012 to listwa z ochroną przeciwprzepięciową. Produkt zabezpiecza urządzenia przed wahaniami napięcia i przebiciami. Posiada 4 gniazda z uziemieniem i przewód o długości 1,5 metra. Jest wykonany z tworzyw niepalnych.

Urządzenie zostało zabezpieczone przed ingerencją dzieci. Ma także praktyczną podświetlaną kontrolkę stanu pracy. Jego maksymalne obciążenie wynosi 3680 W. 

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Nie posiada portów USB.
+ Estetycznie się prezentuje. – Ma dosyć blisko osadzone gniazda.
+ Posiada dobre zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.  
+ Jest solidnie wykonana.  

6. PHILIPS SPN7040WA/60

PHILIPS SPN7040WA60PHILIPS SPN7040WA/60 to listwa z 4 gniazdami i przewodem długości 2 metrów. Produkt posiada wyłącznik bezpieczeństwa i filtr przeciwprzepięciowy 600 J. Jego maksymalne obciążenie wynosi 3680 W. 

Sprzęt wyposażono w przełącznik dwubiegunowy i system automatycznego odłączania zasilania – Power Blocker. Model ma również wskaźnik zabezpieczenia, który informuje o prawidłowym działaniu filtra przeciwprzepięciowego. Urządzenie nadaje się do stosowania w biurze i w domu (IP 20).

Zalety: Wady:
+ Jest estetycznie wykonana. – Nie posiada portów USB.
+ Posiada zabezpieczenie przed dziećmi. – Ma wysoką cenę.
+ Posiada ochronę przeciwprzepięciową z sygnalizacją. – Według niektórych opinii ma wadliwy przycisk.
+ Jest wykonana z wysokiej jakości materiałów.  

7. TRACER PowerGear

TRACER PowerGearTRACER PowerGear to listwa z 5 gniazdami i przewodem długości 3 metrów. Produkt posiada specjalny system blokad mechanicznych, zabezpieczający go przed ingerencją dzieci. Model chroni urządzenia przed wahaniami napięcia i wyładowaniami atmosferycznymi. Sprawdza się w domu i w biurze. Jego przewód jest zgodny z normą VDE – został przebadany pod kątem elektrycznym, mechanicznym, toksycznym, termicznym i radiologicznym.

Produkt posiada automatyczny wyłącznik. Jego maksymalne obciążenie wynosi 2300 W. Obudowę sprzętu wykonano z tworzywa niepalnego. Wszystkie gniazda listwy posiadają bolec uziemiający. 

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę.– Nie posiada gniazd USB.
+ Oferuje praktyczne ustawienie gniazd.– Jest wykonana z niskiej jakości plastiku.
+ Posiada ochronę przeciwprzepięciową.– Zabezpieczenie przed dziećmi początkowo bardzo utrudnia użytkowanie produktu.
+ Dosyć dobrze się prezentuje. 

Listwa zasilająca: jak wybrać przedłużacz?

Listwa zasilająca – antyprzepięciowa czy filtrująca – może posiadać różną ilość gniazd, różne zabezpieczenia i funkcje dodatkowe. Wybierając produkt z tej kategorii, sprawdź:

 • ile posiada gniazd – najpierw zastanów się, ile urządzeń podłączasz w danym miejscu, a potem do tego wyniku dodaj jedno lub dwa gniazda na sprzęty nieprzewidziane, najpopularniejsze przedłużacze mają od 3 gniazd do 6 gniazd lub do 8 gniazd, choć nie brakuje też modelów bardziej rozbudowanych, zwróć uwagę również na odległości pomiędzy slotami (jeśli są zbyt blisko siebie, może być trudno korzystać ze wszystkich jednocześnie),
 • długość przewodu – ta, której potrzebujesz, jest równa odległości lokalizacji listwy od gniazda, najczęściej mamy do czynienia z kablami długości 1,5 m lub 3 m,
 • maksymalne obciążenie – mówi o tym, jaka może być maksymalnie łączna moc urządzeń podłączonych do listwy i uruchomionych w tym samym czasie,
 • wyłączniki – listwa zasilająca z wyłącznikiem może odcinać zasilanie wszystkich gniazd, jednego rzędu lub każdego gniazda osobno,
 • zabezpieczenie przed dziećmi – nie pozwala na umieszczenie jakiegokolwiek przedmiotu w gniazdku, a tym bardziej na włożenie do niego palców,
 • tryb energooszczędny – wyłącza urządzenia w stanie czuwania,
 • rodzaj gniazd – poza standardowymi istnieją też listwy zasilające z USB, które pełnią rolę uniwersalnej ładowarki dla urządzeń mobilnych,
 • standard ochrony IP – jeśli listwa ma służyć w kuchni czy łazience, powinna być odporna na działanie wilgoci.

Parametry listwy zasilającej antyprzepięciowej

Poza wymienionymi wyżej parametrami w przypadku listew antyprzepięciowych istotne będą także:

 • czas reakcji, czyli czas potrzebny na odcięcie zasilania w przypadku skoku napięcia, najlepiej 25 ns,
 • absorpcja energii – wyrażana w dżulach (J) – zalecana najniższa to 150 – 400 J,
 • maksymalny prąd impulsu – najlepiej minimum 50kA.

Czy warto kupić listwę przeciwprzepięciową?

Z przepięciami możemy mieć do czynienia między innymi w trakcie burzy z wyładowaniami elektrycznymi. Wywołują one nagłe skoki napięcia, bardzo szkodliwe dla elektroniki. Przed przepięciami warto chronić przede wszystkim cenne sprzęty, takie jak telewizor, komputer, ale też pralka, lodówka czy zmywarka. 

Należy mieć na uwadze, że wielu ubezpieczycieli zastrzega brak wypłaty ubezpieczenia za zniszczenie sprzętu w wyniku przepięcia, jeśli ten został podłączony do sieci bezpośrednio, a nie za pośrednictwem odpowiedniej listwy. Jeżeli chcesz więc bez stresu i bez obaw korzystać ze swoich domowych urządzeń, nie martwić się skokami napięcia w sieci czy skutkami burzy, podłącz za pośrednictwem listwy przynajmniej te urządzenia domowe, które kosztowały najwięcej. 

Listwa zasilająca smart – jak działa?

Listwa zasilająca smart – inteligentna – podobnie jak inteligentne gniazdko, od tego zwykłego różni się obecnością modułu WiFi, dzięki któremu produkt stanowi część inteligentnego domu. Taka listwa łączy się z domową siecią i jest sterowana zdalnie z poziomu aplikacji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zdalnie podłączać i odłączać prąd od różnych urządzeń, nie tylko kontrolując je wygodnie nawet spoza domu, ale również w realny sposób wpływając na zużycie energii elektrycznej. Oczywiście, takie przedłużacze są znacznie droższe niż te tradycyjne. Jeśli jednak planujesz korzystać z takiej funkcjonalności, inwestycja w nie powinna okazać się dobrym rozwiązaniem. 

Listwa zasilająca – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd