Strona głównaElektronikaGniazdkaInteligentne gniazdko WIFI (smart) - ranking 2023

Inteligentne gniazdko WIFI (smart) – ranking 2023

Jak działa gniazdko WIFI?

Gniazdko WIFI to podstawowy element smart home, czyli inteligentnego domu. Jest to urządzenie niedrogie i nieskomplikowane, a jego uruchomienie i obsługa nie wymagają szczególnej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy wpiąć sprzęt do zwykłego gniazdka i połączyć go z domową siecią. Dostęp do oferowanych przez produkt funkcji użytkownik uzyskuje za pośrednictwem aplikacji. Jeśli zaś chodzi o to, co potrafi takie gniazdo, to z reguły pozwala ono przede wszystkim zdalnie włączać i wyłączać podłączone do niego urządzenia oraz mierzyć zużycie energii.

Ranking inteligentnych gniazdek WIFI

Smart gniazdka pozwalają kontrolować urządzenia domowe zdalnie z każdego miejsca na ziemi. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, każdy powinien zaoferować Ci tę podstawową funkcję, ponieważ sprzęty komunikujące się po WI-FI zawsze mogą być obsługiwane na odległość. Jaki produkt sprawdzi się w domu? Przejrzyj polecane przez innych użytkowników inteligentne gniazda!

Zobacz również nasz ranking smart żarówek.

1. Gosund EP2

Gosund EP2Gosund EP2 to gniazdo z ognioodpornego tworzywa, odpowiednie do podłączania urządzeń o mocy maksymalnej 2500 W. Produkt posiada funkcję pomiaru zużycia energii. Jest podświetlany i sterowany bezprzewodowo. Współpracuje z aplikacja Gosund, TUYA oraz Smart Life.

Sprzęt pozwala tworzyć sceny i harmonogramy – do 30 różnych. Jest kompatybilny z Amazon Alexa czy Google Assistant. Może być obsługiwany zdalnie z dowolnej odległości oraz głosowo. Pozwala udostępniać dane znajomym i rodzinie, dzięki czemu oni także mogą obsługiwać domowe sprzęty z poziomu własnego telefonu czy tabletu.

Atutem modelu jest jego niewielki rozmiar, estetyczny wygląd i wysoka jakość wykonania – z ognioodpornych materiałów. Produkt został również zabezpieczony przed przeciążeniem.

Zalety: Wady:
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny. – Posiada diodę, której nie da się wyłączyć.
+ Łatwo łączy się z siecią i telefonem.  
+ Jest proste w obsłudze.  
+ Zajmuje mało miejsca.  

2. SETTI+ SP301 SMART Wi-Fi

SETTI+ SP301 SMART Wi-Fi SETTI+ SP301 SMART to urządzenie, które można zintegrować z czujnikami ruchu, a także programować tak, aby samoczynnie włączało i wyłączało urządzenia elektryczne. Sprzęt monitoruje zużycie energii. Jest sterowany zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji na telefon i tablet. Współpracuje między innymi z asystentami głosowymi Google Assistant, Amazon Alexa i SmartThings.

Produkt działa jak bezpiecznik i wyłącza się w przypadku dużego obciążenia. Posiada zabezpieczenie przepięciowe do 1kV, dzięki czemu chroni sprzęt także przed skokami napięcia w sieci. Sprzęt został wykonany zgodnie ze standardem ochrony IP20.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Według niektórych użytkowników podczas pracy wydaje piszczący dźwięk.
+ Sprawnie łączy się z siecią i aplikacją.  
+ Mierzy zużycie energii.  
+ Jest łatwe w obsłudze.  

3. Hama 176573

Hama 176573Hama 176573 to urządzenie, które tworzy bezpośrednie połączenie Wi-Fi z domowym routerem. Model jest odpowiedni dla urządzeń o mocy maksymalnie 3680 W. Nie zajmuje dużo miejsca i dobrze się prezentuje. Może stanowić część rozbudowanego systemu – Hama Smart Home. 

Produkt jest sterowany za pomocą aplikacji. Współpracuje z asystentami głosowymi, jak Google Assistant czy Amazon Alexa. Jest kompatybilny z systemem Android i iOS. Został wykonany zgodnie ze standardem ochrony IP20. Posiada uziemienie i wyłącznik czasowy.

Zalety: Wady:
+ Ma niewygórowaną cenę. – Aplikacja do urządzenia ma kiepskie tłumaczenie na język polski.
+ Łatwo paruje się z telefonem.  
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest łatwe w obsłudze.  

4. TP-LINK Tapo P100

TP-LINK Tapo P100TP-LINK TAPO P100 to gniazdko współpracujące z aplikacją Tapo, które pozwala programować czas pracy urządzeń i ustalać harmonogram ich działania. Sprzęt jest obsługiwany zdalnie przez aplikację oraz głosowo, dzięki współpracy z Amazon Alexa i Asystentem Google.

Produkt jest szybki i łatwy w konfiguracji. Oszczędza energię elektryczną i dba o bezpieczeństwo. Pozwala udostępniać dostęp do zarządzania aplikacją innym domownikom. Maksymalne obciążenie tego modelu to 2300 W.

Zalety: Wady:
+ Jest niedrogie. – Zasłania sąsiednie gniazdko.
+ Sprawnie łączy się z siecią.  
+ Może być obsługiwane także manualnie – posiada przycisk włącz/wyłącz.  
+ Jest łatwe w obsłudze.  

5. HAMA WI-FI Mini

HAMA WI-FI MiniHama Mini to kwadratowe gniazdo o maksymalnym obciążeniu 3680 W. Sprzęt jest sterowany za pomocą aplikacji i asystentów głosowych. Nie wymaga instalacji bramki. Działa, łącząc się bezpośrednio z domowa siecią.

Produkt pozwala zdalnie włączać i wyłączać urządzenia o ustalonych porach. Współpracuje z Google Assistant i Amazon Alexa. Jest obsługiwany aplikacją Hama Smart Home. Został wykonany zgodnie ze standardem IP20.

Zalety: Wady:
+ Monitoruje zużycie energii. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Jest łatwe w obsłudze.  
+ Szybko łączy się z siecią.  

6. Blow Smart Home 72-070 

Blow Smart Home 72-070Blow Smart Home 72-070 to gniazdko sterowane głosowo, monitorujące zużycie energii oraz współpracujące z bezpłatną aplikacją na telefon. Sprzęt pozwala programować czas pracy na godziny. Po połączeniu się z internetem może być obsługiwany z poziomu telefonu lub tabletu. 

Model jest gniazdem niemieckim, typu F. Posiada dodatkowe blaszki, które pełnią rolę uziemienia ochronnego. Produkt wyposażono w watomierz, który pozwala kontrolować ilość zużywanej energii elektrycznej. 

Sprzęt współpracuje z aplikacją na Androida i iOS. Dzięki niej urządzenie może pracować w określonych dniach tygodnia i określonych godzinach, co pozwala mądrze zarządzać energią. Model może współpracować z asystentami Amazon Alexa czy Google Assistant.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Negatywne opinie dotyczą oferowanego zasięgu WiFi.
+ Jest niewielkie, zajmuje mało miejsca.  
+ Łatwo łączy się z siecią.  
+ Posiada licznik zużycia prądu.  

Jak wybrać smart gniazdko WIFI?

Gniazda smart niewiele różnią się od siebie, ale nie oznacza to, że każde z nich sprawdzi się w Twoim domu równie dobrze. Najważniejszą kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę dokonując wyboru takiego produktu, będą jego funkcje. Zazwyczaj jest to:

  • zdalne włączanie i wyłączenie urządzeń,
  • kontrolowanie zużycia energii,
  • ustalanie harmonogramu włączania i wyłączania,
  • kontrolowanie własnej temperatury,
  • wizualizacja zmiany poboru energii,
  • wykrywanie zwarcia (ochrona przed przepięciem).

Poza funkcjami, istotny będzie też sposób komunikacji i kompatybilność. Jeśli posiadasz telefon z systemem Android, musisz wybrać model gniazdka, który współpracuje z aplikacją na Androida. Jeśli korzystasz ze smartfonu iPhone – model z aplikacją na system iOS. Zawróć też uwagę na to, czy sprzęt oferuje sterowanie głosowe, jeśli korzystasz z takich udogodnień. 

Sprawdź również zasięg gniazdka. Może okazać się bowiem, że w pomieszczeniu zlokalizowanym daleko od odbiornika, sprzęt nie będzie reagował na Twoje polecenia. 

Czy warto kupić gniazdko WIFI?

Gniazdko WIFI może służyć do podłączenia do sieci takich urządzeń jak:
– telewizor,
– ekspres do kawy,
– klimatyzator,
– wentylator,
– oczyszczacz powietrza,
– żelazko i wiele innych.

Łatwo wyobrazić sobie, jak wygodne będzie wtedy ich użytkowanie. Gniazdko uruchomi ekspres do kawy, zanim wstaniesz z łóżka. Z kolei klimatyzator włączysz w drodze z pracy, aby w mieszkaniu powitał Cię już przyjemny chłód. Nigdy nie będziesz też martwić się o niewyłączone żelazko. 

Jednak smart gniazdka to nie tylko wygoda, ale również oszczędności. Model z pomiarem zużycia energii pozwoli Ci kontrolować urządzenie będąc podłączonym do sieci. Sprzęt wyłączy się w ustawionym przez Ciebie czasie, zatem nie będzie zużywał prądu nawet w stanie czuwania (stand by). Gniazdko dostarczy Ci informacji, dzięki którym łatwo dowiesz się, które z Twoich domowych urządzeń zużywają najwięcej energii elektrycznej, a to pozwoli Ci wymyślić skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd. 

Gniazdko może chronić urządzenia przed przepięciem czy przegrzaniem. Jeśli będzie zbierać informacje o pogodzie czy wschodach i zachodach słońca, dostosuje tryb pracy oświetlenia do warunków panujących na zewnątrz. Wielu producentów podkreśla również, że zdalnie uruchamiając w domu lampy, mamy szansę ustrzec się przed kradzieżą. Gniazdka, jako elementy smart domu, mogą też dopełniać funkcjonalność innych urządzeń smart. Przykładowo, jeśli umieszczony w kamerze monitoringu czujnik ruchu wykryje ruch, gniazdko może włączyć lampę i odstraszyć złodzieja. 

Opinie o inteligentnych gniazdkach (smart plug)

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić