Strona głównaMałe AGDStacje pogodoweWybieramy najlepszą stację pogodową - ranking 2024

Wybieramy najlepszą stację pogodową – ranking 2024 [TOP5]

Stacja pogodowa – czy warto ją kupić?

Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie, które nawet w najprostszym wydaniu łączy przynajmniej funkcje zegara i termometru. Bardzo często podaje jednak wiele innych danych, takich jak wilgotność powietrza, prognoza pogody czy ciśnienie atmosferyczne. Stacje pogodowe mogą okazać się zatem bardzo pomocne nie tylko dla miłośników przyrody czy ludzi, którzy w szczególny sposób reagują na zmiany zewnętrznej aury. Wiele osób korzysta z nich każdego dnia, aby wiedzieć, jak się ubrać i czego spodziewać się po pogodzie w najbliższych godzinach.

Stacja pogodowa ranking:

Ranking stacji pogodowych to zestawienie popularnych i sprawdzonych produktów różnych marek. Trafiły do niego modele zarówno te najprostsze, jak i te bardziej skomplikowane. Wskazaliśmy również ich podstawowe wady i zalety, aby wybór idealnego wariantu nie stanowił dla nikogo większego problemu.

1. HAMA EWS-800

HAMA EWS-800HAMA EWS-800 to zestaw zbudowany ze stacji bazowej z wyświetlaczem oraz z czujnika zewnętrznego bezprzewodowego. Urządzenie wyświetla godzinę, datę i temperaturę, a także ciśnienie atmosferyczne, czy wilgotność powietrza.

Sprzęt posiada zegar sterowany sygnałem radiowym z automatyczną synchronizacją czasu. Strefę czasową pozwala ustawić również ręcznie. Produkt jest zasilany bateryjnie. Wyświetla prognozę pogody. Dysponuje też funkcją budzika.

Zalety: Wady:
+ Długo pracuje na baterii.  
+ Oferuje dużą ilość funkcji.  
+ Nie ma problemów z zasięgiem.  

2. Stacja pogodowa Camry CR 1166

Camry CR 1166Camry CR1166 to stacja pogodowa z pomiarem temperatury na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczenia. Urządzenie wyświetla również prognozę pogody, jednak nie podaje wysokości ciśnienia atmosferycznego. Stacja Camry dokonuje odczytów przy pomocy sondy umieszczanej na zewnątrz budynku. Jej zakres pomiaru to przedział od -30 do 50 stopni Celsjusza.
Urządzenie informuje swojego użytkownika również o aktualnym poziomie wilgotności.
Wszystkie dane wyświetla na kolorowym ekranie. Stacja posiada funkcje dodatkowe, takie jak zegar, alarm i datownik. Produkt może być zasilany bateryjnie lub sieciowo.

Zalety: Wady:
+ Stacja ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą jasności ekranu stacji pogodowej.
+ Posiada czytelny wyświetlacz.  
+ Sprawnie łączy się z sondą zewnętrzną.  
+ Może być zasilana na dwa sposoby.  

3. Stacja pogodowa Hyundai WS2244B

Hyundai WS2244BHyundai WS2244B to stacja pogodowa zasilana bateryjnie, wyposażona w czarno-biały wyświetlacz. Urządzenie mierzy temperaturę wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nie podaje informacji na temat ciśnienia atmosferycznego.

Produkt dysponuje funkcją prognozowania pogody oraz pomiaru wilgotności powietrza. Posiada także zegar, budzik i kalendarz. Z czujnikiem zewnętrznym łączy się bezprzewodowo. Jego zakres pomiaru temperatur wynosi odpowiednio od -10 do 50 stopni Celsjusza wewnątrz oraz od – 20 do 50 stopni Celsjusza na zewnątrz.
Urządzenie zostało wyposażone w zegar z DCF sterowany sygnałem radiowym. Produkt posiada także pamięć wewnętrzną, która zapisuje odczyty temperatury i wilgotności powietrza.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ładnie się prezentuje. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Zachowuje dobrą łączność z czujnikiem.  
+ Posiada czytelny wyświetlacz.  
+ Dostarcza wielu przydatnych informacji (oprócz wysokości ciśnienia atmosferycznego).  

4. Sencor SWS 5600

Stacja pogodowa Sencor SWS 5600Stacja pogodowa Sencor SWS 5600 to urządzenie służące do pomiaru temperatury i wilgotności zewnętrznej oraz wewnętrznej. Produkt informuje również o prognozie pogody i wilgotności powietrza. Posiada pamięć wewnętrzną, która automatycznie usuwa się po 24 godzinach. Stacja została wyposażona w czytelny, kolorowy wyświetlacz z funkcją zmiany poziomu jasności.

Urządzenie informuje o aktualnej godzinie, dacie i dniu tygodnia. Może być sterowane ręcznie lub poprzez sygnał radiowy. Posiada wskaźnik rozładowania baterii oraz jeden czujnik zewnętrzny w zestawie (działający z odległości do 30 metrów). Stacja ma również funkcję budzika oraz drzemki.

Zalety: Wady:
+ Stacja dysponuje wieloma praktycznymi funkcjami. – Ma wysoką cenę.
+ Ma kolorowy, czytelny wyświetlacz.
+ Dobrze się prezentuje.

5. Stacja pogodowa Reinston ESPOG02

Stacja pogodowa Reinston ESPOG02Stacja pogodowa Reinston ESPOG02 to urządzenie służące do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz. Dodatkowo, produkt informuje użytkownika o wysokości ciśnienia atmosferycznego, aktualnej dacie i godzinie czy fazie księżyca.

Atutem stacji pogodowej Reinston ESPOG02 jest duży kolorowy wyświetlacz oraz możliwość dodawania kolejnych czujników, współpracujących z urządzeniem. Wybrany model posiada także funkcję budzika i alarm ostrzegający o mrozie. Dzięki produktowi użytkownik może poznać nie tylko aktualny stan pogody, ale również jej prognozę.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada czytelny, kolorowy wyświetlacz. – Negatywne opinie dotyczą alarmu mrozu, którego nie da się dezaktywować.
+ Może łączyć się z dodatkowymi czujnikami w innych pomieszczeniach.  
+ Dobrze prognozuje pogodę.  
+ Posiada wiele praktycznych funkcji.  

Stacja pogodowa – jak wybrać najlepszą?

Stacje pogodowe działają poprzez odbieranie sygnałów radiowych, na podstawie których mogą informować swojego użytkownika o aktualnej godzinie, dacie czy warunkach pogodowych na najbliższy okres. Najdokładniejsze są te wyposażone w dodatkowy czujnik, który umieszcza się na zewnątrz w zacienionym miejscu. Dzięki niemu stacja powinna odczytywać dane na bieżąco z dokładnością do nawet 0,5 stopnia Celsjusza. Godzina, data czy temperatura to jednak nie jedyne funkcje stacji pogodowych. Co jeszcze mogą zaoferować poszczególne modele i na co zwracać uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

  • sposób zasilania – większość stacji pogodowych zasilana jest przy pomocy baterii, jednak na rynku pojawiają się również ekologiczne urządzenia zasilane energią słoneczną.
  • czujniki – nie każda stacja pogodowa posiada czujniki zewnętrzne, jednak te które nimi dysponują mogą zaoferować użytkownikowi znacznie dokładniejsze pomiary. Czujnik może być przewodowy lub bezprzewodowy. W obu przypadkach warto zwracać uwagę na jego zasięg.
  • wyświetlacz – to jeden z ważniejszych elementów stacji pogodowej. Dobrze jeśli jest on proporcjonalnie duży do ilości funkcji urządzenia, aby zapewnić odpowiednią czytelność. Kwestia wyboru pomiędzy wyświetlaczem kolorowym a czarno-białym zależna jest od preferencji użytkownika, jednak warianty w kolorze w lepszy sposób zakomunikują informacje dotyczące prognozy pogody czy różnego typu alarmów.
  • zakres temperatury – chociaż kwestia może wydawać się nieistotna, na rynku spotkamy modele stacji pogody z bardzo ograniczonym zakresem temperatur, dostosowanym do innej strefy klimatycznej. Nie zaszkodzi zatem sprawdzić, do jakich temperatur wewnętrznych i zewnętrznych przystosowany jest dany model.
  • zapis danych – niektóre stacje pogodowe mogą zapisywać w pamięci wewnętrznej dane z poprzednich pomiarów. Funkcja ta będzie istotna przede wszystkim dla osób, które interesują się pogodą i klimatem, na przykład dla ogrodników.
  • sposób montażu – stacja pogodowa może stać na blacie oparta o specjalną stopkę lub zostać zamontowana poprzez powieszenie na ścianie – nie każdy model będzie oferował obie opcje.
  • design – jeśli urządzenie ma stać w widocznym miejscu, warto zwrócić uwagę na jego wygląd zewnętrzny. W klasycznie urządzonych pomieszczeniach można postawić na modele z dekorowaną obudową, zaś w nowoczesnych na te najbardziej minimalistyczne.

Stacja pogodowa – jakie ma funkcje?

Mnogość funkcji stacji pogodowej nakazuje omówienie ich zupełnie osobno. Podstawowe warianty urządzeń będą operowały najczęściej takimi informacjami, jak godzina oraz temperatura odczytana wewnątrz i na zewnątrz. Kolejne podstawowe funkcje to także datownik (kalendarz), wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, faza księżyca, godziny wschodów i zachodów słońca oraz księżyca, prognoza pogody w postaci symbolicznych ikonek czy też budzik z funkcją drzemki. Jeśli większość tego typu danych zazwyczaj nas nie interesuje, nie warto inwestować w zaawansowane modele, których funkcjonalności nie wykorzystamy. Najistotniejsza dla większości osób jest zazwyczaj temperatura zewnętrzna oraz godzina i data, dzięki którym stacja może zastąpić w pomieszczeniu zegar oraz kalendarz. Jakie opcje dodatkowe mogą okazać się bardzo praktyczne lub bardzo ciekawe dla prawdziwych miłośników pogody?

Wartościową funkcją stacji pogodowej jest informowanie o temperaturze odczuwalnej, czyli skorygowanej o pomiar wilgotności oraz siły wiatru. Dzięki niej łatwiej będzie nam ubrać się właściwie bez wychodzenia na zewnątrz. Podobną rolę pełni w stacjach pogodowych ikonka sugerująca odpowiednio dobrany do aktualnej pogody strój. Wbrew pozorom bardzo przydatny może okazać się także odczyt promieniowania UV, który podpowie czy aplikacja kremu z filtrem będzie danego dnia opcją czy koniecznością.

Osoby, które traktują stację pogodową jako nowoczesny gadżet lub urządzenie pozwalające na samodzielne badanie warunków atmosferycznych mogą zainwestować w modele wyposażone w takie funkcje, jak pomiar opadów oraz prędkości i kierunku wiatru. Warto pamiętać jednak, aby każdy z czujników odpowiedzialnych za konkretne dane ustawiać w odpowiednim dla niego miejscu, czyli takim, które nie zafałszuje wyników. Przykładowo, czujnik temperatury ustawiamy zawsze od północy, upewniając się, że o żadnej porze dnia promienie słoneczne nie padają na niego w sposób bezpośredni.

Podsumowanie

Stacja pogodowa o podstawowej funkcjonalności to niewielki wydatek, który nie powinien przekroczyć kwoty 100 zł. Na rynku zajdziemy jednak również urządzenia bardziej zaawansowane, warte nawet 700 zł. Jeśli wybierzemy model wyposażony w zewnętrzne czujniki i optymalną ilość funkcji, powinniśmy zagwarantować sobie pełną satysfakcję z jego pracy. Wiele osób, które zdecydowało się na zakup stacji pogodowej nie żałuje swojego wyboru i nie wyobraża sobie codzienności bez regularnej kontroli takich parametrów, jak aktualna temperatura powietrza czy ciśnienie atmosferyczne.

Stacja pogodowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
2 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Nick
Nick
2 lat temu

Te wszystkie stacje wyświetlają na pierwszym miejscu najmniej intersujące nas informacje – godzinę i chmurki nie mające nic wspólnego interesującymi nas parametrami. Projektowane chyba przez dzieci lubiące wodotryski.

Damian Sieczkowski
CEO
Damian Sieczkowski
2 lat temu
Odpowiedź do  Nick

Cześć Grzesiek,

Faktycznie często cieżko znaleźć pomocną stację pogodową, dlatego zrobiliśmy ten ranking 🙂

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd