Blender ręczny to niewielkie urządzenie umożliwiające rozdrabnianie i miksowanie stosunkowo miękkich produktów spożywczych. Dzięki odpowiedniej mocy oraz dodatkowym akcesoriom niektóre modele blenderów będą w stanie poradzić sobie również z siekaniem twardych warzyw czy kruszeniem lodu. Większość urządzeń tego typu najlepiej sprawdzi się jednak w pracy z miękkimi owocami i gotowanymi warzywami.
Dzięki bogatym zestawom przystawek blender ręczny jest w stanie zastąpić w naszej kuchni malakser czy robota planetarnego. Umożliwiają to przede wszystkim dedykowane tarki, ubijaczki czy końcówki do zagniatania ciasta. Jaki blender ręczny wybrać?
Blender ręczny ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Blender ręczny – jak wybrać?
Blendery ręczne to proste w użyciu, poręczne urządzenia, które dzięki dodatkowym przystawkom i końcówkom zyskują wiele praktycznych funkcji. Aby wybrać model, który najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni, warto zwrócić uwagę na takie parametry produktu, jak:
- moc urządzenia – osoby, które pragną, aby urządzenie radziło sobie z rozdrabnianiem twardych marchewek czy kruszeniem lodu, powinny sięgać po blendery ręczne o mocy minimum 600 W. Z kolei ci, którzy planują blendować jedynie miękkie owoce będą zadowoleni z modelu o mniejszej mocy silnika.
- ostrza – ilość oraz materiał wykonania – im większa liczba ostrzy, tym bardziej wydajne będzie nasze urządzenie. Ponadto, najlepszym wyborem będą noże wykonane ze stali – szlachetnej lub nierdzewnej.
- regulacja prędkości i tryby pracy – blendery ręczne z funkcją regulacji prędkości mogą być obsługiwane za pomocą pokrętła lub poprzez stopniowalne naciskanie przycisku. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań pozwalają na dopasowanie mocy urządzenia do twardości rozdrabnianych produktów spożywczych. W blenderach ręcznych warto szukać także funkcji pracy pulsacyjnej, która ułatwia miksowanie oraz funkcji pracy w trybie turbo, dzięki której blendowanie przebiega znacznie szybciej.
Co jeszcze jest ważne przy wyborze blendera ręcznego?
Przed zakupem blendera porównujemy głównie moc silnika czy jakość noży, które odpowiadają za rozdrabnianie produktów. Jednak aby urządzenie tego typu było i funkcjonalne, i komfortowe w użytkowaniu, warto wziąć pod uwagę również:
- solidność wykonania – jeśli kupujemy blender ręczny stacjonarnie, zwracajmy uwagę na estetykę jego wykonania – sprawdzajmy czy wszystkie elementy są prawidłowo spasowane i czy plastikowe części wykazują odpowiednią twardość. W przypadku dokonywania zakupów przez internet, szukajmy tych informacji wśród opinii użytkowników.
- ergonomia – na ten parametr składa się przede wszystkim wielkość oraz ciężar samego blendera, a także ukształtowanie jego uchwytu. Doskonałym rozwiązaniem są w tym przypadku profilowane rękojeści w powłoką antypoślizgową. Przyglądając się temu elementowi, dobrze jest zwrócić uwagę także na rozmieszczenie przycisków funkcyjnych. Idealnie zaprojektowany uchwyt umożliwi nam obsługę blendera jedną ręką.
- konstrukcja stopy – od budowy stopy, czyli końcówki rozdrabniającej blendera, zależy skuteczność oraz komfort użytkowania całego urządzenia. Producenci prześcigają się w projektowaniu tych elementów tak, aby pozwalały uniknąć rozchlapywania miksowanych składników po całej kuchni. Ponadto, stosują coraz więcej rozwiązań, dzięki którym możliwe jest zredukowanie takich problemów, jak przysysanie stopy do dna naczynia czy tworzenie martwych pól, w których produkty spożywcze nie są miksowane, a jedynie wprowadzane w ruch.
- dodatkowe akcesoria – standardowo, w najbardziej podstawowym zestawie z blenderem ręcznym otrzymujemy pojemnik z miarką, który służy nam jako głębokie naczynie do miksowania. Nieco bogatsze komplety składają się również z trzepaczki do ubijania białek i śmietany oraz rozdrabniacza, czyli pojemnika z ostrzem, do którego podłączamy urządzenie. W skład najbardziej rozbudowanych zestawów mogą wchodzić również tarki, szatkownice, nasadki do puree, nasadki do ugniatania ciasta, nasadki do cięcia we wstążki czy spirale, a nawet tarcze do robienia frytek. Im bogatszy komplet, tym więcej skomplikowanych urządzeń zastąpi w naszej kuchni jeden niewielki blender ręczny.
Czy warto kupić blender ręczny?
Blender ręczny to urządzenie niezbędne w kuchni osób, które dbają o zdrową, zróżnicowaną dietę. Dzięki nim bez trudu przygotujemy świeże koktajle owocowe czy sycące warzywne zupy krem. Jeśli jednak zależy nam również na możliwości rozdrabniania twardych warzyw czy na kruszeniu lodu, powinniśmy zaopatrzyć się w tym celu w blender kielichowy lub rozbudowany zestaw blendera ręcznego o dużej mocy z dodatkowym rozdrabniaczem.
Blender ręczny: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Mojego blendera niestety nie ma na liście. Mam małe mieszkanie, więc zależało mi na jak najmniejszych rozmiarach sprzętu. Zdecydowałam się na Nutribullet Portable. Dorzuciłabym go do powyższego rankingu.
Melanio, dziękujemy za komentarz i świetną sugestię! Nutribullet Portable to rzeczywiście dobry wybór, zwłaszcza dla osób z ograniczoną przestrzenią. Jego kompaktowy rozmiar i możliwość łatwego przenoszenia czynią go idealnym do małych mieszkań i dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Weźmiemy ten produkt pod uwagę, przy aktualizowaniu rankingu na przyszły rok. Dziękujemy za polecenie!
U mnie super się sprawdza taki zestaw 7w1 z ariete. Używam kilka razy w tygodniu – do zup, sosów, deserów itp. 🙂