Strona głównaDom i ogródInteligentny domWybieramy najlepszy domofon - ranking 2024

Wybieramy najlepszy domofon – ranking 2024 [TOP8]

Domofon – jaka jest zasada działania domofonu?

Domofon to elektroniczne urządzenie, które służy do komunikacji z osobami znajdującymi się na zewnątrz budynku. Domofony pozwalają także na otwieranie drzwi, bram czy furtek za pomocą przycisku czy kodu (z zewnątrz). Standardowo, domofon składa się z dwóch elementów: bramofonu, czyli kasety zewnętrznej i unifonu, czyli słuchawki zamontowanej wewnątrz domu czy mieszkania.

Dodatkowo, w skład pełnego zestawu domofonowego wchodzi także zasilacz domofonowy, dostarczający napięcie, elektrozaczep, który pozwala na zdalne otwieranie drzwi oraz klawiatura do otwierania drzwi przy wyjściu, a czasami nawet czytnik kart dostępu czy tak zwanych pastylek.

Ranking domofonów

Nasz ranking domofonów przewodowych i bezprzewodowych tworzą urządzenia różnego rodzaju – bardziej tradycyjne i bardziej nowoczesne. Jak wybrać niezawodny domofon? Sprawdź nasze zestawienie i opinie o popularnych domofonach!

Poznaj też:

1. Laskomex LM-8/W-7

Laskomex LM-8Laskomex LM-8/W-7 to domofon, a właściwie unifon cyfrowy wykonany z tworzywa ABS. Produkt współpracuje z cyfrowymi systemami Laskomex (CD-2500, CD-3000) i starszymi Rainmann. Jest też kompatybilny z cyfrowymi centralami domofonowymi firm: Digitech, Elfon, Elprod, Urmet, Wekta, MIWI URMET, Aco, Proel i Slican.

Produkt posiada trzystopniową regulację głośności, z opcją całkowitego wyciszenia. Działa przewodowo.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Jego instrukcja montażu jest mało intuicyjna dla osób niedoświadczonych.
+ Ma atrakcyjną cenę.  
+ Jest bezawaryjny.  
+ Posiada regulację głośności.  

2. CYFRAL Smart 5P

CYFRAL Smart 5PCYFRAL Smart 5P to unifon domofonowy, analogowy przeznaczony do pracy w systemach 4,5 i 6-przewodowych z centralami domofonowymi. Model oferuje 3-stopniową regulację głośności, z opcją całkowitego wyciszenia. Jest zasilany z centrali domofonowej i prosty do podłączenia, bez lutowania.

Sprzęt posiada przycisk wielofunkcyjny, który umożliwia np. otwarcie bramy lub włączenie oświetlenia. Elektrozaczep można uruchomić bez podnoszenia słuchawki. Produkt wykonano z tworzywa sztucznego.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Ma delikatny uchwyt na słuchawkę.
+ Posiada regulację głośności. – Według niektórych opinii jest zbyt cichy.
+ Jest estetycznie wykonany.  
+ Ma zgrabną, smukłą budowę.  

3. Orno Conessi

Orno ConessiOrno Conessi to zestaw wideodomofonowy bezsłuchawkowy, na który składa się monitor 7-calowy LCD oraz kaseta zewnętrzna z czytnikiem kart i breloków RFID. Urządzenie może być sterowane za pośrednictwem aplikacji, ponieważ posiada wbudowany moduł WiFi. Sprzęt umożliwia prowadzenie wideorozmowy z osobą przy wejściu. Pozwala też zdalnie sterować elektrozaczepem w bramie czy furtce.

Model oferuje płynną regulację parametrów monitora, takich jak głośność dzwonka czy jasność obrazu. Jego kaseta zewnętrzna posiada natomiast diody podczerwieni, umożliwiające widzenie w nocy. Produkt oferuje 16 dźwięków dzwonka do wyboru. Pozwala też nagrywać dźwięki i filmy, a następnie odtwarzać je na smartfonie.

Do produktu dołączono 7 breloków dla użytkowników. Są one skonfigurowane domyślnie. Można też dokupić breloki dodatkowe. Zewnętrzny panel zestawu wykonano z aluminium.

Zalety: Wady:
+ Może być sterowany z dowolnego miejsca na świecie (aplikacja, WIFI). – Ma wysoką cenę.
+ Pozwala na podgląd, nagrywanie i wykonywanie zdjęć. – Aplikacja działa z delikatnym opóźnieniem.
+ Posiada wiele dzwonków do wyboru.  
+ Może być obsługiwany za pomocą breloków dostępu.  

4. EUFY Video Doorbell 2K 

 

EUFY Video Doorbell 2KEufy Video Doorbell 2K to wideodomofon z szyfrowaniem transmisji danych. Urządzenie obsługuje HDR, zapewniając wyraźny obraz w dzień i w nocy. Sprzęt przesyła powiadomienia na telefon – migawki twarzy. Posiada funkcję strefy aktywności, która wykrywa ruch w oznaczonym obszarze.

Sprzęt pozwala nagrywać natychmiastowe odpowiedzi. Powiadamia użytkownika o aktywności przed drzwiami. Może łączyć się z asystentami głosowymi. Urządzenie zapewnia obraz w jakości 2K, High Definition 2560 x 1920 pix. Daje możliwość prowadzenia rozmowy w czasie rzeczywistym. Wysyła alerty z wykorzystaniem technologii AI, alarmując jedynie o wizytach ludzi, a nie o ruchu zwierząt.

Produkt obsługuje 8 dzwonków. Oferuje też regulację poziomu głośności. Korzysta z łączności WIFI. Uwaga – wymagana do obsługi wideodomofonu jest stacja bazowa, którą można nabyć osobno lub w zestawie. Stacja obsługuje do 4 urządzeń zewnętrznych zasilanych bateryjnie.

Zalety: Wady:
+ Oferuje dobrą jakość obrazu. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest łatwy w instalacji. – Wymaga dokupienia stacji bazowej (bywa sprzedawany w zestawie).
+ Posiada wiele nowoczesnych funkcji.  
+ Nie ma wyraźnych opóźnień.  

5. Proel PA-456

Proel PA-456Proel PA-456< to unifon domofonowy analogowy, wykonany z tworzywa ABS. Sprzęt posiada regulację głośności. Nie ma natomiast opcji wyciszenia – w tym celu należy wyjąć sznur słuchawki z gniazda. Produkt może zostać uzupełniony o dodatkowy głośnik lub buzzer piezoceramiczny.

Sprzęt jest kompatybilny z systemem domofonowym cztero -, pięcio – i sześcio -przewodowym. Posiada przycisk do otwierania rygla elektromagnetycznego. Jest zasilany przewodowo.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Jest cichy.
+ Dobrze się prezentuje. – Jest trudny w montażu.
+ Posiada regulację głośności.  
+ Jest solidnie wykonany.  

6. CYFRAL Smart-D

 

CYFRAL Smart-DCyfral SMART-D to cyfrowy, dwuprzewodowy unifon, który współpracuje z elektroniką cyfrową CC-2000. Produkt posiada regulację głośności z opcją wyłączenia możliwości wywołania. Ma też przycisk do otwierania drzwi obok słuchawki – nie trzeba jej podnosić. Jest zasilany z centrali domofonowej.

Urządzenie gwarantuje sekretność rozmów, czyli brak podsłuchu między lokatorami. Jest też proste w montażu, nie wymaga lutowania. Sprzęt nadaje się pod system łączenia 2-żyłowy. Produkt wykonano z tworzywa sztucznego.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Według niektórych opinii bardzo cicho dzwoni.
+ Ładnie się prezentuje. – Ma delikatne mocowanie słuchawki.
+ Charakteryzuje się wysoką jakością wykonania.  
+ Jest łatwy w montażu.  

7. Eura ADP-11A3 ”Invito”

 

Eura ADP-11A3 ''Invito'EURA ADP-11A3 to domofon z przyciskiem do zwolnienia zaczepu, wyposażony w głośnomówiący odbiornik. Urządzenie jest bezsłuchawkowe. Posiada opcję obsługi dwóch wejść, czyli na przykład furtki i bramy. Oferuje również tryb dyskretnego podsłuchu otoczenia oraz regulację głośności rozmowy.

Kasetę zewnętrzną domofonu można zamontować natynkowo lub podtynkowo. Jest ona wykonana z aluminium, zatem nie ulega uszkodzeniom na skutek działania czynników atmosferycznych. Sprzęt można rozbudować o kolejne unifony.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Nie posiada opcji przyciszenia.
+ Jest łatwy w montażu. – Nie ma podświetlenia na kasecie zewnętrznej.
+ Pozwala sterować dwoma wejściami.  
+ Umożliwia podsłuch otoczenia.  

8. Virone VDP-60

 

Virone VDP-60VIRONE VDP-60 to zestaw wideodomofonowy jednorodzinny złożony z panelu zewnętrznego i monitora LCD. Sprzęt jest obsługiwany także za pomocą pastylek zbliżeniowych. Monitor z zestawu posiada kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 7-cali, z podświetlanymi przyciskami. Pozwala on na regulację głośności dzwonka i rozmowy, a także na regulację jasności obrazu.

Sprzęt umożliwia sterowanie bramą. Posiada kamerę CMOS i oświetleniem diodami IR w kasecie zewnętrznej. Jego atutem jest też czytnik zbliżeniowy do kart i breloków. Model nagrywa i zapisuje zdjęcia w pamięci wewnętrznej, ewentualnie na karcie microSD.

Zestaw można rozbudować o dodatkowy panel zewnętrzny z kamerą, o dwie dodatkowe kamery monitorujące i o kolejny monitor. Model oferuje 12 dźwięków dzwonka do wyboru.

Zalety: Wady:
+ Ma dosyć dobry stosunek jakości do ceny. – Nie posiada miejsca na przewody (kaseta zewnętrzna).
+ Posiada wiele nowoczesnych funkcji. – Jest wykonany z niskiej jakości materiałów.
+ Obsługuje karty zbliżeniowe i breloki.  
+ Oferuje przyzwoitą jakość obrazu.  

Wybór domofonu: rodzaje domofonów

Aparaty domofonowe dzieli się na dwa główne rodzaje: analogowe i cyfrowe. Czym różnią się poszczególne typy domofonów?

Domofony analogowe – to starszy typ urządzeń, składających się z głośnika, mikrofonu i przycisku wywoławczego, niekiedy również z podświetlenia przycisków. Im więcej unifonów podłączy się do takiego domofonu, tym gorsza będzie jakość dźwięku w słuchawce. Taki model sprawdza się zatem jedynie w domu jednorodzinnym. Zasilanie domofonów analogowych odbywa się za pomocą przewodu, dlatego trzeba pomyśleć o ich doprowadzeniu odpowiednio wcześnie, najlepiej na etapie budowy.

Domofony cyfrowe – są nowocześniejsze, bardziej zaawansowane, zbudowane z centrali cyfrowej i dekodera. Ich centrala działa tak, jak kaseta magnetofonowa. Domofony cyfrowe wyposażone są w klawiaturę numeryczną do wpisywania kodu dostępu lub numeru mieszkania. Pozwalają one ustawić czas wejścia, długość rozmowy czy długość dzwonienia. Zaletą domofonów cyfrowych jest wysoka jakość dźwięku. Można podłączać do nich wiele unifonów w sposób bezstratny, dlatego takie urządzenia są montowane przede wszystkim w blokach.

Domofony cyfrowo-analogowe – w takich urządzeniach każdy unifon podłączony jest do kasety magnetofonowej oddzielną żyłą, czyli tak jak ma to miejsce w przypadku domofonów analogowych. Sprzęt obsługuje jednak również nowoczesny czytnik kart i pastylek.

Pełną funkcjonalność domofonów oferują dopiero urządzenia współczesne – wideodomofony, inaczej wideofony. Wideodomofon jest domofonem cyfrowym uzupełnionym o kamerę i ekran. Kamera uruchamia się po naciśnięciu przycisku w bramofonie, często także po naciśnięciu przycisku na unifonie. Kiedy w domu nikogo nie ma, kamera nagrywa obraz i zapisuje go, co pozwala łatwo sprawdzić, czy i kto próbował odwiedzić posesję. Taki nowoczesny domofon umożliwia nagrywanie i podsłuchiwanie otoczenia. Może też łączyć się z aplikacją i oferować obsługę zdalną, z każdego miejsca na świecie.

Warto wspomnieć przy tym, że zaawansowane technologicznie wideodomofony dla ceniących nowoczesne rozwiązania nie są produktami tanimi. Mogą kosztować kilkanaście razy więcej niż cyfrowe domofony – zwykle od około 600 do ponad 1000 zł. Jak wybrać nowoczesny domofon, aby nie przepłacić?

Jak wybrać domofon?

Domofony i wideodomofony mają chronić dom przed niepożądanymi gośćmi, dbać o bezpieczeństwo i komfort domowników, a także ułatwiać dostęp do zamka w drzwiach wejściowych, bramie czy furtce poprzez otwieranie zdalne. Rolą domofonu jest również umożliwianie sprawnej komunikacji między osobą, która znajduje się w budynku, a tą, która chce do niego wejść. Funkcje dodatkowe domofonu mogą pozwalać jednak na znacznie więcej, w tym między innymi na monitoring okolic posesji. Czym różnią się dostępne w sklepach modele domofonów?

Dobry domofon to przede wszystkim domofon dostosowany do potrzeb użytkownika, więc weź pod uwagę:

  • rodzaj połączenia – do wyboru masz domofon przewodowy i domofon bezprzewodowy, oczywiście wygodniej jest podłączyć ten drugi, jednak jego zasięg jest ograniczony, przewody do montażu domofonu tradycyjnego trzeba poprowadzić natomiast w odpowiedni sposób, dlatego montaż takiego domofonu nie obejdzie się bez pomocy fachowca,
  • materiał wykonania – zewnętrzna kaseta powinna być wykonana z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i korozję (np. z aluminium), słuchawka bezprzewodowego domofonu może być plastikowa,
  • sposób otwierania drzwi – do wyboru masz klucz, brelok, kartę zbliżeniową, a także kod dostępu, który nie jest jednak polecany do domów jednorodzinnych.

Jeśli wybierasz wideodomofon, zwróć uwagę także na jakość jego kamery. Powinna zapewniać dobrą rozdzielczość obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. Dla wielu osób ważne jest również, aby zestaw domofonowy umożliwiał regulację głośności dzwonka oraz jego całkowite ściszenie. Nowoczesne domofony mogą oferować też opcję wyboru melodii.

Domofony – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY