Nasz ranking domofonów przewodowych i bezprzewodowych tworzą urządzenia różnego rodzaju — bardziej tradycyjne i bardziej nowoczesne. Jak wybrać niezawodny domofon? Sprawdź nasze zestawienie i opinie o popularnych domofonach!
Ranking domofonów:
Sprawdź inne rankingi:
Domofon — jaka jest zasada działania domofonu?
Domofon to elektroniczne urządzenie, które służy do komunikacji z osobami znajdującymi się na zewnątrz budynku. Domofony pozwalają także na otwieranie drzwi, bram czy furtek za pomocą przycisku czy kodu (z zewnątrz). Standardowo domofon składa się z dwóch elementów: bramofonu, czyli kasety zewnętrznej i unifonu, czyli słuchawki zamontowanej wewnątrz domu czy mieszkania.
Dodatkowo w skład pełnego zestawu domofonowego wchodzi także zasilacz domofonowy, dostarczający napięcie, elektrozaczep, który pozwala na zdalne otwieranie drzwi oraz klawiatura do otwierania drzwi przy wyjściu, a czasami nawet czytnik kart dostępu czy tak zwanych pastylek.
Wybór domofonu: rodzaje domofonów
Aparaty domofonowe dzieli się na dwa główne rodzaje: analogowe i cyfrowe. Czym różnią się poszczególne typy domofonów?
Domofony analogowe — to starszy typ urządzeń, składających się z głośnika, mikrofonu i przycisku wywoławczego, niekiedy również z podświetlenia przycisków. Im więcej unifonów podłączy się do takiego domofonu, tym gorsza będzie jakość dźwięku w słuchawce. Taki model sprawdza się zatem jedynie w domu jednorodzinnym. Zasilanie domofonów analogowych odbywa się za pomocą przewodu. Trzeba pomyśleć o ich doprowadzeniu odpowiednio wcześnie, najlepiej na etapie budowy.
Domofony cyfrowe — są nowocześniejsze, bardziej zaawansowane, zbudowane z centrali cyfrowej i dekodera. Ich centrala działa tak, jak kaseta magnetofonowa. Domofony cyfrowe wyposażone są w klawiaturę numeryczną do wpisywania kodu dostępu lub numeru mieszkania. Pozwalają one ustawić czas wejścia, długość rozmowy czy długość dzwonienia. Zaletą domofonów cyfrowych jest wysoka jakość dźwięku. Można podłączać do nich wiele unifonów w sposób bezstratny. Takie urządzenia są montowane przede wszystkim w blokach.
Domofony cyfrowo-analogowe — w takich urządzeniach każdy unifon można podłączyć do kasety magnetofonowej oddzielną żyłą, czyli tak jak ma to miejsce w przypadku domofonów analogowych. Sprzęt obsługuje jednak również nowoczesny czytnik kart i pastylek.
Pełną funkcjonalność domofonów oferują dopiero urządzenia współczesne — wideodomofony, inaczej wideofony. Jest to cyfrowa wersja domofonu uzupełniona o kamerę i ekran. Uruchamia się ona po naciśnięciu przycisku w bramofonie, często także po naciśnięciu przycisku na unifonie. Kiedy w domu nikogo nie ma, kamera nagrywa obraz i zapisuje go, co pozwala łatwo sprawdzić, czy i kto próbował odwiedzić posesję. Taki nowoczesny domofon umożliwia nagrywanie i podsłuchiwanie otoczenia. Może też łączyć się z aplikacją i oferować obsługę zdalną, z każdego miejsca na świecie.
Warto wspomnieć przy tym, że zaawansowane technologicznie wideodomofony dla ceniących nowoczesne rozwiązania nie są produktami tanimi. Mogą kosztować kilkanaście razy więcej niż cyfrowe domofony — zwykle od około 600 do ponad 1000 zł. Jak wybrać nowoczesny domofon, aby nie przepłacić?
Jak wybrać domofon?
Domofony i wideodomofony mają chronić dom przed niepożądanymi gośćmi, dbać o bezpieczeństwo i komfort domowników, a także ułatwiać dostęp do zamka w drzwiach wejściowych, bramie czy furtce poprzez otwieranie zdalne. Rolą domofonu jest również umożliwianie sprawnej komunikacji między osobą, która znajduje się w budynku, a tą, która chce do niego wejść. Funkcje dodatkowe domofonu mogą pozwalać jednak na znacznie więcej, w tym między innymi na monitoring okolic posesji. Czym różnią się dostępne w sklepach modele domofonów?
Dobry domofon to przede wszystkim domofon dostosowany do potrzeb użytkownika, więc weź pod uwagę:
- rodzaj połączenia — do wyboru masz domofon przewodowy i domofon bezprzewodowy, oczywiście wygodniej jest podłączyć ten drugi, jednak jego zasięg jest ograniczony, przewody do montażu domofonu tradycyjnego trzeba poprowadzić natomiast w odpowiedni sposób, dlatego montaż takiego domofonu nie obejdzie się bez pomocy fachowca,
- materiał wykonania — zewnętrzna kaseta powinna być wykonana z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i korozję (np. z aluminium), słuchawka bezprzewodowego domofonu może być plastikowa,
- sposób otwierania drzwi — do wyboru masz klucz, brelok, kartę zbliżeniową, a także kod dostępu. Nie jest jednak on polecany do domów jednorodzinnych.
Jeśli wybierasz wideodomofon, zwróć uwagę także na jakość jego kamery. Powinna zapewniać dobrą rozdzielczość obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. Dla wielu osób ważne jest również, aby zestaw domofonowy umożliwiał regulację głośności dzwonka oraz jego całkowite ściszenie. Nowoczesne domofony mogą oferować też opcję wyboru melodii.
Domofon opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl