Strona głównaElektronikaCzujnikiJaki czujnik dymu wybrać? Czy warto kupić czujkę dymu?

Jaki czujnik dymu wybrać? Czy warto kupić czujkę dymu?

Jak działa czujnik dymu?

Czujnik dymu wykrywa obecność dymu za sprawą czujki optycznej lub jonizacyjnej. Pierwszy typ, określany też mianem fotoelektrycznego, wykorzystuje zjawisko pochłaniania i rozpraszania światła. W takich urządzeniach emiter optyczny wysyła wiązkę promieniowania podczerwonego do odbiornika. Kiedy w powietrzu pojawia się dym, część tego promieniowania zostaje zaabsorbowana. Układ elektroniczny urządzenia rejestruje tę różnicę i uruchamia sygnał alarmowy. To zasada działania czujek optycznych.

Istnieją też czujniki jonizacyjne (izotopowe) wyposażone w dwie komory z niewielką ilością materiału promieniotwórczego. W jednej komorze znajduje się odizolowane od zewnątrz powietrze o stałym składzie chemicznym, a w drugiej komorze następuje wymiana powietrza z zewnątrz. Kiedy pojawia się dym, zmianie ulega koncentracja jonów, która zaburza ich przepływ między komorami. To uruchamia sygnał alarmowy.

Czujnik przeciwpożarowy może wykrywać nie tylko widoczny dym, ale także temperaturę (czujka termiczna) – jest to wtedy czujnik dymu i ciepła. Jego czułość jest większa, ale nie wiąże się z częstszymi fałszywymi alarmami.

Czujnik dymu ranking

Czujnik dymu może ochronić Ciebie i Twoją rodzinę przed pożarem. Wybierz więc detektor dymu i śpij spokojniej!

1. Fireangel St-622

Fireangel St-622Model ST-622 został wyposażony w sensor technologii THERMOPTEK, który łączy działanie sensora termicznego z sensorem optycznym. Produkt posiada funkcję Sleep-Easy, czyli wyciszenie alarmu dźwiękowego, który uruchamia się w przypadku konieczności wymiany czujnika na nowy (wyciszenie działa przez 8 godzin).

Detektor jest łatwy w montażu i ma niewielki rozmiar. Uruchamia alarm o natężeniu dźwięku 85 dB. Produkt spełnia normy EN 14604:2005. Jest zasilany bateryjnie i sygnalizuje stan rozładowania.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo łatwy w montażu. – Negatywne opinie dotyczą jedynie ceny produktu.
+ Posiada wbudowaną baterię.  
+ Ma estetyczny wygląd.  
+ Oferuje funkcję wyciszenia.  

2. Kidde Kid-10Y29

Kidde Kid-10Y29Model Kid-10Y29 to wykrywacz dymu z wbudowaną fabrycznie, niewymienną baterią, która wystarcza na 10 lat pracy. Produkt ma niewielki rozmiar i nowocześnie się prezentuje. Wykorzystuje czujnik optyczny. Posiada przycisk TEST do wyciszania alarmu i kontroli funkcji urządzenia.

Sprzęt przypomina o konieczności wymiany na 30 dni przed upływem 10 letniego czasu działania. Jego atutem jest też funkcja blokady, uniemożliwiająca demontaż produktu przez osoby postronne lub dzieci. Sygnał alarmowy emitowany przez ten model charakteryzuje się natężeniem dźwięku na poziomie 85 dB. Urządzenie spełnia normy EN 14604:2005 i PN-EN 14604:2006P.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Posiada wbudowaną, niewymienną baterię.  
+ Ma głośny alarm.  

3. FireAngel ST-623E

FireAngel ST-623EModel ST-623E wykorzystuje w swojej pracy sensor THERMOPTEK, czyli sensor optyczny i termiczny, który zwiększa czułość urządzenia i skraca czas reakcji na źródło ognia i/lub dymu. Produkt jest zasilany bateryjnie i sygnalizuje niski poziom baterii. Posiada funkcję auto-testu i resetowania.

Po wykryciu zagrożenia uruchamia sygnał dźwiękowy i optyczny. Produkt jest objęty 5-letnią gwarancją. Posiada certyfikat zgodności z normą EN14604. Sygnalizuje koniec swojej żywotności.

Zalety: Wady:
+ Ma estetyczny design. – Ma wysoką cenę.
+ Emituje głośny alarm.  
+ Jest czuły, ale nie uruchamia fałszywych alarmów.  
+ Posiada sygnalizację optyczną.  

4. Orno Or-Dc-620

Orno Or-Dc-620Orno Or-Dc-620 to właściwie zestaw dwóch detektorów: tlenku węgla i dymu. Produkt został wyposażony w wyświetlacz LCD, czujnik elektrochemiczny, przycisk TEST i powiadomienia dźwiękowe oraz optyczne. Czujka stężenia tlenku węgla posiada funkcję pamięci.

Urządzenie jest zasilane bateryjnie i ostrzega przed niskim poziomem mocy. Średnia żywotność produktu to około 6 lat. Model został opatrzony certyfikatem EN 50291-1:2010/A1:2012. Głośność alarmu urządzenia przekracza 85 dB.

Zalety: Wady:
+ Posiada głośny alarm. – Negatywne opinie dotyczą jakości wykonania.
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Jako zestaw chroni przed zatruciem dymem i czadem.  
+ Ma korzystną cenę.  

5. Satel Dmp-100

Satel Dmp-100Czujka DMP-100 to model wielosensorowy, wykrywający dym i wysoką temperaturę. Produkt wyposażono w specjalna komorę, która przyspiesza wykrywanie dymu. Urządzenie posiada zgodność z normami EN54-7, ISO/TS 7240-9:2006, EN54-5.

Produkt wykorzystuje filtr ze stali nierdzewnej. Sygnalizuje awarię w przypadku zabrudzenia komory pomiarowej. Urządzenie działa poprawnie w zakresie temperatur od -25 do +50 stopni Celsjusza. Czujnik uruchamia sygnał dźwiękowy przy temperaturze statycznej 54 °C.

Uwaga: czujka nie działa samodzielnie, lecz we współpracy z centralami CSP SATEL.

Zalety: Wady:
+ Sprawdza się jako element większego systemu (w dużym domu). – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest czuła – wykrywa dym i wysoką temperaturę. – Nie działa samodzielnie.
+ Ma dyskretny wygląd.  
+ Ostrzega o niepoprawnym działaniu.  

Jaki czujnik dymu wybrać i na co zwracać uwagę?

Czujniki dymu montuje się na suficie. Są one zasilane akumulatorowo lub bateryjnie, a baterie te są zazwyczaj niewymienne, dlatego warto wybierać modele, które działają najdłużej – nawet 10 lat. Przed zakupem takiego urządzenia należy sprawdzić, w jakich warunkach może pracować: zakres temperatury, poziom wilgotności, wielkość powierzchni detekcji. Czujniki posiadają sygnalizator dźwiękowy i/lub świetlny. Syrena takiego urządzenia powinna odznaczać się głośnością przekraczająca 80 dB.

Przed wyborem czujnika pod uwagę należy wziąć wielkość pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowany. W dużym pokoju konieczne mogą okazać się dwa urządzenia. Istotną kwestią jest też certyfikacja produktu, obecność funkcji TEST, a także sygnalizacji poziomu rozładowania baterii.

Aby w pełni chronić swoje mieszkanie i wszystkich domowników, uzupełnij czujnik wykrywający dym o czujnik czadu i gazu. Taki system alarmowy w Twoim domu pozwoli Ci spać spokojnie. Możesz też zdecydować się na model produktu 2w1 lub 3w1.

Czujnik dymu opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać