Strona głównaElektronikaCzujnikiWybieramy najlepszy czujnik czadu - ranking 2023

Wybieramy najlepszy czujnik czadu – ranking 2023 [TOP5]

Dlaczego warto kupić czujnik czadu?

Czujnik czadu służy do ciągłego monitorowania obecności tlenku węgla w pomieszczeniu. Produkt wykrywa podwyższone stężenie CO w powietrzu i uruchamia alarm ostrzegawczy. Jest to urządzenie, które potrafi uratować zdrowie, a nawet życie człowieka.

Czad należy do związków chemicznych bezwonnych, bardzo szybko mieszających się w powietrzem. Jednocześnie pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla są na tyle mylące, że większość osób nie odróżni ich od ogólnego złego samopoczucia – będzie to ból głowy, osłabienie i ospałość. Bardzo często zanim zauważymy, że dzieje się coś niedobrego, dochodzi do niedotlenienia mózgu i omdlenia. Czad może zabić już w ciągu minuty, dlatego tak ważne jest jego szybkie wykrycie odpowiednim przyrządem – zanim swoim oddziaływaniem przyćmi możliwości oceny sytuacji domowników oraz uniemożliwi im samodzielne opuszczenie niebezpiecznej strefy.

Detektor czadu ranking:

Ranking czujek czadu to zestawienie najczęściej wybieranych urządzeń alarmowych. Sprawdź, jaki czujnik tlenku węgla wybrać!

Przejrzyj także:

1. FERGUSON SmartHome CO Detector FS2CO

FERGUSON SmartHome CO Detector FS2CO



FERGUSON SmartHome CO Detector FS2CO to smart czujnik czadu ze świetlnym i akustycznym sygnałem alarmowym. Urządzenie jest proste w montażu i mobilne, ponieważ zasila je wymienna bateria.

Sprzęt należy do kategorii czujników elektrochemicznych. Jest kompatybilny z systemem Ferguson SmartHome. Wykorzystuje łączność ZigBee. Głośność jego syreny alarmowej wynosi 85 dB.

Zalety: Wady:
+ Ingeruje się ze smart domem. – Nie ma własnego ekranu.
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Działa bezprzewodowo.  
+ Posiada podwójny system alarmowania.  

2. Minexo JKD808COM

Minexo JKD808COM



Minexo JKD808COM to czujnik czadu i gazu, kTóry posiada certyfikaty CE i ROHS. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz LCD. Jest ono zasilane sieciowo, dzięki czemu nie wymaga kontrolowania stanu baterii. Model sygnalizuje przekroczenie dopuszczalnego poziomu tlenku węgla i gazu za pomocą syreny alarmowej, diody LED i komunikatu głosowego.

Sprzęt wyświetla aktualne odczyty na ekranie. W swojej pracy wykorzystuje niskonapięciowe sensory półprzewodnikowe. Posiada przycisk Test/Reset. Działa prawidłowo w zakresie temperatur od 0 do 50 stopni Celsjusza. Eminuje alarm o natężeniu dźwięku 85 dB.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest solidnie wykonany. – Posiada przewód zamontowany od góry, przez co trudno go zamaskować.
+ Posiada wyświetlacz.  
+ Ma korzystną cenę.  
+ Jest prosty w obsłudze.  

3. Kidde K7DCO

Kidde K7DCO



Czujnik KIDDE K7DCO wykorzystuje technologię elektrochemiczną, która odznacza się dużą efektywnością wykrywania zagrożenia. Produkt posiada praktyczny przycisk umożliwiający restart i kontrolowanie pracy detektora. Urządzenie spełnia wymagane normy PN-EN 50291-1:2018+AC:2021 oraz EN50291-1:2018. Posiada też przycisk stężenia szczytowego, służący do odczytywania najwyższego wykrytego stężenia tlenku węgla.

Model pracuje na baterii, dlatego nie przestanie działać w przypadku braku zasilania. Posiada też wyświetlacz LCD, który wskazuje zbadany poziom stężenia czadu w zakresie od 0 do 999 PPM. Urządzenie dokonuje pomiaru co sekundę. Sygnalizuje zagrożenie przy pomocy dźwięku o natężeniu 85 dB oraz przy pomocy czerwonej diody LED. Produkt jest objęty 10-letnią gwarancją.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest czuły i dobrze wykrywa zagrożenie. – Według niektórych użytkowników, cena produktu, ale nie jest ona wygórowana.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Posiada certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo.  
+ Pracuje na baterii.  

4. KIDDE 5DCO

KIDDE 5DCO



KIDDE 5DCO to sprzęt wyposażony w sensor elektrochemiczny, wykrywający nawet bardzo niskie stężenie CO. Urządzenie aktualizuje wskazania co 15 sekund. Na ekranie wyświetla wartości od 0 do 999 ppm. O przekroczeniu dopuszczalnej zawartości tlenku w powietrzu informuje czerwoną diodą oraz sygnałem akustycznym na poziomie głośności 85 dB.

Produkt posiada przycisk test/restart. Urządzenie ostrzega o nieprawidłowym stanie pracy oraz o niskim poziomie naładowania baterii przy pomocy informacji graficznej na panelu LCD. Dodatkowo, o bliskich rozładowania ogniwach informuje przy pomocy sygnału dźwiękowego.

Model oferuje 7-letnią gwarancję. Może zostać ustawiony na półce lub powieszony na ścianie. Posiada certyfikat PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Uruchamia alarm z opóźnieniem.
+ Posiada odpowiedni certyfikat. – Posiada słabą instrukcję obsługi.
+ Pracuje na baterii.  
+ Ma wyświetlacz LCD.  

5. Omna JKD 512COM

Omna JKD 512COM



Omna JKD 512COM to urządzenie z czujnikiem czadu i czujnikiem dymu. Produkt wykrywa więc zarówno wysokie stężenie tlenku węgla, jak i pożar. Sprzęt spełnia normę EN14604:2005 oraz EN50291-1:2018.

Czujka emituje sygnał dźwiękowy o natężeniu 85dB oraz sygnał optyczny. Posiada także wyświetlacz LCD, który informuje o aktualnym stanie powietrza. Żywotność zastosowanych w niej sensorów elektrochemicznych wynosi 7 lat. Produkt jest zasilany bateryjnie.

Sprzęt automatycznie kontroluje stan sensorów, zewnętrzne obwody i poziom naładowania baterii. Informuje użytkownika o wszelkich problemach w tym zakresie. Posiada przycisk, który uruchamia taką kontrolę również na żądanie.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w montażu. – Jest mało czuły na dym.
+ Posiada wyświetlacz. – Według niektórych opinii działa z opóźnieniem.
+ Wykrywa również dym.  
+ Ma estetyczny design.  

Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujnik czadu należy zamontować w domu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Tlenek węgla powstaje bowiem w urządzeniach grzewczych na skutek niepełnego spalania węgla, drzewa, ropy naftowej oraz gazu ziemnego i propanu-butanu. Szczególne zagrożenie czad stanowi w pomieszczeniach z niedrożnymi ciągami kominowymi oraz w pomieszczeniach ze słabą wentylacją.

Podobnie, jak w przypadku czujnika dymu czy czujnika gazu, czujnik tlenku węgla ma za zadanie przede wszystkim wykryć podwyższoną zawartość CO w powietrzu i uruchomić alarm dźwiękowy, który skutecznie ostrzeże domowników przed zagrożeniem. Jest to o tyle istotne, że jako tak zwany cichy zabójca, czad nie jest w żaden sposób wykrywalny przez człowieka. Bardzo często zabija we śnie.

Jaki czujnik CO wybrać?

Bezpieczny czujnik z atestami – domowy czujnik musi spełniać określone prawnie normy. W tym przypadku powinien być zgodny z normą EN-50291-1:2010, o czym informuje obudowa produktu (znajduje się na niej znak jednostki certyfikującej, informacja o normie, według której czujnik był sprawdzany oraz numer uzyskanego certyfikatu). Należy uważać także na oznaczenie CE, które informuje o spełnianiu norm europejskich. Znak łatwo jest pomylić z oznaczeniem produktu sprowadzonego z Chin.

Żywotność – detektory posiadają określoną żywotność, zwykle równoznaczną z żywotnością wbudowanej w nie baterii. Najczęściej jest to okres od 6 do 10 lat. Żywotność może pokrywać się także z okresem gwarancji urządzenia.

Marka – w przypadku czujników tlenku węgla w powietrzu niezwykle ważna jest możliwość sprawdzenia, czy produkt faktycznie spełnia niezbędne normy. Producent może bowiem umieścić taką informacje na opakowaniu lub w instrukcji obsługi nawet, jeśli nie jest to zgodne z prawdą. Z kolei użytkownik ma możliwość weryfikacji tego typu danych wyłącznie w przypadku urządzeń znanych producentów, posiadających konkretny numer seryjny.

Alarmowanie o przekroczeniu bezpiecznego stężenia – funkcja wykrywania i alarmowania o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu stężenia CO w powietrzu to podstawa działania czujników tego typu. Urządzenie powinno ostrzegać o wysokiej zawartości tlenku węgla w powietrzu sygnalizatorem świetlnym oraz syreną alarmową (z reguły natężenie dźwięku to około 85 dB).

Wyświetlacz – obecność ekranu na czujniku jest opcjonalna, ale pozwala lepiej monitorować zawartość tlenku węgla w powietrzu. Wyświetlacz powinien pokazywać 0 przez cały czas, kiedy obecność tlenku węgla jest znikoma. Świadczy to bowiem o jego aktywnym działaniu i odpowiednim poziomie naładowania baterii.

Sposób montażu – czujniki montowane są z reguły na ścianie, ale niekiedy produkt może zostać także postawiony na płaskiej powierzchni.

Urządzenie dwa (lub więcej) w jednym – na rynku spotkamy między innymi czujnik czadu i gazu oraz czujnik tlenku węgla, dymu i gazu. Wybór takiego urządzenia wiąże się z wyższym kosztem zakupu i bardziej skomplikowanym procesem wyboru najlepszego modelu.

Podsumowanie

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich, montując czujnik czadu, który monitoruje obecność tlenku węgla w powietrzu i ostrzega o zagrożeniu na czas. Wybieraj tylko certyfikowane urządzenia – ich cena nie przekracza zwykle 100 zł, a okres żywotności to z reguły nawet 10 lat stałej ochrony.

Czujka CO opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić