Strona głównaElektronikaCzujnikiWybieramy najlepszy czujnik czadu - ranking 2024

Wybieramy najlepszy czujnik czadu – ranking 2024 [TOP5]

Dlaczego warto kupić czujnik czadu?

Czujnik czadu służy do ciągłego monitorowania obecności tlenku węgla w pomieszczeniu. Produkt wykrywa podwyższone stężenie CO w powietrzu i uruchamia alarm ostrzegawczy. Jest to urządzenie, które potrafi uratować zdrowie, a nawet życie człowieka.

Czad należy do związków chemicznych bezwonnych, bardzo szybko mieszających się w powietrzem. Jednocześnie pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla są na tyle mylące, że większość osób nie odróżni ich od ogólnego złego samopoczucia – będzie to ból głowy, osłabienie i ospałość. Bardzo często zanim zauważymy, że dzieje się coś niedobrego, dochodzi do niedotlenienia mózgu i omdlenia. Czad może zabić już w ciągu minuty, dlatego tak ważne jest jego szybkie wykrycie odpowiednim przyrządem – zanim swoim oddziaływaniem przyćmi możliwości oceny sytuacji domowników oraz uniemożliwi im samodzielne opuszczenie niebezpiecznej strefy.

Detektor czadu ranking:

Ranking czujek czadu to zestawienie najczęściej wybieranych urządzeń alarmowych. Sprawdź, jaki czujnik tlenku węgla wybrać!

Przejrzyj także:

1. FERGUSON SmartHome CO Detector FS2CO

FERGUSON SmartHome CO Detector FS2COFERGUSON SmartHome CO Detector FS2CO to smart czujnik czadu ze świetlnym i akustycznym sygnałem alarmowym. Urządzenie jest proste w montażu i mobilne, ponieważ zasila je wymienna bateria.

Sprzęt należy do kategorii czujników elektrochemicznych. Jest kompatybilny z systemem Ferguson SmartHome. Wykorzystuje łączność ZigBee. Głośność jego syreny alarmowej wynosi 85 dB.

Zalety: Wady:
+ Ingeruje się ze smart domem. – Nie ma własnego ekranu.
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Działa bezprzewodowo.  
+ Posiada podwójny system alarmowania.  

2. Minexo JKD808COM

Minexo JKD808COMMinexo JKD808COM to czujnik czadu i gazu, kTóry posiada certyfikaty CE i ROHS. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz LCD. Jest ono zasilane sieciowo, dzięki czemu nie wymaga kontrolowania stanu baterii. Model sygnalizuje przekroczenie dopuszczalnego poziomu tlenku węgla i gazu za pomocą syreny alarmowej, diody LED i komunikatu głosowego.

Sprzęt wyświetla aktualne odczyty na ekranie. W swojej pracy wykorzystuje niskonapięciowe sensory półprzewodnikowe. Posiada przycisk Test/Reset. Działa prawidłowo w zakresie temperatur od 0 do 50 stopni Celsjusza. Eminuje alarm o natężeniu dźwięku 85 dB.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest solidnie wykonany. – Posiada przewód zamontowany od góry, przez co trudno go zamaskować.
+ Posiada wyświetlacz.  
+ Ma korzystną cenę.  
+ Jest prosty w obsłudze.  

3. Kidde K7DCO

Kidde K7DCOCzujnik KIDDE K7DCO wykorzystuje technologię elektrochemiczną, która odznacza się dużą efektywnością wykrywania zagrożenia. Produkt posiada praktyczny przycisk umożliwiający restart i kontrolowanie pracy detektora. Urządzenie spełnia wymagane normy PN-EN 50291-1:2018+AC:2021 oraz EN50291-1:2018. Posiada też przycisk stężenia szczytowego, służący do odczytywania najwyższego wykrytego stężenia tlenku węgla.

Model pracuje na baterii, dlatego nie przestanie działać w przypadku braku zasilania. Posiada też wyświetlacz LCD, który wskazuje zbadany poziom stężenia czadu w zakresie od 0 do 999 PPM. Urządzenie dokonuje pomiaru co sekundę. Sygnalizuje zagrożenie przy pomocy dźwięku o natężeniu 85 dB oraz przy pomocy czerwonej diody LED. Produkt jest objęty 10-letnią gwarancją.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest czuły i dobrze wykrywa zagrożenie. – Według niektórych użytkowników, cena produktu, ale nie jest ona wygórowana.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Posiada certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo.  
+ Pracuje na baterii.  

4. KIDDE 5DCO

KIDDE 5DCOKIDDE 5DCO to sprzęt wyposażony w sensor elektrochemiczny, wykrywający nawet bardzo niskie stężenie CO. Urządzenie aktualizuje wskazania co 15 sekund. Na ekranie wyświetla wartości od 0 do 999 ppm. O przekroczeniu dopuszczalnej zawartości tlenku w powietrzu informuje czerwoną diodą oraz sygnałem akustycznym na poziomie głośności 85 dB.

Produkt posiada przycisk test/restart. Urządzenie ostrzega o nieprawidłowym stanie pracy oraz o niskim poziomie naładowania baterii przy pomocy informacji graficznej na panelu LCD. Dodatkowo, o bliskich rozładowania ogniwach informuje przy pomocy sygnału dźwiękowego.

Model oferuje 7-letnią gwarancję. Może zostać ustawiony na półce lub powieszony na ścianie. Posiada certyfikat PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Uruchamia alarm z opóźnieniem.
+ Posiada odpowiedni certyfikat. – Posiada słabą instrukcję obsługi.
+ Pracuje na baterii.  
+ Ma wyświetlacz LCD.  

5. Omna JKD 512COM

Omna JKD 512COMOmna JKD 512COM to urządzenie z czujnikiem czadu i czujnikiem dymu. Produkt wykrywa więc zarówno wysokie stężenie tlenku węgla, jak i pożar. Sprzęt spełnia normę EN14604:2005 oraz EN50291-1:2018.

Czujka emituje sygnał dźwiękowy o natężeniu 85dB oraz sygnał optyczny. Posiada także wyświetlacz LCD, który informuje o aktualnym stanie powietrza. Żywotność zastosowanych w niej sensorów elektrochemicznych wynosi 7 lat. Produkt jest zasilany bateryjnie.

Sprzęt automatycznie kontroluje stan sensorów, zewnętrzne obwody i poziom naładowania baterii. Informuje użytkownika o wszelkich problemach w tym zakresie. Posiada przycisk, który uruchamia taką kontrolę również na żądanie.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w montażu. – Jest mało czuły na dym.
+ Posiada wyświetlacz. – Według niektórych opinii działa z opóźnieniem.
+ Wykrywa również dym.  
+ Ma estetyczny design.  

Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujnik czadu należy zamontować w domu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Tlenek węgla powstaje bowiem w urządzeniach grzewczych na skutek niepełnego spalania węgla, drzewa, ropy naftowej oraz gazu ziemnego i propanu-butanu. Szczególne zagrożenie czad stanowi w pomieszczeniach z niedrożnymi ciągami kominowymi oraz w pomieszczeniach ze słabą wentylacją.

Podobnie, jak w przypadku czujnika dymu czy czujnika gazu, czujnik tlenku węgla ma za zadanie przede wszystkim wykryć podwyższoną zawartość CO w powietrzu i uruchomić alarm dźwiękowy, który skutecznie ostrzeże domowników przed zagrożeniem. Jest to o tyle istotne, że jako tak zwany cichy zabójca, czad nie jest w żaden sposób wykrywalny przez człowieka. Bardzo często zabija we śnie.

Jaki czujnik CO wybrać?

Bezpieczny czujnik z atestami – domowy czujnik musi spełniać określone prawnie normy. W tym przypadku powinien być zgodny z normą EN-50291-1:2010, o czym informuje obudowa produktu (znajduje się na niej znak jednostki certyfikującej, informacja o normie, według której czujnik był sprawdzany oraz numer uzyskanego certyfikatu). Należy uważać także na oznaczenie CE, które informuje o spełnianiu norm europejskich. Znak łatwo jest pomylić z oznaczeniem produktu sprowadzonego z Chin.

Żywotność – detektory posiadają określoną żywotność, zwykle równoznaczną z żywotnością wbudowanej w nie baterii. Najczęściej jest to okres od 6 do 10 lat. Żywotność może pokrywać się także z okresem gwarancji urządzenia.

Marka – w przypadku czujników tlenku węgla w powietrzu niezwykle ważna jest możliwość sprawdzenia, czy produkt faktycznie spełnia niezbędne normy. Producent może bowiem umieścić taką informacje na opakowaniu lub w instrukcji obsługi nawet, jeśli nie jest to zgodne z prawdą. Z kolei użytkownik ma możliwość weryfikacji tego typu danych wyłącznie w przypadku urządzeń znanych producentów, posiadających konkretny numer seryjny.

Alarmowanie o przekroczeniu bezpiecznego stężenia – funkcja wykrywania i alarmowania o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu stężenia CO w powietrzu to podstawa działania czujników tego typu. Urządzenie powinno ostrzegać o wysokiej zawartości tlenku węgla w powietrzu sygnalizatorem świetlnym oraz syreną alarmową (z reguły natężenie dźwięku to około 85 dB).

Wyświetlacz – obecność ekranu na czujniku jest opcjonalna, ale pozwala lepiej monitorować zawartość tlenku węgla w powietrzu. Wyświetlacz powinien pokazywać 0 przez cały czas, kiedy obecność tlenku węgla jest znikoma. Świadczy to bowiem o jego aktywnym działaniu i odpowiednim poziomie naładowania baterii.

Sposób montażu – czujniki montowane są z reguły na ścianie, ale niekiedy produkt może zostać także postawiony na płaskiej powierzchni.

Urządzenie dwa (lub więcej) w jednym – na rynku spotkamy między innymi czujnik czadu i gazu oraz czujnik tlenku węgla, dymu i gazu. Wybór takiego urządzenia wiąże się z wyższym kosztem zakupu i bardziej skomplikowanym procesem wyboru najlepszego modelu.

Podsumowanie

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich, montując czujnik czadu, który monitoruje obecność tlenku węgla w powietrzu i ostrzega o zagrożeniu na czas. Wybieraj tylko certyfikowane urządzenia – ich cena nie przekracza zwykle 100 zł, a okres żywotności to z reguły nawet 10 lat stałej ochrony.

Czujka CO opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd