Strona głównaDom i ogródInteligentny domKtóry czujnik czadu jest najlepszy? Ranking 2025

Który czujnik czadu jest najlepszy? Ranking 2025 [TOP5]

Czujnik czadu służy do ciągłego monitorowania obecności tlenku węgla w pomieszczeniu. Produkt wykrywa podwyższone stężenie CO w powietrzu i uruchamia alarm ostrzegawczy. Jest to urządzenie, które potrafi uratować zdrowie, a nawet życie człowieka. Ranking czujek czadu to zestawienie najczęściej wybieranych urządzeń alarmowych. Sprawdź, jaki czujnik tlenku węgla wybrać!

Ten ranking powstał na podstawie niezależnych analiz i prawdziwych opinii użytkowników –nie jest sponsorowany. Wpis zawiera linki afiliacyjne, które nie wpływają na pozycje produktów w rankingu.

Ranking czujników czadu:

Sprawdź podobne rankingi:

O czym należy pamiętać przy korzystaniu z czujnika czadu?

Czad należy do związków chemicznych bezwonnych, bardzo szybko mieszających się w powietrzu. Jednocześnie pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla są na tyle mylące, że większość osób nie odróżni ich od ogólnego złego samopoczucia — będzie to ból głowy, osłabienie i ospałość. Bardzo często, zanim zauważymy, że dzieje się coś niedobrego, dochodzi do niedotlenienia mózgu i omdlenia. Czad może zabić już w ciągu minuty, dlatego tak ważne jest jego szybkie wykrycie odpowiednim przyrządem — zanim swoim oddziaływaniem przyćmi możliwości oceny sytuacji domowników oraz uniemożliwi im samodzielne opuszczenie niebezpiecznej strefy.

Czujnik czadu należy zamontować w domu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Tlenek węgla powstaje bowiem w urządzeniach grzewczych na skutek niepełnego spalania węgla, drzewa, ropy naftowej oraz gazu ziemnego i propanu-butanu. Szczególne zagrożenie czad stanowi w pomieszczeniach z niedrożnymi ciągami kominowymi oraz w pomieszczeniach ze słabą wentylacją.

Podobnie, jak w przypadku czujnika dymu czy czujnika gazu, czujnik tlenku węgla ma za zadanie przede wszystkim wykryć podwyższoną zawartość CO w powietrzu i uruchomić alarm dźwiękowy, który skutecznie ostrzeże domowników przed zagrożeniem. Jest to o tyle istotne, że jako tak zwany cichy zabójca, czad nie jest w żaden sposób wykrywalny przez człowieka. Bardzo często zabija we śnie.

Jaki czujnik CO wybrać?

Bezpieczny czujnik z atestami — domowy czujnik musi spełniać określone prawnie normy. W tym przypadku powinien być zgodny z normą EN-50291-1:2010, o czym informuje obudowa produktu (znajduje się na niej znak jednostki certyfikującej, informacja o standardzie, według którego czujnik był sprawdzany oraz numer uzyskanego certyfikatu). Należy uważać także na oznaczenie CE, które informuje o spełnianiu norm europejskich. Znak łatwo jest pomylić z oznaczeniem produktu sprowadzonego z Chin.

Żywotność — detektory mają określoną żywotność, zwykle równoznaczną z długością pracy wbudowanej w nie baterii. Najczęściej jest to okres od 6 do 10 lat. Może ona pokrywać się także z okresem gwarancji urządzenia.

Marka — w przypadku czujników tlenku węgla w powietrzu niezwykle ważna jest możliwość sprawdzenia, czy produkt faktycznie spełnia niezbędne normy. Producent może bowiem umieścić taką informację na opakowaniu lub w instrukcji obsługi, nawet jeśli nie jest to zgodne z prawdą. Z kolei użytkownik ma możliwość weryfikacji tego typu danych wyłącznie w przypadku urządzeń znanych producentów, posiadających konkretny numer seryjny.

Alarmowanie o przekroczeniu bezpiecznego stężenia — funkcja ta to podstawa działania czujników tego typu. Urządzenie powinno ostrzegać o wysokiej zawartości tlenku węgla w powietrzu sygnalizatorem świetlnym oraz syreną alarmową (z reguły natężenie dźwięku to około 85 dB).

Wyświetlacz — obecność ekranu na czujniku jest opcjonalna, ale pozwala lepiej monitorować zawartość tlenku węgla w powietrzu. Wyświetlacz powinien pokazywać 0 przez cały czas, kiedy obecność tlenku węgla jest znikoma. Świadczy to bowiem o jego aktywnym działaniu i odpowiednim poziomie naładowania baterii.

Sposób montażu — czujniki montowane są z reguły na ścianie, ale niekiedy produkt może zostać także postawiony na płaskiej powierzchni.

Urządzenie dwa (lub więcej) w jednym — na rynku spotkamy między innymi czujnik czadu i gazu oraz czujnik tlenku węgla, dymu i gazu. Wybór takiego urządzenia wiąże się z wyższym kosztem zakupu i bardziej skomplikowanym procesem wyboru najlepszego modelu.

Czujka CO opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

4.5 4 ocen
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
2 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Łukasz
Łukasz
3 miesięcy temu

Pierwsze miejsce zajął czujnik FIREANGEL FA3322-INT a w recenzji tego czujnika jest opis FERGUSON SmartHome CO Detector FS2CO.
Coś Pan redaktor pokręcił.

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner rtv
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv