Strona głównaElektronikaCzujnikiCzujnik czadu - Jaki detektor tlenku węgla wybrać?

Czujnik czadu – Jaki detektor tlenku węgla wybrać?

Dlaczego warto kupić czujnik czadu?

Czujnik czadu służy do ciągłego monitorowania obecności tlenku węgla w pomieszczeniu. Produkt wykrywa podwyższone stężenie CO w powietrzu i uruchamia alarm ostrzegawczy. Jest to urządzenie, które potrafi uratować zdrowie, a nawet życie człowieka.

Czad należy do związków chemicznych bezwonnych, bardzo szybko mieszających się w powietrzem. Jednocześnie pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla są na tyle mylące, że większość osób nie odróżni ich od ogólnego złego samopoczucia – będzie to ból głowy, osłabienie i ospałość. Bardzo często zanim zauważymy, że dzieje się coś niedobrego, dochodzi do niedotlenienia mózgu i omdlenia. Czad może zabić już w ciągu minuty, dlatego tak ważne jest jego szybkie wykrycie odpowiednim przyrządem – zanim swoim oddziaływaniem przyćmi możliwości oceny sytuacji domowników oraz uniemożliwi im samodzielne opuszczenie niebezpiecznej strefy.

Detektor czadu ranking:

Ranking czujek czadu to zestawienie najczęściej wybieranych urządzeń alarmowych. Sprawdź, jaki czujnik tlenku węgla wybrać!

 

1. Kidde 7DCO

 

Kidde 7DCOCzujnik KIDDE 7DCO wykorzystuje technologię elektrochemiczną, która odznacza się dużą efektywnością wykrywania zagrożenia. Produkt posiada praktyczny przycisk umożliwiający restart i kontrolowanie pracy detektora. Urządzenie spełnia wymagane normy – PN-EN50291-1-2020 (A1:2013-05) i PN-EN50291-1:2010, co gwarantuje użytkownikowi bezpieczeństwo.

Model pracuje na baterii, dlatego nie przestanie działać w przypadku braku zasilania. O potrzebie zmiany ogniw produkt poinformuje użytkownika przy pomocy sygnału dźwiękowego oraz migającej diody. Wymiana baterii nie wymaga zdejmowania czujnika ze ściany.

Urządzenie sygnalizuje zagrożenie przy pomocy dźwięku o głośności 85 dB oraz przy pomocy czerwonej diody LED. Atutem produktu jest wyświetlacz, informujący o stężeniu CO.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest czuły i dobrze wykrywa zagrożenie. – Negatywne opinie dotyczą opóźnień w wyświetlaniu danych na ekranie.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Posiada certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo.  
+ Pracuje na baterii.  

 

2. FIREANGEL NM-CO-10X-INT

 

FIREANGEL NM-CO-10X-INTFireAngel NM-CO-10X-INT działa za sprawą zaawansowanego sensora elektrochemicznego, który wykrywa niskie poziomy CO. Produkt posiada certyfikat BSI oraz zgodność z normą EN50291-1 i EN5091-2. Może pochwalić się także aż 10-letnią gwarancją.

Urządzenie wyróżnia funkcja komunikacji. Można wpiąć do niego kompatybilne moduły, takie jak Wi-Safe2, Z-Wave czy Zigbee. Dzięki nim model będzie w stanie, na przykład, uruchamiać alarm we wszystkich czujnikach, tworzących jedną sieć.

Detektor jest zasilany bateryjnie i posiada sygnalizację stanu rozładowania ogniwa (jego żywotność to aż 10 lat). O zagrożeniu informuje użytkownika sygnałem optycznym i dźwiękowym na poziomie głośności 85 dB.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest solidnie wykonany. – Ma wysoką cenę.
+ Oferuje bardzo długi okres gwarancji.  
+ Ma ładny design.  
+ Pracuje na baterii.  

 

3. ORNO DC-1

 

ORNO DC-1ORNO BAX DC-1 wykorzystuje sensory elektrochemiczne o żywotności około 6 lat. Produkt oferuje również funkcję pomiaru temperatury otoczenia w zakresie od -15 do 50 stopni Celsjusza. Posiada wyświetlacz LCD, który informuje o stężeniu CO od wartości 25 ppm. Po przekroczeniu odczytu 550 ppm, ekran wyświetla komunikat Hco – czyli wysokie stężenie tlenku węgla.

Produkt jest zasilany bateryjnie i posiada sygnalizację niskiego poziomu naładowania ogniw. W przypadku wykrycia zagrożenia uruchamia alarm optyczny i akustyczny o głośności około 85 dB. Spełnia normę EN 50291-1:2010/A1:2012.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma przystępną cenę. – Niektóre opinie krytykują jakość wykonania urządzenia.
+ Jest łatwy w montażu i w obsłudze.  
+ Posiada wieloletnią gwarancję.  
+ Pracuje na baterii.  

 

4. KIDDE 5DCO

 

KIDDE 5DCOKIDDE 5DCO to sprzęt wyposażony w sensor elektrochemiczny, wykrywający nawet bardzo niskie stężenie CO. Urządzenie aktualizuje wskazania co 15 sekund. Na ekranie wyświetla wartości od 0 do 999 ppm. O przekroczeniu dopuszczalnej zawartości tlenku w powietrzu informuje czerwoną diodą oraz sygnałem akustycznym na poziomie głośności 85 dB.

Produkt posiada przycisk test/restart. Urządzenie ostrzega o nieprawidłowym stanie pracy oraz o niskim poziomie naładowania baterii przy pomocy informacji graficznej na panelu LCD. Dodatkowo, o bliskich rozładowania ogniwach informuje przy pomocy sygnału dźwiękowego.

Model oferuje 7-letnią gwarancję. Może zostać ustawiony na półce lub powieszony na ścianie. Posiada certyfikat PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Uruchamia alarm z opóźnieniem.
+ Posiada odpowiedni certyfikat. – Posiada słabą instrukcję obsługi.
+ Pracuje na baterii.  
+ Ma wyświetlacz LCD.  

 

5. Kidde WFPCO

 

Kidde WFPCOKiddie WFPCO to czujnik czadu i dymu, wyposażony w sensor optyczny i elektro chemiczny. Produkt posiada przycisk testowy oraz przycisk wyciszający (fałszywe alarmy). Dzięki funkcji TEST możliwe jest nie tylko skontrolowanie działania czujnika, ale również stanu baterii i sprawności sygnalizacji dźwiękowej.

Model informuje o zagrożeniu przy pomocy diody LED i syreny o głośności 85 dB. Urządzenie posiada wbudowaną fabrycznie baterię o 10-letniej żywoności. Ogniwo aktywuje się po włożeniu produktu do uchwytu montażowego. Sprzęt posiada zgodność z normą PN-EN14604:2006P (EN14604:2005) i PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05.

Zalety: Wady:
+ Jest całkowicie bezobsługowy. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada wbudowaną baterię o długiej żywotności. – Nie posiada wyświetlacza.
+ Jest objęty 10-letnią gwarancją. – Musi być montowany na ścianie.
+ Został solidnie wykonany.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujnik czadu należy zamontować w domu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Tlenek węgla powstaje bowiem w urządzeniach grzewczych na skutek niepełnego spalania węgla, drzewa, ropy naftowej oraz gazu ziemnego i propanu-butanu. Szczególne zagrożenie czad stanowi w pomieszczeniach z niedrożnymi ciągami kominowymi oraz w pomieszczeniach ze słabą wentylacją.

Podobnie, jak w przypadku czujnika dymu czy czujnika gazu, czujnik tlenku węgla ma za zadanie przede wszystkim wykryć podwyższoną zawartość CO w powietrzu i uruchomić alarm dźwiękowy, który skutecznie ostrzeże domowników przed zagrożeniem. Jest to o tyle istotne, że jako tak zwany cichy zabójca, czad nie jest w żaden sposób wykrywalny przez człowieka. Bardzo często zabija we śnie.

Jaki czujnik CO wybrać?

Bezpieczny czujnik z atestami – domowy czujnik musi spełniać określone prawnie normy. W tym przypadku powinien być zgodny z normą EN-50291-1:2010, o czym informuje obudowa produktu (znajduje się na niej znak jednostki certyfikującej, informacja o normie, według której czujnik był sprawdzany oraz numer uzyskanego certyfikatu). Należy uważać także na oznaczenie CE, które informuje o spełnianiu norm europejskich. Znak łatwo jest pomylić z oznaczeniem produktu sprowadzonego z Chin.

Żywotność – detektory posiadają określoną żywotność, zwykle równoznaczną z żywotnością wbudowanej w nie baterii. Najczęściej jest to okres od 6 do 10 lat. Żywotność może pokrywać się także z okresem gwarancji urządzenia.

Marka – w przypadku czujników tlenku węgla w powietrzu niezwykle ważna jest możliwość sprawdzenia, czy produkt faktycznie spełnia niezbędne normy. Producent może bowiem umieścić taką informacje na opakowaniu lub w instrukcji obsługi nawet, jeśli nie jest to zgodne z prawdą. Z kolei użytkownik ma możliwość weryfikacji tego typu danych wyłącznie w przypadku urządzeń znanych producentów, posiadających konkretny numer seryjny.

Alarmowanie o przekroczeniu bezpiecznego stężenia – funkcja wykrywania i alarmowania o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu stężenia CO w powietrzu to podstawa działania czujników tego typu. Urządzenie powinno ostrzegać o wysokiej zawartości tlenku węgla w powietrzu sygnalizatorem świetlnym oraz syreną alarmową (z reguły natężenie dźwięku to około 85 dB).

Wyświetlacz – obecność ekranu na czujniku jest opcjonalna, ale pozwala lepiej monitorować zawartość tlenku węgla w powietrzu. Wyświetlacz powinien pokazywać 0 przez cały czas, kiedy obecność tlenku węgla jest znikoma. Świadczy to bowiem o jego aktywnym działaniu i odpowiednim poziomie naładowania baterii.

Sposób montażu – czujniki montowane są z reguły na ścianie, ale niekiedy produkt może zostać także postawiony na płaskiej powierzchni.

Urządzenie dwa (lub więcej) w jednym – na rynku spotkamy między innymi czujnik czadu i gazu oraz czujnik tlenku węgla, dymu i gazu. Wybór takiego urządzenia wiąże się z wyższym kosztem zakupu i bardziej skomplikowanym procesem wyboru najlepszego modelu.

Podsumowanie

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich, montując czujnik czadu, który monitoruje obecność tlenku węgla w powietrzu i ostrzega o zagrożeniu na czas. Wybieraj tylko certyfikowane urządzenia – ich cena nie przekracza zwykle 100 zł, a okres żywotności to z reguły nawet 10 lat stałej ochrony.

Czujka CO opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać