Strona głównaDom i ogródInteligentny domNajlepsza głowica termostatyczna - ranking 2024

Najlepsza głowica termostatyczna – ranking 2024 [TOP6]

Jak działa głowica termostatyczna?

Głowica termostatyczna tradycyjnego typu posiada w swoim wnętrzu sprężysty mieszek z cieczą, którą charakteryzuje duża rozszerzalność cieplna. Ciecz ta reaguje na zmiany temperatury otoczenia. Kiedy temperatura się podnosi, objętość mieszka z cieczą wzrasta, a mieszek naciska na popychacz głowicy i zamyka trzpień zaworu termostatycznego. Kiedy zaś temperatura w pomieszczeniu spada, zmniejsza się objętość cieczy w mieszku, spada nacisk na sprężynę i zawór otwiera się, zwiększając intensywność przepływu wody w grzejniku. Obsługując takie tradycyjne głowice, ustawiamy nastawy na poziom – najczęściej – od 1 do 6. Każdemu przypisana jest inna temperatura.

Dzisiaj na rynku dostępne są jednak również głowice typu smart. Wyróżnia je między innymi wbudowany ekran z panelem dotykowym czy moduły łączności bezprzewodowej. Takie głowice na zawór grzejnikowy są o wiele bardziej precyzyjne i znacznie bardziej funkcjonalne. Można regulować ich pracę z poziomu aplikacji, programować je, a nawet kontrolować ich działanie z dala od domu. Wszystko to przekłada się na oszczędzanie energii, większy komfort cieplny w różnych porach dniach, a także na bardziej ekologiczny styl życia.

Głowica termostatyczna ranking:

Głowica termostatyczna do grzejników to bardzo praktyczny regulator, dzięki któremu kontrolowanie temperatury w mieszkaniu staje się o wiele łatwiejsze. Sprawdź, jakie modele głowic cieszą się największą popularnością. Porównaj ich funkcjonalność i dobierz urządzenie, które zagwarantuje Ci satysfakcję.

 

1. SETTI+ TRV001

SETTI+ TRV001SETTI+ TRV001 to urządzenie pasujące do zaworów M30 x 1.5mm, a za sprawą adapterów również do zaworów Danfoss 1/2, Caleffi 1/2 i Giacomini 1/2. Produkt wykorzystuje łączność ZigBee, stabilniejszą niż WiFi. Pozwala stworzyć inteligentny dom nawet we współpracy z urządzeniami różnych marek, jeśli też pracują w tym samym systemie łączności.

Model jest w pełni programowalny. Można sterować nim za pomocą aplikacji na telefon. Termostaty da się też łączyć, aby zarządzać temperaturą w całym domu. Produkt działa w zakresie od 5 do 30 stopni Celsjusza. Posiada blokadę przed zamarzaniem i blokadę przed dziećmi (przed nieautoryzowaną zmianą ustawień). Dużym atutem urządzenia jest czujnik wykrywający otwarte okno, który ogranicza pracę grzejnika podczas wietrzenia i oszczędza tym samym straty energii.

Zalety: Wady:
+ Posiada funkcję harmonogramu pracy. – Wymaga dokupienia bramki.
+ Jest sterowana z poziomu aplikacji, zdalnie (użytkownik obsługuje produkt spoza domu).  
+ Wyświetla aktualną temperaturę.  
+ Jest solidnie wykonana.  

 

2. MEROSS MTS150

MEROSS MTS150MEROSS MTS150 to urządzenie z funkcją sterowania aplikacją i ustalania harmonogramu grzania (do produktu trzeba dokupić inteligentny hub Meross). Model może być obsługiwany za pomocą telefonu lub tabletu z dowolnym systemem (Android, iOS). Współpracuje z Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant i Samsung SmartThings.

Urządzenie jest proste do zainstalowania. Dzięki adapterom pasuje do większości zaworów. Jest zasilane za pomocą dwóch baterii. Może być sterowane głosowo. Produkt posiada termostat z funkcją wykrywania otwartego okna. Automatycznie wyłącza więc grzanie, aby nie wytracać energii. Sprzęt umożliwia regulację temperatury w zakresie od 0 do 40 stopni.

Zalety: Wady:
+ Jest uniwersalna. – Szybko rozładowuje baterie.
+ Cicho pracuje.  
+ Jest prosta do zainstalowania.  
+ Posiada funkcję wykrywania otwartego okna.  

3. FERGUSON FS2TRV

FERGUSON FS2TRVFerguson FS2TRV to element systemu Ferguson Home 2.0, kompatybilny z zaworami Danfoss, Caleffi i Giacomini. Produkt może być sterowany zdalnie za pomocą aplikacji Android/iOS. Posiada Bluetooth i WiFi. Dzięki dedykowanej bramce podlega kontroli z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Może być też dowolnie programowany.

Sprzęt jest zasilany bateryjnie. Posiada dotykowy panel i wyświetlacz pokazujący aktualną temperaturę. Model dysponuje funkcją wykrywania otwarcia okna. Został zabezpieczony także ochroną przed osadzaniem się kamienia, blokadą rodzicielską i ochroną przed zamarzaniem. Produkt informuje o niskim stanie baterii. Pozwala na regulację temperatury w zakresie od 5 do 30 stopni Celsjusza.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Może nie pasować do wszystkich grzejników.
+ Posiada wszystkie przydatne funkcje dodatkowe.  
+ Ma estetyczny design.  
+ Informuje o stanie baterii.  

4. HAMA 176592

HAMA 176592HAMA 176592 to urządzenie, które pozwala na zdalne programowanie cykli grzania i oszczędzanie energii (wymaga połączenia z centralą grzewczą Hama). Produkt jest prosty w instalacji. Współpracuje z Amazon Alexa, Google Assistant, iOS i Android. Nadaje się do zamontowania na każdym grzejniku, dzięki adapterom dla zaworów Danfoss RA, RAV, Caleffi i Giacomini.

Urządzenie posiada moduł WiFi. Może być więc obsługiwane również na odległość. Sprzęt wyposażono w system automatycznej ochrony przed zamarzaniem, a także w funkcję ochrony przed kamieniem i wykrywania otwartego okna. Produkt posiada ukryty wyświetlacz LED, który aktywuje się tylko podczas pracy. Model oferuje regulację temperatury w zakresie do 5 do 30 stopni.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w obsłudze. – Może nie pasować do wszystkich grzejników.
+ Oferuje elastyczne opcje programowania.  
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Posiada funkcję wykrywania otwarcia okna.  

5. Eqiva CC-RT-N / 132231

Eqiva CC-RT-N 132231Eqiva CC-RT-N / 132231 to model z funkcją programowania temperatury na 7 przedziałów w ciągu doby dla każdego dnia w tygodniu osobno. Produkt posiada tryb Boost, czyli szybkie dogrzewanie oraz czujnik otwartego okna. Pasuje do zaworu M30x1,5, ale dzięki adapterom można dopasować go też do innych systemów.

Sprzęt jest zasilany bateryjnie. Posiada wyświetlacz LCD i regulację w zakresie do 0 do 50 stopni Celsjusza. Model jest prosty w instalacji i w obsłudze. Nie posiada modułów łączności bezprzewodowej i jest obsługiwany manualnie. Oferuje jednak wiele praktycznych funkcji, w tym tryb wakacyjny (utrzymywanie jednej temperatury) oraz tryb komfortu dzień-noc (szybkie przełączanie między temperaturą na dzień i na noc).

Produkt został wyposażony w blokadę przycisków (przed dziećmi). Posiada też ochronę przed zamarznięciem i przed osadzaniem się kamienia. Informuje o aktualnym poziomie baterii.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Ma spory rozmiar.
+ Posiada wiele funkcji. – Głośno pracuje przy otwieraniu/zamykaniu zaworu.
+ Jest łatwa w obsłudze.
+ Działa autonomicznie (bez dodatkowej bramki czy aplikacji na telefon).

6. Appartme APRM-04-001

Appartme APRM-04-001Appartme APRM-04-001 to urządzenie z dużym ekranem LCD, pracujące z dokładnością nawet do 0,5 stopnia Celsjusza. Urządzenie może być obsługiwane zdalnie, ale dopiero po konfiguracji z bramką Appartme Sensor Gateway. Posiada trzy tryby pracy (automatyczny, przeciw zamrożeniowy i ręczny) oraz blokadę rodzicielską.

Sprzęt jest kontrolowany z poziomu aplikacji na Android i iOS. Wykorzystuje łączność Zigbee. Może pracować według ustalonego harmonogramu. Posiada czujnik temperatury, dlatego wyłącza ogrzewanie, kiedy wykrywa otwarcie okna. Umożliwia regulację temperatury w zakresie od 0 do 40 stopni Celsjusza. Pasuje do gwintów M30 x 1,5mm, ale jest sprzedawany w zestawie z adapterami.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie odczytuje temperatury w sposób precyzyjny (zaniża).
+ Posiada czytelny wyświetlacz.  
+ Cicho pracuje.
+ Posiada wszystkie niezbędne funkcje i zabezpieczenia.

Głowica termostatyczna na grzejnik – jaką głowicę na zawór termostatyczny wybrać?

W rankingu powyżej przedstawiliśmy przede wszystkim inteligentne termostaty, ponieważ to one są teraz najbardziej pożądane na rynku z uwagi na precyzyjną i szybką pracę, która przekłada się na oszczędność. Wybierając taki element do swojego Smart Home, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, jakie mocowanie posiada dane urządzenie i dopasować model do gwintu grzejnika. Na szczęście, większość tego typu produktów sprzedawana jest w zestawie z dodatkowymi adapterami, dzięki czemu jest bardziej uniwersalna.

Jeśli wybieramy głowicę z łącznością bezprzewodową, sterowaną aplikacją, warto dobrać ją do pozostałych elementów inteligentnego domu lub przynajmniej do oprogramowania w swoim telefonie. W przeciwnym razie nie wykorzystamy w pełni jej funkcjonalności. Warto pamiętać, że inteligentna głowica termostatyczna pozwala na obsługę zdalną, ale z reguły potrzebuje do tego tak zwanej bramki – centrali, która łączy ze sobą wszystkie inteligentne urządzenia w całym domu. Co więcej, nie każda smart głowica korzysta z łącza WiFi czy Bluetooth – zawsze należy sprawdzić, jaki rodzaj połączenia wykorzystuje dany model.

Nowoczesny termostat grzejnikowy to z pewnością produkt, w który warto dzisiaj zainwestować. Nawet modele pozbawione łączności bezprzewodowej mogą pozwolić nam:

  • precyzyjnie ustalać temperaturę grzejnika,
  • programować harmonogram pracy,
  • blokować ustawienia urządzenia (np. przed ingerencją dzieci).

W praktyce oznacza to, że głowica może ustawiać niższą temperaturę grzejnika, kiedy nie ma nas w domu lub gdy śpimy. Może też rozgrzewać mieszkanie tuż przed naszym powrotem z pracy. W najlepszych modelach tego typu urządzeń znajdziemy też:

  • czujnik wykrywający otwarcie okna – wyłącza ogrzewanie w trakcie wietrzenia mieszkania,
  • zabezpieczenie przed zamarzaniem – kiedy temperatura spanie poniżej bezpiecznego poziomu, sprzęt podwyższy ją samoczynnie,
  • tryb boost – szybkie podgrzewanie,
  • tryb wakacyjny – utrzymywanie temperatury na zadanym poziomie przez dłuższy okres.

Warto pamiętać, że taką głowicę musimy zamontować na wszystkich kaloryferach w poszczególnych pomieszczeniach, które chcemy kontrolować. Sprzęty mogą łączyć się ze sobą, a wtedy za pomocą aplikacji w smartfonie da się nastawić dla nich jednakową temperaturę i tryb pracy. Możliwe jest także programowanie każdej głowicy osobno. To właśnie największy atut takiego urządzenia – dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Głowica termostatyczna opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY